Ispiši stranicu | Close Window

SACD

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: High-End
Opis foruma: Vrhunska reprodukcija glazbe.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14238
Datum ispisa: 01.lipanj.2020 u 10:15
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: SACD
Objavio: Apparatus
Tema:: SACD
Datum objave: 25.lipanj.2015 u 19:37
Đizs, žabokrečine forumske. Ajmo probat malo bolje. Daklem, kakva su iskustva s ovim formatom? Ja sve do prošloga tjedna nisam to uspio čuti doma. Jednostavno, nikad se nije zatekao takav plejer. Imam nekoliko hibridnih SACD-a ne jer sam ih htio nego jer nisam mogao kupit tu glazbu drugačije. I tako, prije dva tjedna donese prika k meni laptop i M2Tech Young DCD DAC (kupio ga kod Božice prošle godine za mislim nešto oko cenera ili manje) da malo počujemo. Odmah pade u uši da to ne drma kak treba pa sam zavirio u Foobar. Nije imao asio drajver za DSD i još neka podešenja (išao preko Windows zvuka iako je imao bazni asio) bijahu u banani pa hardver ostao kod mene na analizi i podešavanju. Usput je imao i naj blesavi Windows 8 i to na hrvatskom. Katastrofa. Odmah dobijem osip na pozadini jer moram s hr. na engl. prevoditi što je moronizam. I tako, uvalim stari dobri W7 Ultimate, na emglemskom, naravno, sve drajvere ponovo (i DSD), podesim i reko da čujemo konačno i SACD. Young ima odlično riješenu (analognu) kontrolu glasnoće i frend ga hakla direkt u Krell KSA100S amp preko AQ Sky žnjore. Ja sam ga spojio na preamp. Dakle, idem ja čut i... Čuo sam.
Neću reći da sam zanijemio, ali da ga hebeš s tim se red book ne može mjeriti. Meko, fino, rezolutno, dinamično, tekstura na teksturu... Ko da sjedim u Finskoj, a ne doma. Ima frend lopatu tih fajlova s tendencijom povećanja prema drugoj lopati pa ja nešto mislim da mu ga spalim na onaj moj TB eksternog harda. Usput sam se zaljubio u Younga-a DSD i ne prođe ni tjedan, eto jednoga kod mene. Krasan mali uređaj koji može žderati sve sempl rejtove što me uopće ne zanima. Ja ću i dalje biti usidren na red book-u, a to dal je netko apsemplao 44.1 na 192 pa ga nekomu prodo pod haj rezanac, nije moja briga. Bajdvej, čuo sam i dovoljnu hrpu haj rezanaca da bih samo potvrdio svoj stav o nepotrebnosti svega. SACD je savim druga priča pa neka nalopatam i 100 naslova, bit će dovoljno za slušanje i guštanje tijekom crkvenih i državnih blagdana. Inače, Young DSD je otrov u maloj kutiji, ali nasušno treba dobro (još bolje odlično) linearno napajanje umjesto onog stock čvarka koji dobiješ uz uređaj. Spomenutom frendu sam napajnje odradio zimus i nije ga mogao dostatno nahvaliti i zahvaliti se. Isto i kod mene(gle čuda). Sinoć slušam svojega preko čvarkeša i jako dobro. Danas zalemim regulator od priručne skalamerije (LT1085) i evo ga njega, oće podivljat od svirke. Zavirio sam i pod haubu. Složeno besprijekorno. Ima i pravi balansirani izlaz što je meni zanimljivo jer sam balansiran od zidne utičnice do zvučnika. Dobro, oduljih s pohvalama, ali zaslužio je i više. Jedino onaj jeftikaner plastiša daljinac kvari opći dojam no bolje da fali tu nego drugdje.
Dakle, mkII, iskustva s SACD-om? Ja konačno otkrio toplu vodu i izgušto se ko krmak, a tek sam počeo. 

-------------
https://youtu.be/LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Odgovori:
Objavio: cariblanco
Datum objave: 25.lipanj.2015 u 21:26
    Hehe Appy i ja sam doživio šok kad sam poslušao prvi SACD, od tog trenutka nisam umetnio niti jedan od 150 cd koji imam. Imam maranzt SA-8005 koji u sebi posjeduje i asinhroni dac, tako da preko usb slušam DSD64 ili DSD128 format mjuze. Mislim da sam u maloj prednosti, jer to slušam preko mac-minija i u programu audirvana plus, koji je najbolji software za te stvari. Marant sacd player, sam poslao na tuning u švabiju, te osim još jednog dodatnog toro-trafa i masu inih stvari sam uzeo verziju tuninga s cijevima, tako da sad imam na izboru dvije opcije preko kojih mogu slušati mjuzu, znači cijevni izlaz ( koji većinom koristim ) i običan od playera. Najbolja stvar je što ti za apple uopće ne trebaju nekakvi drajveri da bi slušao mjuzu u tom formatu, samo se izabere izvor zvuka koji želiš koristiti. Mislim da moj player ne koristi 5 volti od kompa i na taj način je eliminiran potencijalni šum od kompa. Imam my passport disk od 1 TB i pun je kao brod, još mi je ostalo 50 Gb slobodnog prostora. Nakrcao sam svega preko neta unutra,tako da zbilja imam dobar izbor muzike.
Mislim da sam si sistem složio do kraja i osim nekih akustičkih tretmana prostorije nemam drugih želja.
Sistem je mac-mini na koji je spojen my passport usb 3.0. Usb kabel je AQ karbon 0.75 M Pojačalo je Marantz PM 11-s2 koje je spojeno s sumić interkonektima od 0.5 M s Marantz SA-8005 a Sonusi su spojeni s AQ Rockefeller kablovima. Imam i od PS duet power center, taman s dvije utičnice koje trebam, jedna za digitaliju i jedna za pojačalo i u taj PS su puknuti dobri strujni kabeli.

Objavio: dan the man
Datum objave: 25.lipanj.2015 u 22:11
    Susreo sam se sa par naslova još dok mi je Krellac htio učitati SACD. Nisam ostao paf, ali ne isključujem da je produkcija možda bila fulana. Uglavnom, tada mi se nije činilo ništa bolje od Redbooka. Ne isključujem niti mogućnost lošeg raspoloženja ili prevelikih očekivanja, ali to je bilo mojih sat vremena poklonjenih haj-rezu. Na tome bude vjerojatno i ostalo.

-------------
https://i.imgur.com/PlZNw71.jpg" rel="nofollow - Mjuza      
https://i.imgur.com/NXCdOtY.jpg" rel="nofollow - Mjuza 2

Objavio: Gašo
Datum objave: 25.lipanj.2015 u 23:16
Kao što nekoliko puta rekoh, preko Wadije poslušo nekoliko sacd-a / cd-a (ima puce za promjenu layera na istom mediju), razlika miiinorna, skoro na rubu placeba, nedovoljna da se se silujem formatom.
Jest da Wadija hendla sve na svoj nacin, pa sad bog zna dali toliko dobro procisira redbook da sacd ne može pokazati nadmoc, ili nešto drugo, al ja razlike ne cuah.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 08:04
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Kao što nekoliko puta rekoh, preko Wadije poslušo nekoliko sacd-a / cd-a (ima puce za promjenu layera na istom mediju), razlika miiinorna, skoro na rubu placeba, nedovoljna da se se silujem formatom.
Jest da Wadija hendla sve na svoj nacin, pa sad bog zna dali toliko dobro procisira redbook da sacd ne može pokazati nadmoc, ili nešto drugo, al ja razlike ne cuah.

