Ispiši stranicu | Close Window

Nadogradnja Rega RP3

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14848
Datum ispisa: 21.studeni.2019 u 02:01
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Nadogradnja Rega RP3
Objavio: Zundapp
Tema:: Nadogradnja Rega RP3
Datum objave: 17.travanj.2018 u 07:12
Htio bih nadograditi Rega RP3 sa novim pickupom. Vec sam narucio nadogradnju strujnog napajanja u Rega TT-PSU. Danas je u gramofonu standardni pickup Eyris 2 i neznam u sto bi ga mogao zamjeniti. Z nam da su u Rega RP6 koristili pickup Exact, ali ne znam bili to bilo dovoljno? Mislim da zelim nesto bolje od toga. Ako na forumu ima nekakvih iskustava sa Rega RP3 rado bi ih cuo. Lijep pozdrav svima.

-------------
Zed

Odgovori:
Objavio: MATIJA
Datum objave: 17.travanj.2018 u 09:00
igrom slučaja upravo imam doma RP3 + TTPSU s http://www.ortofon.com/ortofon-2m-black-p-329" rel="nofollow - ovom zvučnicom, phono preamp je DiY uradak Dioklecijana baziran na JRC4580 i TL061 opampovima...trenutno je u setup-u ECI-3 + MG 1.6 što je s MM zvučnicama nešto nižeg izlaznog napona malo problematično zbog karakteristika ampa i zvučnika (nisu baš neki galamdžije)haha,....međutim ova navedena kombinacija i u takvim uvjetima svira odlično...

Objavio: hudo
Datum objave: 17.travanj.2018 u 12:30
Ja probao par reginih zvucnica za moj RP1, ali na kraju odabrao Denon DL110, super zadovoljan ... 
Jest da je MC, ali ima high output i normalno radi za MM preampom. 
Morao podignuti rucku za cca 2-3 mm, obicne matice iz bauhausa, ili rega originalni spacer. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Objavio: Gašo
Datum objave: 17.travanj.2018 u 18:17
Denon DL103R je nekako best buy.

Datum objave: 17.travanj.2018 u 19:07
Jako interesantni prijedlozi. Meni se nekako najvise po glavi mota Rega Ania, mislim da bi to moglo leci dobro? Vjerujem da bi sljakalo dobro sa Pro-Ject Tube Box DS, iako nisam imao prilike da poslusam. Rega Apheta 2 mi je preskupa, nisam spreman toliko se zalijecati. 

-------------
Zed

Objavio: thoree
Datum objave: 17.travanj.2018 u 21:30
Ukoliko budžet dopusta mozda pogledati Excel Hana zvučnice. Ja trenutno koristim AT-OC9 MLII i stvarno ju mogu preporučiti. U svakom slučaju ja bi odabrao neki napredniji profil igle, micro line ili shibata.

-------------
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.

Datum objave: 18.travanj.2018 u 00:06
Slazem se, Hana su fine low budget zvucnice.

Objavio: andy_0702
Datum objave: 18.travanj.2018 u 07:42
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Slazem se, Hana su fine low budget zvucnice.

pa ne znam što je tebi low budget, ali skuplje su od denonove koju si predložio ;-)
Hana zvučnice kreću sa cijenom od preko  400 eura pa nadalje.

ja imam Hana EL i zadovoljan sam.. kombiniram ju sa novim Rega Fono MC pretpojačalom.

Objavio: Supersaša
Datum objave: 18.travanj.2018 u 09:34
Par mjeseci vozim RP6 sa 2M Black i meni je fascinantno kako to dobro radi. Dobra ploča bez prašine i artefakata sa dobrom snimkom i zvuk je instantno organski. Ne moram usviravati ni kodicionirati par sati na dan, haha...

Da sad moram kupit nešto značajno bolje, ne znam koliko bih trebao potrošiti, ni što bih uopće gledao, ni jel bi gramofonska baza uopće dala bolje rezultate s još boljom zvučnicom. A tu je onda i pitanje phono predpojačala i nema kraja...

Volio bih probati i ovaj Denon DL103r što je Gašo preporučio, uopće ne sumnjam u zvučne rezultate...

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Datum objave: 18.travanj.2018 u 14:42
Iz mojeg osobnog iskustva sa DL-103 ovo bi bio downgrade. 2M Black je vjerujem daleko bolja. Kod mene je 2M Blue nadsvirala DL-103 običnu. Te Denon-ke su solidne ali ništa posebno po mojem iskustvu. Ona stara DL-304 je već druga priča.

-------------

Datum objave: 18.travanj.2018 u 15:11
Originalno postano od strane člana: thoree thoree napisao:

Iz mojeg osobnog iskustva sa DL-103 ovo bi bio downgrade. 2M Black je vjerujem daleko bolja. Kod mene je 2M Blue nadsvirala DL-103 običnu. Te Denon-ke su solidne ali ništa posebno po mojem iskustvu. Ona stara DL-304 je već druga priča.

imao sam 2M red, 2M blue i sad imam 2M bronze nadrugom gramofonu...

e sad 2Mblue mi je najmanje sijela od te tri... detaljnija je od red ali dosta distorzije mi se javljalo...

bronze je super a vjerujem da je black još bolja...

Datum objave: 18.travanj.2018 u 15:21
Ovisi i o mogucnosti i korisnickom znaju preciznog setupiranja zvicnice, kao i o tome kako si pašu sa ruckom, koliko kvalitetan phono pre imate, koliko je dobro on podesen za neku zvucnicu, hrpa parametara.

