Ispiši stranicu | Close Window

Gramofonske zvučnice

Forum: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: HIFI
Naziv foruma: HIFI komponente ...
Opis foruma: Imate li kakvih problema sa istima, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=2094
:
:

Tema: Gramofonske zvučnice
Pokrenuta od: DARKOB
Tema: Gramofonske zvučnice
:   

Pozdrav forumaši !

Recite koliko ste promijenili gramofonskih zvuenica u svojoj integraciji ?

Koja vam je najbolje legla u sustav ?

Kakav vam je bio zvuk ?

Kakva je bila mikrodinamika ?

Što vam je smetalo kod njih ?

-------------
Ponekad tamna strana pobijedi...

Odgovora:
Pokrenuta od: acoustic
:   

U zadnjih par godine promenio sam tri zvuenice, znate ono traganje za uvjek boljim zvukom.

Prva je bila Grado prestige Gold MM (na Projectu 2.9 wood), solidna zvuenica ali po mom okusu premalo dinamiena, ali odliena za gramofone srednje klase.

Onda sam dobio novi gramofon i sa njim zvuenico Goldring (mislim da 1022), ali nisam bio zadovoljan (nekako prosjeean zvuk) i odmah nabavio Ortofon Lys Mc Low, koja je dobra zvuenica sa finim detaljima ali mi je uvjek kod muzike koju slušam (rock, akustika, blues) falilo grunda u basu i što me smetalo težko ju je bilo slušati na veeoj glasnosti jer su i šumovi sa ploee tada bili naglašeni.

Sad sam nabavio BENZ ACE High output MC, i to je konaeno to šta sam tražio. Možda nije tako ja kažem klinieki detaljna kao Lys ali odlienog basa (hitrog, jakog i kontrolisanog) šta daje glasbi bolju slušljivost i može se zbilja dobro naterati. A oduševljava i sa odloenom zvuenom pozornicom i vrlo dobrim srednjetonskim podruejem, vokali su jako eisti i bez ikakve zrnatosti. Tako da mogu ree, da sam nakon nekoliko godina traganja našao zvuenicu koja odgovaru mom gramofonu i mom ukusu. 

A jako skupih zvuenica još nisam imamo, jer negdje mora postojati granica uložka. Sa tim zvuenicom sam trenutaeno jako zadovoljan i opet sam poeeo preslušivati neke jako stare ploee, koje mi sad sviraju zadivljujoee. Nadam se, da eu biti dugo zadovoljan njime.

-------------
Timeless experience Finest audio

:   
Od 1990 do 2004 u mom sustavu je bila Ortofon OM 40, svojedobno jedna od najboljih MM u svojoj klasi.Izuzetno detaljna i dinamiena, nešto otvrenijeg karaktera.Sada imam Benz Micro MS Silver High output.Vrlo profinjena s odlienom strukturom zvuka i popratnih boja.Jedino što tražim je dobar fono sklop.Trenutno preslušavam tri modela iz tri cjenovne klase a i smješi mi se nešto od Brystona.

-------------

Pokrenuta od: Monét
:   

Sa starim Dualom sam imao Shure (a sto drugo?) ali model 105 i to mi je bilo prvo tako da ranije usporedbe nemam. Sa tom zvucnicom sam promijenio nekoliko komada igli (zamjenske) i zanimljivo je da je svakom radila osjetno drugacije, prepostavljam radi ovece tolerancije cantalivera takvih zamjesnkih igli . Tad je dosao Grado Prestige Blue, to je bilo pravo osvjezenje po dinamici i extremima, samo sto je bila ponesto meksa bez obzira sto je takoder i svjetla. Onda je dosao 2.9 wood i Grado na njega nije nekako sjeo, bilo je nekako razmrvljeno. Nagadam da je to zbog velike komplijanse Grada  koji ide na laganu rucicu poput Dualove, dok je ova srednje teska. Onda sam posudio jedan stariji model Pickeringa (zaboravio sam oznaku), onu sa cetkicom naprijed koju sam odmah skinuo. Ponesto tamnija, dinamicnija, cvrsta, nije bila u bassu plivajuca kao Grado, ali je gore dosta povucena. Sad imam Denona 160 high MC i vrlo sam zadovoljan, doista!  Smatram je best buyom do 1000kn, no kako vec ima doslovno podosta kilometara iza sebe pomalo gledam dostojnog (i boljeg) nasljednika. Razmisljam o Denonu 103.

Postao acoustic

Sad sam nabavio BENZ ACE High output MC, i to je konaeno to šta sam tražio. Možda nije tako ja kažem klinieki detaljna kao Lys ali odlienog basa (hitrog, jakog i kontrolisanog) šta daje glasbi bolju slušljivost i može se zbilja dobro naterati. A oduševljava i sa odloenom zvuenom pozornicom i vrlo dobrim srednjetonskim podruejem, vokali su jako eisti i bez ikakve zrnatosti. Tako da mogu ree, da sam nakon nekoliko godina traganja našao zvuenicu koja odgovaru mom gramofonu i mom ukusu. 

Cuj, koliko te dosla ta zvucnica? E, da i tko je drzi?

-------------
A good system is about music to be respected.

Pokrenuta od: Joby
:   
Zna li tko di se može nabaviti igla za Shure N97 HE?

-------------

:   

Postao joby

U Zg takoder imas (valjda se ne varam? ) trgovinu Kalcic, isto kao i u Ri, tamo drze navedene zamjenske igle Fittavolinni (valjda sam ok napisao), dodu ti oko 110-120kn, samo skines iglu kao uzorak i to je to. Napomena: neka ti prodavac da na stol vise primjeraka, ti izaberi onu sa najmeksim ovjesom!

-------------

Pokrenuta od: Dave
:   

Davno je to bilo,kada sam kupio svoj prvi HI-FI.Bila je to technicsova linija sa Dual gramofonom(ne sjecam se vise modela),na kojoj je bila neka jeftinija Ortofon zvucnica i to je sviralo dosta dobro.Danas je u mom sistemu 17 godina stara Van den Hull MC-10 zvucnica,koja je bila na retipingu prije dvije godine,i mogu vam reci da ju je stari dutch-master tak dobro slozil,da nije nikada svirala bolje.Tu je novi cantilever,nova igla...Nemam nanjeru to mijenjati jer je zvuk stvarno fenomenalan.Otvoreno,dinamicno,fantastican bas...Od ostalih proizvo?aea,slusao sam Koetsu-black-gold i neke jeftinije modele ortofona.Koetsu su isto tako jako dobre zvucnice,mada mi ovo vise odgovara.Ortofon je isto tako jako dobar i ima dosta slican zvuk V.D.Hull-u.Volio bih jednom doci kod nekoga tko ima van den hullovog Grasshopper-a i to poslusati.Mogu samo pretpostaviti kako to krasno svira,kada su ovi "slabiji" modeli fantasticni!

Pozdrav ekipi!

Dave!

Pokrenuta od: dioklecijan
:   

Postao joby

U Zagrebu je to radio Božidar Kohar. Meni je svojedobno rekao da ima sve igle. Mislim da ima nekakav servis/prodavaonicu eini mi se Tuškanac ili tako nekako. Možda neki forumaš zna bolje informacije.

-------------
Gašo: Nije riknuo zbog toga ali zbog nečega je.

Pokrenuta od: tatamata
:   
http://www.needledoctor.com - http://www.needledoctor.com ,a one igle koje nema potražiti u ljekarni

-------------

Pokrenuta od: Joby
:   
fala

-------------

:   
Postao Monét

Cuj, koliko te dosla ta zvucnica? E, da i tko je drzi?

