Ispiši stranicu | Close Window

Kurirska dostava - tarife za uvoz robe

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Ostalo
Ime foruma: Ostalo
Opis foruma: Dosad nespomenuto.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15134
Datum ispisa: 04.lipanj.2020 u 02:39
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Kurirska dostava - tarife za uvoz robe
Objavio: Kale.v.2.0
Tema:: Kurirska dostava - tarife za uvoz robe
Datum objave: 14.svibanj.2020 u 18:01
Ma moram podijeliti sa vama ovo novo iskustvo sa uvozom robe kada koristite kurirsku dostavu…
Naime kupim dvije tube dvokomponentnog ljepila preko Digikeya, svaka kosta 17 US$, dakle ukupno 34US$ i transport Fedexom 30 US$ (tezina je 450g)…. Te dolazi zaista brzo paket u Zg kod „In time d.o.o.“
I dobijem email sa – pazi sad – 5 (pet) privitika sto u pdf-u sto word!!
Pa ajde kazem… idem i to odraditi… i odradim, ali danas novo iznenadjenje, specifikacija kunsih davanja za uvoz dvije tube ljepila:

Ukupni uvozni troskovi za vasu posiljku iznose  323,97 kn, od toga
Car.gar.                50,00+pdv
Usluga                120,00+pdv
Pdv                      111,47

I nisam htio platiti, neka vrate nazad!
Eto kao obavijest drugima….

Odgovori:
Objavio: Darco
Datum objave: 14.svibanj.2020 u 18:23
Jbga...nekad se rulet  tako zavrtiOuch.

-------------
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 13:04
Ja sam do sada platio carinu samo dva puta, i oba na PCBima napravljenim u kini. Putovalo je DHLom i naravno lupili carinu. Oba puta je carina bila pa skoro u razini plaćenih PCBa,ali nije me to nešto smetalo jer znam da je još uvijek 3-4 puta jeftinije nego da dam izraditi profi PCB lokalno.
Inače ne mogu reći da imam problema sa carinom jer uvijek naručim sitne dijelove sa aliexpressa,ebaya ili ako naručujem elektroničke dijelove to ide preko EU firmi pa me to ne kači.

Ali da deru na carini itekako deru to se slažem.

Kale, što nije bilo za kupiti ovdje epoksi ljepila? Ja to toliko ne trošim pa su mi one male šprice sasvim dovoljne iako su relativno skupe. Ne znam koliko bi te došlo lokalno da kupiš pola kile toga.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Objavio: zed_alive
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 19:16
naravoučenje jest ne uzimati kurirsku dostavu izvan EU, osim ako imate jasan razlog i računicu zašto to radite. da, oni imaju definirane svoje visoke feejeve vezano uz carinjenje, i jasan ekonomski razlog zašto sve što mogu slat na carinenje, da to i naprave. pošte su tu ipak puno umjerenije, imaju masovni promet i u pravilu oko nekih paketića deklarirane male vrijednosti im se ne da zaj...

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Objavio: MATIJA
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 19:32
Iz iskustva mogu reći kako nema pravila kod carinjenja i plaćanja poštanskih i inih nameta, puno puta tražili su me račun za banalne stvari poput nekoliko CD naslova, a recimo za tube-tester koji je došao iz USA ili par TJ-300 B cijevi koji su btw. ne znam kako do mene stigli za 10-tak dana od dana plaćanja, pa pretpostavljam da je bila neka brza pošta (nisam bio doma pri isporuci)...nisam dobio nikakve upite za račune niti platio nikakve pristojbe...

Objavio: Edison
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 21:29
Originalno postano od strane člana: MATIJA MATIJA napisao:

a recimo za tube-tester koji je došao iz USA ili par TJ-300 B cijevi koji su btw. ne znam kako do mene stigli za 10-tak dana od dana plaćanja, pa pretpostavljam da je bila neka brza pošta (nisam bio doma pri isporuci)...nisam dobio nikakve upite za račune niti platio nikakve pristojbe...