Malo mi je čudno da tako iskusan audiofil poput tebe @Gašo ne čuje razliku.Gledano s tehničke strane, nitko me ne može ubjediti da je nešto isto, ako se uzrokuje na 16 bita ili se uzrokuje bit po bit, kao u slučaju SACD. Povukao bi jednu paralelu @Gašo s videom, imamo dvd-rip od cca 700mb i isti film na bdrip od par Gb i sad mi samo nemoj reći da ne vidiš razliku na fullHD tv kad gledaš isti film Primjera radi, imam originalni cd Pink Floyd - Dark Side Of The Moon ( vjerovatno je velik cca 700 mb, kao i većina cd_a ) i skinuo sam s neta isti album u SACD koji ima 5.5 Gb. Kako je digitalija čista informacija, nitko me ne može uvjeriti da u tih viška od skoro 5 Gb jedinica i nula nema ničega
Slušao sam isti album na oba načina, cd dobro zvuči, ali kad slušam taj album na SACD imam osjećaj da se nalazim tik do pozornice, ili kad slušam gitaru od Stevie Ray Vaughan ili od Mark Knopflera imam osjećaj da je vidim u sobi, a ne da se dobro čuje Neznam što bi rekao, ali samo znam da sam ja prezadovoljan s zvukom.

Objavio: MATIJA
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 08:19
dok mi je xindak sacd bio na životu skupio sam nekoliko, cca 10-tak tih naslova... između ostalih jedan sacd diane krall koji imah i u "običnom cd" formatu tako da sam direktno mogao komparirati...sacd je zvučao bolje, mjerkao sam dalje sacd naslove, ali cijena...a i xindak crko

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 09:08
Originalno postano od strane člana: cariblanco cariblanco napisao:

Malo mi je čudno da tako iskusan audiofil poput tebe @Gašo ne čuje razliku.Gledano s tehničke strane, nitko me ne može ubjediti da je nešto isto, ako se uzrokuje na 16 bita ili se uzrokuje bit po bit, kao u slučaju SACD. Povukao bi jednu paralelu @Gašo s videom, imamo dvd-rip od cca 700mb i isti film na bdrip od par Gb i sad mi samo nemoj reći da ne vidiš razliku na fullHD tv kad gledaš isti film Primjera radi, imam originalni cd Pink Floyd - Dark Side Of The Moon ( vjerovatno je velik cca 700 mb, kao i većina cd_a ) i skinuo sam s neta isti album u SACD koji ima 5.5 Gb. Kako je digitalija čista informacija, nitko me ne može uvjeriti da u tih viška od skoro 5 Gb jedinica i nula nema ničega
Slušao sam isti album na oba načina, cd dobro zvuči, ali kad slušam taj album na SACD imam osjećaj da se nalazim tik do pozornice, ili kad slušam gitaru od Stevie Ray Vaughan ili od Mark Knopflera imam osjećaj da je vidim u sobi, a ne da se dobro čuje Neznam što bi rekao, ali samo znam da sam ja prezadovoljan s zvukom.

Kao prvo ne želim uopce preko foruma ulaziti u diskusije o kolicini informacija i specifikacijama samog formata, pogotovo kad se samo ja konto toga zakljucuje što je bolje.

Drugo. Za diskusiju o tehnikalijama formata molim da se u detalj savlada i pravilno shvati princip funkcioniranja prije nego sto se krene baratati tim informacijama. Ne pada mi na pamet objašnjavati kad se to više puta pokazalo beakorisnim.

Trece. Upravo zato što mislim da nekog vraga čujem, sam i napisao da NE ČUJEM razliku preko svog playera koji nije baš igračka, ali koji procesira i cd i sacd informaciju na svojstven način.

Odgovorno tvrdim da velika vecina ljudi nije čula potencijal cd-a upravo zato jer na svijetu postoji šačica cd playera koji su uspjeli iz Cd formata izvuci sav njegov potencijal.

Pojavom computer audia i dacova koji hendlaju razne formate, a ne koštaju bubreg nego kikiriki, ljudi su odmah po.pu.ši.lo foru da je format nosioc kvalitetne reprodukcije. E nije.
Nosioci su prvo kvalitetno studijsko ili live snimanje, pa postprodukcija, znaci kvalitetan zapis, onda visokokvalitetan reproduktor tog zapisa koji jednostavno ne može biti jeftin jer razvoj i izrada takvog ce uvijek koštati, pa tek onda vrlo malim gotovo neprimjetnim djelom format, govorim o ozbiljnim formatima pocevši sa 16/44.1 na kojeg glatko stane sve što u kucnim uvjetima može postati visokovjerna reprodukcija.

Next step je gramafon, na kojem se radi. Ima lošije tehničke specifikacije, ali dobra integracija sa dobrim izdanjem nadsvira u smuslu prirodnosti i živosti svu današnju digitalju.

Pozdrav.

P.S. Gotovo uopce ne gledam televiziju, ne znaci mi ništa format, dal je sd,hd ili 4K. Ne patim na to, više sam audio tip.

Kompjuter u moj sustav nece nikada iz dva razloga.
Prvi i važniji je što smatram da posjedovanje velike kolicine glazbe na hdd, udaljene jedan klik dovodi do jedne velike površnosti slušanja i gubljenja svjesnog kontakta sa umjetnikom i cjelinom koju je stvorio(album).
Kod mene to stvara odvratan osjecaj kaoticnosti.

Drugo. Kompjuter nije i nikad nece biti namjenska naprava, pogovotovo ne baš za audio reprodukciju.
On je izuzetan i nezamjenjiv alat u mnogim profesijama pa tako i mojoj. Svaki dan radim u profesionalnom softveru za audio postprodukciju, genijalni alati su na raspolaganju, ali tu se audio signalom manipulira u zatvorenom sustavu gdje je on cista digitalna informacija i nikakave interne smetnje i hardversko podprocesiranje do nekog izlaza ne utjecu na taj signal u smislu elektricne degradacije.

Kada komp postane izvor reprodukcuje, otvara se pandorina kutija puna elektricnih i mehanickih smetnji i inerferenci protiv kojih su se proizvođači vrhunskih namjenskih digitalnih reproduktora borili godinama na sve moguce nacine, oklapanjem, lektricnim i mehanickim razdvajanjima itd.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 09:27
Mogu se složiti da nisam čuo puni potencijal cd naslova, jel jednostavno nemam opremu za to i s puno drugih stvari se slažem što je napisano, poput gramofona koji je tehnički inferioran a zvuči bolje. Ja sam samo usporedio ta dva digitalna formata, po količini informacije koje nose, pa ako vidim razliku između dvd i bdrip_a onda mogu tvrditi i da čujem razliku između cd i sacd, normalno na istoj opremi.