[/QUOTE] Ta zvuenica košta toeno 300 Eur kod Kuzma Franca koji ima zastupništvo za SLO, a u EU mislim da je 30-40% skuplja (oko 400 Eur).

-------------

Pokrenuta od: analogue
:   

Monet, mislim da bi ti jedna tak'a legla sam tak....pa da vis onda extasy

-------------
Budimo realni ocekujmo nemoguce

:   
Pa to je vrlo povoljno, ja sam svoju MC SILVER HO platio 250 eura kod g.Supeka.

-------------

:   
Postao analogue

Monet, mislim da bi ti jedna tak'a legla sam tak....pa da vis onda extasy

Evo toeno takva je moja zvuenica

-------------

:   

Aaaa.. krasno izgleda!   

Hvala na slikama i na informaciji, ovo isto treba uzeti u razmatranje!

Gdje je u odnosu na ovaj Benz Denonova 103-ojka? O njoj sam cuo samo najbolje!

-------------

Pokrenuta od: Tom Tom
:   

Za one koje zanimaju stare igle i zvuenice gosn Kohar se povukao u mirovanje ali možda još ima koju iz kolekcije. Inaee vidio sam njegove kutijice s iglama . uskoro prava rara iz 1970-ih. Adresa je tuškanac 39. zgb.

sretno

pozdrav Tom-Tom

Pokrenuta od: Snopes
:   
nisam našao neku noviju otvorenu temu, pa ću ovdje pitati..

Kako pašu Dynavector zvučnice na SME Series IV ručku?

Pokrenuta od: predrag
:   
Postao DARKOB

Od 1990 do 2004 u mom sustavu je bila Ortofon OM 40, svojedobno jedna od najboljih MM u svojoj klasi.Izuzetno detaljna i dinamiena, nešto otvrenijeg karaktera.Sada imam Benz Micro MS Silver High output.Vrlo profinjena s odlienom strukturom zvuka i popratnih boja.Jedino što tražim je dobar fono sklop.Trenutno preslušavam tri modela iz tri cjenovne klase a i smješi mi se nešto od Brystona.

Misliš li na Bryston BP1.5?
Imam ga doma a biti će i na sajmu u Miral hotelu.
Topla preporuka! Pravi Brajo!

-------------
Bryston BCD 1, BP 26, BP 1.5, 2 x 7B SST2, PMC EB 1i, Atlas Ichor, Mavros, Elektra

Pokrenuta od: Kristijan
:   
Postao Snopes

Ne znam kako paše na series IV, ali ja ti imam na Gyro dec-u SME M2 ručku sa Dynavector 20 mc low output i mogu ti reći da uopće  nisam sretan. Činjenica je da mi je ovo prvi gramofon i da se sve još usvirava, te sam probao i tri phono preampa, sve bez uspjeha. Ponavljam, nemam baš iskustva sa gramofonim pa stoji i mogućnost da još sve treba malo poštelati, ali kad se sve zbroji i oduzme ja nisam zadovoljan.

Pokrenuta od: altair
:   
Postao Snopes

Koja te zvucnica konkretno zanima? Razlikuju se po masi i komplijansi (compliance), pa bi trebalo pogledati pojedinacne slucajeve.

-------------

Pokrenuta od: alex67
:   
Nisam bas nesto mnogo menjao zvucnice na gramu ali evo neka moja iskustva.

Imam Micro Seiki gram sa CF 2 carbon fiber ruckom. Prvobitno mi je bio Ortofon OM xx Super serija zvucnica ali ni sa jednom nisam bio zadovoljan : tanka na basu , suvise suva za moj ukus ( neko bi rekao analiticna) . Posle opseznog traganja net-om i znajuci kakav karakter zvuka trazim zavrsio sam sa Grado Gold - nije bila preterano skupa pa ako nije pasovala na gram i u sistem nije bio problema zameniti je . Posle nekih 100- 200 sati slusanja ju je zamenila Grado Wood Reference- sve sto sam hteo dobio sam s njom . Izuzetno muzikalna zvucnica koja izvrsno pase sa Sansuijem i JBL-om. U ovom trenutku skupljam delove za Aleph Ono phonoamp - jedva cekam da ovo proradi i cujem kako svira.

:   
Postao altair

Koja te zvucnica konkretno zanima? Razlikuju se po masi i komplijansi (compliance), pa bi trebalo pogledati pojedinacne slucajeve.

Gledao sam Dynavectorove Te Kaitora Rua od 9,8g

i XX-2 MKII od 8,9g

:   
Postao Snopes

Gledao sam Dynavectorove Te Kaitora Rua od 9,8g i XX-2 MKII od 8,9g
Obje zvucnice imaju compliance 10E-6 cm/dyn. Efektivna masa SME IV rucke je 10 g ... to sve zajedno vuce na rezonantnu frekvenciju cca 12 Hz ... sto je vec siva zona ... Iako po nekim izvorima ta frekvencija moze ici i do 14 Hz, ipak bih se u tom cjenovnom razredu, da je moja koza u pitanju, priklonio konzervativnijim prijedlozima da se frekvencija zadrzi ispod 11 Hz. U tvom slucaju to znaci da trebas potraziti zvucnice s nesto vecim compliancem ...
Jedno od rjesenja je da "otezas zvucnicu" ... Npr., s Denonicama doolaze i metalne podloske koje mogu tome posluziti ... (imas "prostora" do 16 g mase na rucki, sto bi r.f. spustilo na 10 Hz)

Ako sam dobro povezao, isti dealer drzi sva tri branda, pa bi ti on mogao izaci u susret nekom probom ili savjetom.

Ovo je sve vezano samo uz mehanicku kompatibilnost. Elektricna, u kojoj ulaze u obzir odziv zvucnice, elektricna svojstva nje, kabela u rucki, kabela do premapa i preampa ... je pak nova lutrija ...

Najbolji savjet koji ti mogu dati je da se prijavis na neki vinil oriented forum i potrazis nekoga s integracijom poput tvoje, te priupitas koju zvucnicu i preamp koristi.

-------------

:   
Hvala na savjetu, tako ću i napraviti, tražit mišljenja i dalje

Pokrenuta od: glava
:   
Postao Kristijan

Ne znam kako paše na series IV, ali ja ti imam na Gyro dec-u SME M2 ručku sa Dynavector 20 mc low output i mogu ti reći da uopće  nisam sretan. Činjenica je da mi je ovo prvi gramofon i da se sve još usvirava, te sam probao i tri phono preampa, sve bez uspjeha.

hm...u čemu je kvaka? Ja prvi dan kad su mi doma montirali gramofon StabiS/StogiS/KC1 i preamp ARC PH5(sve kupio na neslušano), i kad sam stavio Take five- Brubbeck kvartet ploču i istovremeno CD (ista snimka) bio sam neugodno iznenađen...nikakve razlike...a ja očekivao orgazme jedan za drugim.
Al kad sam stavio Orguljsku simfoniju br.3 od Saint Saensa- od Klavier analog ipak je gramofon malo pokazao slabašne mišiće...

