Ispiši stranicu | Close Window

Postavljanje zvucnika u manjem boravku

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15139
Datum ispisa: 25.siječanj.2021 u 01:21
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Postavljanje zvucnika u manjem boravku
Objavio: matijak
Tema:: Postavljanje zvucnika u manjem boravku
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:17
Prvo da se zahvalim svima, jer sam novi na forumu i počentik u ovome.

Naime radi se o dnevnom boravku veličine 17 kvadrata.
Napravio sam malu skicu kako izgleda smjestaj trenutnog ozvučenja.
crvena pozicija zvucnika, a plava gdje sjedim.
moja udaljenost od zvucnika je cca 3 m

Trenutno koristim pojačalo, tuner, cd player Denon 250 serije
Pojačalo je Denon upo 250
zvučnici Bowers & Wilkins CDM2

zvučnici se nalaze odmaknuti od zida cca 20 cm sto je maximum.
Moje pitanje je kako da poboljsam zvucnu sliku u toj prostoriji .
Promjenom zvucnika,pojacala itd.
Isao bih na rabljene komponente do max 350e po komadu 

hvala vam

Odgovori:
Objavio: nino
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:30
Ako su zvučnici na toj komodi onda vrlo teško. Trebalo bi ih staviti na stalke, odmaknuti od zida, malo raširiti, povući ovu komodu desno prema vratima i trosjed barem malo odmaknuti od zida. Pretpostavljam da to sve nije moguće, pa s novim komponentama nećeš baš dobiti ono što želiš.

-------------
Creek Evo 50A /Audiolab M-DAC+ (Cardas Golden Presence XLR) /Marantz SA8003 (Chord Clearway coax) /Pioneer N-50 (Atlas Hyper Integra coax) /Sonus Faber Olympica I (Kimber 8TC)

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:37
Komoda bih se dala povuci prema vratima.
Trosjed je odmaknut od zida cca 20 cm.
Zvučnike na stakle jako tesko mogu dobiti.
I neznam dali bi si mozda bolje pasao neki rotel ili marantz s tim zvucnicima.

Da napomenem imam pristup ebay malim oglasima u Berlinu pa ako tamo neke komponente nadem mogu ih kupiti,

Objavio: donkimizer
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:40
Simetričan smještaj zvučnika u odnosu na prostor, visokotonce na visinu uha (ako su prisiljeni bit na komodi, odvojit od komode mini stalcima), udaljit slušaoca od stražnjeg zida, doza akustičnog tretmana (u kuteve i iza slušaoca pošto je blizu zida).

Objavio: Darco
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:43
Da li je lijeva strana cijela u prozorima?

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:47
Tako je na ljevoj strani su dva prozora koja zauzimaju 40% to zida.

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 20:54
Onda, pod uvjetom da nisi namjeravao mijenjati namjestaj, mozda ova lijeva komodica moze stati negdje na lijevu stranu (djeluje plitka, pa ne bi trebala nesto ulaziti u prostor).
Ako moze, onda se cini komotno mjesta i za stalke.

Zidovi su ravni, pa pokoja slika mozda (ulje na platnu recimo) moze negdje po zidovima da malo upije jer su ti povrsine dosta ravne.

Vjerujem da ce ti netko drugi dodatno bolji savjet dat, jer sam.ja newbee....ali citam i slusam po malo.

Te neke stvari sa prostornom akustikom i pozicijama ti mogu dati najveci iskorak.

-------------

Objavio: Sveti_Ilija
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:00
Originalno postano od strane člana: matijak matijak napisao:

Komoda bih se dala povuci prema vratima.
Trosjed je odmaknut od zida cca 20 cm.
Zvučnike na stakle jako tesko mogu dobiti.
I neznam dali bi si mozda bolje pasao neki rotel ili marantz s tim zvucnicima.

Da napomenem imam pristup ebay malim oglasima u Berlinu pa ako tamo neke komponente nadem mogu ih kupiti,

Ti možeš čudat kupit tamo, cijeli ebaykleinanzeigen ti je na raspolaganju.
Player ostavi i kupi za njega bolji dac, u njemačkoj imao odličnih proizvođača zvučnika Asw, Elac, Phonar, Canton i možeš kupit odlične bookshelfe tipa Elac 243.
Pojačalo također njemci imaju dobrih komada t+a i sl.