Carinici otvorili, ugledali "nuklearni reaktor", brzo zatvorili da se "ne zaraze" i rekli, nosi to odmah odavde...   mig

Mene je jedan carinik na "prepoznavanju" nekih elektronskih cijevi pitao - Imate li Vi TV servis? Ja sam mu odgovorio - Sto mislite, idu li te cijevi u Plasma ili LED televizore? Nije znao, al je isto ocarinio... haha

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 21:36
Krivo si mu postavio pitanje

Ali, ako bih za ikog pomislio da bi to sa carinom mogao ljudski rjesiti, onda bih se na tebe, Edisone, kladio

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:06
Ima neka fora kada naručuješ iz SADa. Nekada ti piše da je u poštarini uključen "import taxes". Ja sam samo jednom tako naručio poveći paket vrijednosti oko 150$ sa mjernim instrumentima i došao mi na vrata bez pitanja.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Objavio: Sten
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:25
Originalno postano od strane člana: Kale.v.2.0 Kale.v.2.0 napisao:

... kupim dvije tube dvokomponentnog ljepila preko Digikeya, svaka kosta 17 US$, dakle ukupno 34US$ i transport Fedexom 30 US$ (tezina je 450g)…. Te dolazi zaista brzo paket u Zg kod „In time d.o.o.“
....
Pdv                      111,47
...
Ne znam je li bilo nužno i zašto je završilo kod njih, ali očito je "problem" u boldanom.
Meni sve izvana dolazi normalno preko nacionalnog davatelja poštanskih usluga iliti naše Pošte, i mislim da se oni ne bi zafrkavali s tako malim iznosima.
Ako i bi, platio bi carinu i PDV, i to je to. Pola iznosa manje.

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:33
Sten, bilo je žalbi korisnika i na poštu....naplaćuju neke svoje usluge iako je cijeli posao odradio netko drugi.

Zato sam i naveo nesretni zavrtaj ruleta.

Na žalost, mi smo država slučaja, ne jasnog pravila

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:40
Nova epizoda.... pogledajte koji sam email dobio od Digikeya:

[copy/paste]

Hello,

I received a call from FedEx regarding the shipment of the order you placed on 10-May-2020. We shipped the package via FedEx and they have contacted us to advise us that you are refusing to collect this shipment. We have provided your contact information to the courier but recommend that you contact the local office at your earliest convenience to avoid further delays.

I am contacting you to advise you of the options we have: 

1.) You may accept the package and remit payment for the duties and taxes that are being collected by the courier. 

2.) If the package is not accepted, Digi-Key will need to decide whether to have it returned or abandoned. 

a.) If the package is returned to us, we will only issue credit for the cost of the parts less the return shipping charges to Digi-Key. You will also be responsible for the initial shipping charges. Also, if the courier requires payment of the duties/taxes for the package being returned to the United States, Digi-Key will be billed for these charges from the courier and in turn, we will bill you for these charges 

b.) If the package is abandoned, you will be charged for the cost of the parts and the initial shipping charges which were charges on the original invoice. No credit will be issued to you. If the courier requires payment of the duties and taxes that have been assessed by Customs, Digi-Key will be billed for these charges from the courier, and in turn, we will bill you for these charges. 

Please respond by 19-May-2020 with your decision as to whether you will accept the package and pay for the duties and taxes. If we do not hear from you, Digi-Key will need to make the decision to have the package returned or abandoned. Since we processed and shipped your order as you requested, you will be billed for any additional fees accordingly. 

Please let us know if we may be of further assistance.

Regards,

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:43
Kako to funkcionira za njih ko "svajcarski sat" ljut i sto sad mogu nego ipak pristati platiti onaj harac, i reci sebi nikad vise.
Na znanje i ravnanje drugima, da ne naprave istu gresku...

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:46
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ne znam je li bilo nužno i zašto je završilo kod njih, ali očito je "problem" u boldanom.

ovo je iz njihovog potpisa u emailu:

In time d.o.o.

Licensee of Federal Express Corporation

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:51
Dakle,  u svijetu kojem živimo, čovjek nekad mora pojest *dio koji izlazi iz guze, a nije vibrator* kako bi mu život bio lakši...ma kako to zvučalo.

Pravda je pravda, ali i ona ima svoj trošak / žrtvu.