Danas nakon 60ak sati slušanja gramofona ( 100 sati navodno potrebno za usviravanje), kad završi poco adagio Orguljske simfonije ja se dižem promijenit stranu ploče omamljen. Kad orgulje počnu tiho ispuhivat zrak moram obuć čarape...
Zvuk gramofona kod mene je u usporedbi s CD playerom Audio Aero smireniji,prostorniji,violine baš nikad ne škripe,činele svilenkastije,glasovi bez czs naglašenih sibilanata.
Dakle,zvuk ne samo bolji nego drugačiji.
Doduše gramofon hranim Klavier i Linn LPima...
A za ponovnu usporedbu Take five ploče i CDa čekam da prođe 100 sati...

Hoću reći Kristian,strpljenja.Čemu mijenjanje tri gram preampa ako zvučnica nije usvirana. Šta ti se ne sviđa u zvuku?
Baš me zanima koje si preampe probao. Ja sam kupio jednu godinu star AR PH5 jer se bivšem vlasniku nije sviđao zvuk(ne znam koji mu je ostatak hife bio) pa je kupio Ayrea preampa...

Pokrenuta od: stabist
:   
Postao glava

hm...u čemu je kvaka? Ja prvi dan kad su mi doma montirali gramofon StabiS/StogiS/KC1 i preamp ARC PH5(sve kupio na neslušano), i kad sam stavio Take five- Brubbeck kvartet ploču i istovremeno CD (ista snimka) bio sam neugodno iznenađen...nikakve razlike...a ja očekivao orgazme jedan za drugim. 

Bok,

kaži ti meni, kak ti se sviđa KC-1? Odnosno - imaš li iskustva sa još kojima drugima dozama pa da bi usporedio?

-------------
OK

LP

Primoz

:   
Nemam iskustva s drugim zvučnicama. KC1 sam uzeo jer je već bila montirana na StogiS a i računao sam  da valjda ne bi Kuzma stavljao na svoje gramofone neke sumnjive zvučnice.
Inače neko vrijeme razmišljao čitajući forume i tisak o Lyri.
Ali odustao jer kao nije za početnika jer je komplicirana za namještanje.

Pokrenuta od: smario
:   
Postao Kristijan

Ne znam kako paše na series IV, ali ja ti imam na Gyro dec-u SME M2 ručku sa Dynavector 20 mc low output i mogu ti reći da uopće  nisam sretan. Činjenica je da mi je ovo prvi gramofon i da se sve još usvirava, te sam probao i tri phono preampa, sve bez uspjeha.

SME M2 sam imao prilike cuti na jednom thorensu i ta kombinacija je odlicna. Gyro mi se cini malo ispod te rucice i mislim da oni idu s nekom modificiranom verzijom RB300. Mozda jednostavno sve jos nije sjelo  ili nesto nije dobro podeseno. Jednom sam cuo kombinaciju LP12 Ittok Dynavector Karat i to je zvucalo vrlo dobro. Ja bih jos provjerio podesenje svega skupa i izvrtio jos barem 100 sati.

-------------
CD-Perfect Sound Forever!

Pokrenuta od: Kristijan
:   
Postao glava

Postao Kristijan

Al kad sam stavio Orguljsku simfoniju br.3 od Saint Saensa- od Klavier analog ipak je gramofon malo pokazao slabašne mišiće...

Danas nakon 60ak sati slušanja gramofona ( 100 sati navodno potrebno za usviravanje), kad završi poco adagio Orguljske simfonije ja se dižem promijenit stranu ploče omamljen. Kad orgulje počnu tiho ispuhivat zrak moram obuć čarape...
Zvuk gramofona kod mene je u usporedbi s CD playerom Audio Aero smireniji,prostorniji,violine baš nikad ne škripe,činele svilenkastije,glasovi bez czs naglašenih sibilanata.
Dakle,zvuk ne samo bolji nego drugačiji.
Doduše gramofon hranim Klavier i Linn LPima...
A za ponovnu usporedbu Take five ploče i CDa čekam da prođe 100 sati...

Hoću reći Kristian,strpljenja.Čemu mijenjanje tri gram preampa ako zvučnica nije usvirana. Šta ti se ne sviđa u zvuku?
Baš me zanima koje si preampe probao. Ja sam kupio jednu godinu star AR PH5 jer se bivšem vlasniku nije sviđao zvuk(ne znam koji mu je ostatak hife bio) pa je kupio Ayrea preampa...

Probao sam ti jedan pro-ject phono box, te dva modela od Vaic-a. Oba modela su lampaški phono preampi (MC) samo s različitim modelima cijevi.
Što se tiče zvuka - sve je samo sredina, bez ekstrema, nema visokih, nema basa. Pričekati ću još neko vrijeme da vidim je li stvar u usviravanju, prije nego krenem u neke promjene.
Za sada Meridian G08 opere gramofon uzduž i poprijeko. Kad su i na ovom forumu ljudi spominjali neku relaciju tipa: gramofonska integracije od soma eura opere digitaliju od 4 soma €, ja sam očekivao od ove kombinacije totalnu ekstazu. No, međutim...

:   
Postao smario

SME M2 sam imao prilike cuti na jednom thorensu i ta kombinacija je odlicna. Gyro mi se cini malo ispod te rucice i mislim da oni idu s nekom modificiranom verzijom RB300. Mozda jednostavno sve jos nije sjelo  ili nesto nije dobro podeseno. Jednom sam cuo kombinaciju LP12 Ittok Dynavector Karat i to je zvucalo vrlo dobro. Ja bih jos provjerio podesenje svega skupa i izvrtio jos barem 100 sati.

Kako pikiram Gyro, a sad kažeš da nije dorasao Series IV i boljim Dynavectorovim zvučnicama, hm,,,ebiga, dizajn Gyra mi je

:   
Postao Kristijan

Što se tiče zvuka - sve je samo sredina, bez ekstrema, nema visokih, nema basa. Pričekati ću još neko vrijeme da vidim je li stvar u usviravanju, prije nego krenem u neke promjene.

I kod mene prevladava sredina al nebi rekao da nema visokih ni basa. Visoki su umireni a bas mi je tjelesniji. Ako moram okarakterizirat jednom riječju zvuk svog gramofona rekao bih da je tamniji.
Iako je meni  glavno u basu da mogu razlikovat kratak udarac timpana ili bubnja od kratkog potezanja  gudala po kontrabasu. Može zvučat smiješno al nekad je baš to teško razlikovat.

Ako se hoćeš zaigrat namještanjem sredine,basa, visokih a nemaš nekog jasnog izvora informacija evo ti link dolje
Ili dovedi doma nekog neiskompleksiranog audiofila s gramofonskim iskustvom da ti potvrdi ili odbaci tvoje sumnje.Naravno da je najvažnije što ti misliš al u početku bilo čega nije loše poslušat savjete.
Ja ću to napravit al nakon 100 sati...

al aaalAkao što rekohEach time after adjusting the down force do listen to the result. It HHHcccCCCVVVtakes some practice and listening experience to find the optimum downforce. If the sound of a saxophone is too light and shows an accKKKKKKKKKKKAAAAentuation in XXXXXXthe midband with a slight resonance, than the downforce (in relation to the bias setting) is too light. If a clarinet gets too muddy the downforce is too heavy. In that case also the sound image will lack in space.
In practice the downforce is hardly ever the exact value as given by the manufacturer.

Pokrenuta od: eradoncic
:   
Postao Kristijan

Za sada Meridian G08 opere gramofon uzduž i poprijeko. Kad su i na ovom forumu ljudi spominjali neku relaciju tipa: gramofonska integracije od soma eura opere digitaliju od 4 soma €, ja sam očekivao od ove kombinacije totalnu ekstazu. No, međutim...

Možda je pretjerano govoriti u konkretnim relaicjma koje spominješ, ali nerijetko skuplje ne znači i bolje...

