Ispiši stranicu | Close Window

Furniranje zv. kutija

Forum: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Naziv foruma: Uradi sam
Opis foruma: Samogradnja, Vaša iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=2400
:
:

Tema: Furniranje zv. kutija
Pokrenuta od: shusha
Tema: Furniranje zv. kutija
:   

Najbolje je otiai do stolara. To ae biti rezime ovog threada, vea znam. Me?utim, kako stojite s iskustvima u uradi sam furniranju? Ja sam do sada lijepio ultraplast i s tim ide dobro. Sad vea skoro tri godine imam nefurnirane kutije usred sobe i vea i meni samome idu na živce. Rijee je o kutijama za koje ne bih htio izdvojiti 1000 kn za furniranje, pa razmišljam da to napravim sam.

E sad, nije problem nalijepiti furnir. Mogu ja to. Ali ja bi htio zaobljene rubove. Još ih nisam "pofrezao". Zašto? Najradije bih zaobljeni polukružni rub s predje strane. Ako au to furnirati sam, onda trebam i adekvatne letvice (istog polukružnog profila). Malo jednostavnija varijanta je rub rezan pod 45 stupnjeva. Ni sam nisam pametan.

Neki dan sam u Bauhausu vidio furnir u roli s nanesenim samoljepljivim slojem, kao kod traka za kantiranje. Jest da je pet puta skuplji od obienog furnira, ali mi se eini puno jednostavniji za apliciranje. Ima li netko iskustva s tim?

Ajde da eujem vaša razmišljanja i vaše metode furniranja.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

I watch grey clouds gather over my islands
first snow falls brings down white silence.

Odgovora:
Pokrenuta od: kiko
:   
Dostavi mi nekakvu e-mail adresu u pm, pa au ti poslati slike kako sam ja to ueinio s furnirom i rubnim letvicama, obra?enim polukružno. Stolari kod kojih sam "poluproizvode" nosio na lakiranje su pitali: "Tko je to radio ?"

-------------
Gravity !
Big "G" !!

Pokrenuta od: Helicon
:   

...takav "samoljepljivi" furnir u roli ja koristim za popravljanje ošteaenih dijelova namještaja, jednostavno ga postavim na pripremljenu površinu i pre?em preko zagrijanom peglom, poslije ako treba odrežem višak i stisnem još malo peglom da se dobije fini spoj, kad se malo uvježbaš ide to fino.

-------------

Pokrenuta od: SICKO
:   
Postao Helicon

...takav "samoljepljivi" furnir u roli ja koristim za popravljanje ošteaenih dijelova namještaja, jednostavno ga postavim na pripremljenu površinu i pre?em preko zagrijanom peglom, poslije ako treba odrežem višak i stisnem još malo peglom da se dobije fini spoj, kad se malo uvježbaš ide to fino.

je u pravu si Helicon......... gdje ti to nabavljas, ovdije u Osijeku to je vrlo tesko naci, osim ako ih ne mislim spajati, jer drze samo one od 2-3cm sirine..., koliko dođe jedna takva rola i kojih dimenzija.........

-------------
Sve receno je bilo moje osobno nerelevantno misljenje koje moze biti tocno i ne mora, s njim nisam nikoga htio uvrijediti, omalovaziti ili diskreditirati, ono je tu zato sto na njega imam pravo.......

:   
Postao Helicon

zagrijanom peglom, poslije ako treba odrežem višak i stisnem još malo peglom da se dobije fini spoj, kad se malo uvježbaš ide to fino.

Pa kažem ja da je taj furnir kao traka za kantiranje. Znam ja tehnologiju, naizra?ivao sam se namještaja. Nego, jesi li ti lijepio taj furnir na zaobljene rubove? Kako se savija i da li puca?

Sicko, jel ima u Osijeku Bauhaus, morao bi biti? Ako ima potraži tamo, jer sam ja ovaj vidio u ZG Bauhausu.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

Pokrenuta od: slayfer
:   

Neznam zašto se mueite s rubnim letvicama,lakše je "sfrezat" medijapan po

rubu,zalijepit furnir peglom -prvo po veaoj površini i onda odmah polako preai

na zaobljeni dio.Ja sam tako napravio nekoliko pari zvuenika i dosta namještaja,

stvarno dobro izgleda.Pegla je zakon.