Ti si sad u situaciji da ćeš izgubiti nešto. Plaćajući trošak pošiljke jednako trošku narudžbe, ti si odlučio ne prihvaćanje. Po ovome što brzinski čitam sa pokojom pivom u sebi, prodavač će ti vratiti novce odbijajući neke troškove transporta (koji su jednaki trošku narudžbe, znači zerro point).

Ergo, ponekad je lakše pojest "ono nešto iz guze"  kako bi dobio što ti treba, nego pokušavajući napraviti kako treba

Kako to funkcionira za njih ko "svajcarski sat" ljut i sto sad mogu nego ipak pristati platiti onaj harac, i reci sebi nikad vise. 
Na znanje i ravnanje drugima, da ne naprave istu gresku...

Ne bih ja okrenuo leđa narudžbama.....imao si baksuz....neće bit to tako često

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 22:52
a zašto, očito Fedex posluje s njima

partsconnexion dućan recimo šalje kurirske preko UPS, kod njih sam naručivao nekoliko paketa, bili su i tracked i non-tracked (ti im idu preko pošte, ne preko UPS). sličnih i većih iznosa, prošli svi bez carinjenja. tko je dostavljao na kućni broj nisam siguran, mislim HP jer nije bilo apsolutno nikakvog kontaktiranja, obavijesti, bilo čega. moji su preuzimali pakete...

Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Sten, bilo je žalbi korisnika i na poštu....naplaćuju neke svoje usluge iako je cijeli posao odradio netko drugi.

Zato sam i naveo nesretni zavrtaj ruleta.

Na žalost, mi smo država slučaja, ne jasnog pravila

naplaćuje i HP svoje naknade kod postupka carinjenja, ali ne ovakve divljačke iznose ko prve dvije stavke. naplatit će ti 50 kn za tu 'uslugu' možda (govorim napamet), ne 200 kn. e sad, da li HP kao pošta ima pravo na naplatu takvih naknada, ili muljaju, to je dobro pitanje

to je 170 kn + PDV = 212,50 kn samo za naknade In Time doo, ak sam dobro izračunao. ostatak je otišao na PDV pošiljke (za ovaj iznos carine nije bilo)

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:01

Nova epizoda.... pogledajte koji sam email dobio od Digikeya:

moje osobno mišljenje je nažalost da je takav njihov odgovor očekivan, i u velikoj mjeri i opravdan...

In time d.o.o.

Licensee of Federal Express Corporation

onda drugi put svakako izbjegavaj Fedex (samim time i trgovce koji isključivo preko njih šalju), osim ako nemaš izbora. naveo sam pozitivno iskustvo preko UPS. slanje preko nacionalnih pošti bi trebalo biti ok, dolazi paket preko HP. kako neki treći ili deseti rade izvan EU, ne znam, možda netko ima iskustva...

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:05

Ti si sad u situaciji da ćeš izgubiti nešto. Plaćajući trošak pošiljke jednako trošku narudžbe, ti si odlučio ne prihvaćanje. Po ovome što brzinski čitam sa pokojom pivom u sebi, prodavač će ti vratiti novce odbijajući neke troškove transporta (koji su jednaki trošku narudžbe, znači zerro point).

Citas povrsno... nece biti zero point, vec me Digikey upozorava da mi naknadno mogu zaracunati i vracanje posiljke nazad, pa cak i naknadno zaracunavanje uvoznih dazbina ako fedex to bude zatrazio od njih.... dakle daleko je to od zero point....

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:07
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

to je 170 kn + PDV = 212,50 kn samo za naknade In Time doo, ak sam dobro izračunao. ostatak je otišao na PDV pošiljke (za ovaj iznos carine nije bilo)

Da... to mi najvise smeta u svemu ovome!

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:11
BTW, sva sreca da imam spremljen EORI broj, pa sam smanjio dopisivanje i kompliciranje (kod postanskog uvoza on vam ne treba)....

Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:24
Dakle, idemo i u minus?
Zerro point sam mislio kao vratit ce ti novac za narudžbu, ali ce od povrata novca oduzeti troskove transporta/nekih usluga...pa sam brzinski pretpostavio da neces dobiti ni kune povrata

Napomenuo sam kako sam brzinski procitao pod utjecajem piva....Ispricavam se

-------------

Objavio: Sten
Datum objave: 15.svibanj.2020 u 23:51

Da... to mi najvise smeta u svemu ovome!
Koliko ja razumijem naknada te firme je samo 120kn+pdv. Ostalo je carina i pdv koji ionako moraš platiti. Jedino je taj ukupan pdv vjerojatno uvećan hbog te njihove trošarine. Netko će to možda bolje objasniti.
No, da, u konačnici, treba očito izbjegavati FedEx. Možda jesu super brzi, ali očito i ne baš isplativi.