Primjer: kod forumskog kolege altaira, zvučnica od <1000Kn redovito radi bolje i "pere" onu od >2000Kn, i k tome od istog proizvodjača.
Zašto misliš da tvoja (možda loše složena) kombinacija mora generirati ekstazu?

Pojam sinergije koji se prostituira u svim segmentima hifi-ja ultimativno vrijedi i počeo je sa shvaćanjem problema medjuovisnosti zvučnica-ručka-phono kabel, i kasnije uglavnom marketinški " probio" i na druge segmente,.

Umiksaš li k navedenome RIAA pravila o ekvalizaciji...zabava ugađanja je zagarantirana, igraš se s 4 varijable. Pomnoži, podijeli...svejedno previše  kombinacija

:   
Postao Snopes

Kako pikiram Gyro, a sad kažeš da nije dorasao Series IV i boljim Dynavectorovim zvučnicama, hm,,,ebiga, dizajn Gyra mi je

U par navrata sam cuo taj gramofon i nikad nije bio na razini LP12, Lovrincevicevih strojeva ili kuzme. Ne kazem da je los, ali ovi su bolji. SME IV je ozbiljna sprava i gyro nije baza za nju. Na oracle ide fantasticno.

-------------

:   
Postao eradoncic

Možda je pretjerano govoriti u konkretnim relaicjma koje spominješ, ali nerijetko skuplje ne znači i bolje...

Primjer: kod forumskog kolege altaira, zvučnica od <1000Kn redovito radi bolje i "pere" onu od >2000Kn, i k tome od istog proizvodjača.
Zašto misliš da tvoja (možda loše složena) kombinacija mora generirati ekstazu?

Pojam sinergije koji se prostituira u svim segmentima hifi-ja ultimativno vrijedi i počeo je sa shvaćanjem problema medjuovisnosti zvučnica-ručka-phono kabel, i kasnije uglavnom marketinški " probio" i na druge segmente,.

Umiksaš li k navedenome RIAA pravila o ekvalizaciji...zabava ugađanja je zagarantirana, igraš se s 4 varijable. Pomnoži, podijeli...svejedno previše  kombinacija
Nakon usviravanja, ABABABABABABA testova ... moram se sloziti s eradoncicem i pomiriti s bolnom cinjenicom da sam 2.5 kkn frknuo u "skolu audiofilije"
Imao sam dobra iskustva s jednim brandom, uzeo zvucnicu koja je po svemu sudeci bolja, no konacni rezultat (u mom slucaju) nije dao pomak na bolje u bitnim svojstvima. Na zalost, kod zvucnica je tako ... ne mozete ih dobiti na probu, osim ako poznajete dobricinu koja posjeduje onu koja vas zanima. Tjesi me samo sto su zvucnice ionako potrosna roba

Kristijanu i Snopesu savjet - vasi su problemi razliciti, iako se baza koju imate/zelite preklapa ... najbolje bi bilo da otvorite svaki svoju temu.

-------------

Pokrenuta od: popol_vuh
:   
    Zna li netko može li se na netu naći komparativni review denona dl-110/160 i dl-304? Ili je netko ovdje imao obje zvučnice na istom sustavu...

-------------
Onome tko ima imalo iskustva u ičemu sve je jasno i samorazumljivo. Zato treba prestati misliti i primiti se iskušavanja

:   
Postao popol_vuh

Zna li netko može li se na netu naći komparativni review denona dl-110/160 i dl-304? Ili je netko ovdje imao obje zvučnice na istom sustavu...

-------------

:   
:smajlisaupitnikomiznadglave:

-------------
Onome tko ima imalo iskustva u ičemu sve je jasno i samorazumljivo. Zato treba prestati misliti i primiti se iskušavanja

:   
Postao popol_vuh

:smajlisaupitnikomiznadglave:
A demit, 2+2=?

-------------

:   
5? Ne kužim . Jedna je vjerojatno bolja od druge, ali zanima me točno u kojim regijama i na koji način. To da su različitog cjenovnog ranga i jedna HO MC a druga LO MC mi ne govori ništa o specifičnim razlikama u zvuku.

-------------

:   
Postao popol_vuh

5? Ne kužim . Jedna je vjerojatno bolja od druge, ali zanima me točno u kojim regijama i na koji način. To da su različitog cjenovnog ranga i jedna HO MC a druga LO MC mi ne govori ništa o specifičnim razlikama u zvuku.
Telegrafski ... DL-304 je kod mene imala izrazenije extreme, povucenije srednjetonsko podrucje, pa je na kraju zvucala tanje od DL-160 ...

-------------

:   
Thanks altair :)

-------------

Pokrenuta od: soundnewsdino
:   
Postao popol_vuh

Sve probao u svom sustavu...
Denon DL-110/160 vs. DL-304 nisu u istoj klasi usporedbe i pomak na bolju/skuplju zvucnicu je velik...

inace high output MC smatram promasenim pristupom...

razlika izmedju DL-110/160 i DL 304 je ravna onoj izmedju DL- 304 i recimo Ortofon Kontrapunkt A...

Tako je to u analogiji. Posteno do bola...duplo skuplja= duplo bolja...
nema relativizacije...

za izvlacenje zvuka DL-304 iz DL-110/160 stvarno treba bit voo-doo

-------------

:   
Postao popol_vuh

Thanks altair :)
NP ... ako me pamcenje ne vara soundandnewsdino ima DL-304 na Pro Ject gramofonu i njegova su iskustva oprecno drugacija od mojih ... Tu se vracamo na eradoncicev post o vise parametarskom optimizacijskom problemu ...

Neki se problemi mogu preduhitriti proracunom, ali izvlacenje maksimuma iz analogije je sport za sebe ...

-------------

:   
Postao soundnewsdino

... za izvlacenje zvuka DL-304 iz DL-110/160 stvarno treba bit voo-doo
U svom slucaju bih rekao da je prije rijec o nemogucnosti izvlacenja zvuka 304-ke iz 304-ke ...

-------------

Pokrenuta od: soundnewsdino
:   
Postao altair

Postao soundnewsdino

U svom slucaju bih rekao da je prije rijec o nemogucnosti izvlacenja zvuka 304-ke iz 304-ke ...

moguce...
o kojoj se bazi radi?

-------------

:   
Postao soundnewsdino

Postao altair

Postao soundnewsdino

moguce...
o kojoj se bazi radi?

Radi se o Sansui SR-222mk5 (belt drive) s njegovom/originalnom (Microseiki) ručicom koja je standardna za mk4 i mk5 verzije...

U toj konfiguraciji, zbog rezonance, kapacitivnosti kabela ili ko zna čega već...DL-160 definitivno ima bolju rezolucija na najmanje tri phono preampa (od kojih je intrinzična refrenca 4500Kn vrijedan Primare phono pre, s podešavajućim parametrima ulazne impendance, ali ne i kapacitivnosti, koliko se sjećam).

SND; probali mi čak i uz Mostarski custom made crnjak iz 2006, Limited edition...opet DL-160 vodi.

Pokrenuta od: Ishmael
:   
    Da ne otvaram novu temu kad je ova sasvim prikladnog imena...

Tražio sam neke informacije u vezi gramofonskih zvučnica, i shvatio da bi možda bilo zgodno sve takve teme staviti na jedno mjesto. Ako netko nađe još koju temu koja sadrži korisne informacije, nek nadoda ovdje.