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 09:52
Oko i uho nisu ni približno jednako sofisticirana osjetila. Uho je puno zayebatije, odnosno mozak u toj sferi.

Ne razumijem logiku tvoje tvrdnje.  Čuješ zato što vidiš?

Broj podataka nije bitan broj i ne smije utjecati na osobnu percepciju kvalitete reprodukcije. Ionako ne postoji zv sustav koji može izreproducirati svu tehnicku dinamicku raskoš gramafona, cd formata a kamoli ovih.

-------------

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 17:27
Neznam kak da ti objasnim, osim kako sam ti objasnio da sam slušao isti cd i dsd, na istoj opremi. CD je originalni, ali prihvaćam da možda nije najbolje otisnut, kako bi trebao biti...uglavnom bitno je da sam ja zadovoljan i priznajem da ja nisam kompetentan za nekakve audio rasprave ;) Pozdrav :)

Objavio: VU metar
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 18:58

Neznam kak da ti objasnim, osim kako sam ti objasnio da sam slušao isti cd i dsd, na istoj opremi. CD je originalni, ali prihvaćam da možda nije najbolje otisnut, kako bi trebao biti...uglavnom bitno je da sam ja zadovoljan i priznajem da ja nisam kompetentan za nekakve audio rasprave ;) Pozdrav :)

Bitno je da li si slušao isti http://pinkfloydarchives.com/Articles/DSOTMCDM.htm - mastering .

-------------
Čak i ako nisam u pravu - ja nisam u krivu...

Objavio: goran st
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 19:01
Gasho imaš kiflu od CD pleyera i amen,ko ti kriv!

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Datum objave: 26.lipanj.2015 u 20:55
Jbg, život je more.

-------------

Objavio: M.Djon
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 21:30
I uho se more prevarit , ko i oko ?

Objavio: Edison
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 22:17

Gledano s tehničke strane, nitko me ne može ubjediti da je nešto isto, ako se uzrokuje na 16 bita ili se uzrokuje bit po bit, kao u slučaju SACD.
...

Primjera radi, imam originalni cd Pink Floyd - Dark Side Of The Moon ( vjerovatno je velik cca 700 mb, kao i većina cd_a ) i skinuo sam s neta isti album u SACD koji ima 5.5 Gb. Kako je digitalija čista informacija, nitko me ne može uvjeriti da u tih viška od skoro 5 Gb jedinica i nula nema ničega

Nije isto i ima neceg u toj hrpi podataka, no cega tocno ima, i koliko je to nama korisno, to je vec pitanje...
Ne slusaju se brojke, bitovi i Gb, slusa se muzika.

Je li se bolje utopiti u Pacifiku, ili u Sredozemnom moru? Pacifik je veci...  

Objavio: Edison
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 22:22

Ne razumijem logiku tvoje tvrdnje.  Čuješ zato što vidiš?

Zato jer to nije tako u praksi. Najcesce oni koji ne vide, cuju bolje od videcih.

Objavio: Lest
Datum objave: 26.lipanj.2015 u 23:05
Koja je razlika izmedju HDCD-a i SACD-a?

-------------
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite.
- Blake -

Objavio: Jackson
Datum objave: 27.lipanj.2015 u 00:05
Ne znam za vas, ali ja ovom Apparatusu nšta više ne vjerujem 

Sve što je rekao je pogazio tijekom godina. To pokazuje jedan otvoreni um i progresivni pristup, ali jasno je da je pitanje vremena kad će osvanuti postovi o novim žicama, podlošcima, i na kraju, novim zvučnicima , dakle svim onim stvarima koje su kao zakopane u beton i ne mijenjaju se u njegovom idealno posloženom sustavu!

Šalu nastranu, ovaj Gašin pristup kojim se odbija funkcionalnost comp playera radi kontakta sa glazbenikom je vrlo zanimljiv. Ja ne vjerujem u njega, zato što kod glazbe cijenim emociju koja me ponese, i tu nije bitan glazbenik, nego glazba. Zato želim funkcionalnost koju mi donosi čitava kolekcija u par dodira na smartphoneu - na taj način ja svaki put pričam svoju glazbenu priču, određujem što ide slijedeće i otkrivam neke nove razine uživanja kad posložim slijed koji do tada nisam iskusio, i koji pruža neko novo iskustvo. Mijenjanje CD-a i pauza koju to implicira razbija doživljaj... A kad mi se sluša čitav album, nema nikakvih prepreka.

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 01:07
Ja osobno volim naučiti pozadinsku pricu glazbenika i glazbe koju stvara, s kim je surađivao, kako je nastao album...

Dalje proucavam na cijim je albumima jos radio, s kim je svirao. Na kraju tako širim mrežu spoznaja i sve što ide uz to.
Ne slušam glazbu plošno kao da je svaka pjesma koji slušam zasebna slucajno nastala kompozicija bez price.
Isto tako je slucaj da cijeli albumi definitivno imaju smisao i pricu koja odražava stanje i inspiraciju umjetnika u razdoblju nastajanja istog.

Ja ne znam kako netko drugi shvaca glazbu, al ovo gore definitvno bljedi uz koristenje comp audio pristupa.

Ja ne želim apsolutnu kontrolu nad onime što slušam u smislu da jednim klikom skacem s albuma na album, ne želim tipkati po smartphoneu, ne razumijem kako to netko uopce može uz slušanje.
Želim upoznati onog ciju glazbu slušam, preko korica cda, ploce... skupljanja materijala...
Meni slušanje glazbe nije prolazna zabava za opuštanje.

-------------

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 01:08
Originalno postano od strane člana: Lest Lest napisao:

Koja je razlika izmedju HDCD-a i SACD-a?
XRCD

Ozbiljno?

-------------

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 01:10
Originalno postano od strane člana: M.Djon M.Djon napisao:

I uho se more prevarit , ko i oko ?
malo puno teže.

Oko varaš godinama sa 25 plošnih uzoraka u sekundi.

-------------

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 08:49
A uho "stereom! ?

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 10:29
Vratite se temi, odoh.

-------------

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 10:35
A dobro .

Objavio: Sten
Datum objave: 27.lipanj.2015 u 10:35

Ja osobno volim naučiti pozadinsku pricu glazbenika i glazbe koju stvara, s kim je surađivao, kako je nastao album...

Dalje proucavam na cijim je albumima jos radio, s kim je svirao. Na kraju tako širim mrežu spoznaja i sve što ide uz to.
Ne slušam glazbu plošno kao da je svaka pjesma koji slušam zasebna slucajno nastala kompozicija bez price.
Isto tako je slucaj da cijeli albumi definitivno imaju smisao i pricu koja odražava stanje i inspiraciju umjetnika u razdoblju nastajanja istog.

Ja ne znam kako netko drugi shvaca glazbu, al ovo gore definitvno bljedi uz koristenje comp audio pristupa. 
...

Album je album, bio na CD-u, ili na HDD-u. Govorim čisto o glazbenom sadržaju koji idemo slušati.

A glede "pozadinske priče" i ostalog ...
 Tu isto comp. audio nije u nikakvom deficitu, jer ionako u CD-bookletima nekad ima, a nekad nema ništa zanimljivog, dodatnog.

