Ispiši stranicu | Close Window

DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Samogradnja
Ime foruma: Uradi sam
Opis foruma: Iskustva, tweak, savjeti ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=15095
Datum ispisa: 13.srpanj.2020 u 23:59
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)
Objavio: zed_alive
Tema:: DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)
Datum objave: 18.ožujak.2020 u 14:54
Bok ljudi,

probao bih napraviti konstrukcijski jednostavan, materijalom minimalistički zvučnički kabel. Imam okvir zadanih preduvjeta, ali van toga, fale mi ideje - poglavito kako riješiti izolaciju u zadanim preduvjetima:

- uzeo bih kao materijal vodiča neizolirano solid core OCC srebro AWG18 (cca 1mm dijametar tj. 0.8 mm2 presjek) - kod Gašinog Neotecha se pokazalo da taj dijametar OCC bakrenog vodiča odlično odrađuje posao u full range spektru

- kao konstrukciju bih se oslonio na twisted pair - otvoren sam i na druge ideje, ali ne vidim jednostavnu a efikasnu alternativu ovoj geometriji ako koristim samo jedan vodič (a koristim samo jedan, cijene radi)

- konstrukcijska ideja je minimum materijala izolatora-dielektrika u volumenskom i težinskom smislu, s naglaskom na minimum ikakve kontaktne površine izolatora s izolatorom. dakle, što više moguće iskoristiti zrak kao dielektrik, a izolator odmaknuti od vodiča na razumnu udaljenost od površine vodiča

- u konačnici je ideja dobiti žicu koja je minimalnog C, unutar toga i minimalnog L

- mehanička kompaktnost mi nije od prevelike bitnosti, to je za kućnu uporabu i za pažljivo rukovanje

Na ovaj eksperiment sam potaknut zadovoljan uspjehom IC-a koji je složen od OCC srebra baziranom na twisted pair upletenim širim teflon bužirima u koje su u zrak umetnute neizolirane OCC niti srebra (više od jedne niti u izoliranom vodiču). ovaj DIY IC je zvučno ispao bitno boljim od Neotech OCC srebra u originalnom omotaču,upleten u twisted pair. I iz tog razloga, vjerujem da se puno može dobiti odmicanjem krutog izolatora od površine vodiča...

Istu konstrukciju mogu napraviti i kod zvučničkog, širi bužir pa umetnuta srebrna nit. No sama nit je kruća, kutevi 'opleta' neće ispasti tako dobri kao kod tanke žice, a to znači veću EM interakciju. A i ranjivo je oko vibracija. Pa tražim i bolje ideje...

Imate kakvu ideju o konstrukciji u ovom smjeru? Slobodno pucajte smijeh

-------------
kupujem tehnički ispravni audio

Odgovori:
Objavio: vdem
Datum objave: 18.ožujak.2020 u 16:39
https://www.wireworldcable.com/speaker-cables.html" rel="nofollow - https://www.wireworldcable.com/speaker-cables.html

Kao info... na dnu stranice ti je tabela gdje imaš AWG, materijale i kolonu nazvanu "Fidelity".

-------------

Datum objave: 19.ožujak.2020 u 19:34
polako s odgovorima, ne stižem sve pročitati haha placo
znam, ovo traži malo više out of the box...

jedna ideja od prijatelja je bila srebrna nit u pamučni bužir, pa to u širi teflonski i onda twistati paricu. svakako igra

-------------

Datum objave: 19.ožujak.2020 u 20:03
Ako se ne radi o first-watt sistemu... mislim da bi materijal, tj broj takvih niti po jednom vodiču trebao biti barem x3.

Idealno bi vjerojatno bilo x7... kao u AQ Truth seriji.

-------------

Datum objave: 19.ožujak.2020 u 20:27
tako bih i ja rekao, podebljati presjek, a onda moraš ići na broj žica, da nisam čuo kako to radi sa spomenutim Neotechom od 0.8mm2. basa u ekstenziji, volumenu i definiciji koliko hoćeš, nema tu tanjeg zvuka. da li je vic u OCC vodiču? moguće...

-------------

Objavio: kela
Datum objave: 20.ožujak.2020 u 00:26
Ja bih isao raditi kabel sa barem 3 razlicite debljine izoliranih vodica, recimo 0.8, 0.45 i 0.25mm. Uzeo bih 7x0.8 i stavio u hexagon formaciju. Povrsina tih 7 vodica je adekvatna za preostale geometrije pa se sukladno tome treba izracunati koliko je vodica potrebno za tu povrsinu kad imas 0.45 i kad imas 0.25mm zice. Svaki taj snop bih fixirao sa teflonskom trakom i kad imas svih 6 (3 za masu i 3 za fazu) stavis ih u hexagon gdje je u sredini pamucni konop i sve to jos jednom teflonskom trakom ucvrstis. Bilo bi pozeljno da napravis spiralu sa snopovima, recimo 1 krug na svakih 1m kabela.
Stavis snake skin da izgleda kao da je kupljen i terminiras gfa bananama ili vilicama, svako po zelji.

Davno sam napravio tako nesto sa lak zicama skinutih sa prastarih audio trafoa, dosta posla ali ok je to sviralo. Sad radije kupim jer mi se ne da zezati i nemam vremena za frkanje..