ZAMOLBA: Ako mislite da je praktično, možda bi bilo dobro da sve upite u vezi zvučnica ili postamo direktno u ovu temu, ili nadodamo link na ovaj dole popis, ili da kreiramo neku sticky temu na forumu (jel se to tak veli?)? Općenito bi si mogli dati truda i malo bolje organizirati forum, ovako ima hrpa tema o svačemu i ničemu, a korisne informacije su utopljene u masi postova i nailazak na neku ili produkt sreće ili dugotrajnog pretraživanja i čitanja tema.

Ovo su teme koje sadrže informacije vezane za gramofonske zvučnice:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=11842&KW=zvu%E8nica - Izbor zvučnice za SL-1200

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=4537&KW=zvu%E8nica - Audio Technica

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=10782&KW=zvu%E8nica - Sumiko Oyster

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=11626&KW=zvu%E8nica - ACE L vs Glider L vs KC-1 (tj ZYX R50 Bloom H)

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=10317&KW=zvu%E8nica - Montaža zvučnice

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=10225&KW=zvu%E8nica - Grado zvučnica i Technics S-1210

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=9338&KW=zvu%E8nica - Zvučnica

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=8271&KW=zvu%E8nica - Preporuka za zvucnicu ...

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=7935&KW=zvu%E8nica - Igla za gramofon

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=7474&KW=zvu%E8nica - Pomoc oko zvucnice?

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=7030&KW=zvu%E8nica - rega kak

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=6248&KW=zvu%E8nica - upomoć dite razvalilo zvučnicu

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=6188&KW=zvu%E8nica - Nova MC zvucnica

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=4585&KW=zvu%E8nica - koja zvucnica?

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=2391&KW=zvu%E8nica - koju gramofonsku iglu?

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=4458&KW=zvu%E8nica - Igla za Dual CS 455?

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=2184&KW=zvu%E8nica - THORENS, RB300 + ?

-------------

The Truth Is Out There     http://www.sendspace.com/file/yd7i0v - Ishmael

:   
    E sad da pređem na stvar, zašto sam i radio gornju pretragu...

Kupio sam si gramofon, i sada bih trebao kupiti zvučnicu za njega, i složiti/kupiti phono preamp.Gram je Systemdek IIX 900, ručica je Rega RB300 s novim protuutegom i Cardas ožičenjem.

Za početak sam mislio kupiti neku budget zvučnicu da se prvo malo upoznam s podešavanjima i korištenjem grebalice (to mi je prvi grem), pa sam proučavanjem foruma i neta došao do nekih smjernica. Za sada me drži ideja da uzmem Audio technica AT95E. Druga zvučnica koja je u planu jest Ortofon 2M Red. Trenutno nemam za neku zvučnicu od preko 1000 kn kakva bi možda bila primjerenija mom gramofonu, a nekako me interesira da skupim iskustvo i dobijem iz prve ruke iskustvo kakav je odnos zvuka tih jefitinijih zvučnica naspram onih malo ozbiljnijih. Da li ovo ima smisla, ili da kupim neku ipak malo bolju zvučnicu od navedenih?

Za AT95E sam čuo dosta dobroga, od toga da je jedno vrijeme bila jedina jeftina zvučnica na Stereophile-ovoj listi preporučenih komponenti, pa do mnogobrojnih preporuka po netu, i to me sve privuklo da razmislim o njoj. Da li ona zaista radi dobro, ili kada je se usporedi s npr. 2M Red (koja košta 3x više, a opet spada među povoljne zvučnice) radi bitno lošije?

-------------

:   
Postao Ishmael

Gram je Systemdek IIX 900, ručica je Rega RB300 s novim protuutegom i Cardas ožičenjem. 

Za sada me drži ideja da uzmem Audio technica AT95E. Druga zvučnica koja je u planu jest Ortofon 2M Red. 

Moja iskustva:
Ako baš želiš budget i da se samo igras s njome, onda si uzmi AT95, ne kosta puno, i na prvu loptu ima atraktivan zvuk; sad, ne znam kakva je uskladjenost komplijanse, mase itd s rb300, ali teorijski, iskoristivost je nepotpuna s AT95, ona vise lezi rucki tipa one u SL-1200mk  

Da li ona zaista radi dobro, ili kada je se usporedi s npr. 2M Red (koja košta 3x više, a opet spada među povoljne zvučnice) radi bitno lošije?

Ako naginješ na Orotofon - tu imam dosta osobnog iskustva jer sam oduvijek bio fan tog branda -  išao bih radje na second-hand modela iz 80-tih godina.
2M i slične "novije" zvučnice samo su reciklaža njihovih ikona iz 80tih godina ili još i ranije, po 3-5x veišoj cijeni.
BAš tih 80-tih koristio sam ili slušao puno njihovih modela (MC10mk2, MC-100 Concorde, VMS-10mk2, VMS-30mk2, OM 10-20-30, MC3 turbo itd, ne znam više sve), apsolutno najbolje mi je bila MC100 Concorde (specifično radjena za SL-1200mk2 i S ručice tog tipa), i to tijesno i vrlo subjektivno bolja od VMS-30mk2, od koje nisam nikad imao bolji zvuk grebalice.
Dakle, za tu kombinaciju, VMS-10/20/30 Mk2 i nemaš brige

Ne vjerujem da je 2M u bilo kojoj "farbi" bolja od te stare ikone
Po oklnim oglasima u regiji te na ebayu, nadje se često VMS čak i NOS, a bez obzira na modele - Ortofon radi i dalje 20E(lyptical) iglu, kao zamjenska za sva tri VMS i nekoliko drugih, sličnih modela na koju paše.

Eto, možda ti bude od pomoći

Pokrenuta od: Apparatus
:   
Jura, ukoliko trenutno nisi pri perju, a treba ti zvučnica za upoznavanje s gramofonima i naravno ugodno slušanje, kupi si http://www.audiocentar.hr/uploads/20091020101210GRADO_MPC_cjenik_09-2009.pdf - Grado Prestige Black . Kod Andrije košta 350kn, a možda ti još da i neki popust. Ukratko: čudo jedno od zvučnice za tu šaku kuna. Imao sam je nekoliko godina na Sansui SR222MkV (poslije sam imao Prestige Red). Fino šarafaj, podešavaj, igraj se, slemi dobar phono, slušaj, poderi je, a onda kupi nešto bolje. A ako poslije i ne izabereš Grado zvučinicu, ta će ti manufaktura zasigurno ostati u lijepom sjećanju.

Edit: Bajdvej, imam i prijedlog za doista odličan solidstate phono stage. Ili dva.

-------------
http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=166 - The Raynghle

Pokrenuta od: bais
:   
ja bih uzeo denon 110 ili 160, dakle high output MC bulja

-------------
Automatski bias

:   
Postao bais

Elaboriraj to, u odnosu na moja razmišljanja iznesena u prethodnim postovima. Ili se ovo odnosi na tvoju gram. integraciju?

Mislim da bih ozbiljno razmislio o pravilu da svaki post mora sadržavati bar tri rečenice, napisane prema trenutno važećem pravopisu. Tko to nije u stanju, nek prati neki drugi forum.

@eradoncic

Usklađenost AT95 i RB300 je ok prema proračunu. Vintage zvučnice sam nešto gledao, ali nekako zazirem od njih. Najviše zbog toga jel mi je prijatelj (sa iskustvom) rekao da vintage zvučnice rade "vintage". On trenutno ima 2M Blue, i to nakon Denon 103-ke meni i njemu radi bolje na njegovom TD-160/Grace707/MF-X-LPS. Ne bih bio nesretan s takvim zvukom :) ali zahvaljujem na informacijama o vintage Ortofon modelima, istražit ću net po tom pitanju.