Uostalom, tko želi, može preko tog istog comp. dijela priče prosurfati malo, pa dobiti iste te informacije, a vrlo vjerovatno i puno više od toga. Barem u današnje vrijeme informacija ne manjka.

Objavio: Sten
Datum objave: 27.lipanj.2015 u 10:53
SACD me ne zanima iz jednostavnog razloga, što si rijetko nađem i običan CD da me baš oduševi glazbom. Format, pa da je i najboljii na svijetu, s kojim ne mogu popuniti barem 70-80% kolekcije mi nije vrijedan razmatranja, a s ovim bi popunio možda 5%, ako i toliko.

Tko želi slušati dobar/bolji (valjda je bolji) zvuk, radi dobrog zvuka samog, ok, ali ja nisam taj. Radije sa sprženog CD-a slušam presnimke dobre glazbe sa ploča i kazeta.

O potrebi da moram zbog toga još mijenjati front-end ne želim ni razmišljati.
U krajnjem slučaju, i da imam SACD player, vjerovatno bih si nabavio koji disk, čisto radi fore. I to bi bilo sve. Naime nisam baš detaljno zagledao, ali ono malo što bacih oko na listu SACD naslova ... nisam se baš našao tamo.

Za kraj, for-the-record, i kao mala zanimljivost...
Jedan SACD (hibrid) tražim već jedno 2 godine (jer mislim da ne postoji CD izdanje tog meni dragog djela tj, izvedbe) i nisam ga uspio pribaviti.

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 11:21
Na obadva moja oldtimer cd plejera iako "po specifikacijama" ne čitaju hdcd čuje se osjetna razlika ? ( Rotel 970 i AMC cdm7 ? .

Datum objave: 27.lipanj.2015 u 11:30
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ja osobno volim naučiti pozadinsku pricu glazbenika i glazbe koju stvara, s kim je surađivao, kako je nastao album... Dalje proucavam na cijim je albumima jos radio, s kim je svirao. Na kraju tako širim mrežu spoznaja i sve što ide uz to. Ne slušam glazbu plošno kao da je svaka pjesma koji slušam zasebna slucajno nastala kompozicija bez price. Isto tako je slucaj da cijeli albumi definitivno imaju smisao i pricu koja odražava stanje i inspiraciju umjetnika u razdoblju nastajanja istog. Ja ne znam kako netko drugi shvaca glazbu, al ovo gore definitvno bljedi uz koristenje comp audio pristupa. ...         
Album je album, bio na CD-u, ili na HDD-u. Govorim čisto o glazbenom sadržaju koji idemo slušati.

A glede "pozadinske priče" i ostalog ...

Tu isto comp. audio nije u nikakvom deficitu, jer ionako u CD-bookletima nekad ima, a nekad nema ništa zanimljivog, dodatnog.

Uostalom, tko želi, može preko tog istog comp. dijela priče prosurfati malo, pa dobiti iste te informacije, a vrlo vjerovatno i puno više od toga. Barem u današnje vrijeme informacija ne manjka.
Sve se može. Al ocito nisam jasno stvorio sliku svog stava, ili nisi shvatio.

Ne želim kompjuter u kucnom audio sustavu.
High res pcm ili dsd me uopce ne oduševljava, pogotovo zbog toga što ne nalazim dovoljno meni bitne glazbe u tim formatima. Dapace high-res pcm mi je sumnjiv jer znam koliko ga je lako dobiti iz bilo kojeg sd formata.

-------------

Objavio: ZlyM
Datum objave: 27.lipanj.2015 u 23:38

Kompjuter u moj sustav nece nikada iz dva razloga.
Prvi i važniji je što smatram da posjedovanje velike kolicine glazbe na hdd, udaljene jedan klik dovodi do jedne velike površnosti slušanja i gubljenja svjesnog kontakta sa umjetnikom i cjelinom koju je stvorio(album).
Kod mene to stvara odvratan osjecaj kaoticnosti.

Drugo. Kompjuter nije i nikad nece biti namjenska naprava, pogovotovo ne baš za audio reprodukciju.
On je izuzetan i nezamjenjiv alat u mnogim profesijama pa tako i mojoj. Svaki dan radim u profesionalnom softveru za audio postprodukciju, genijalni alati su na raspolaganju, ali tu se audio signalom manipulira u zatvorenom sustavu gdje je on cista digitalna informacija i nikakave interne smetnje i hardversko podprocesiranje do nekog izlaza ne utjecu na taj signal u smislu elektricne degradacije.

Kada komp postane izvor reprodukcuje, otvara se pandorina kutija puna elektricnih i mehanickih smetnji i inerferenci protiv kojih su se proizvođači vrhunskih namjenskih digitalnih reproduktora borili godinama na sve moguce nacine, oklapanjem, lektricnim i mehanickim razdvajanjima itd.

Prvi razlog je čisto stvar pristupa i osobne prirode, te nije direktno vezan uz visokovjernu reprodukciju glazbe. Stoga ga treba poštovati kao izbor pojedinca.

No drugi razlog je u svojoj suštini kontradiktoran.
U jednom trenutku računalo nije pogodno za reprodukciju, a u drugom je pogodno za profesionalnu audio obradu.
Treba uzeti u obzir da je u oba slučaja informacija (podatak sa kojim računalo radi) = audio zapis. Također taj audio zapis prolazi iste osnovne komponente ili je sa njima u indirektnoj vezi (hard disk, memorija, procesor, sabirnica, kontroler, interno ožićenje, napajanje). Sve se odvija u digitalnoj domeni, a električna degradacija jednako (ne)utječe na informaciju prilikom digitalne obrade kao i prilikom reprodukcije.
Ne tvrdim da je sa računalom sve idelano, uvijek neki problemi postoje, ali navedeni razlozi nikako nisu eliminirajući za računalo. U konačnici, i ti spomenuti namjenski digitalni reproduktori su u stvari računala.

-------------

Objavio: amigo
Datum objave: 28.lipanj.2015 u 10:28
Ja nemam SACD player, ali nekoliko sam ih slušao. Na nekima red book foramt zvuči bolje. SACD je nekako omekšan. Na nekim vrlo skupim playerima, ta omekšanost je mnogo blaža pa vjerujem da SACD tako treba i zvučati. Zato su vrhunski SACD playeri jako skupi.

Imao sam M2Tech Young DAC, vrlo dobar uređaj, iako je BADA mnogo bolji (i skuplji) uređaj. Ovaj Young DSD je u istoj cjenovnoj klasi kao i PCM Young, s tim da je kasniji proizvod pa je možda nešto bolji.

Kod DACova najčešće ili radi dobro DSD, ili radi dobro PCM, tako da usporedba na istom uređaju nije relevantna. Radi se o dvije potpuno različite tehnologije. Ova Appyjeva namjera da mu DSD DAC služi samo za DSD/SACD, a CD player za red book čini mi se razumna.

Osobno ne bih a priori odbacivao niti jedan format. Odličnih snimki ima i red book, a još boljih HiRes PCM. Istina, ima HiRes fakeva ali to se ne sluša i gotovo.