Datum objave: 20.ožujak.2020 u 00:37
OCC srebro je skupo.
ideja je stvarno minimalistička, izbjeći masivni dielektrik, makar on bio pamučni konop. i radi jednostavnosti samo jedan soild core vodič

recimo, jedna mogućnost bi bila šuplji teflon bužir u šupljem teflon bužiru, to istwistati. to bi nešto bolje držalo geometriju žice nego jednostruki bužir

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 15:46
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

tako bih i ja rekao, podebljati presjek, a onda moraš ići na broj žica, da nisam čuo kako to radi sa spomenutim Neotechom od 0.8mm2. basa u ekstenziji, volumenu i definiciji koliko hoćeš, nema tu tanjeg zvuka. da li je vic u OCC vodiču? moguće...

Niskotonsko područje je percepcijski jako varljivo. Treba biti jako oprezan kada se procjenjuje "na uho". To manje ili više "basa" bi obavezno trebalo premjeriti... bez obzira na slušni doživljaj.

Nije malen broj slučajeva da bez obzira na dojam viška basa... dodavanje istog ostavlja dojam svjetlijeg (i mirnijeg) srednjeg i visokog spektra.

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 15:58
paa, čuješ po udarcima, no kako god bilo, za golo OCC srebro je i po diskontnim cijenama preko tristo dolara u pitanju samo za jednu licnu 0.8mm2, ako se ide na 2 metra, da mislim da treba više od toga, ne bih se igrao eksperimentima

dakle, dobih odličnu ideju da bi se stvar mogla realizirati s distancerima od nekoliko centimetara, i to na goli, neizolirani vodič. pa se može napraviti lagana konstrukcija, skrojiti distancere od balze. to će minimizirati kapacitet do daske, ujedno više ni twisting nije nešto bitan pa se može minimizirati i L. uzmite u obzir da su L i C limitatori ekstrema (L visokih, C niskih), dok je R uglavnom linearna priča (odnosno, moguće za visoke i nije u potpunosti u efektu, obzirom na redistribuciju gustoće toka signala, no u svakom slučaju znamo da je srebro tu povoljnije)

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 16:09
Onda bi nabavka starog srebrnog AQ ... recimo Dragona za $1000-$2000 bilo isplativo i sa te strane gledano.

Unutra se nalazi 14 srebrnih vodiča. Dva kabela = 28 vodiča...

... za dužinu 2m = 56 metara srebra. ako je metar recimo samo sto dolores... = $5600.

Oće neko kupit žicu iz Dragona?... na metre dajem, jeftino haha

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 16:43
metar navedene ti je skontno oko 50 dolara. trebaš 8 metara za twisted pair 2*2m

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 16:50
Ma ok... ja imam 2.5 metra... znači samo gola žica u tom kabelu je okvirno $3000.

To baca malkice drugačije svjetlo na pretjerane cijene kabela.

-------------

Objavio: Kalle242
Datum objave: 21.ožujak.2020 u 19:42
Bas sam imao nedavno zicu od occ srebra od naseg poznatog frkaca kablova. To radi stvarno mrak, no i kosta.

Ako ides raditi isto ili slicno u diy varijanti kosta nesto manje ali je i dalje skupo s obzirom na materijal, i pitanje hoces li dobiti isti ili bar približan rezultat.

Objavio: Edison
Datum objave: 21.ožujak.2020 u 19:53
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Ma ok... ja imam 2.5 metra... znači samo gola žica u tom kabelu je okvirno $3000.

To baca malkice drugačije svjetlo na pretjerane cijene kabela.

Zavisi dosta od presjeka vodica, a taj u biti uz duzinu odredjuje tezinu. Velike tvrtke kojima je to jedan od glavnih materijala u konacnom proizvodu ne nabavljaju to po cijenama koje moze dobiti zed za par metara.

Cijena kilograma srebra na trzistu je ispod 400$. OK, treba nam srebro vece cistoce, treba ga izvuci, polirati i sto jos sve ne. Ali opet... I jedna velika tvrtka kao sto je AQ samo na kolicinu i svoju poziciju na trzistu sigurno dosta moze spustiti nabavnu cijenu. A u pet metara kabela sigurno nema kilogram vodica (ako se ne koriste ekstremno veliki presjeci vodica).

"Pretjerane cijene" kabela mislim da ne dolaze zbog cijene materijala, tehnologije i slicnih proizvodnih troskova. Uglavnom dolaze zbog trzista, tj. ima ljudi koji su spremni platiti takve cijene. Tako je kod svega na trzistu.

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 20:03
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

Bas sam imao nedavno zicu od occ srebra od naseg poznatog frkaca kablova. To radi stvarno mrak, no i kosta.

Ako ides raditi isto ili slicno u diy varijanti kosta nesto manje ali je i dalje skupo s obzirom na materijal, i pitanje hoces li dobiti isti ili bar približan rezultat.

nije mi želja napraviti ovo iz sigurnosti u rezultat, nego iz ljubavi prema eksperimentiranju
ali da ne vjerujem da će rezultat biti dobar, a možda i odličan, ne bih se upuštao u to

jedna prednost DIY u ovom konkretnom slučaju je što si čovjek 'za po doma' može složiti out of the box kabel, kakav komercijalno ne bi imao prođu, na kraju niti bi imao smisla. znači, može se DIY konstrukcijom doista minimizirati količina dielektrika

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 20:22
Edison... Ja sam izveo jednostavnu računicu da bih ukazao na veliku cijenu materijala. Što je sam zed_alive već objavio.

I da, u pravu si, AQ, Nordost i ostali imaju prevelike cijene. To je potpuno točno ako je jedina računica vrijednosti težina u kg.