-------------
slayfer

:   

Je, možda. Ali ovako možeš reai: "Vidiš kak je to napravljeno... pravi furnir, letvicce su puno drvo, sušeno desetak godina na 28,37 st celz... Pogledaj kakav je to minuciozni rad !  Nije to kak se danas radi. Ovo ti je istinski kvalitet. To mora koštati.. itsl."

-------------
Gravity !
Big "G" !!

:   
Postao slayfer

Neznam zašto se mueite s rubnim letvicama,lakše je "sfrezat" medijapan po

rubu,zalijepit furnir peglom -prvo po veaoj površini i onda odmah polako preai

na zaobljeni dio.Ja sam tako napravio nekoliko pari zvuenika i dosta namještaja,

To sam ja i pitao, ali me Kiko krivo shvatio i poslao mi fotke kako je on to radio s letvicama. A ja sam mislio na skroz druge letvice. Moja je namjera bila sfrezati (zaobliti) rub, lijepiti furnir, i imati letvice koje ce biti istog oblika kao i moj rub, a koje au koristiti za pritiskivanje (kao pomoani alat) ruba s vanjske strane preko furnira dok se ljepilo ne posuši. Baš onako kako to rade u stolariji.

Sorry, Kiko nisam ti stigao odgovoriti. Jednom sam radio ovako s letvicama, al bio sam puno mla?i i neiskusniji pa mi nije ispalo lijepo kao ovo tvoje.

Slayfer, to onda znaei da si ti radio s ovim furnirom koji ima naneseno ljepilo (kao i kant traka) ??? Gdje si ga kupovao? Meni se ovaj u Bauhausu eini malo preskup.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

:   

Ma ja zaoblim sve rubove,zalijepim fino u furnir i velim :"Pa gle, od panja sam ga napravio,sve sam sam izdubio,ne samo da sam drvo sušio 10 godina,nego sam ga i toliko i radio"

-------------
slayfer

:   

Kiko sa pravim punim furnirom dobijemo najkvalitetniji rezultat, ali sa onim samoljepljivim imamo puno brzu i jeftiniju soluciju, a i sa 1,5-2 nitko i nevidi razliku.........  Sushua mores bez problema lijepiti kose rubove s peglom, samo laganini i nece pucati, imamo Baumax ali se nesijecam da sam to tamo vidio, jednom sam nasao u Furniru ali mislim da vise nemaju........  ja radim zvucnike tako da prednju i gornju stranicu narucim vec furniranu a bocne stranice od obicne iverice na koje lijepim pravo puno drvo(oko 2cm) koje onda mogu obra?ivati kako god zelim, dakle i kose rubove, a meni lakirano puno drvo(npr. orah) najlijepse izgleda.........

Pozdrav........  

-------------
Sve receno je bilo moje osobno nerelevantno misljenje koje moze biti tocno i ne mora, s njim nisam nikoga htio uvrijediti, omalovaziti ili diskreditirati, ono je tu zato sto na njega imam pravo.......

:   

A i nije da si mi nešto konkretno odgovorio slayfer.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

Pokrenuta od: Wolfic
:   

Postao kiko

Dostavi mi nekakvu e-mail adresu u pm, pa au ti poslati slike kako sam ja to ueinio s furnirom i rubnim letvicama, obra?enim polukružno. Stolari kod kojih sam "poluproizvode" nosio na lakiranje su pitali: "Tko je to radio ?"

Kiko daj stavi slike da se i mi ostali divimo ... i dobijemo koju ideju vise

:   

Kako nisam, samoljepljivi furnir (onaj koji ljepimo peglom) mogu ga zaljepiti na komad drveta okruglog profila, tako da nevidim problem u tome sto ga ti trebas naljepiti na rub zvucnika s oblim zaobljenjem....  prvo zaljepis prednju stranicu a zatim kada dojdes do ruba onada radis isto to samo sporije, pod utijecajem tople pegle furnir se omeksava i omogucuje lijepljenje tj. savijanje, cak i pod 90°....

Pozdrav..........