SACD, odnosno DSD ima određenih prednosti, ako se radi o pravim DSD snimkama. Pored toga, mislim da tek vrhunski SACD playeri sviraju SACD kako treba. Volio bih da su DSD DACovi izuzetak, da i jeftiniji primjerci rade kako treba, u to se tek trebam uvjeriti.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 28.lipanj.2015 u 11:03
Moje druženje sa SACD medijom traje više od 10 godina (prvi puta ako se ne varam 2004. ili prije?) i u to vrijeme promijenio sam ili se "poslovno družio" s čitavim nizom odličnih SACD čitača. Krenulo je s Denon DVD-2900, pa kasnije DVD-2910, 2930, DCD-SA1 (mljac..), NAD T-585 ..itd..itd...
Meni je SACD u odnosu na red book u startu svirao osjetno bolje a naročito kada tematiku svedemo u realne okvire i playere kakve koriste "obični ljudi". Dakle kada po strani stavimo Wadie, Spectrale i slične aparate u čiju sam se fantastičnu "red book" reprodukciju i sam uvjerio (ali koliko to ljudi može kupiti?) i okrenemo se uobičajenim mašinama nije teško uočiti koliko je SACD superioran. Trenutno u privatnom vlasništvu imam dva digitalna čitača sličnog razreda cijena. CD player je Quad 99CDP II (teško nadmašiv u cijeni) i SACD NAD M5. Volim Quad no kada u M5 stavim SACD disk, Quad nema šanse...
U biti mogu razumjeti zašto SACD nisu prihvatile mase. Za njih je i CD dovoljno dobar (predobar?). No zašto ga u večoj mjeri nisu prihvatili audiofili teško mogu shvatiti....

Datum objave: 28.lipanj.2015 u 11:55
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

U biti mogu razumjeti zašto SACD nisu prihvatile mase. Za njih je i CD dovoljno dobar (predobar?). No zašto ga u večoj mjeri nisu prihvatili audiofili teško mogu shvatiti....

Slažem se. SACD je HiRes davno prije HiResa.
Nažalost, razlog je više nego prozaičan, SACD se neda kopirati.

-------------

Datum objave: 28.lipanj.2015 u 12:18
Svi ste po dogovoru pozvani poslušati redbook, a može i sacd. Mail imate u profilu, pm, mnogi i mob.

-------------

Objavio: 11duc
Datum objave: 28.lipanj.2015 u 12:52
Ta diskusija je iznimno vezana na kvalitetu uredjaja, tako da ste sa svog stališta svi u pravu. Kao što piše Soundnewsdino, zavisi o kom razredu uredjaja pišemo.

Datum objave: 28.lipanj.2015 u 13:31
Nisam baš ljubitelj talijanske hife (okej predrasuda), osim zvučnika, no ovaj Young DSD pravi je mali otrov. Ne pišu baje iz M2Tech-a bez veze na svome sajtu da ima ekstrmno visok odnos uloženo/dobiveno. U korist dobivenog, naravno.
Dakle ne visok ni vrlo visok, nego ekstremno visok. E sad, puna cijena novoga kod domaćeg zastupnika je 9600 kn što nije zanemariv novac obzirom na cijene svakojakih DAC izrađevina koje mogu svašta, a ne potječu baš iz kremdelakrem miljea. Sklon sam vjerovati da neki DAC o 50000 kuna zvuči bolje, ali pitanje je koliko. Tijekom povijesti je bilo izuzetnih uradaka za neusporedivo manju cijenu od "uobičajene" pa zašto i Young DSD ne bi mogao biti jedan od tih? Ukratko, nije me uopće zanimao i krenuo sam ga slušati zbog zdrave i jedre radoznalosti. Kad sam ga čuo, dobro sam se zamislio, a kad sam se latio DSD fajlova, zasvirao je sjajno. Svi DSD fajlovi ne zvuče jednako dobro što je zavisno od produkcije kao i uvijek bez obzira na medij. Oni dobri zvuče upravo fantastično. Nemam mogućnosti direktno komparirati svoje redbuk perjanice jer nemam identičan zapis u oba formata no zato imam yebenog iskustva pa sažmimo za kraj: meni zbog 50 ili 100 DSD fajlova (onih dobrih) vrijedi imati ovakav izvrstan, a ne skup DAC. Računalo sam ionako već spojio na hifu zbog internet radija preko USB/SPDIF konvertera vlastite izrade. Sad će sve odraditi Young DSD. S druge strane, nikad ne bih nabavljao klasični SACD plejer jer nemam namjere kupovati skupe SACD-e na fizičkom mediju. Dakle, kad bi meni dobra vila htjela ispuniti 3 želje, jedna od njih bi bila da mi čarobnim štapićem cijelu kolekciju učini zvučati poput DSD-a, i sve ono što ću ikad nabaviti dočim u realnom životu stari dobri redbuk ostaje zacementiran kao prvi format no DSD je prekrasni dodatak i ne vidim zašto biti isključiv.

-------------
https://youtu.be/LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura, KEF Model 101 Reference, Audioperformance Media Player...

Objavio: ckzv
Datum objave: 28.lipanj.2015 u 14:19
Več nekoliko godina imam SACD player Sony SAX 5400 ES i oko 60 SACD ploča što znači nekih 5% svih mojih original ploča. SACD je bolji, nekad više nekad manje, zavisi od kvalitete mastra i mixa, a čuo sam i Hibridnu ploču, kod koje je red book bio bolji (slušano kod frenda na Mcintosh CD-SACD player).
Prije toga sam SACD slušao na Philipsov DVD player za nekih 130 € (nov) a nadmašio je svaki CD player do nekih 500-600€. Zašto i kako to, neznam.
Svakome, ko je u kupovini playera savetujem, da uzme variantu sa SACD.

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 00:35
Imao sam prije par godina Denonov SACD pleyer  1500ae koji je bio podosta nervozan u reprodukciji red booka,stavljanje SACD albumu sve bi se nekako smirilo  i sviralo vrlo ugodno i prozračno!Imam doma par SACD naslova i uvik sam s guštom pusti da zasviraju,cijena samog medija i nemogučost kopiranja su u startu ubila budučnost ovog medija da postane nasljednik CDa!

Jel ima razlike?
Naravno da ima!!

-------------
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Objavio: Vlado_J
Datum objave: 29.lipanj.2015 u 09:24
Osim kvalitete uređaja, bitna je i kvaliteta mix-a. Imam oko 30-ak SACD-a i neki zvuče prosječno, neki Wow!
Primjerice, bilo koji moderni Fusion s neke velike etikete, ne zvuči nešto posebno (pogotovo ako piše da sadrži još i 5.1 mix). Onda imamo firme poput Chesky Records koje znaju izvuči maksimum iz formata. Vrhunac je Analogue Productions sa svojim remasteriranim snimkama. Imaš dojam kao da ti Grant Green sjedi u sobi i svira.

-------------
"Cartoons are America's only native art form. I don't count jazz because it sucks."

Bart Simpson

Marantz SA15 / Mystère IA21 / Monitor Audio GS10
S.W. Encore II & Green Lightning

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 10:08
Ae.