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:32
Imam sličan postav, ali to mi je B sistem i može se tu dobiti solidan zvuk, ali neku ogromnu zvučnu sliku ne očekuj bez obzira na komponente. Zvučnici će ti svakako biti preblizu jedan drugom, a tvoja pozicija sjedenja je daleko od njih.
Evo kod  mene su zvučnici na mramornim pločama, odmaknuti koliko je moguće, ispod Patafix i ti zvučnici (Castle Isis) imaju tanak bas, pa im ne smeta previše što su blizu zida. Zvuk je solidan, ali kao što rekoh zvučna slika nije baš nešto. Dubina je čak ok, ali širine je koliko i zvučnici.

-------------
Creek Evo 50A /Audiolab M-DAC+ (Cardas Golden Presence XLR) /Marantz SA8003 (Chord Clearway coax) /Pioneer N-50 (Atlas Hyper Integra coax) /Sonus Faber Olympica I (Kimber 8TC)

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:39
Hvala ti Nino,
eto to mi je vec jedan pomak znam da mogu mramorne ploce staviti,
razmak među zvucnicima mi je cca 2 metra.

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:41
to je ok, na slici ne izgleda kao 2 metra

-------------

Objavio: zed_alive
Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:49
samo mogu napisat da se slažem s drugima, smještaj zvučnika unutar sobe spram mjesta sa kojeg slušaš je ne sve, ali puno. tu stvari mogu biti solidne i sa skromnijim sustavom, dobre sa skromnijim ali dobro posloženim sustavom, ali i loše i sa skupim i dobrim sustavom

ako nemaš prostor da se poigraš s pozicijom zvučnika po širini, dubini (pa i visini), a slučajno je upravo akustika problematična (same sobe ali i spram trenutne pozicije zvučnika), onda malo što možeš napraviti, odnosno ništa krucijalnog ne možeš promijeniti

nekakvi drugi zvučnici na istoj poziciji je 'zahvat' koji srećom može dati rezultat, jer će npr driveri svojom pozicijom po visini drugačije surađivati sa sobom), a karakteristike poput horizontalne ili vertikalne disperzije mogu biti zahtjevnije ili manje zahtjevne kod raznih zvučnika. pa i zvučnici sa svojim profilom zvuka se mogu bolje ili lošije uklopiti u trenutne postavke (ima i još toga, recimo kako surađuju s trenutnom amplifikacijom). no ako je trenutna pozicija zvučnika loša tj. problematična, teško da će je neki određeni zvučnici napraviti sjajnom

stalci ti daju mogućnost da se poigraš s parametrima prostora, bez njih taj manevarski prostor nemaš. osim toga, stalci predstavljaju stabilnije okruženje na kojem zvučnici mogu sami po sebi kvalitetnije raditi nego na nekom pokućnom elementu

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 21:58
Za prvu ruku sam mislio uzeti male stalke koji idu na komodu pa da ih na taj nacin minimalno podignem ali opet odvojim od komode.

Datum objave: 23.svibanj.2020 u 22:06

Za prvu ruku sam mislio uzeti male stalke koji idu na komodu pa da ih na taj nacin minimalno podignem ali opet odvojim od komode.

https://isoacoustics.com/products/iso-stands-speaker-isolation-stands/" rel="nofollow - IsoAcoustic

ali nije baš jeftino :-)

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 24.svibanj.2020 u 10:36
Pa ako maknes ono s lijeve strane sto izgleda ko ormaric za cipele. Mozes staviti zvucnike na stalke.

Nemoj za sada nista kupovati od komponenti nego vidi kako maknuti zvucnike s komode u prostor, gdje se mozes poigrati s pozicijom.

Komoda nije mjesto za zvucnike ako trazis bolji rezultat.

PS, malo sam preradio naslov teme, nhf.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Objavio: Ardacer
Datum objave: 24.svibanj.2020 u 13:42
Razmisli o necem sto se zove ambiophonics.
Moglo bi ti pomoc prosirit zvucnu sliku, proguglaj malo.