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 00:04
Ako je vrijeme novac i ako je netko super brz....dalo bi se razglabati o isplativosti.

Kada bi imali usporedno neki skuplji prozivod dostavljen od iste firme/transporta...možda bi stvari bile razumljivije....a možda isto frustrirajuće.

Činjenica je kako ima različitih kanala u svijetu nabave koji nam nerijetko nije svakodnevnica

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 00:35
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Koliko ja razumijem naknada te firme je samo 120kn+pdv. Ostalo je carina i pdv koji ionako moraš platiti. Jedino je taj ukupan pdv vjerojatno uvećan hbog te njihove trošarine. Netko će to možda bolje objasniti.
No, da, u konačnici, treba očito izbjegavati FedEx. Možda jesu super brzi, ali očito i ne baš isplativi.

mislim da si krivo razumio, ovo car.gar. vjerojatno znači carinska garancija

ovo ti je iz pravilnika:
Pošiljke zanemarive vrijednosti do 150 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti po pošiljci, osim alkoholnih proizvoda, parfema i toaletnih voda, duhana i duhanskih proizvoda, uvoze se oslobođene od plaćanja uvoznih carina. No, na sve takve pošiljke čija je vrijednost veća od 22 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti, obračunava se porez na dodanu vrijednost.

dakle nema tu carine, obračunava se 25% PDV na iznos pošiljke s uključno poštarinom, ostatak su bile naknade

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 00:44

Krivo si mu postavio pitanje

Ali, ako bih za ikog pomislio da bi to sa carinom mogao ljudski rjesiti, onda bih se na tebe, Edisone, kladio

Ma nisam, namignuo sam mu dok sam pitao pa je i on shvatio i nasmjesio se. Inace sam se s tim sluzbenikom susretao na mjesecnoj bazi, nekih dvije godine, sve dok nisu ukinuli Postu carinjenja u Rijeci i ostavli samo jednu u Zagrebu. Covjek je bio ugodan i fin, pravi profesionalac, ja bih donio racun, on bi obracunao PDV i jos neka cudna dodatna davanja, ja platio, preuzeo paket i dovidjenja, dovidjenja.

Jednom me pitao da li sam profesor u Elektro skoli (vidi sto stalno narucujem), jer me je jednom tamo vidio na autobusnoj stanici? Onda sam mu objasnio sto radim i zasto mi treba to sto narucujem.

Sad vise nema tog ljudskog kontakta. Ne znam da li je to bolje, ili gore. Cini mi se gore... Sad se stvari rijesavaju telefonom ili mailom. Dozivio sam da razgovaram s carinikom iz kojeg kipti srdzba i to mu se osjeti u glasu, ali po pravilima sluzbe mora biti "fin" sa strankama pa onda tako i razgovara. Na kraju to ispadne tragikomicno...

Na kraju uvijek trebas platiti jer si "slabija" stranka, kao sto ce platiti i Kalle sada.  ljut A sve je sigurno po zakonu i pravilima. Kad pitas tko je donio takav zakon, kazu ti...  ovi zbog koje cemo sad na izbore...

Na kraju ne boli toliko sto si platio, nego sto cine budalu od tebe. Ne bi smio ici PDV na PDV (valjda, ili bi tako bilo normalno), ali kad kuci u miru pogledas obracun to se vidi... i po zakonu je...

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 00:52
meni osobno je posebna ludost/bezobraština da poštanski troškovi ulaze u carinsku vrijednost
pandan tome bi bio da ti kod carinjenja na fizičkoj granici zaračunaju i benzin i cestarinu u carinsku vrijednost robe koju uvoziš

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 01:15

meni osobno je posebna ludost/bezobraština da poštanski troškovi ulaze u carinsku vrijednost
pandan tome bi bio da ti kod carinjenja na fizičkoj granici zaračunaju i benzin i cestarinu u carinsku vrijednost robe koju uvoziš

To je bilo prvo pitanje koje sam postavio cariniku. Objasnio mi je...  tako je po Zakonu... 