Dobro, nije 400€ mozda low budget ali recimo da tu tek pocinju neke solidne zvucnice i to je jeftino kada znamo da ozbiljnije zvucnice pocinju na 700, 1000 ili vise €.

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 18.travanj.2018 u 16:23
https://www.stereophile.com/content/rega-planar-3-cartridge-recommendations" rel="nofollow - https://www.stereophile.com/content/rega-planar-3-cartridge-recommendations

LPM

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 18.travanj.2018 u 17:51
Hvala MiljenkoC na dobrom linku.
I ja imam isti problem kao ovaj lik, i ja mslim da Eyris2 nema dovoljno detalja u vrhu. Ovdje je snimak koji sam napravio ne bas tako davno i pokazuje stvarno stanje. Danas je Rega RP3 zajedno sa Electrocompaniet opremom, ali je problem isti kao i sa Mad-om.
https://www.youtube.com/watch?v=2fezhpmct1o" rel="nofollow -

Datum objave: 18.travanj.2018 u 20:18

Dobro, nije 400€ mozda low budget ali recimo da tu tek pocinju neke solidne zvucnice i to je jeftino kada znamo da ozbiljnije zvucnice pocinju na 700, 1000 ili vise €.

To je bio samo komentar na low budget ... 
A sad na koliko počinju "ozbiljnije" zvučnice to je već diskutabilno ... može koštati i 700 eura pa biti lošija od neke za 350...  uostalom sami HANA cartovi su manje više test winneri u klasi sa dosta skupljim zvučnicama...

jedino ako si mislio pod ozbiljnija lova , e tu se slažem sa tobom :-)

mada koliko vidim ljudi toliko čak i na ovom forumu obično daju za cijeli gramofon ... 

Datum objave: 18.travanj.2018 u 20:25

Ovisi i o mogucnosti i korisnickom znaju preciznog setupiranja zvicnice, kao i o tome kako si pašu sa ruckom, koliko kvalitetan phono pre imate, koliko je dobro on podesen za neku zvucnicu, hrpa parametara.

p.s. taj ortofon 2M blue je bio sigurno dobro podešen jer sam radio upgrade sa red 2M zvučnice- djeli sa redom isti body i samo se promjeni igla... 
Naravno da sam provjerio i sa protractorom i još par standardnih fora , i na kraju pozvao čovjeka koji popravlja i štima gramofone da mi naštima.. i sve je bilo ok naštimano...

A gramofon je bio potpuno kompatibilan , ručica fully compliant sa tom zvučnicom- čak se i  tvornički može dobiti sa njom ( project debut carbon) ... 

kad sam malo prosurfao po netu vidio sam da se dosta ljudi žali na tzv. IGD (in groove distorsion)...

naravno nije to bilo neslušljivo ili loše ali me smetalo :-)

Datum objave: 18.travanj.2018 u 20:35
da budem iskren toliko me je smetalo da sam pomislio i na preamp pa sam uz mali NAD koji sam tad koristio napravio ovaj preamp u samogradnji...
https://www.muffsy.com/" rel="nofollow - https://www.muffsy.com/

pa još od frenda posudio Musical Fidelity: V90-LPS... i nisam bio zadovoljan :)

Datum objave: 20.travanj.2018 u 08:21

-------------
Zed

Datum objave: 20.travanj.2018 u 08:45
Mislim, stigao mi je Rega TT-PSU pa malo slavim sa vinylsisama.proteza

-------------
Zed

Objavio: Fantocci
Datum objave: 20.travanj.2018 u 09:03
Sise Samathe Fox - sise moje mladosti :)

a poslije saznao da je gaywoman.... samo nas je zezala haha

Datum objave: 20.travanj.2018 u 12:43
Jel ja to dobro vidim (nakon što sam se konačno koncentrirao na grem) OC9? Moj favorit. Btw, kakav je Gyro SE, gledao sam neko vrijeme taj gramofon?

-------------

Datum objave: 04.svibanj.2018 u 13:36
Kad sam prvi put cuo Rega RP3 gramofom, iznenadila me je velicina i snaga zvucne slike. Mozda vise snaga nego velicina. Sve je bilo cvrsto i solidno kao kakva stijena. Trebalo mi je vremena da shvatim da sam imao previse gaina. Poslije podesavanja gaina na Pro Ject Tube DS, stvari su postale znatno bolje, ali je i dalje to sve bilo snazno i silovito. Misli su mi isle sve vise prema Rega RP6. Pitao sam se, ako ovo ovako mocno sa RP3 kako bi tek bilo sa RP6, 8 ili mozda cak sa RP10? Tad sam vidio da je RP6 jedna vrsta nabrijane RP3. Razlika je u strujnom napajanju, donjoj ploci koja je u aluminijumu, i malo boljoj zvucnici. Drugim rijecima, svi elementi se mogu nadograditi na RP3. Ta nadogradnja mozda i nije nekakav biznis jer svi ti elementi imaju svoju cijenu i kad se zbroje, moze se komotno kupiti RP6. Medjutim, ja sam htio to uraditi kao jedan projekt, cisto da vidim kakvi su efekti svakog od tih elemenata. Prvi je u kucu uletio Rega PSU TT, a sad su narucen Derlin tanjur kao zamjena za onaj stakleni i Groover Aluminijum subplater.