-------------

:   
Ma ne,stari moj.Isto sve na peglu.Recimo na primjer,da želiš sfurnirat prednju stranicu zvuenika sa zaobljenim rubovima.Pola prednje plohe i rub namažeš drvofixom(spužvastim valjkom) ,staviš gore furnir tako da ti ostane i za rub+još 0,5-1cm kojeg aeš poslije pobrusit.Peglom prvo zalijepiš veau površinu,da dobro stisne,pogotovo uz rub i onda odmah pre?eš na zaobljenje ali polako-prvo brid,pritisneš jaee peglom i pre?eš par puta gor dol-tako aeš sprijeeiti da ti popuca furnir(jedino ako nema puno godova-palisander).Kad si napravio brid kreni pomalo na rub i to je to.I kaj je najvažnije gotovo je za 2-3 min

-------------
slayfer

:   

To te ja pitam. Taj recept mi nitko nikad nije preporueio. Peglanje eistog furnira ispod kojeg sam nanio drvofix. To au pokušati, jer je obiean furnir bez nanesenog sloja ljepila znatno jeftiniji, a i izbor je puno veai.

Sicko, nisam ja tebi replayo, ako se ovaj tvoj post odnosi na mene.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

Pokrenuta od: vuki
:   

Slayfer daje dobar savjet

Ja radim slicno; namazem valjkom (ne predebelo) plohu koju furniram i furnir. Pustim da se osusi toliko da je na dodir lagano "pikasto". Onda se pazljivo postavi furnir na plohu (ljepilo se hvata jedno na drugo!) i sve se "zapegla". Ovisno o koristenom furniru moguce je furnirati i kuteve od 90 stupnjeva bez da popuca.

:   

Vuki i slayfer, jako ste me razveselili s tim naeinom rada. Meni je to palo na pamet, ali su me neki likovi odgovarali od toga. Stolarski lobi, što aeš , oni bi radije da ja lovu ostavim kod njih, pa su mi uglavnom prodavali tehnologiju balon preša za zaobljene rubove, ili kao ovaj zadnji izrade posebnih pritisnih letvica. Uff, al au peglati. U pravom smislu rijeei.

Pozdrav, Tomislav.

-------------
Pozdrav, Tomislav.

:   

Jako dobar furnir za obradu ti je PADUK,a u zadnje vrijeme sam najvi1e radio s orahom i isto sam zadovoljan,palisander kojeg sam vea spomenuo je najljep1i ali je tanak i lako puca(uz to je i najskuplji cca 150 kn).Ima1 ih u "Furniru"Heinzelova(podrum),to vjerovatno vea zna1,ali eto za one koji ne znaju,

pozdrav

-------------
slayfer

:   

Al' ste se vi raspisali ovdje ... !

He, da ja mogu lijepit slike, zalijepio bi sliku jedne masivne vitrine što sam je radio. Hrast. 0,6 x 0,4 x 2,0 m. Ustakljena, s donjom ladicom. Kruna gore i dolje. Okvir staklenih vrata je ra?en iz tri sloja. Okovi u kutovima tog okvira, u srednjem sloju, a vrata se zatvaraju "na dlaku" i to vea godinama. Nema vitoperenja ni u tragovima.

Ali - eekajte ... vi ste mislili da sam ja stolar ?

-------------
Gravity !
Big "G" !!

Pokrenuta od: Wolfic
:   

Pokrenuta od: Helicon
:   

Postao SICKO

gdje ti to nabavljas, ovdije u Osijeku to je vrlo tesko naci, osim ako ih ne mislim spajati, jer drze samo one od 2-3cm sirine..., koliko do?e jedna takva rola i kojih dimenzija.........

...u Zadru ga je bilo nabavit u Ignisu i Tornadu, to su dvije prodavaonice sve moguae drvenarije, stvarno se više i ne sjeaam koja je bila cijena, ali sigurno nije bilo skupo, a bilo je dosta raznih velieina, širina, debljina, eak i dosta dobar izbor boja i nijansi. Ako budem opet u ?iru do Ignisa javim ti i cijene...

-------------

Pokrenuta od: MATIJA
:   
Ima li netko poima gdje bi se takav furnir pogodan za oblaganje zvueniekih kutija mogao nabaviti u Rijeci?

Ispiši stranicu | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info