Ambiophonics eliminates speaker crosstalk and its deleterious effects. Using ambiophonics, auditory images can extend in theory all the way to the sides, at ±90° left and right and including the front hemi-circle of 180°, depending on listening acoustics and to what degree the recording has captured the  https://en.wikipedia.org/wiki/Interaural_level_difference" rel="nofollow - interaural level differences  (ILD) and the  https://en.wikipedia.org/wiki/Interaural_time_difference" rel="nofollow - interaural time differences  (ITD) that characterize two-eared human hearing. Most existing two channel discs (LPs as well as CDs) include ILD and ITD data that cannot be reproduced by the stereo loudspeaker “triangle” due to inherent crosstalk. When reproduced using ambiophonics, such existing recordings’ true qualities are revealed, with natural solo voices and wider images, up to 150° in practice.

sa wikipedije

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 13:44
...

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 15:04
https://www.dropbox.com/s/s40xew7xg5ht0h4/20200524_130905.jpg?dl=0" rel="nofollow - https://www.dropbox.com/s/s40xew7xg5ht0h4/20200524_130905.jpg?dl=0

Stvarno hvala svima na savjetima
Meni je taj problem s smještajem Zvučnika najveći problem.
Jer naravno prije godinu pol nisam
Razmišljao u tome smjeru.
Ovo je sadasnje stanje

Objavio: popol_vuh
Datum objave: 24.svibanj.2020 u 15:19
Ako ne postoji mogućnost da se zvučnici stave na stalke ispred ove stalaže na kojoj su sada, a to se očito ne može bez da se blokira pristup ovoj visokoj komodi s lijeve strane kad se gleda u zvučnike, osobno ne bih ulagao dodatne novce u sustav. Pokušati što bolje odvojiti zvučnike od police na kojoj stoje i, ako je moguće, približiti poziciju slušanja zvučnicima. I to je to.

EDIT:

Ili jednostavno nov koncept sobe i nov namještaj.

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 16:34
Ako imas nula mogucnosti sto se tice preslagivanja, umjesto drugih zvucnika ili pojacala, po meni bolje uzeti kvalitetan all in one sustav koji je u startu zamisljen da stoji na komodi.
Tipa Naim Muso

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 17:04
čovječe, jedan suigrač, deda u sedamdesetim godinama života, ima doma šta: marantz amp (šesnaestica) i cd (vjerojatno iz iste serije, ubimekoji), a zvučnike ima neke B&O bookshelfe, koji su to nemam pojma ali sastoje se iz tri segmenta-stupca pod tkaninom, dosta je to široko i plitko. drži ih oba gore, na ormaru. i to sve skupa zvuči ugodno i čisto pristojno, tonalno je sve što treba biti tu, tu, a zvuk je izbalansiran. izgleda zvučnici su totalno nezahtjevni z smještaj, ja da bacim ATC-e na to mjesto zvuk bi bio kaos

dakle postoje i zvučnici koji u ovakvom smještaju mogu raditi pristojno, treba ih jedino locirati

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 17:24
Lociraj ih onda kad si zapoceo.

Ima jos bolje, ne treba ti ni komoda...

https://www.whathifi.com/bo/beosound-shape/review" rel="nofollow - https://www.whathifi.com/bo/beosound-shape/review

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 17:35
Probat cu prvo staviti Marmor ispod
Zvucnika 2 cm debljine.
Pa da vidim sto ce se onda desiti.
Ili neznam dali su bolja opcija siljci.

A od komponenti sam mislio jedino pojacalo rotelovo uzet kasnije

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 17:41
Zapravo imam jedan po mom misljenju vrlo ozbiljan prijedlog za same zvucnike koji bi mogli pasati, a ujedno imaju i integrirana pojacala i filtere za podesavanje zvuka ovisno o poziciji koristenja(polica, blizu zida, slobodan prostor...)

Genelec proizvodi fantasticne zvucnike s tim opcijama i tesko je dobiti bolje za novac.

Serije 8000 ili "kucna" opcija serija-G

-------------

Objavio: jerga
Datum objave: 24.svibanj.2020 u 19:03
Gledam taj 3D prikaz sobe i ako je sve u mjerilu (valjda jest) ja tu vidim prostora za stalke i zvučnike na njih. Druga je stvar ako se ne želi iz nekih drugih razloga.