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 20:34
stvar je u tome da je i za ovo OCC DIY srebro komercijalna, skupa cijena, zato je sve tako skupo. a to OCC srebro, to konkretno znači da je proizvedeno patentiranim OCC postupkom. i zato takva cijena, vlasnik patenta, jasno, zarađuje na tome

spomenute AQ žice nisu OCC. sličan proces možda jest prošlo (koliko sličan, tko će ga znati?), ali da se radi o OCC to bi značilo da je ili AQ naručio žice od drugdje, ili pak platio da može proizvoditi na taj način. obzirom da je postupak patentiran, oni zakonski ni ne smiju proizvoditi na taj isti način bez odobrenja od vlasnika patenta

tako da nije nemoguće da su ti 5N OCC vodiči i superiorni onima iz Dragona. negdje sam pročitao usputno da je FPS srebro od AQ-a bilo 4N čistoće

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 20:53
Ne da nije nemoguće... sasvim je sigurno da je Neotech OCC srebrna žica bolja od AQ iako ne znamo detalje osim poliranja. Pretpostavljam da je bolja i od Furutechove (Fujiwara).

Ja i dalje mislim da je kvalitativno bolje da kupiš polovni zvučnički kabel od poznatog proizvođača za istu ili manju cijenu od ove koju ćeš dati za ovaj diy projekt. Ako ništa... nakon prodaje gubitak je minimalan.

Osim ako planiraš proizvodnju... to je onda drugi par cipela.

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 21:24

I da, u pravu si, AQ, Nordost i ostali imaju prevelike cijene. To je potpuno točno ako je jedina računica vrijednosti težina u kg.

Nemoj se odmah ljutiti, ali ja nisam napisao da su cijene pretjerane, stavio sam to pod navodnike. Cijene su takve kakve jesu. A isto tako nisam napisao nista iz cega bi se dala izvesti ova druga citirana recenica.

"Pretjerane cijene" kabela mislim da ne dolaze zbog cijene materijala, tehnologije i slicnih proizvodnih troskova. Uglavnom dolaze zbog trzista, tj. ima ljudi koji su spremni platiti takve cijene. Tako je kod svega na trzistu.

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 21:49

Ne da nije nemoguće... sasvim je sigurno da je Neotech OCC srebrna žica bolja od AQ iako ne znamo detalje osim poliranja. Pretpostavljam da je bolja i od Furutechove (Fujiwara).

Ja i dalje mislim da je kvalitativno bolje da kupiš polovni zvučnički kabel od poznatog proizvođača za istu ili manju cijenu od ove koju ćeš dati za ovaj diy projekt. Ako ništa... nakon prodaje gubitak je minimalan.

Osim ako planiraš proizvodnju... to je onda drugi par cipela.

imam Clear 3, i planiram ga nadmašiti. isključivo home use, nikakva proizvodnja

-------------

Objavio: ZlyM
Datum objave: 21.ožujak.2020 u 22:07
Opiši što ti valja, a što ne valja kod Clear-a. Sa čim si zadovoljan, a što bi promijenio.

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 22:27
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Nemoj se odmah ljutiti, ali ja nisam napisao da su cijene pretjerane, stavio sam to pod navodnike. Cijene su takve kakve jesu. A isto tako nisam napisao nista iz cega bi se dala izvesti ova druga citirana recenica.

A gle, to je bila vrlo jednostavna konstrukcija koja je napisana u namjeri da potakne razmišljanje na temu proizvodnih cijena i fame oko njih.

Spomnjanje kilograma i sirovih cijena ne priliči kao odgovor. Pogotovo što bi žica iz privatnog pogona za izvlačenje bila puno puta skuplja od velikoserijske proizvodnje.

-------------

Datum objave: 21.ožujak.2020 u 22:35

Imam više odgovora na ovo:

1. Kupi Dragona
2. Kupi Sterlinga
3. ... itd
haha

-------------

Objavio: jerga
Datum objave: 22.ožujak.2020 u 19:04

1. Kupi Dragona
2. Kupi Sterlinga
3. ... itd
haha

Od 3 ponuđene opcije daleko najveće šanse su za br.3

Datum objave: 22.ožujak.2020 u 19:08

1. Kupi Dragona
2. Kupi Sterlinga
3. ... itd
haha

koje slabo povjerenje da se Clear da nadmašiti. pa evo, ne trebam Dragona nadmašiti haha

-------------

Objavio: Apparatus
Datum objave: 22.ožujak.2020 u 19:52
Ma dadmašit ćeš ti sad bi ti reko koga i što. Radije čuvaj pare da ti ne bi zatrebale.

-------------
https://youtu.be/LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 23.ožujak.2020 u 22:04
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Opiši što ti valja, a što ne valja kod Clear-a. Sa čim si zadovoljan, a što bi promijenio.

previdio ovaj post skroz
nemam nešto određeno što bih unaprijedio, Clear 3 je skroz dobar, zaokružen kabel kojem ništa ne fali

znači ovak. kad sam imao Neotech upletenac kod sebe imao sam prilike usporediti s Clearom i s Forestom. i bio sam iznenađen određenim parametrima kod Neotecha. davao je jedan vrlo direktan, neposredan zvuk više nego dobrih ekstrema, i još bolje definicije basa (što nešto govori o tonalnoj povezanosti cijelog spektra, jer od toga dolazi ta definicija). ja nemam ništa protiv direktnog zvuka, dapače, kroz vrijeme sam ga naučio i cijeniti. e sad di je pogotovo Clear bio bolji od Neotecha: bio je u višem srednjetonskom (pa se protezalo i na gornji kraj) ispravnije nekako definiran i lakši za zvuk od Neotecha, koji je tu imao neki prisutni karakter, uz mrvu te tvrdoće, više slijepljenosti