-------------
Zed

Datum objave: 09.svibanj.2018 u 21:35
I tako mic po misc, stigao je i Groovetracer White Derlin Platter i aluminijumski Subplatter. Zajedno sa subplatterom je stigao i magnet, nova kuglica i naravno "famozno" ulje. Sve uredno, nema sto. Sutra krece montaza.

-------------
Zed

Objavio: astraldance
Datum objave: 11.svibanj.2018 u 01:12
Lijepo,
jako me zanima rezultat.

-------------
Ne volim kraj a rijetko sam high - Đuka Padobranac
Tko sluša zlo ne misli

Datum objave: 12.svibanj.2018 u 10:13
Dakle, prvi element nadogradnje koji je stigao bio je Rega TT PSU mk2. Vrlo mala i elegantna kutija koja ne zauzima mnogo prostora. Ja neznam sto je u njoj, ali mislim da je neka vrsta stabilizatora. Originalno strujno napajanje motora Rega RP3 je 24V i ima jako tanak kabal, gotovo kao za brijace ili uredjaje za sisanje, vrlo jeftino. Strujno napajanje koje dolzai sa TT-PSU je solidnije i kabel je u svakom slucaju deblji i solidniji. 
Kad se TT-PSU prikopca na gramofom, odmah se primjeti da je nesto drugacije. Moj dojam je bio kao da je cijela zvucna slika stabilnija i mirnija. Bas je znatno bolje definiran a i srednji tonovi su jasniji. Drugim rijecima ritmicnost je bolja. Visoki tonovi iako su takodjer mirniji i meni djeluje kao da je nesto energije u vrhu nestalo. Ja koristim MM zvucnicu Rega Elys2 koja mozda i nije bas skroz energicna u vrhu i taj mali gubitak se moze primjetiti. Vjerujem da bi kod gramofona sa MC zvucnicama koje mozda imaju malo vise energije u vrhu, ova nadogradnja bila idealna. Dakle, nadogradnja sa TT-PSU je svakako dobra, ali jeli to isplativo? Ja ne mislim da je to toliko dobar "bargain". Pravi "bargain" je nova Rega RP3 za 500 Eura, a ovaj TT-PSU za 300 eura i nije nesto bog zna posebno. Dobra stvar je da fungcionira dobro, daje poboljsanje i da ne zauzima mnogo prostora. Ja osobno mislim da je u odnosu na cijenu Rega RP3, TT-PSU preskup i ne preporucujem ga. 

-------------
Zed

Datum objave: 16.svibanj.2018 u 15:42
Drugi element sto je promjenjen je Groovetracer Referance Subplatter koji kosta oko 350 eura. To je jedan aluminijumski tokareni tanjur kroz kojeg prolazi metalna osovina. Taj tanjur zamjenjuje jedan plasticni koji prenosi energiju motora na glavni veliki tanjur na koji se stavlja gramofonska ploca. Ovaj tanjur kod mene, ili vec kako ga zovu Referance subplatter jer najbolji od tri moguca izbora, standard, deluxe i referance. On na sebi ima montirane tri derlin izolacijske tockice koje smanjuju vibracije izmedju subplatte i glavnog tanjura. Neznam kako bi drugacije objasnio. Sa subplatom dolazi i zirconia (ZrO2) kuglica, koja nosi cijeli ovjes. Uz to dolazi famozno ulje i magnet pomocu kojega se vadi iz lezista standardna regina metalna kuglica. Montaza je vrlo jednostavna i dobro pokazana na YouTube.
Kako zvuci?
Pa zvuci odlicno i sve je momentalno drugacije. Visoki tonovi su jasniji i iztitravaju duze i ljepse. Sve kao da klizi ravnomjernije i preciznije. Gramofon raste najmanje jednu klasu vise i zvuci doista bolje i kvalitetnije. Cijeli spektar frekvencija je jasniji i slusljiviji. 
Ovaj element je relativno skup, ali je vrijedan svake kune. Ja ga najstrdacnije preporucujem.

-------------
Zed

Objavio: Zeljac
Datum objave: 22.svibanj.2018 u 15:36
Zanimljiv upgrade.
Na RP3 se ne moze podesavati visina rucke ili?
Koji phono koristis?

Promjena zvucnice bi bila tocka na i. Primjerice jedna AN IQ3.

Datum objave: 22.svibanj.2018 u 21:04
Zanimljiv prijedlog, nisam bio uopce razmisljao o AN IQ3. Najvise su mi misli isle prema Denol DL103R, Ortofon 2M Black i Audio Tecnica AT33PTG/II. Ako se bas skroz naljutim, mozda bude i Dynavector DV Karat 17D3.

-------------
Zed

Objavio: Zeljac
Datum objave: 23.svibanj.2018 u 12:34
Standardna dvojba da li MM ili MC?
MC trazi dobar step-up trafo, sto ce reci da ta kombinacija zahtjeva prilicno zelembaca.

MM nije tako osjetljiv sto se opreme tice, no opet bez dobrog phona nema ni dobrog zvuka u konacnici. A zvucnice se, nazalost, ne mogu posuditi pa probati.

Ako sam dobro dokucio podesavanje visine rucke na RP3 je prilicno komplicirano. Sve zvucnice zahtijevaju pedantan setup i mininalna odstupanja. Kesirati prilicno zelembaca, a onda ne moci podesiti zvucnicu u idealni polozaj cini se prilicno besmisleno.