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 19:09
pa da. treba razbit koje jaje ako želiš omlet
ali Gašin prijedlog je vjerujem ozbiljniji za dobar rezultat...

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 19:15
Upravo sam Gasu i pitao za savjet vezano za te zvucnike i cekam samo da se pojave u oglasniku ja normalno cijenu.
A ova postava neka do kada svira.

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 19:55

... cekam samo da se pojave u oglasniku ja normalno cijenu.
Dobro je biti optimist

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 20:11

Upravo sam Gasu i pitao za savjet vezano za te zvucnike i cekam samo da se pojave u oglasniku ja normalno cijenu.

pa imaš ih na ebayu koliko voliš

-------------

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 20:29
Pa eto upravo otišao par za 500€.
8020

Datum objave: 24.svibanj.2020 u 20:37
Ako nećeš klasični stalak /zvučnik (preporuka) onda moraš napraviti neke polustalke koji će stajati na komodi i podići zvučnike da ti visokotonac bude na visini uha. A to je netko već napisao. Uglavnom trebaš znati da se i tako može izvući vrlo dobri rezultati, ali treba "ubosti" zvučnik koji se dobro snalazi i blizu stražnjeg zida. Za početak Gašov prijedlog

Objavio: TomC
Datum objave: 15.kolovoz.2020 u 17:15
Jedno pitanje vezano za stalke koji stoje na komodi. Koji je primarni zadatak istih? Odvojiti zvučnike od komode ili ih dignuti na visinu ušiju? Pitam jer i sam imam sličnih problema ali recimo da je komoda dovoljno visoka...a zvučnici su fiksirani blue tacom..

-------------
All those moments will be lost in time like tears in rain...

Datum objave: 15.kolovoz.2020 u 17:29
Mislim...a upitno je moje iskustvo...da je bitna i visina prema uhu, ali i smanjivanje vibracija pri čemu siljci pripomazu. Tack prvenstveno stabilizira zvucnik na podlozi, ispod koje se cesto nalaze siljci koji prenose te vibracijd na jako malu povrsinu.

-------------

Objavio: FANCY
Datum objave: 17.rujan.2020 u 17:16
Ruku na srce, kako god okreneš ne treba očekivati velike pomake u toj klasi zvučnika i pojačala. Ali za svakodnevno slušanje muzike sasvim dovoljno. Ako staviš stalke, možeš ih micati probavati ali opet kažem velikih promjena neće biti.A troška hoće.
 Na kraju možda bi ti mališani najbolje odgovarali na zidu, na nekakvom malo bolje nosaču, udaljiti ih 10-20 cm od zida i to je to. 
Naravno u visini ušiju dok sjediš  svakako, gore dole par cm.., razmak tj udaljenost između zvučnika može biti manja od udaljenosti između zvučnika i slušatelja ali to moraš testirati, ako želiš veću binu itd... 
Ne zaboravi kablove na zidu ili po podu a ovako na komodi uz kakve kamene ili bambusove ploče, i šiljke bi bio malo ozbiljniji  pristup.

Objavio: TomC
Datum objave: 06.listopad.2020 u 09:45
Ima neko pravilo kod korištenja kamenih ploča? Isto tako ispod ploča idu šiljci ili može i neka masa poput Bluetaca? Milion pitanja jer me i samog malo malo kopka kako što bolje napraviti sinergij komode i zvučnika (obzirom da nemam prostor za stalke).

E da još jedno "mudro" pitanjce vezano za zvučnike, komode i njihov kontakt. Naime imam komodu na čijoj gornjoj površini je staklo. Koliko to može smetati? I da li je bolje, načelno, stavljati zvučnike na komode, ili zidne nosače? To me stalno kopka....

-------------
All those moments will be lost in time like tears in rain...

Objavio: donkimizer
Datum objave: 06.listopad.2020 u 10:08
Dampirajuci materijal izmedju zvucnika i stogod je ispod njega je ok pocetak.
Komoda ima potencijala da napuhne zvuk u donjim registrima.
Smjestaj na zidne nosace bi bio bolji kad bi s njima mogao dovoljno izvuc zvucnike u prostor, recimo da nisu skroz do zida neg da je prednja ploca zvucnika 50 cm od zida.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net