ali unatoč tome. premda bih Cleara proglasio boljim od Neotecha (kod Foresta više nisam bio siguran koji je bolji jer Forest nije toliko dobar kao Clear u gornjem kraju), ja sam uredno ustvrdio da je Neotech pletenac ta klasa od kabela. neovisno o tome što bi ga mnogi otpisali radi njegove komparativne mane, ali imao je i vrlina, i sve u svemu, za mene, pokazao je klasu

dakle, ono što mislim je da taj vodič, te debljine, ima veliki potencijal, i da bi se korištenjem još kvalitetnijeg vodiča (a to je jedino UP OCC srebro) i minimiziranjem dielektrika mogle eliminirati mane u zvuku tog Neotecha, a za koje pretpostavljam da drito idu od Neotechovog ne baš briljantnog izolatora (kakav je, u to sam se uvjerio s Neotech srebom kod interkonekata, gdje izolator generira oštrinu, i to uz likvidnost zvučnu srebra nikako ne paše. i ako ispadne po mojim očekivanjima (doslovno to nisu nadanja, to su očekivanja, premda ne mogu biti siguran), taj će DIY zvučnički prepišati Cleara, kako dobro srebro to već može u visokima. a kako će C biti još manji, odlična bas ekstenzija ne bi trebala doći u pitanje, što je srebru bitno za ravnotežu

-------------

Objavio: Kalle242
Datum objave: 24.ožujak.2020 u 11:01
Dobro si opisao tog neotech bakrenog pletenca, da ima malo manje te tvrdoće i slijepljenosti u upper midu i visokima bio bi odličan kabel... rezolutan, povezan, definiran.
I ovako je dobar no ako slušaš više akustičnu glazbu ići će ti to na živce s vremenom.

Za rock i elektroniku je 5/5, za ovo drugo je 3/5.

Canare 4S8 nema takvu rezoluciju i detalje, ali je zvuk opušteniji recimo bolje rješenje za allround sustav.

Sumić OCC srebro radi slično kao neotech bakrenjak, osim što je ovaj uppermid i visoki puno mekši i prirodniji, srednji imaju bolju dubinu i volumen, a ima sve ove druge kvalitete koje sam naveo, bas koherencija itd.
Sve zvuči za 4 do 5! haha

Datum objave: 24.ožujak.2020 u 11:10
da, valjda je u tome vic, akustika, jer ja sam gro vremena na akustici. rock sam zapravo dosta izbjegavao jer je na mom sustavu, u slušaonici, zvučalo lošije. nikako pravi prezens i energiju dobiti u basu. no puno se promijenilo otkad sam udomio vintage yamahicu

-------------

Datum objave: 24.ožujak.2020 u 11:12
Ivore, opet ću ti reći iako ništa vrijediti neće. Ako si se već dokopao te divote AQ Clear, zayebi kabel. Ne treba ti tu više ništa u životu. Osim ako te ne prosere jackpot kad opet otvore lutriju. Naročito jer uporaba samog srebra kao takvog ne znači baš ništa. Ima tu puno više od toga. A ako ti se već troši, radije skupljaj pare za bolje pojačalo.
obrva

-------------
https://youtu.be/LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Datum objave: 24.ožujak.2020 u 11:13
enivej Kalle sad imaš punu sliku i viziju onog što točno želim postići. mislim da ta slijepljenost/tvrdoća na Neotech pletencu ide isključivo od Neotechovog dielektrika. drže se oni tog svojeg izolatora, ali mislim da bi mogli naći i bolji, i unaprijediti tu svoju žicu

-------------

Datum objave: 24.ožujak.2020 u 11:15
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ivore, opet ću ti reći iako ništa vrijediti neće. Ako si se već dokopao te divote AQ Clear, zayebi kabel. Ne treba ti tu više ništa u životu. Osim ako te ne prosere jackpot kad opet otvore lutriju. Naročito jer uporaba samog srebra kao takvog ne znači baš ništa. Ima tu puno više od toga. A ako ti se već troši, radije skupljaj pare za bolje pojačalo.
obrva

udomio full obnovljenu Yamahu A-1 i izvrsna je

-------------

Datum objave: 24.ožujak.2020 u 12:07
Dobro onda. Oš da ti ugradim volume daljinac?
haha
Kad je tako, skupljaj perje za bolji izvor.
obrva

-------------

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 24.ožujak.2020 u 13:27
Zede, ako napraviš bolji kabel od Cleara, nema razloga da ne postaneš konstruktor. Al bez zajebancije.

Objavio: demo995
Datum objave: 24.ožujak.2020 u 20:01

Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

obrva

udomio full obnovljenu Yamahu A-1 i izvrsna je

Sad štedi za B2, pa da vidiš (čuješ) kako v-fet ganja atece.

Objavio: Tornado
Datum objave: 24.ožujak.2020 u 23:39
Zede... Gdje si kupio Neotech bez izolacije? Mislim da si to napisao prije cca mjesec dana no ne mogu pronaći.
Thanks

Datum objave: 25.ožujak.2020 u 01:05
nigdje. za IC s neizoliranim srebrom sam koristio partsconnexion OCC srebro

-------------

Datum objave: 25.ožujak.2020 u 18:33
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Zede, ako napraviš bolji kabel od Cleara, nema razloga da ne postaneš konstruktor. Al bez zajebancije.

neovisno o rezultatu, to me ne zanima previše. a i čitava 'filozofija' unaprijeđenja se svodi na ajmo DIY-arit pa zakoračit u prostor u kojem proizvođači komercijalnih žica u pravilu nemaju šta tražiti - a to su relativno krhke, osjetljive žičice s kojima treba pažljivo rukovati. takve mogu imati manji prije svega C pa i L od bilo čega komercijalnog, koje ipak moraš nafilati s podosta dielektrika da bi bio kompaktno i otporno spram rukovanja

-------------

Datum objave: 25.ožujak.2020 u 21:37

takve mogu imati manji prije svega C pa i L od bilo čega komercijalnog, koje ipak moraš nafilati s podosta dielektrika da bi bio kompaktno i otporno spram rukovanja

Nema rukovanja! Razmak najmanje dva metra!    mig

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 01:39

Moje razmišljanje o temi... Nisam ovo isprobao, pa ne znam kako bi zvučalo...    