-------------

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 12:46
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Slažem se. SACD je HiRes davno prije HiResa.
Nažalost, razlog je više nego prozaičan, SACD se neda kopirati.

Ok..ovo mi mogli primjeniti na mase no što je s audiofilima? I njih muči što ne mogu kopirati? Ne mogu vjerovati...
Ako se meni sviđa neka glazba ne pada mi na pamet da ju spržim negdje nego kupim original. Prvo volim imat original a drugo držim da je ispravno podržat umjetnika kupnjom original nosača zvuka. ..
No to sam ja (kao što sam više puta rekao) a cijeli svijet je poludio..
p.s.
Bojim se da je to kao na sajmu kada nama izlagačima počnu zvonit mobiteli s molbama da se sredi besplatni upad. Trošak 20 kn kao podrška sajmu je za neke nepremostiva prepreka....
Kriza je....

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 12:59
Kaj nije prvi hi res bio, dat pa DVD-audio?

-------------

Objavio: tumbak
Datum objave: 29.lipanj.2015 u 14:33

Apsolutno točno, imao esoteric SACD prodao i doplatio za vrhunski CD

-------------
prodao sam se čistoj A klasi, ali ću zadržati i cijevi

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 14:35

Mogu se složiti da nisam čuo puni potencijal cd naslova, jel jednostavno nemam opremu za to i s puno drugih stvari se slažem što je napisano, poput gramofona koji je tehnički inferioran a zvuči bolje. Ja sam samo usporedio ta dva digitalna formata, po količini informacije koje nose, pa ako vidim razliku između dvd i bdrip_a onda mogu tvrditi i da čujem razliku između cd i sacd, normalno na istoj opremi.

-------------

Datum objave: 29.lipanj.2015 u 14:40

Moje druženje sa SACD medijom traje više od 10 godina (prvi puta ako se ne varam 2004. ili prije?) i u to vrijeme promijenio sam ili se "poslovno družio" s čitavim nizom odličnih SACD čitača. Krenulo je s Denon DVD-2900, pa kasnije DVD-2910, 2930, DCD-SA1 (mljac..), NAD T-585 ..itd..itd...
Meni je SACD u odnosu na red book u startu svirao osjetno bolje a naročito kada tematiku svedemo u realne okvire i playere kakve koriste "obični ljudi". Dakle kada po strani stavimo Wadie, Spectrale i slične aparate u čiju sam se fantastičnu "red book" reprodukciju i sam uvjerio (ali koliko to ljudi može kupiti?) i okrenemo se uobičajenim mašinama nije teško uočiti koliko je SACD superioran. Trenutno u privatnom vlasništvu imam dva digitalna čitača sličnog razreda cijena. CD player je Quad 99CDP II (teško nadmašiv u cijeni) i SACD NAD M5. Volim Quad no kada u M5 stavim SACD disk, Quad nema šanse...

Tu vjerojatno ima istine, međutim treba napomenuti da je važna i produkcija, odnosno "proizvođač" CD/SACD diska!
Meni osobno su neki SACD ovi na starom esotericu zvučali lošije od CD, što sam doživio kao stvar produkcije i umiješnosti ljudi koji snimaju?!
Ali nema do vrhunskog CD (neću reći kojeg, rekao je Vlado da se to nesmije).

-------------

Objavio: Vlado_J
Datum objave: 30.lipanj.2015 u 11:57

Ok..ovo mi mogli primjeniti na mase no što je s audiofilima? I njih muči što ne mogu kopirati? Ne mogu vjerovati...

Često se provlači teza (barem u meritornoj štampi) da SACD nije uspio među audiofilima jer se počeo reklamirati kao 5.1 rješenje, što također podržava.
U međuvremenu je valjda bilo i drugih faktora,povratak vinila, razvoj digitalije kao i sveopće poboljšanje CD zvuka i snimki.
SACD je na zalasku, dovoljno je pogledati učestalost novih izdanja u zadnjih godinu-dvije :    http://sa-cd.net/home - sa-cd.net

-------------
"Cartoons are America's only native art form. I don't count jazz because it sucks."

Bart Simpson

Marantz SA15 / Mystère IA21 / Monitor Audio GS10
S.W. Encore II & Green Lightning

Objavio: markica
Datum objave: 30.lipanj.2015 u 21:50
Nije baš da je i prije bilo more novih SACD naslova na mjesečnoj bazi.

Inače imao sam dugi niz godina Esoteric SACD player kojeg je 2012. godine zamijenio Linn Akurate univerzalni player. Razlika CD/SACD se čuje, još na Esotericu sam pustio Mobile Fidelity Pink Floyd Dark Side CD pa potom SACD isti album. I prodao CD naslov. Toliko o odnosu CD i SACD

-------------
GamuT DI 150, Revel Ultima Studio, dCS Puccini/U-Clock, MIT MH-750 Magnum, MIT MI-350 CVT Terminator

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 11:40
Sinoć kod mene sjesta. Stari drug, audiofilčina (družimo se od 1979. :)), donio  stotinjak SACD-a. Tri sam čuke to cijedio s harda na hard. Ovih nekoliko koje sam do sad uspio čuti zvuče izvrsno. Upravo sjajno. Moja prinova, M2Tech Young DSD DAC prvorazredni je uređaj, definitivno. A1. Ja prezadovoljan, a vi kako vas volja.

-------------

Objavio: Kristijan
Datum objave: 05.srpanj.2015 u 13:24
Ako smatraš da je Young DAC prvorazredan, A1 uređaj čeka te u životu još puno, puno iznenađenja.

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 13:38
Vjerojatno ta iznenađenja koštaju +50000 kuna. Da ne bude zabune, govorim o Young DSD a ne o njegovoj preteči. Ovo je potpuno redizajniran uređaj i daleko od toga da je dodan samo SACD procesing.

-------------

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 16:45
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Sinoć kod mene sjesta. Stari drug, audiofilčina (družimo se od 1979. :)), donio  stotinjak SACD-a. Tri sam čuke to cijedio s harda na hard. Ovih nekoliko koje sam do sad uspio čuti zvuče izvrsno. Upravo sjajno. Moja prinova, M2Tech Young DSD DAC prvorazredni je uređaj, definitivno. A1. Ja prezadovoljan, a vi kako vas volja.

Dakle ripove, a ne same cedeje. Ako ih nije lično ripovao već skidao sa neta ne znam kolko se (uvek) može biti siguran da je to-to. Ako postoji kakav znak voleo bi da znam koji je.

-------------

Objavio: vdem
Datum objave: 05.srpanj.2015 u 16:57

U SACD temi bi bilo najzanimljivije objasniti način ili postupak kojim je SACD layer diska prebačen na hdd?

Prebaciti CD layer sa hibridnog SACD medija nije problem... ali prebaciti i upakirati u datoteku (koju, kakvu?) pravi DSD stream nije baš očigledno.

-------------

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 19:04
Nisam previše upućen u problematiku, a i netko je rekao da je nemoguće kopirati sacd zbog neke zaštite. U svjetu jedinica i nula nema nemogućega, znam da stvari koje ja imam skinute s torrenta su ljudi ripali u play station 3, preko njega su nekako razbijali zaštitu. U svakom tom albumu ima info o ripanju, trenutno nisam doma pa nemogu dati te podatke. Inače su ekstenzije tih pjesama u .dsf ili .dff

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 19:06
BTW može li se .dsf reproducirati na PC-u?