U svakom slucaju, dobru zabavu.

Datum objave: 10.listopad.2019 u 07:25
I tako malo po malo projekt se zavrsiozlatni_zub Rega RP3 je nabrijana do balceka. Da ponovim, na nju sam nadogradio Groovetracer Refernace Subplater (350 Eura), Groovetracer Derlin Platter (440 Eura), Rega TT PSU (300 Eura) i na kraju Rega Ania MC pickup (600 Eura).
Dakle mala "Regica" RP3 je nadogradjena sa 1690 Eura zlatni_zub, neki kazu da za to trba "talenta"haha
Kako zvuci, a zvuci vrhunski i to doista vrhunski. Sve nadogradnje su dale rezultat i sve se moze jasno cuti. Najmanje poboljsanje je dalo strujno napajanje Rega TT PSU i vjerojatno je nepotrebno. Jako pozitivno iznenadjenje je Groovetracer Referance Subplater, sa njim Rega RP3 postaje doista ozbiljan gramofon sa solidnim i preciznim zvukom. 
Medjutim daleko najvece i najbolje poboljsanje je izmjena pickupa. Rega Ania MC je doista sve ovo digla na jedan jako, jako ozbiljan nivo. Nevjerojatno pobojsanje.
Derlin platter je skup i njegovo poboljsanje je upitno. Zvuk istina postaje uravnotezniji, a vjerojatno i precizniji, medjutim, mislim da nesto od dinamike nestane. Da ne bude zabune, tonovi i akordi se lakse prepoznaju sa Derlin Platterom na gramofonu, ali mislim da nestane nesto od onog magijskog "frceranja" sa MC picupima. Moj je zakljucak da u vecini slucajeva Perlin Platter bi bio nepotreban, a u nekim iznimnim slucajevim pravo vrhunsko poboljsanje. 

Na kraju da zakljucim, ovo je bilo jako interesantno putovanje i moze se preporuciti i drugima. Medjutim, najbolje bi bilo kupiti odmak Regu P6 sa Ania pickaupom i imas sve za nesto manje novca.

Ljep pozdrav.

-------------
Zed

Objavio: popol_vuh
Datum objave: 10.listopad.2019 u 11:57
Imao sam regu p3-24 i također sam napravio dosta upgradeova - vanjsko napajanje sam odmah uzeo, pa nisam ni slušao bez i ne mogu komentirati koliki je upgrade, ali sjećam se da je svojedobno altair pisao da je slušao kod našeg zastupnika i da se radi o bitnom upgradeu.

Ja sam nakon toga nadogradio na groovetracer subplatter, tecnoweight, pa akrilni tanjur neke njemačke firme. Tecnoweight - vrlo čujni pomak na bolje u bas regiji u smislu utegnutosti i definicije (radilo se o rb300 ručki). Akrilni tanjur u odnosu na stock tanjur + dobar mat (Herbie's mat) za mene nije bio upgrade vrijedan neke veće pažnje. Dobar mat i vozi.

Ovaj subplatter je za mene bio najveći upgrade i mislim da si vlasnici rege to trebaju priuštiti. Doduše, ne mogu komentirati kako je na ovoj novoj liniji rega po tom pitanju. Kažeš Zundapp da je dobro onda ići odmah na p6 - kakav subplatter ima p6? Pitam jer je onomad imao isti kao i p3-24, a tek p8 (ili 7? ne sjećam se nomenklature) je imao bolji subplatter. Rege su izvrsni gramofoni, ali iskreno, mene je pomalo šokirala nepreciznost izrade subplattera na p3-24.

U svakom slučaju, odlično zvučeći gramofon. Kod prijatelja i danas svira i volim ga uvijek poslušati. Velik upgrade u odnosu na nekog jeftinijeg thorensa kojeg je imao prije (ne sjećam se modela),

Objavio: zed_alive
Datum objave: 10.listopad.2019 u 13:10

al možda ima subplatter? hm

Datum objave: 10.listopad.2019 u 14:30
Pa mislim da sve ove nove Rega R6 imaju aluminijski subplatter i TT PSU, ali ne i Ania pickup. Moze se naruciti R6 odmah sa Ania pickupom i ustedi se oko 200 eura. Ja mislim da je takav R6 vrhunski gramofon i da doista poslije toga vise nema potrebe vraga traziti.

-------------
Zed

Datum objave: 10.listopad.2019 u 15:10
Drago mi je da su unaprijedili subplatter na P6. Inace, to je sigurno dovoljno dobar grem za gotovo svakoga, ali da ima znatno bolje u jos uvijek razumnom cjenovnom okviru - itekako ima.

Objavio: kela
Datum objave: 10.listopad.2019 u 15:11
Pitanje za sve tweakere, zasto nitko ne spominje izmjenu ozicenja? Barem je Rega poznata da skrtari s tim..
Svojedobno sam imao  planar 3 i stavio na 24v sa vasnjkom regulacijom, novi subplatter, tanjur, remeni i ovjes motora, counterweight na rucki, antirezonantne noge, dynavector 10x5 zvucnica.

Sve je to kostalo da ne kazem koliko puta cijena samog uredjaja no tek kada sam stavio novo ozicenje (silver naravno) sve je otislo u ... nebo. Barem sto se tice mogucnosti tog grama..