@Apparatus

Moja iskustva s Gradom su samo preko slušalica, i tamo mi se nije svidio jedan prizvuk koje one imaju (60-ka). Ako je takav prizvuk prisutan i kod zvučnica, onda nisam interesent. Radi se o laganom marmelada efektu u srednjima. Inače, cijenom i karakteristikama odgovara, stavljam je na spisak i prikupljam dodatne informacije.

Što se tiče phono preampa, imam ideju da bih probao nešto što na diyaudio forumu zovu "ultrasimple JFET phono preamp", ali o tome više u nekoj drugoj temi, da ne skrećemo s ove.

@ obojica: Najbolji ste primjer drugim članovima kako se vodi rasprava. Kako argumentima i praćenjem teme, tako i kulturom i pismenošću. Respect!

-------------

:   
Preporucam Ortofon MC-3 Turbo, to je HOMC. Unazad par mjeseci imam ju neplanirano i zbilja sam odusevljen. Moze se usporedivati s Denon 110/160 modelima s tim da trojka zvuci konkretnije, bolji tracking i manje distorzije od Denonica, rekao bih zbog naprednijeg oblika igle. Sonicno ukratko, Denoni vise zvuci kao MC u odnosu na ugodniju trojku, vise otvorenije i leprsavije. MC-3 ima vise body-a i bolji vokal, no nijansu suptilnije, ali jako fine i tocnije visoke.

-------------

:   
Postao Ishmael

Postao bais

Elaboriraj to, u odnosu na moja razmišljanja iznesena u prethodnim postovima. Ili se ovo odnosi na tvoju gram. integraciju?

Mislim da bih ozbiljno razmislio o pravilu da svaki post mora sadržavati bar tri rečenice, napisane prema trenutno važećem pravopisu. Tko to nije u stanju, nek prati neki drugi forum.

AKo Denon, onda za jednostavne integracije osobno radje preferiram DL160...tvrdja (manja) komplijansa, manje rezonantnih problema s različitim ručkama, i dosta bolji srednjetonski opseg (= bolji drive s jeftinijim phono kabelima).

U prije spomenutom SR-222mk2, daleko bolje nego dvostruko skuplja DL-103 u koju se kunu svi koji su došli s njom u dodir (i vjerojatno jest bolja, no pitanje je gdje to pokazuje).

Ako je Altair voljan, može ti iz prve ruke prepričati vlastita iskustva usporedbe DL-304/160 i to na vrhunskom Primare phono preampu ali i ugradjenoj phono sekciji njegovog Sansuija. Jednostavno, kao i u brojnim drugim HiFi nedoumicama - skuplje u nekom zadatom okruženju, definitivno ne znači i bolje. Dapače, potrošili smo sate pokušavajući dobiti bolji zvuk od DL304 promjenama kabela, kapacitivnosti preampa (Primare je switchable preamp, uistinu vrhunska komocija i kvaliteta), gaina...itd. Ništa...DL160 jednostavno pere i nju i Audio Aero Primu, što jest podvig, definitvino.

Pokrenuta od: bais
:   
@Ishmael

ja sam ju probao, doduše na svom Thorensu 320 i bila mi je super. Nažalost nije bila na prodaju, a nije mi se dalo čekat pa sam uzeo Regu Elyss 2.

Mislim da će Vuh o tome znat više. Od istog pak možeš kupiti upravo tu Elyss 2 za gotovo pola cijene koja inače dolazi sa P3-24 u stocku (dakle rb300 ručica) tako da je to na neki način zicer.

P.S. Ortofon MC-3 Turbo mi je isto bila zanimljiva, ali nisam ju nikad probao (što svakako valja ispravit)

-------------
Automatski bias

:   
    @Monet i bais

Dakle vi predlažete da se ne zafrkavam uopće sa AT95 (ili nekom zvučnicom tog ranga), nego da štedim za neku ozbiljniju zvučnicu poput MC-3 ili Ellys2?

A što je s mojim neiskustvom u setupiranju i korištenju gramofona? Da li je pametno ići na skuplju/bolju zvučnicu odmah, ili je skupljenje iskustva bolja ideja?

-------------

:   
Postao Ishmael

Ne bih bio nesretan s takvim zvukom :) ali zahvaljujem na informacijama o vintage Ortofon modelima, istražit ću net po tom pitanju.

Nimalo nemoj zazirati od "vintage" zvučnica velikih proizvođača, nema tu ničeg novog već jako dugo...ne zaboravi da je to ipak peak era LP-ja i analogije, kontekst vremena je takav da su tadašnji uradci definitvno pomirba CD versus LP/analogija; kasnije (90-tih) se više pažnje poklanjalo dinamici (=jak output, imitacija CD signala), a manje separaciji kanala, likvidnosti muzikalnosti, kontrole donjeg spektra... itd.
Denon je jedna od rijetkih firmi koja nikad nije promijenila pristup i spomenuti modeli su tu nepromjenjeni već 20g

Ne zaboravi Sure...model M97 se nadje u dućanima gitara (!) za 400Kn. I to s montiranom karbonskom četkicom ispred vrha igle 
Jalnici nikad ne priznaju Shure kao "audiofilski" brand (osim možda V15mkIII/IV), ali vjeruj mi  - trackability je pojam na koji je Shure doktorirao dok su drugi učili kako se motaju špule u MC-u. Sda su to potisnute činjenice, jbg 

:   
Postao eradoncic

AKo Denon, onda za jednostavne integracije osobno radje preferiram DL160...tvrdja (manja) komplijansa, manje rezonantnih problema s različitim ručkama, i dosta bolji srednjetonski opseg (= bolji drive s jeftinijim phono kabelima).

Zanimljivo iskustvo s usporedbom 103-160, no prema proračunu je rezonantna fr. 160-ke i RB300 previsoka.Da li se to uzima strogo prema brojkama, ili ima nade da u praksi to radi dobro usprkos brojkama?

Btw. da li se ugradnjom onog ekscentričnog protuutega na RB300 promijenila efektivna masa, i ako da prema više ili manje?

U mom slučaju će phono preamp biti odmah do grema, ili ću koristiti interkonekte vrlo niskog kapaciteta (Nordost Quattrofil) do phono-a.

-------------

:   
Hi Ishmael,

mislim, da se ne bi trebao brinuti oko sticanja iskustva. Svaku zvučnicu treba čuvati, pa i ne podešava se svaki dan, svaki dan se sluša.
A ako češ uzeti neki jeftilen brzo ti se može desiti, da češ željeti više a to je u slučaju grema bolja zvučnica.
I još to, da ne zaboravim, nigdje u audiu nema tolike razlike nego baš kod grema kad staviš bolju zvučnicu onda tek vidiš što je razlika i pitaš šta bi tek bilo, da sam uzeo onu zvučnicu .....

Tako, da je moja sugestija uzmi odmah bolju.

-------------

:   
Postao Ishmael

A što je s mojim neiskustvom u setupiranju i korištenju gramofona? Da li je pametno ići na skuplju/bolju zvučnicu odmah, ili je skupljenje iskustva bolja ideja?

Nema tu mudrosti - 30min "pokaznih" trikova, i sve je riješeno. Ostalo u hodu.