-------------

Datum objave: 05.srpanj.2015 u 19:26
Vjerovatno može, ja na mac_u slušam preko audirvana programa, koji mi čita .dsf. i .dff

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 05.srpanj.2015 u 19:27
Foobar ima dsf plugin   

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: pule
Datum objave: 19.srpanj.2015 u 11:41
     http://www.korg.com/us/products/audio/audiogate3/index.php - audiogate

besplatan svirac DSD-a

Datum objave: 19.srpanj.2015 u 12:21
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

http://www.korg.com/us/products/audio/audiogate3/index.php - audiogate

besplatan svirac DSD-a

sve je ovdje objašnjeno; ako se ne kupi licencirana verzija
DSD playback via the lite version will be converted to 44.1 kHz or 48 kHz PCM for playback

-------------
GamuT DI 150, Revel Ultima Studio, dCS Puccini/U-Clock, MIT MH-750 Magnum, MIT MI-350 CVT Terminator

Datum objave: 19.srpanj.2015 u 21:34
To good to be true!

-------------

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 01:14
A preko cega odnosno kojeg hardwarea bi slusali nativni DSD?

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 10:53

Može li se na Tascam-u DA-3000 priključiti HDD, a da radi kako treba? Na sajtu kažu nešto onako, a ne nalazim konkretna iskustva po netu.

Is it possible to use a USB hard drive with the DA-3000? 

A USB hard drive is not supported, but may work if:

• It has a seperate power supply (not buss powered)
  • It is formatted FAT32

-------------

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 13:51

ako je DSD zapis izvučen sa fizičkog SACD diska ili kupljen od izdavača (kao ISO file) onda to rade brojne stvarčice. Lista je duga

i da ne treba nikada zaboraviti da 90% univerzalnih playera (koji vrte CD/SACD/DVD audio i video) lijepo konvertiraju DSD prvo u PCM pa tek onda dalje u analogno i šalju na izlaz. to ljudi često zaborave

-------------

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 19:01
Znam da ih ima puno, zato sam i pitao. Cisto me zanima sto koristite   

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 19:02
Originalno postano od strane člana: VU metar VU metar napisao:

Može li se na Tascam-u DA-3000 priključiti HDD, a da radi kako treba? Na sajtu kažu nešto onako, a ne nalazim konkretna iskustva po netu.

• It is formatted FAT32

I, si probao gornje napisano?

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 19:49

Znam da ih ima puno, zato sam i pitao. Cisto me zanima sto koristite   

Meni je vanjski HD My passport priključen na mac-mini i mac-mini je povezan usb kablom na Marantz SA-8005 DAC. Na računalu koristim player audirvana u kojem pišu svi tehnički detalji oko SACD kojeg vrti, a na Marantz displaju isto piše usb DSD 2.8 mhz ili 5.6 mhz, ovisi o pjesmi.

Datum objave: 20.srpanj.2015 u 20:52

Originalno postano od strane člana: VU metar VU metar napisao:

• It is formatted FAT32

I, si probao gornje napisano?

Nisam, nemam taj uređaj, zato i tražim nečija iskustva. Ako se ne varam ti si radio s njim, pa mislio sam da možeš dati info.

-------------

Datum objave: 01.siječanj.2016 u 13:52

Na ovom sajtu native dsd imaš i ponudu hardware...nije baš jeftin.

https://www.nativedsd.com/devices/exasound-e28 - link

Objavio: alexatpos
Datum objave: 26.listopad.2017 u 22:17
Pretpostavih kako nema smisla otvarati novu temu, vec se vidim dosta pisalo o SACD formatu, no posto kasnim u razvoju nisam mogao odoljeti napisati par utisaka.
Naime, pod ruke mi je dosao neki 'super duber' hybrid, na kome je (pise u knjizici) obracena paznja na 'sve', od snimke do prebacivanja...
Dok nisam zagledao knjizicu, nisam ni znao kako postoji i cd sloj (player automatski prvo ucita SACD)
Jos sam pod utiskom istog, iako taman dok ovo pisem, slusam cd sloj i moram priznati kako je stvarno dobar...
Ali...
Ali, pod pritiskom da ne upotrijebim kakav izraz iz Appyeovog repertoara (brise pod i sl.) moram samo konstatirati kako mi nije jasno (pravi sam Kolumbo)  kako format nije sire rasprostranjen...
Sami diskovi nisu jeftini, taj dio mi je jasan, no za sve one koji se predstavljaju kao 'audiofili', izbor bilo kojeg drugog formata znaci kako se automatski trebaju oprostiti od te kvalifiacije...
Dopustam mogucnost kako ih ima (kao i svega, svuda) koji nisu takve kvaltete, no ako su  inace blizu ovome kojeg slusam....to je kategorija promjene komponente od 2 razreda....
Vjerujem kako nista novo nisam rekao, no toliko cesto citam price o osiguracima i uticnicama  (imam i njih, ne pravim se 'pametniji' ) i slicnim stvarima, ali toliko ocigledan i dostupan sam 'izvor svega' preskacemo, cini mi se...

Objavio: Zoll
Datum objave: 26.listopad.2017 u 22:46
SACD je krenuo negdje početkom stoljeća, čini mi se. Od kad je foruma povremeno se priča o SACD-u.
Na stranicama ovog foruma ćeš naći i znanstvene dokaze po kojima 44,1 potpuno zadovoljava potrebu za rezolucijom, stoga što ljudsko uho nema takvu rezoluciju a SACD je izmišljen samo za deranje audiofila. Crno na bijelo. To su bili dani. Negdje 2005/2007. No nema potrebe to tražiti, dovoljno je da pročitaš sedam stranica ove teme iz 2015. i izgubit ćeš volju za daljnjom diskusijom i uvjeravanjem u benefite tog formata.haha

-------------
prava hifa svijetli u mraku

Datum objave: 26.listopad.2017 u 23:34
Postoje sajtovi poput NativeDSD Music koji prodaju muziku u tom formatu, normalno da ljudi to kupuju, a neki i podjele to preko torrenta. Znači kupuju iso fajl nativnog dsd_a. Ja sam si skinuo skoro 150 GB tih albuma u formatu DSD256 ( to je puno Gb, ali nije previše albuma, jer su fajli veliki ) većinom klasike i nešto Jazz_a. To su fajlovi koji su snimani u tom formatu i nisu izučeni iz analogne trake, kao stari zapisi od bendova koji više i ne sviraju. Slušam preko teac nt-503 koji podržava nativni dsd do 256, što da kažem kad to slušam neznam, niti sam dovoljno pametan da to opišem vašim audifiskim riječnikom...micro-macro dinamika, timbar, pozornica i slično.
Znam samo da je to drugi audio svijet i da se nemože to usporediti s nikakvim flac ili drugim formatom, to se jednostavno odmah osjeti i bio bi spreman na svaki blind-test native dsd formata i bilo kojeg drugog, jer tu čovjek jednostavno nemože pogriješiti. Uglavnom predivno iskustvo, šteta je da nema sve muzike koju volim.