Datum objave: 10.listopad.2019 u 15:18
A sto se tice phono igrarije, zadnje sto sam se igrao prije dosta godina sa solid state igrackama bio je Hagerman Bugle. Doduse narucio sam kit ali sam napravio svoje linearno napajanje, stavio malo egzoticnije komponente i isprobavao razlicite OP-ove i sve to u 19'' U2 alu kucistu, jer je jedva sve stalo.

Definitivno dobiven cost-benefit, fino je to radilo zajedno.

Medjutim ironija ili ne na isti phono sam spojio Dual 1229 sa Shure 95 i novim ozicenjem i to je potopilo Regu u Marijansku brazdu po svemu.

Je li to sinergija ili ne ali Dual je to sve nadsvirao i kad sam probao druge phono uredjaje bilo ss bilo tube.

Eto toliko malo od mene..

Datum objave: 10.listopad.2019 u 16:17
E neka si nam rekao

-------------
Zed

Datum objave: 10.listopad.2019 u 16:39
Originalno postano od strane člana: Zundapp Zundapp napisao:

E neka si nam rekao
Mislim da su zice inace najveci problem u stock Regicama ako eliminiramo hrpu plastike koju stavljaju

Datum objave: 10.listopad.2019 u 19:14
O phonoima i zvucnicama ne pricam jer to nisu upgradei gramofona samog po sebi. Bolji phono i bolja zvucnica ce bolje svirati na svakom gramofonu.

Sto se ozicenja tice, nisam komparirao isti gram, istu zvucnicu i istu reginu rucku sa stock i boljim ozicenjem pa ne mogu komentirati. Sada imam jednu full audio origami modificiranu (unutarnje i vanjsko ozicenje, pjena, lezajevi) rb250 sa tecnoweightom gore i to je smijesno dobra rucka za novac koji kosta zajedno sa svim modifikacijama.

Datum objave: 10.listopad.2019 u 19:21
Inace BTW, sve usporedbe gramofona gdje phono i zvucnica nisu isti (kao i ostatak sistema, naravno) na oba grama smatram irelevantnima.

Datum objave: 11.listopad.2019 u 06:47
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Inace BTW, sve usporedbe gramofona gdje phono i zvucnica nisu isti (kao i ostatak sistema, naravno) na oba grama smatram irelevantnima.
Onda ne mozes usporediti jako puno uredjaja..
Ne odgovaraju sve rucke na sve gramofone kao ni zvucnica na bilo koji rucku. Usporedbe su stoga okvirno u nekom cijenovnom rangu ako se to uopce i moze raditi..
Usput ako bas zelis fer usporedbu po tvojim kriterijima, usporedimo li ovaj gore setup rege koju sam imao sa thorens 126 mk3 kojeg sam imao, u pitanju je ista rucka, ozicenje i zvucnica.. Thorens par levela up ali to je i za ocekivati.

Zakljucak, ne treba ocekivati cuda od komada iverice na kojoj je sve fixirano i gdje sve vibrira zajedno.
Naravno, ne kazem da to ne valja ali to je samo entry level po pitanju mogucnosti vinila.

Najbitnije da se slusa glazba i zvuk iz brazdi a najmanje je bitno slusati “uredjaje”..

Datum objave: 11.listopad.2019 u 06:50
U svakom slucaju podrzavam tweaking jer u nekim slucajevima ima dosta koristi premda u ovom slucaju, a i mom, takav upgrade nije donio toliko koliko sam dobio sa drugim gramom za pola manje love zadrzavsi rucku, ozicenje i zvucnicu (referenciram se na Thorensa)..

Objavio: Apparatus
Datum objave: 11.listopad.2019 u 08:52
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Zakljucak, ne treba ocekivati cuda od komada iverice na kojoj je sve fixirano i gdje sve vibrira zajedno.
Naravno, ne kazem da to ne valja ali to je samo entry level po pitanju mogucnosti vinila.

Najbitnije da se slusa glazba i zvuk iz brazdi a najmanje je bitno slusati “uredjaje”..
Pa da, tako nekako. S tim da neminovno slušaš i sve moguće aberacije grama, zajedno s glazbom.
Imao moj fend Rega Planar 3 tamo negdje još u prvoj polovici 90-ih, kad je bio relativno nov proizvod. Daščica s plastiša subtanjurom, kukavni motorić i stakleni tanjur (ako se ne varam) s filc matom. Krut ko klisurina. Čak nije imao ni neke pristojne nožice-amortizere. I RB300 ručka, vjerojatno najbolji dio integracije. Kad je u Austriji kupio Goldring Eroica (mislim MC visoke voltaže) bulju za nekih 500 rajhsmaraka, zasviralo je to pristojno.
Naravno da svatko troši svoju lovu kako misli da treba, ali ja bih puno prije kupio Kuzmu, da ne kanim dati veću lovu za gram. Stabi 2 i Stogi. Tu nemaš kaj previše mislit, a nađe se tu i tamo za ispod soma jura  To trpi bilo kakvu bulju, koju ćeš si ikad priuštiti, a za Regu je F16 generalno.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 11.listopad.2019 u 13:21

Onda ne mozes usporediti jako puno uredjaja..
Ne odgovaraju sve rucke na sve gramofone kao ni zvucnica na bilo koji rucku. Usporedbe su stoga okvirno u nekom cijenovnom rangu ako se to uopce i moze raditi..