1. V1 Uzeti komad antenskog kabela i izvuci iz njega izolator u kojem je signalna žica, pa izvuci i nju.
1. V2 Uzeti 1. metar Neotech žice u PVC-u, pa je izvući iz PVC-a. Koliko sam vidio na netu vanjski promjer joj je 2,8mm.

2. Izrezati izolator iz 1. ili 2. verzije na kolutiće debljine cca 3-5mm.

3. Nataknuti te kolutiće u pravilnim razmacima na Neotech silver OCC. Ovdje je sasvim jasno da što je veći broj kolutića po jedinici dužine vodić bolje centriran, ali je i veći utjecaj materijala od kojeg su kolutići na zvuk i obrnuto.

4. Uvući tu žicu u teflonski bužir. Treba provjeriti ima li takav bužir čiji je unutarnji promjer minimalno veći od vanjskog promjera kolutića. Ako bi se koristio Neotechov PVC promjera 2,8 vjerujem da bi se glatko uvukao u neku teflonsku cijev unutarnjeg promjera 3mm

Mislim da je ovo dobar način za centriranje i ravnomjerno udaljavanje žice od izolatora koji se može obaviti u DIY varijanti.

Mojih 5 lipa. Bolje ne znam.

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 09:02
ok ideja za smanjenje izolatora spram klasike, ali opet će ti se nabrati duljinski bitna količina izolatora. i to lošeg (PVC). ova shema s distancerima je bolja u tom smislu je takvih distancera može biti znatno manje, možeš stavit jedan na svakih 15-20 cm primjerice. ako malo udaljiš žice jednu od druge apsolutna pravilnost distance više ne bi smjela biti od bitnosti

inače, čujem da je Nordost za neku top žicu (Odin?) motao konac oko vodiča kako bi kreirao distancu spram vanjskog dielektrika

-------------

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 10:29

O.K. Koliko sam pročitao iz tvog prvog posta želiš izbjeći utjecaj izolatora na vodič, i utjecaj vodiča na vodič.

Ako staviš kolutiće debljine 5mm na udaljenost 150-200mm bilo bi 5-6,5% u odnosu na to da je cijela žica u izolatoru.

Bolje rješenje je izolator iz antenske žice. Zato sam ga i stavio kao prvu verziju. Ne znam da li bi se danas mogao kupiti antenski kabel sa polistyrenskim izolatorom. Proguglaj malo.

Kod starijih antenskih kabela on je bio od polistyrena, pa probaj pronaći komadić takvog. To bi bilo za smanjenje utjecaja izolatora na vodič.

Što se tiče udaljavanja žice jedne od druge i sam si napisao da bi koristio distancere od balze. Ne vidim bolje i jednostavnije DIY rješenje.

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 11:14
ali nisi shvatio, srebro će ostati golo. samo distanceri, nikakav plastični izolator

-------------

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 14:27
Jesam, ali sam u zadnjem postu umjesto riječi distancer koristio riječ izolator.
Mislio sam da iz antenskog (po mogućnosti polietylenskog) izolatora izrežeš kolutiće koji će služiti kao distanceri srebrenog vodića od teflonske cijevi.
Dakle... Polietylenski distanceri na golo OCC srebro, pa sve to u teflonsku cijev.
Još jedna korekcija... distancer debljine 5mm napravljen od antenske izolacije postavljen na međusobnu udaljenost od 150-200mm zauzima 2,5-3,5% po jedinici dužine od 1m, a ne kako sam prije napisao.

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 15:00
ali ako sam već udaljio žice međusobno balzom, što će mi bilo kakav teflon ili pvc ili polietilen u tom konceptu? to je višak

ovo što predlažeš je za konstrukciju twisted paira ok ideja. ali u tom slučaju bi trebalo ipak gušće s tim komadićima bužira koji bi služili kao distanceri unutar teflona, jer svakih 15-20 cm ne bi bilo dovoljno za uplitanje (u smislu držanja geometrije)

-------------

Objavio: Kabel
Datum objave: 26.ožujak.2020 u 17:20
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

Moje razmišljanje o temi... Nisam ovo isprobao, pa ne znam kako bi zvučalo...     

1. V1 Uzeti komad antenskog kabela i izvuci iz njega izolator u kojem je signalna žica, pa izvuci i nju.
1. V2 Uzeti 1. metar Neotech žice u PVC-u, pa je izvući iz PVC-a. Koliko sam vidio na netu vanjski promjer joj je 2,8mm.

2. Izrezati izolator iz 1. ili 2. verzije na kolutiće debljine cca 3-5mm.

3. Nataknuti te kolutiće u pravilnim razmacima na Neotech silver OCC. Ovdje je sasvim jasno da što je veći broj kolutića po jedinici dužine vodić bolje centriran, ali je i veći utjecaj materijala od kojeg su kolutići na zvuk i obrnuto.