:   
Paaa... u odnosu sto platis za AT95, ruku na srce, ona je sigurno best buy. Takoder, ima na LP Gear-u i naprednijih oblika igli za istu tako da ima mjesta za upgrade.
U apsolutnom smislu, 160 i MC-3 su sigurno bolji proizvodi i oba kandidata slove kao omiljene za tu cijenu, s tim da je Denon nesto popularniji.
Imaj na umu da ako su ti to zvucnice, da kazem, samo za ucenje i stelanje geometrije itd, onda je od svih ovih najveci izazov MC-3 zbog nude fine line oblika igle, ostale dvije imaju elipticnu.

-------------

:   
Postao Ishmael

U mom slučaju će phono preamp biti odmah do grema, ili ću koristiti interkonekte vrlo niskog kapaciteta (Nordost Quattrofil) do phono-a.

Uupss!
Dobrodošao u početak početaka svih današnjih rasprava o audio kabelima
Odatle je sve krenulo, manipuliralo, iskrivilo ... i došlo do teorije interkonkata (= kako ih bolje prodati) u današnje vrijeme CD-a.

Šalu na stranu, nikakva unaprijed zadana priča o kabelu kad su u pitanju zvučnice; naime, pitanje optimalne kapacitivnosti je vrlo specifično za svaku zvučnicu, razlikuje se u MM i MC principu, i u pravilu se  customizira nakon što se izabere zvučnica.

Ovo kaj sam gore ironično napisao o interkonektima, zapravo je bilo i jest važno jedino u interkonektima koji spajaju zvučnicu i phono...nigdje interkonekt nema veći utjecaj  kao ovdje, i tu razlike izmedju različitih kabela zasta mogu biti drastične.

Pokrenuta od: Edison
:   
Postao Ishmael

Ishmael, tehnicke si struke, i iskustvo ces steci jako brzo. Nema tu ni neke filozofije. Netko to savlada prakticno trenutno, kad mu netko iskusniji pokaze, a netko nikad. Ti si od onih koji ce shvatiti prije kraja demonstracije...

Pametno ti je ici odmah na bolju/skuplju zvucnicu. Uzmi neku srednje cijene i slusaj. Ako netko od kolega zeli posuditi svoju za probu, tim bolje. Ja nemam previse iskustva sa zvucnicama. Probao sam AT95, Grado Black, Green, Blue, Gold. Sad imam DL-103, ali nisam je stigao posteno ni postelati... Grado zvucnice, za svoju cijenu, rade jako dobro.

Gramofon je novi SL-1210 MkII, a imam i Clearaudio Emotion u kutiji... imao ranije Thorens TD-318 i TD-320. Spreman je i izrezan materijal za zidnu policu, ali nikako da zavrsim MC predstupanj za phono. Cijevni MM phono je gotov i dobro radi.

Pokrenuta od: zuzi
:   

@Ishmael

Imaš odličnu bazu za moj ukus, to je najlepršaviji gramofon kojeg sam slušao, ima jednu manu a ta je da moraš imati mirnu ruku /alkohol isključen/. Rega ručka nije moj favorit i samo zbog činjenice da je održala grem -  respect, a da nije ništa posebno ne bi se rodio Origin sa tolikom količinom modifikacija.
Što se tiče zvučnice ako možeš reći koju glazbu pretežno slušaš možda bi to moglo pomoći kod odluke oko izbora zvučnice, bolje rečeno izbora tvrtke koja ih radi.

-------------
Think pozitiv stay negativ

Pokrenuta od: Siamandi
:   
 Malo da unesem pomutnju i to stoga sto nemas previse novaca za skuplju zvucnicu a jos si moras kupiti i phono preamp.
 Imam Pro-jeckt RPM 5.1 sa cardas ozicenjem u rucki koja je karbonska, napajanje sa Speed Boxa SE i sa original Pro-jeckt phono kabelom do Cambridge Audio 640P fono preampa. Misljenja sam da nemam bazu i rucku u tvom rangu ali ovo sto jest je za lovu matching maid in heaven. Naime javljam ti se jer si u startu razmisljao o AT-95E. E imam bas nju, jednostavna je za podesavanje i oprasta manje greske bez problema. Naovoj rucki sa CA 640P svira za smrznuti se, pogotovu kada zbrojim cijene cijele integracije. Muzikalno, cisto sa nevjerojatnim prostorom u sirinu; Pa sada kom obojci kome opanci = Ovo je jeftino a meni izvrsno.

-------------
AUTOBAHN

Pokrenuta od: Edison
:   
Postao Siamandi

Naime javljam ti se jer si u startu razmisljao o AT-95E. E imam bas nju, jednostavna je za podesavanje i oprasta manje greske bez problema. Naovoj rucki sa CA 640P svira za smrznuti se, pogotovu kada zbrojim cijene cijele integracije. Muzikalno, cisto sa nevjerojatnim prostorom u sirinu; Pa sada kom obojci kome opanci = Ovo je jeftino a meni izvrsno.

Mali CA 640P je odlicno phono pretpojacalo za svoju cijenu. Radi kako treba, nema ni suma ni bruma. Za tih 1.000 kn je zaista tesko nadmasiv. Ima i mana, prostornost je smanjena, a i visoki nisu kakvi bi mogli biti, ali sve to pada u vodu kad se vidi cijena.

Imam bolje pretpojacalo, samogradnju, ali ta na MC ima malo bruma kojeg jos nisam uspio otkloniti. Na MM nemam nikave zamjerke. Jednom samo ga usporedjivali na vrhunskom gramofonu s isto takvom ruckom i zvucnicom s Dynavector phono pretpojacalom koje kosta nekih 5.000 kn. Svi su prisutni culi da je samogradnja bila bolja. No kad nema signala, i priblizimo se zvucnicma, cuje se i malo bruma.

Koliko god da je vazna zvucnica i njena uskladjenost s ruckom, isto toliko je bitno i dobro phono pretpojacalo. Apparatus je nudio neke projekte. Apparatus?

Usput, slusao sam Apparatusov najnoviji MC phono preamp, i taj je izvrstan i kvalitetom izrade i zvukom.

:   
    Što se tiče phono preampa, ideja je bila da si složim nešto ovakvo:

http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/28223-ultrasimple-mm-mc-riaa-preamp-2-a.html - ultrasimple-mm-mc-riaa-preamp-2

http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/129126-simplistic-njfet-riaa-495.html#post2308275 - simplistic-njfet-riaa

Znači, ima gaina za gotovo sve moguće zvučnice, a čak mi se najviše sviđa ideja ovog ultrasimple dizajna i neke MC zvučnice. Dijelove skoro sve imam, i baš me zanima kako to radi. Ukoliko kupim neku zvučnicu kojoj ne paše ovakav preamp, budem složio neki drugi. Taj faktor možemo isključiti iz jednadžbe i skoncentrirati se na odnos ručka/zvučnica/traženi zvuk.

@ erden

Pošto planiram sam izraditi phono, podešavanje ulaznih R i C neće biti problem. Da li C raspodijeliti duž kabela ili ga skoncentrirati u jednom elementu, to je pitanje o kojem sam razmišljao i još ću. Debatirati o tome na forumu... sumnjam :)

@ zuzi

Ruka mirna i spretna :)
Muzika se sluša raznovrsna. Rock, Jazz, elektronika, klasika vrlo malo. Od karakteristika zvuka volim dinamiku, neutralnost i živost, a ne volim ispeglanost, suspregnutost, "sirupast zvuk",...

@ Monet

Hvala na preporuci, Ortofon i Denon mi se čine ok. U pretraživanju neta ih se puno spominje, a i slušao sam neke modele kod prijatelja na njihovim gramovima i dojmovi su pozitivni.