To je točno i to je problem kod usporedbe gramofona. Ali usporedbe gramofona sa različitim zvučnicama/phonoima nisu usporedbe gramofona. Ni blizu.

Alternativa je ovo što kažeš - usporedba cjelokupne integracije u nekom cjenovnom razredu, međutim to je opet loše jer ne znaš gdje u integraciji je razlika. Može se na temelju toga reći - to i to je ukupno gledano bolje zvučeće. Ali onda opet ostaje - kako onaj drugi gramofon svira sa tim istim phonom i tom ili možda nekom drugom, ali cijenom komparabilnom zvučnicom i sl. 

Datum objave: 11.listopad.2019 u 13:24
Nije ovo nikakav entry level, nego ozbiljna pila da boli glava3, a to sto ima pristojnu cjenu je bonus. Davno sam skuzio da cjena vrlo cesto nema mnogo veze sa kvalitetom. Uostalom, probajte P6 sa Ania zvucnicom i uvjerite se sami, sljaka to dobro.

-------------
Zed

Datum objave: 11.listopad.2019 u 13:43

Nije ovo nikakav entry level, nego ozbiljna pila da boli glava3, a to sto ima pristojnu cjenu je bonus. Davno sam skuzio da cjena vrlo cesto nema mnogo veze sa kvalitetom. Uostalom, probajte P6 sa Ania zvucnicom i uvjerite se sami, sljaka to dobro.

Ali P6 = P3, identicna sasija samo dobis regulator i drugu zvucnicu za razliku u cijeni.

Datum objave: 11.listopad.2019 u 13:47

thorens 126 mk3 kojeg sam imao, u pitanju je ista rucka, ozicenje i zvucnica.. 

kela - jedno pitanje samo da vidim jesam li dobro shvatio: na thorensu 126 si imao (ili netko tvoj, svejedno) reginu ručku? Da li se radilo o rb250 ili nekoj drugoj ručki (vjerujem da je bila varijanta sa mountingom koji nije na tri točke nego gdje centralna baza od ručke prođe kroz plinth pa se odozdola zašarafi sa jednom velikom maticom).

Pitam jer je zanimljiva kombinacija. Jedan drugi prijatelj ima 126 mk3 kojem treba malo ljubavi prije nego ga se opet upogoni. Kakva je bila ta ručka u odnosu na thorensovu stock ručku na toj bazi?

Slažem se sa tvojom prvom rečenicom. I općenito mi se ne sviđaju izjave tipa "daska iverice bla bla". Roy Gandy neznalica a k tome i prljavi engleski cigan koji poštenom svijetu prodaje muda pod bubrege jel. Zbog takvih stvari mi se generalno niti ne da sudjelovati na forumu. Bilo bi kul da možemo dijeliti svoja iskustva bez toga. 

Datum objave: 11.listopad.2019 u 13:59
To je svakako dobar gramofon, pogotovo ako se napili. Napiljen vjerojatno ide prema vrhu srednje klase i to je otprilike to. Gandy ili Bundy, tako stvari stoje.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, Tara Labs Quantum III, KEF Model 101 Reference

Datum objave: 11.listopad.2019 u 14:15
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

To je svakako dobar gramofon, pogotovo ako se napili. Napiljen vjerojatno ide prema vrhu srednje klase i to je otprilike to.

Prema iskustvu koje imam, slažem se s time. Osobno ne bih uzimao skuplje regine gramofone (iako naglašavam da nisam slušao p9 i čitao sam po forumima usporedbe p9 i drugih vrlo ozbiljnih gramofona gdje su zaključci često bili "jednako dobro - drugačiji zvuk", pa stoga uzmite ovu moju poziciju kao poprilično subjektivnu), ali ako se može uzeti neki osnovniji model i napiliti malo - to je po meni odlična strategija i može se dobiti jeben grem. Ako govorimo o nekom malo skupljem cjenovnom razredu - tu bih i ja uzimao nešto drugo, tipa Kuzme kojeg spominješ ili nešto drugo. Ima dobrih izbora.

Datum objave: 11.listopad.2019 u 14:17

thorens 126 mk3 kojeg sam imao, u pitanju je ista rucka, ozicenje i zvucnica.. 

kela - jedno pitanje samo da vidim jesam li dobro shvatio: na thorensu 126 si imao (ili netko tvoj, svejedno) reginu ručku? Da li se radilo o rb250 ili nekoj drugoj ručki (vjerujem da je bila varijanta sa mountingom koji nije na tri točke nego gdje centralna baza od ručke prođe kroz plinth pa se odozdola zašarafi sa jednom velikom maticom).

Pitam jer je zanimljiva kombinacija. Jedan drugi prijatelj ima 126 mk3 kojem treba malo ljubavi prije nego ga se opet upogoni. Kakva je bila ta ručka u odnosu na thorensovu stock ručku na toj bazi?

Slažem se sa tvojom prvom rečenicom. I općenito mi se ne sviđaju izjave tipa "daska iverice bla bla". Roy Gandy neznalica a k tome i prljavi engleski cigan koji poštenom svijetu prodaje muda pod bubrege jel. Zbog takvih stvari mi se generalno niti ne da sudjelovati na forumu. Bilo bi kul da možemo dijeliti svoja iskustva bez toga. 