4. Uvući tu žicu u teflonski bužir. Treba provjeriti ima li takav bužir čiji je unutarnji promjer minimalno veći od vanjskog promjera kolutića. Ako bi se koristio Neotechov PVC promjera 2,8 vjerujem da bi se glatko uvukao u neku teflonsku cijev unutarnjeg promjera 3mm

Mislim da je ovo dobar način za centriranje i ravnomjerno udaljavanje žice od izolatora koji se može obaviti u DIY varijanti.

Mojih 5 lipa. Bolje ne znam.

https://postimg.cc/JHrH5cQy" rel="nofollow">

-------------
Sony cd2700 Pathos Converto mk2 Sbooster,Marantz NA11S1, Marohei MLP-1, NAT Magnetostat reference SE,Accuphase p350, NAT Magma New,Kinesis ,Marohei UNA 2,Marohei-cables Statement

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 21:39
@ zed_alive
Ja sam još uvijek na tragu inicijalnog posta. To tvoje rješenje bi ferceralo što se tiče izbjegavanja dielektrika, ali balza bi morala biti dobro učvršćena i na 
stvarno maloj udaljenosti, da ne bi bilo kratkog spoja.
Oksidacija, prašina?
Da li si mislio i dodatno ispolirati srebro?

@ Kabel
Što sa ovim? Tvoj prijedlog ili?  

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 22:50
kužim. da, ideja je od inicijalnog posta evoluirala u jednom smjeru, nakon što sam dobio sa strane sugestiju. no dobre ideje nekog drugog smjera nikad nisu zgorega

distancere napraviš da su dugački više centimetara (ja bi stavio jedno 3 cm). to je žica koja ima svoju krutost, ne može se to samo tako približiti jedna drugoj, samo od sebe to se neće dogoditi. jasno, kad bi netko, ne znam, opao preko toga, onda bi mogao napraviti kratki spoj. ali u kulturnim uvjetima sve ok

oksidaciju srebro može istrpiti, za razliku od bakra, oksid srebra je dobro vodljiv
oko poliranja iskreno nisam razmišljao. IC nisam polirao. može se napraviti, ali nemam neku sliku koliko se dobije time spram jednog kvalitetnog gotovog vodiča

-------------

Datum objave: 26.ožujak.2020 u 22:59

@ <span title="View Drop Down" ="msgSidePro" id="userPro41" ="showDropDown'userPro41', 'proMenu41', 160, 0;">zed_alive
Ja sam još uvijek na tragu inicijalnog posta. To tvoje rješenje bi ferceralo što se tiče izbjegavanja dielektrika, ali balza bi morala biti dobro učvršćena i na 
</span>
stvarno maloj udaljenosti, da ne bi bilo kratkog spoja.
Oksidacija, prašina?
Da li si mislio i dodatno ispolirati srebro?

@ Kabel
Što sa ovim? Tvoj prijedlog ili?  

Ovo ti je primjer distancera u svilenom dielektriku, koji ima dielektričku konstantu odmah do vakuuma. Možeš ih frkat kako hoćeš, a žica uvijek u sredini.

-------------
Sony cd2700 Pathos Converto mk2 Sbooster,Marantz NA11S1, Marohei MLP-1, NAT Magnetostat reference SE,Accuphase p350, NAT Magma New,Kinesis ,Marohei UNA 2,Marohei-cables Statement

Objavio: olif
Datum objave: 27.ožujak.2020 u 14:59
Tak nekak druže ! ....si živ...?mig

Dočim, ja volim sve svileno i bez toga. haha

Ak bumo za ozbiljije.....
...nisam previše pomno pratio temu, ali ako se ne želi (ili ne može) postići vakum kao dialektrik, već se inzistira da to bude zrak (pomoću distancera), onda me zanima, dal npr. svila ne bi bila praktičnija ?
hm

Datum objave: 27.ožujak.2020 u 15:36
Olife... Jesi li ti radio neki bakreni OCC kabel i polirao ga?
Ako jesi zvučne razlike između nepoliranog i poliranog vodiča?
Iskustva nekog drugog tko je to radio?

@ Kabel
Kako na top ljestvici stoji pamuk kao dielektrik?
Koliko je lošiji od svile?

Datum objave: 27.ožujak.2020 u 16:29
Ne, moj bakreni DIY je vjerojatno samo OFC (@Kabel zna) .

Ali nisam imao strpljenja probati žicu i neispoliranu.
I ovako je bilo previše posla.

Dakako da sam duplo polirao, a kako je stvar zanata i autorskih prava.

Dialektik mu je dvostruki pamuk...

Opisao sam u temi "Hifi by Dejan (Deki)", kako nam je bolje zvučao od Nordost Red Dawn.
A kako je još uvijek na probi kod njega, sigurno će povratna info biti još kompetentnija.

Datum objave: 27.ožujak.2020 u 17:09
po relativnom dielektričnom koeficijentu, pamuk je 2-3x bolji od svile. ima vrlo nizak koef. 1.3-1.4
samo je stvar u tome koliko je sve skupa rahlo, odnosno koliko zraka, a koliko pamuka ili svile

-------------

Datum objave: 27.ožujak.2020 u 23:06

Olife... Jesi li ti radio neki bakreni OCC kabel i polirao ga?
Ako jesi zvučne razlike između nepoliranog i poliranog vodiča?
Iskustva nekog drugog tko je to radio?

@ Kabel
Kako na top ljestvici stoji pamuk kao dielektrik?
Koliko je lošiji od svile?