@ Edison

Primljeno na znanje. O zvučnicama jo razmišljam, a preamp je već (okvirno)odabran, no ostavimo njega za drugu temu.

@ Siamandi

Da, da... pročitao više takvih osvrta na AT95. Obožavam budget performere i ne bi mi bilo ispod časti staviti tu zvučnicu na svoj gram. No, zbog manjka iskustva nemam ideju o relacijama zvuka te i malo skupljih zvučnica, pa ću još odvagnuti i pokušati naći sredinu iz prijedloga u ovoj temi i mojih mogućnosti.

-------------

:   
Pregledavajući ebay, naišao sam na ove:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290471992204&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - ORTOFON VMS 20 E MK II - NOS

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280536670193&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - Benz Micro MC-20E2-L Low Output MC cartridge

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260300267837&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - Audio Technica AT 440 MLa

http://cgi.ebay.de/Audio-Technica-AT-120-E-AT120E-Tonabnehmer-NEU-/260300067349?pt=Plattenspielerzubeh%C3%B6r&hash=item3c9b17d215 - Audio Technica AT 120 E

NOS Ortofon mi se sviđa, ali od ovih mi je favorit Benz Micro (makar bi s njom vjerojatno morao dodatno opteretiti ručicu, kao i novčanik :))

-------------

:   
Evo par mojih iskustava sa zvucnicama. Prije nesto godina imao sam Ortofon MC3 turbo. HI out MC  koja je u Thorensu TD115 i TD160 SME3009 radila skroz ok. Nista spektakularno, ali korektno. Nis nije strsalo ni bilo potisnuto.
Kasnije sam imao ATOC9 i to je bila super zvucnica. Jednostavno joj nisam imao sto prigovoriti.
Benz Micro ACE L imam sad. Za nju imam samo rijeci pohvale jer s obzirom na cijenu radi sjajno. Ukoliko se nema stvarno velika kolekcija dobrih ploca, to je skoro pa zavrsni izbor. Glider je jos malo bolji i razlika izmedju njih dvije ce uglavnom ovisiti o tome koliko koja od njih bolje klikne s rucicom i bazom.
MC20E2 sam postavio na jednog TD160 SME3009 i radila je sjajno. Nevjerojatno dobro izbalansiran zvuk. Kod Benz Micra mi se cini da im nesto bolje rade Low Out zvucnice. Sto im je visi izlaz, zvuk se malo "stvrdnjava".
Jako puno ovisi o phono sekciji i svakako preporucam da se duzna paznja posveti ulaznom otporu i kapacitetu. Tu se stvarno jako puno moze dobiti ili izgubiti. ACE L mi radi na 250 ohma. MC 20E koliko se sjecam mi je najbolje radila na 300 ohma.
Npr na Stabi2/Stogi gramofonu DL103 sa 100 ohma na ulazu je zvucala malo tamnije i "teze". Na 250 ohma je sve bilo puno bolje. Stage se fino sredio, balans ok. Na 350 ohma sve postaje svjetlije i sto vise se ide s impedancijom sve je gore (sto je i normalno za ocekivati). 

Naravno, kao i sve drugo u ovoj igri, ovo sve moze biti macku o rep jer ti imas drugu bazu i drugu rucku.

-------------

:   
@Ishmael
Kopajući po ladicama u potrazi za nečim naletio sam na Ortofon VMS 20E OS MkII. Voljan sam ti istu ustupiti u "znanstvene svrhe". Stanje igle ocjenjujem onako pod povećalom kao good (+3).
Ukoliko nije poznato ovo VMS znači variable magnetic shunt i Ortofonov je patent. Više o Ortofonu i o nekim drugim tvrtkama, recimo Garrott bros. i njihovim zvučnicama na stranici decibelhifi.com.

-------------

:   
Inače svima koji su od volje igrati se sa starim "buljama" a vični su kompjuteru preporučam nabavku elektronskog mikroskopa /Koda ima Intelovog/ pod kojim se stanje igle savršeno vidi (ako me memorija pamćenjasluži povećava 250 puta) i odlično služi za škartiranje stuffa.

-------------

Pokrenuta od: sstrsat
:   
Ne skodi procitat.
Oko opterecenja zvucnice postoje kod puno ljudi pogresne pretpostavke i uticaj raznih mistifikacija (pogotovo oka kapaciteta) a ovaj kratki tekst to na jednostavan i sazet nacin postavlja na misto

http://www.hagtech.com/loading.html - http://www.hagtech.com/loading.html - http://www.hagtech.com/loading.html

-------------
krepat ma ne molat

:   
    Hvala na linku sstrsat

Jako mi se sviđa. Sažeto, konkretno i izuzetno korisno. Stavljam link u bookmarks.

@zuzi i popol

Potrudit ću se osposobiti bazu (naručio novi remen), i posuditi phono preamp (od 5 pojačala doma, nijedno ga nema), pa sa zadovoljstvom prihvaćam ponude

Ne moram ni reći da jedva čekam čuti grem u akciji

-------------

Pokrenuta od: Siamandi
:   
 Ishmael evo jos jedan link o osnovama podesavanja i mogucim korekcijama u odnodsu na fizikalne zakone itd... Mozda ti isti takodjer bude od koristi.
  http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html#VTAFINAL - http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html#VTAFINAL

-------------
AUTOBAHN

Pokrenuta od: davor_vfr
:   
Postao Ishmael

Pregledavajući ebay, naišao sam na ove:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290471992204&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - ORTOFON VMS 20 E MK II - NOS

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280536670193&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - Benz Micro MC-20E2-L Low Output MC cartridge

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260300267837&ssPageName=STRK:MEWAX:IT - Audio Technica AT 440 MLa

http://cgi.ebay.de/Audio-Technica-AT-120-E-AT120E-Tonabnehmer-NEU-/260300067349?pt=Plattenspielerzubeh%C3%B6r&hash=item3c9b17d215 - Audio Technica AT 120 E

NOS Ortofon mi se sviđa, ali od ovih mi je favorit Benz Micro (makar bi s njom vjerojatno morao dodatno opteretiti ručicu, kao i novčanik :))

Vidim da si u potrazi za zvučnicom, ne znam da li ti je zanimljiva, ali evo za informaciju... prodajem Ortofon OMB 5E. Polovna je - svirala je možda 15 sati.... Dok nisam stavio 2m red. Od tada mi stoji kao rezerva.

http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/zvucnica-ortofon-om-5e-oglas-1325719 - http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/zvucnica-ortofon-om-5e-oglas-1325719

:   
    @Davor VFR
Hvala na ponudi, ali nagovorili me na bolje zvučnice od te entry level klase. Tako je to na forumu

-------------

Pokrenuta od: davor_vfr
:   
Postao Ishmael

@Davor VFR
Hvala na ponudi, ali nagovorili me na bolje zvučnice od te entry level klase. Tako je to na forumu

Pokrenuta od: thoree
:   
Meni bi bilo interesantno probati Sumiko Blue Point Special Evo III, da li netko ima iskustva s njom?

-------------
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.

Pokrenuta od: Gašo
:   
Postao Ishmael

@Davor VFR
Nemoj zaobiči Grado i Denon zvučnice.

Vrlo vjerojatno u toj klasi puno bolje od Audio tehnike i Ortofona pa i Benz Micra.

BM i Ortofon upadaju u igru tek na dosta višim cijenama.

Denon je za mene kralj jeftinijih zvučnica.

Ispiši stranicu | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info