Thorens 126 mk3 sa RB250 koja ide kroz plinth. Gramu je maknuta automatika tako da je manualac. Obzirom da ima dosta dobro rjesenu regulaciju odlican gram u takvom setupu, kazem puno bolje izvlaci iz brazde nego Rega jer sam imao oboje istovrememo 2 godine.
Jedina mu je mana sto ne moze nositi tezu rucku za neki iole ozbiljniji MC bez da mu se mijenja ovijes sto mi se nije radailo...

Datum objave: 11.listopad.2019 u 14:21

Thorens 126 mk3 sa RB250 koja ide kroz plinth. Gramu je maknuta automatika tako da je manualac. Obzirom da ima dosta dobro rjesenu regulaciju odlican gram u takvom setupu, kazem puno bolje izvlaci iz brazde nego Rega jer sam imao oboje istovrememo 2 godine.
Jedina mu je mana sto ne moze nositi tezu rucku za neki iole ozbiljniji MC bez da mu se mijenja ovijes sto mi se nije radailo...

Hvala na pojašnjenju. Možeš li malo usporediti zvuk sa rb250 i sa stock thorensovom ručkom (i je li rb 250 bila modana i sa čime)?

EDIT:

Inače, zašto kažeš da si trebao težu ručku za "iole ozbiljniji MC"? Pitam jer znam da ljudi nerijetko stavljaju stvari poput Benz Micro Glidera recimo na modane rb250 i da to radi super...

Datum objave: 11.listopad.2019 u 14:47

Hvala na pojašnjenju. Možeš li malo usporediti zvuk sa rb250 i sa stock thorensovom ručkom (i je li rb 250 bila modana i sa čime)?

EDIT:

Inače, zašto kažeš da si trebao težu ručku za "iole ozbiljniji MC"? Pitam jer znam da ljudi nerijetko stavljaju stvari poput Benz Micro Glidera recimo na modane rb250 i da to radi super...

Nisam ni slusao sa stock jer kada sam ga nabvio odmah sam isao u micanje automatike i stavljanja ozbiljnije rucke i zvucnice. Regine rucke su pomeni generalno best-buy u tom cijenovnom segmentu.

Bila je RB250 sa origin live protuutegom, AN silver ozicenje i AN IQ3 zvucnica. To je u konacnici jako lijepo i fino radilo, cak u rangu AN TT2..

Htio sam gore staviti za probu AN IO Gold ali za to treba druga rucka a vecina istih je preko 800g sto baca stock  ovijes u probleme i disbalans..

Datum objave: 11.listopad.2019 u 16:52

Nisam ni slusao sa stock jer kada sam ga nabvio odmah sam isao u micanje automatike i stavljanja ozbiljnije rucke i zvucnice. Regine rucke su pomeni generalno best-buy u tom cijenovnom segmentu.

Bila je RB250 sa origin live protuutegom, AN silver ozicenje i AN IQ3 zvucnica. To je u konacnici jako lijepo i fino radilo, cak u rangu AN TT2..

Htio sam gore staviti za probu AN IO Gold ali za to treba druga rucka a vecina istih je preko 800g sto baca stock  ovijes u probleme i disbalans..

Super da si uspio toliko izvući iz tog sistema. Inače, zanimljivo mi je da "iole ozbiljniji MC" poistovjećuješ sa Audio note IO Gold. haha 

Za mene ozbiljne MC zvučnice dolaze već i za frakciju cijene te zvučnice i nisam očekivao da će u razgovoru o thorensu i regi audio note biti pojam iole ozbiljnije zvučnice haha.

Datum objave: 11.listopad.2019 u 23:21
Ja nebi spominjao vhunske AN uredjaje sa ovom malom ljepom pricom o Regici, ali ovo roka toliko dobro da boli glava Kad to pocne da tutnji i kad se dinamika rasprsi, pitam se kako ona igla uopce ostane u brazdi? Prica o Regici je bila zamisljena samo tako da se vidi koliko se to moze nabrijati. Netko je spomenuo da se jos kablovi mogu pojacati, a i to cemo probati. Kad je veselo neka je do kraja veselo

-------------
Zed

Datum objave: 11.listopad.2019 u 23:38

Ja nebi spominjao vhunske AN uredjaje sa ovom malom ljepom pricom o Regici, ali ovo roka toliko dobro da boli glava Kad to pocne da tutnji i kad se dinamika rasprsi, pitam se kako ona igla uopce ostane u brazdi? Prica o Regici je bila zamisljena samo tako da se vidi koliko se to moze nabrijati. Netko je spomenuo da se jos kablovi mogu pojacati, a i to cemo probati. Kad je veselo neka je do kraja veselo

Stavi silver ozicenje ali u komadu do phonoa. U teflon cjevcice i shildas do chincha i drito u phono.
Nemoj imati kratki izvod samo iz rucke na chinch pa interkonekt na phono..