Pamuku je jako dobar, bolji od teflona za mislim 0,2. Ne sjećam se, a sad mi se ne da tražiti kolika je DK teflona. Mana mu je što je celulozno vlakno koje reagira jako brzo na promjene postotka vlage u zraku. Zimi u prostorima s centralnim grijanjem je najidealniji. Kod recimo kabela duljine 1-2 mt obzirom na svojstvo provodenja vlage vrlo brzo po cijeloj dužini postigne isti postotak.
Svila ima više prednosti i njena DK je 1.2-1.3 ovisi o strukturi vlakana. Imamo vlakana s više o manje zračnih čahura. Ona sa više je prava stvar. Vkakno nema sposobnost upijanja vlage, samo kao skupina vlakana, i to samo na kratke duljine. Taj dio se rješava pčelinjim voskom, i na jos neke druge načine. Ja sam razvio sistem koji je bitno složeniji od teflonskih izolacija koje su dosta dobre, ali nedovoljno da bi bile u referentnoj kategoriji.Na slici koju sam stavio je prikazan troslojni dielektrik. Na golu žicu ide tanji tubing određene gustoće, zatim teflonskih tubing s jako tankim stjenkom, pa na sve to ide ponovo svileni gušći. Tako se u više slojeva u ovisnosti koja nam je željena distanca može staviti više slojeva. Na taj način se može s velikom sigurnošću poštovati zadana udaljenost između jednog ili više vodiča u međusobnom odnosu. Dosta bitno kod postizanja zadanog kapaciteta, odnosno geometrije. Moze se umotati u gustu spiralu i tako postići rezultat vrlo blizu braided geometrija s više vodiča. Još prava cryo formula, i spirala funkcionira kao da je upletenica. Ovo sam samo na brzaka nabacio osnovno...možda pomogne?
Lp

Datum objave: 28.ožujak.2020 u 11:21
Olife s obzirom da ti je bakar u pamuku kako si rješio ili planiraš riješiti problem njegove oksidacije?

Datum objave: 28.ožujak.2020 u 15:08
Polirano 2x i omotano teflonskom trakom, svaki vod posebno.
Na to dupli, gusti pamučni ogrtač.
Dakle, na svakom vodu posebno, plus zajednički pamučni Snake Skin.
Terminacija, termobužir, bananice i vilice
(djel. krimp +lem).... itd...
Idealni uvjeti u kući/sobi (centralno, nema vlage, nema WAF... ).

Oksidacija....!?

Datum objave: 29.ožujak.2020 u 00:35
O.K. dečki... Hvala...

Datum objave: 30.travanj.2020 u 10:21
dakle, radi izražene cijene OCC srebra za zvučnički ali i trenutnog nedostatka većih promjera na stocku, odlučih prvo napraviti IC po sličnim principima. no u neku ruku to će biti i poštenije, jer ću spram prošlog IC dobiti sliku oko toga što sam dobio geometrijom i drugim materijalima. koristit ću jednake vodiče kao i za prošli IC - 2*26 i 1*24 AWG, radi potpune reference. i idu isti Star Line RCA

uglavnom, kao distancere za žicu planiram koristiti otprilike ovalne oblike skrojene od 1mm debele balze (ukoliko se pokaže prekrhkim lijepit ću po dva u suprotnom smjeru vlakna drveta do ukupne debljine od 2mm), na svakih 10 cm. u balzi bušim tijesnu rupicu kroz koju se provlači neizolirana srebrna žica. kroz distancere će ići oba kanala (neće biti razdvojene žice za lijevi i za desni kanal već će biti spojeno putem distancera). signalni vodovi idu prema vanjskim krajevima, ground bliže prema sredini

sama balza ima nisak dielektrični koeficijent, oko 1.2-1.3 što je dobrodošlo, ali to čak i nije toliko bitno obzirom na malu površinu koja će biti u kontaktu s vodičem, te mali ukupni volumen u neposrednoj blizini vodiča

plusevi geometrije:
- nizak C (distancirani signal i ground, dielektrik po 98-99% površine je zrak)
- nizak L
- 98-99% izbjegnut dielektrik kao kolorirajući element u zvuku
- balza kao mekani materijal može riješiti dampiranje vibracija
- razmaci između signala i grounda dostatno veliki da minimiziraju njihovu interakciju (više cm)
- upotreba međusobno izoliranih vodiča manjih promjera radi minimizacije skin efekta/Eddy struja - prema potrebi, ukupni presjek može se povećati dodavanjem dodatnih niti u istu šablonu

minusevi geometrije:
- nije shieldan IC - osjetljivost na EM i RF smetnje - u nekom smislu ovo je i plus i minus, spram negativnih utjecaja shielda u smislu interakcije sa signalom
- izloženost vodiča oksidaciji površine - računam da radi upotrebe srebra i malih promjera (minimizacija skin efekta) ovo ne bi trebao biti problem niti dugoročno
- mehanička osjetljivost - to je žica za nježno rukovanje u kućnoj okolini

komparativni plusevi u odnosu na prethodnu geometriju/DIY (niti vodiča slobodno umetnute u šire teflon bužire ispletene u twisted pair):
- bolje dampiranje vibracija
- ravnomjernija geometrija
- ukupno manji i C i L
- ukupno manja površina kontakta s dielektrikom, te ukupni volumen dielektrika u blizini vodiča

komparativnih minuseva i nema, ako pretpostavimo da dovoljna distanca između signala i grounda poništava potrebu za twistingom. stoga očekujem i dodatno bolji rezultat u odnosu na prethodni DIY IC, s kojim sam vrlo zadovoljan

čekam materijal da mi stigne, obzirom na čudna vremena očito ništa ne ide brzo...