Jednom je dosao paket s prigusnicama, 8 komada, 4 moje, 4 za kolegu iz Dubrovnika. Kad je otvorio, veli on. - Aha, transformatori, na njih je 10% carine + PDV.  Velim ja - Nisu transformatori, oni imaju 4 zice, primar i sekundar... a ove imaju samo dvije zice... Tu nastade problem jer prigusnica nema u carinskom prirucniku. Trazio on pod specijalni slucajevi, listao, mucio se... Bilo mi ga zao pa rekoh - Aj pisi transformatori. I bi tako. I tu je obracun: cijena prigusnica + cijena transporta pa na sve to 10% carine, i onda na to ukupno jos i PDV. Sto reci? Plati i nosi prigusnice, ili su trafoi... mig

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 08:53
Ma imam iskustva sa uvozom kupljenih on-line svajojakih artikli i to odavna. Samo cu kazati da sam na eBayu od 2003 godine, a uvozio sam od Amerike, Brazila pa do Japana.

Sijecam se tog doba o kojem Edison govori, kada sam osobno dolazio sa pozivom u Carinsku ispostavu posta Split, i tu sam imao svakojakih iskustava, cak sam imao iskustva jednom kada me ce carinik otvoreno pitao (kod uvoza magnetofonskih traka) da mu dam "za piche" pa ce sve proci...

Ovo sada, kada se telefonski ili emailom rjesava, bar nema naknade "za piche" ali zaista svega drugog ima.

Jedan primjer od prije godinu i pol;
Uvozim jedan Teack deck iz Japana, koji je BTW rijedak u ostatku svijeta, i koji je BTW neispravan (pa mi je otuda bila i niza cijena), fantasticno ocuvan! I opet uvoz je bio preko neke kurirske sluzbe, i opet preko njihovog agenta u HR.
I chunka uzme oznaku modela i na google, i nadje neki primjerak na eBayu kojeg neki rus prodaje ko zna od kada koji ima cijenu visestruko vecu.... i kaze meni da vrijednost na prilozenom dokazu o kupnji je podcjenjena, te da taj dokument ne moze biti prilozen cariniku, jer da ce i on i ja biti u prekrsaju?!?!
I onda sam nakon visednevnih natezanja, isto bio kazao da odbijam pristati da mi se obracunaju davanja na osnovu te cijene na ebayu... i napokon, pristao je da se uzme moj dokaz o kupnji.... te pogodite.... proslo je na carini sve OK

Imam vrlo pozitivnih iskustava, npr. sa Mouserom!
Tu je sve simple & quick! Narucis, platis, i ako je cijena veca od 50 EUR, transport je besplatan, PDV je ja mislim 20% (jer je zemlja uvoza za cijelu EU italija), i dodje dostava na kucnu adresu u roku od 5 do 7 dana!!!

Ponukan time, nasao sam na Digikeyu dvokompomentno epoxy ljepilo specijalne namjene, i brzopleto kupim... no, na kraju to me je skupo kostalo, i vremena i novca.... ucis dok si ziv....

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 12:12
Dobro misliš Kale jer sam ja računao. U mouseru na prikazanu cijenu ide PDV od 20%.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Datum objave: 26.svibanj.2020 u 17:46
Evo prva lijepa gesta u cijeloj ovoj zavrzlami… iako se nisu smatrali obveznim… a da bi valjda ublazili moju gorcinu u vezi svega ovoga, ekipa u Digikeyu odlucili su mi vratiti nazad placenu cijenu transporta. Lijepa gesta, ali i dalje stoji da nikako se ne koriste kurirske sluzbe za kupovinu laganih i male carinske vrijednosti stvari…ne isplati se nikako!
No kada usporedim mouser…. Digikey treba jos debelo unaprijediti svoje poslovanje za kupce iz EU.
BTW, evo samo limit za dobiti besplatni transport u mousera je 50 EUR a u digikeya je 100US$... a da ne govorim pojednostavljen carinski postupak kod mousera.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net