Datum objave: 12.listopad.2019 u 23:57

Ostane u brazdi zbog RIAA ekvalizacije i dovoljne gazne sile.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 19.listopad.2019 u 11:36
Hehehe,...znao sam da je nesto tako Gaso.haha,....fizika je to. Evo sjedim i slusam uspjesnu suradnju Keith Jarrett i Jan Garbarek na albumu Belonging iz 1974. Cini mi se da sad zvuci jos bolje, brzina je nevjerojatna, separacija kanala je odlicna, a ono tecno frceranje cinela digitalija nazalost nikad nije uspjela dokuciti. 
Sto se tice ovih novih ploca i izdanja, to je uzas. Nakupovao sam toga bez vece i sad mi samo stoji i kupi prasinu. ja prosto ne znam sto se dogadja sa ovim novim izdanjima, to je napumpano do balceka i kao da uopce nema muzike, samo visok tlak.Shocked

-------------
Zed

Datum objave: 19.listopad.2019 u 12:47
Cindape, nije uspjela dokučiti digitalija koju si ti uspio čuti. Današnja digitalija nema više baš nikakvih problema i vječita priča analogno-digitalno potpuno gubi značaj. I što je još bolje, sve je više vrhunskih digitalija koje koštaju samo fragment onoga od prije. Dakle, jako dobar trend, a bit će još i bolje. Jer, nema im više majci praviti se grbavi s cijenama ako žele prodati, još ovo malo koliko će audio realno trajati. A ovi drugi poput dCS-a na primjer, i dalje će brijati cijene i jednoga dana veličanstveno propasti uz vatromet i fanfare. Naravno, propast će svi samo što će neki propasti veličanstvenije od drugih.

A što se tiče štancanja na vinil snimaka koji nikad nisu vidjele analogije, a kamo li da su prilagođene vinilu, to je roba za tupsone koja služi samo da bi se prodala i nema nikakvu objektivnu vrijednost. Neki ipak skuže kao ti na primjer, a drugi i dalje kupuju pa su i dalje tupsoni jer masno plaćaju drveno željezo. I onda još te pizdarije naslikavaju po forumima, kao viđu šta sam si ja kupijo.

-------------

Objavio: doro
Datum objave: 19.listopad.2019 u 13:13
Veli lik koji kupil dac od 100 somova i počupal mu sve drote orginalne pričajući da je sad najbolji u svemiru i šire.. .vjerodostojno.
Novih vinyla ima jako loših,slabih,dobrih i odličnih kao i u svemu...diskografi sa ovim lošima htjeli prevarit ljude al im se to obilo u glavu jer određana izdanja više nitko neće kupit.

Najlakše je iz svog brloga paušalno prosipat pamet te vređat sve mrtvo i živo a znamo kakvi to ljudi rade emotivno nezreli i frustrirani a ego im veći od mozga i dupeta na koje dripljaju...

-------------
Proac Response One SC,Atacama SE 24,Primare A30.1 MKII,Arcam HDA sacd CDS 50,Teac TN-300.

Datum objave: 19.listopad.2019 u 19:13
Appi,...nemam ja nikakvih problema sa digitalijom. Ne govorim ja da je vinyl bolji ili gori od digitalije, nego da digitalija nema onaj frceravi zvuk cinela, samo to. Ako mislis da se digitalija izjednacila u zvuku sa vinylom je sasvim ok. Na mnogim snimcima digitalija zvuci bolje od vinyla i meni je drago zbog toga, ali iz mog muzickog iskustva koje traje od kraja sedamdesetih, mogu zakljuciti da mi je najveca muzicka zadovoljstva do sad pruzio vinyl. Tesko je to objasniti, ima tu jedna dimenzija koja nekako nestane sa digitalijom. Ne zelim da budem apostol koji brani vinyl, i boli me ....c za vinylom, ne praktican je, glomazan, osjetljiv, i ja najvise slusam muziku na Spotify-u, koji je uostalom low-res.

-------------
Zed

Datum objave: 19.listopad.2019 u 22:27
Nema dozivljaja do slusanja analognog mastera, trenutno za mene osobno niti jedan ddd master nije mu do koljena..

Objavio: jerga
Datum objave: 20.listopad.2019 u 12:29
Realno ima tu i doza subjektivnosti odnosno nostalgije za ljepšim danima (čitaj kad smo svi bili 30 godina mlađi) pa kako se kaže: i kakica je bolje mirisala tada.

Datum objave: 20.listopad.2019 u 13:51
Predugo je to trajalo da bi bila samo nostalgija.

-------------
Zed

Datum objave: 20.listopad.2019 u 14:03
Originalno postano od strane člana: jerga jerga napisao:

Realno ima tu i doza subjektivnosti odnosno nostalgije za ljepšim danima (čitaj kad smo svi bili 30 godina mlađi) pa kako se kaže: i kakica je bolje mirisala tada.

Nije da želim ulaziti uopće u ovaj tip rasprave, ali ja sam premlad da bih imao ikakve nostalgije jer sam odrastao na kazetama, pa preferiram vinil.

Napomena - ne tvrdim da dobra (a pogotovo vrhunska, kakvu nisam ni slušao, jednako kao niti apsolutno top gramofone) digitalija ne može tako zvučati. Samo da u nekakvom dobrom srednjem rangu u kojem se ja krećem i koji me zanima preferiram vinil.

A što se tiče toga kakvi su novi vinili - stvarno ima svačega i nikakva generalizacija tu nije dobra. Nesumnjivo je da se treba znati neke stvari i da se treba informirati. Ima nekih izdavačkih kuća koje više ni štapom ne bih taknuo, a pogotovo treba biti oprezan sa reizdanjima klasične rock i pop muzike jer tu su muljaže najžešće. No jednako tako ima i puno vrhunskog zvuka....i ne govorim o "audiofilskim" izdanjima i labelima - to me ne zanima. 

Čini mi se da se nakon tog inicijalnog booma i pun kufer muljaža od strane većih labela sad polako ipak diže svijest o tome što valja.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net