-------------

Objavio: Sveti_Ilija
Datum objave: 30.travanj.2020 u 10:38
Šta nije oksid srebra vodljiv?
Prije možeš tretirati srebrnu žicu poliranjem i premazati je nečim (nekim uljima vazelinom i sl)

Datum objave: 30.travanj.2020 u 11:10
pa jest. no zato se tu formira s vremenom i srebrni sulfid, koji je manje vodljiv

no tu je bitna upotreba tanjih pojedinačnih vodiča. ideja je s manjim promjerom vodiča dobiti veći skin depth i na taj način uopće minimizirati utjecaj mehaničke i električke nesavršenosti površine vodiča

to je u biti nešto što mnogi proizvođači rade, razbiju ukupni presjek na manje vodiče. ali u tipičnom kompaktnom kabelu cijena toga je povećanje ukupnog volumena dielektrika, a time i kapacitivnosti i kolorirajućih efekata dielektrika. to se djelomično spašava širim cjevčicama izolatora tako da je što više zraka unutra

sad, koliki je efekt nakupljanja sulfida spram takve konstrukcije...to bi se moglo jedino eksperimentalno odrediti. nakon više godina korištenja, kad srebro malo potamni, složiti isti takav novi pa usporediti

u DIY varijanti nije problem tu i tamo si ispolirati vodiče

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 30.travanj.2020 u 15:33
Nebi li bolje ground voditi po vanjskim djelovima te konstrukcije?
Prvo ako se kabel negdje slucajno nasloni na nesto groundano, drugo ipak malo shielda efekta dobijes

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 30.travanj.2020 u 15:44
možda, možda...logika je bila osigurat bolju distancu za signal, ovdje je pak drugačija logika
moglo bi se možda ići s krugom umjesto ovalom, pa postaviti i u star quad, signali i groundovi međusobno na suprotnim stranama...kako ti se to čini?

-------------

Datum objave: 02.svibanj.2020 u 09:54
Možeš pokušati primijeniti taj raspored vodiča, kako ga nazivaš star quad. 4 vodiča u rasporedu na vrhovima kvadrata. To je već primijenjeni model kod jednog poznatog proizvođača, stranica kvadrata cca 5-6 mm. S razlikom da taj tvornički koristi neka umjetna vlakna cijelom dužinom u svrhu održavanja geometrije a kod tebe bi bio zrak pa bi trebalo biti bolje. Barem u teoriji.

Datum objave: 02.svibanj.2020 u 11:06
pa da. moja pretpostavka je da je zrak bolji i jer cirkulira - i njega će nabiti vodič, no taj naboj se raspršuje cirkulacijom zraka, umjesto da je fiksno pozicioniran uz vodič i vraća točno ono što je vodič poslao u njega, s predvidivim vremenskim odmakom. dakle i nekakav profil noisea generiranog čardžanjem vodiča iz zraka trebao bi biti u bitno boljoj disperziji. a ovdje je to potpuno slobodno ta cirkulacija, nije čak ni ograničena nekakvim zračnim bužirima

drugi dobitak je veća distanca između vodiča. EM polje opada s kvadratom udaljenosti od napona koji ga inducira, to otprilike govori koliko ti može donijeti koji cm udaljenosti spram kojeg mm. tu sad treba osmisliti dovoljni presjek balze da se dobiju dovoljne distance - uključujući i neku distancu između vodiča koji provode isti signal/isti ground

-------------

Datum objave: 02.svibanj.2020 u 17:35
Zede ne brini brigu oko nabijanja zraka, to je praktički a i skoro teoretski nula. Neki diyeri a i manji poduzetnici su već prokušali taj recept za interkonekt, oni koji su probali te kabele kažu da ima rezultata. Ali nezgodan za korištenje međutim preko toga se može prijeći. 

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 02:40
Donekle ima veze sa temom i korištenjem golih žica.
Kimber Naked 

https://www.thecableco.com/naked-interconnect-pair.html" rel="nofollow - https://www.thecableco.com/naked-interconnect-pair.html

Cijena, prava sitnica

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 16.svibanj.2020 u 09:13
Ovo je jaca navlakusa, pogotovo kad vidim onu bizuteriju na rca konektorima.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2

Objavio: Sveti_Ilija
Datum objave: 16.svibanj.2020 u 10:36
Za tu lovu moraju ti stavit neki cirkon na konektor, glupo je da ti stave imbus šaraf, sa cirkonom se osjećaš bolje- da si ipak dobio neku vrijednost za novac.
Još podjele koji ovima što će ih recenzirat i da vidiš hvalospjeva i sistema koji je konačno prodisao.

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 10:39
taj se trebao zvat Kimber Butt Naked

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 13:14
Ti zede bar možda možeš iskoristiti ideju njihove geometrije za svoje uratke i ispitivanja.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 16:37
Cirkoni i ostali dragulji pridonose tuneliranju elektrona i time cine kabel kao takav transparentnim i jasno definiranim..
Mislim da bi cijena trebala biti veca barem 30% za to sto se nudi..

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 21:44
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Cirkoni i ostali dragulji pridonose tuneliranju elektrona i time cine kabel kao takav transparentnim i jasno definiranim..

Kela, bas tako mislis?

Datum objave: 16.svibanj.2020 u 22:21
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Kela, bas tako mislis?

U apsolutno ironicnom smislu..

Datum objave: 17.svibanj.2020 u 01:18

U apsolutno ironicnom smislu..

Hajde dobro... nije nigdje bilo smajlija pa si me malo zabrinuo.

Nemoj vise tako... Ovo je ozbiljan Forum, ovo citaju i mladi...    mig

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net