Datum objave: 26.listopad.2017 u 23:51
Originalno postano od strane člana: Zoll Zoll napisao:

SACD je krenuo negdje početkom stoljeća, čini mi se. Od kad je foruma povremeno se priča o SACD-u.
Na stranicama ovog foruma ćeš naći i znanstvene dokaze po kojima 44,1 potpuno zadovoljava potrebu za rezolucijom, stoga što ljudsko uho nema takvu rezoluciju a SACD je izmišljen samo za deranje audiofila. Crno na bijelo. To su bili dani. Negdje 2005/2007. No nema potrebe to tražiti, dovoljno je da pročitaš sedam stranica ove teme iz 2015. i izgubit ćeš volju za daljnjom diskusijom i uvjeravanjem u benefite tog formata.haha

Kao i mnogo puta do sada, u mnogo cemu, svatko ce prosuditi sam, ako ima mogucnosti i volje, naravno...'znanstvenim dokazima' unatoc....
Ni nakraj pameti mi nije upustati se u 'diskusiju ili uvjeravanje' (to napravim samo ako je netko dovoljno pretenciozan ) no, kako rece Cariblanco, to je drugi svijet, koliko god mi sutjeli o tome...

Objavio: Johnny
Datum objave: 27.listopad.2017 u 08:08
Često zaboravljamo spomenuti parametre...

Tu je bitno reći koliko glasno se sluša. Može li netko usporediti razliku cd-a i sacd-a kad se sluša sa peakovima na 88 db?

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 27.listopad.2017 u 09:04
Originalno postano od strane člana: Johnny Johnny napisao:

Često zaboravljamo spomenuti parametre...

Tu je bitno reći koliko glasno se sluša. Može li netko usporediti razliku cd-a i sacd-a kad se sluša sa peakovima na 88 db?

a na 89?

Datum objave: 27.listopad.2017 u 09:38
Isto bi se moglo reći za HDCD. Lako primjetan skok u kvaliteti, postoji već jako dugo, a prolazi skroz ispod radara audiofila. Zaslužna je uglavnom muzička industrija i tek dio izdavača, koji su prepoznali prednosti tehnologije. Nisam se zakačio za SACD kad sam imao Krell vrtilicu, a sad mi se čini da mogu i bez toga. 44.1 mi je sasvim ok, ako je snimka prava. Npr. ECM...

Objavio: vdem
Datum objave: 27.listopad.2017 u 09:44
Samo dečki, ovaj hobi se ne bavi zadovoljavajućom ili dovoljnom kvalitetom zvuka već nečim drugim.

-------------

Datum objave: 27.listopad.2017 u 10:08
Hobi se ne moze nicim baviti, bave se ljudi kojima je nesto hobi, a o njima ovisi kako ce nesto shvatiti baveci se time i koliko ce kvalitetno savladati neke cake hobija.

Opet se bavite formatima, a dozivljaj i kvaliteta snimke ovisi prvenstveno o glazbenicima, njihovoj kvaliteti ozvedbe, kvaliteti snimke i produkcije.

Yebeni format(ako je tehnicki dovoljno kvalitetan za hifi prenos) ne uvjetuje nista sto moze utjecat na nas čulni i emotivni dozivljaj.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 10:10
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Samo dečki, ovaj hobi se ne bavi zadovoljavajućom ili dovoljnom kvalitetom zvuka već nečim drugim.

Naravno. Da sam primjetio neke značajne pomake vjerojatno bi već imao poveću kolekciju sacdova. To nikako ne znači da ih Alexatpos nije čuo.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 11:24
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Pretpostavih kako nema smisla otvarati novu temu, vec se vidim dosta pisalo o SACD formatu, no posto kasnim u razvoju nisam mogao odoljeti napisati par utisaka.
Naime, pod ruke mi je dosao neki 'super duber' hybrid, na kome je (pise u knjizici) obracena paznja na 'sve', od snimke do prebacivanja...
Dok nisam zagledao knjizicu, nisam ni znao kako postoji i cd sloj (player automatski prvo ucita SACD)
Jos sam pod utiskom istog, iako taman dok ovo pisem, slusam cd sloj i moram priznati kako je stvarno dobar...
Ali...
Ali, pod pritiskom da ne upotrijebim kakav izraz iz Appyeovog repertoara (brise pod i sl.) moram samo konstatirati kako mi nije jasno (pravi sam Kolumbo)  kako format nije sire rasprostranjen...
Sami diskovi nisu jeftini, taj dio mi je jasan, no za sve one koji se predstavljaju kao 'audiofili', izbor bilo kojeg drugog formata znaci kako se automatski trebaju oprostiti od te kvalifiacije...
Dopustam mogucnost kako ih ima (kao i svega, svuda) koji nisu takve kvaltete, no ako su  inace blizu ovome kojeg slusam....to je kategorija promjene komponente od 2 razreda....
Vjerujem kako nista novo nisam rekao, no toliko cesto citam price o osiguracima i uticnicama  (imam i njih, ne pravim se 'pametniji' ) i slicnim stvarima, ali toliko ocigledan i dostupan sam 'izvor svega' preskacemo, cini mi se...
Ne možeš ti mene ne spomenuti jelda? Nisi ti kriv što me voliš.

Sad si odi u Puccinijeve postavke i izaberi da ti kod hibridnog CD/SACD diska očitava CD layer. Pa si onda još uključi upsampling na DSD. Dakle usporedi originalni SACD i upsamplani red book. Pa se onda javi s dojmovima (ne s utiscima).

Moj nedavni eksperiment rezultirao je zaključkom da meni uz upsampling na DSD (á la dCS razumljivo) ništa drugo ne treba.

-------------

Objavio: Johnny
Datum objave: 27.listopad.2017 u 12:08
90db bez šuma nam isporučuje CD, a meni je to dosta.
Ako bi netko na slijepom testu dao prednost SACD-u do tih decibela, onda nešto krivo mjerimo.

-------------
http://audiofil.hr/forum/forum_topics.asp?FID=25 - Audiofil klub Rijeka - pridruži se na e-mail listu

Datum objave: 27.listopad.2017 u 12:43
Originalno postano od strane člana: Johnny Johnny napisao:

90db bez šuma nam isporučuje CD, a meni je to dosta.
Ako bi netko na slijepom testu dao prednost SACD-u do tih decibela, onda nešto krivo mjerimo.

Pa nije sve u dinamičkom rasponu. 90db je npr. nedostižno za gramofon, a još uvijek slovi kao nedostižan digitaliji.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 12:48
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

...nedostižno za gramofon, a još uvijek slovi kao nedostižan digitaliji.
Još uvijek formalno, ali... 

-------------

Datum objave: 27.listopad.2017 u 13:01

Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

...nedostižno za gramofon, a još uvijek slovi kao nedostižan digitaliji.
Još uvijek formalno, ali... 

Ofkors. Smatram da pored vrhunske digitalije nema potrebe za analogijom. 

Datum objave: 27.listopad.2017 u 13:06

Ali...
Ne možeš ti mene ne spomenuti jelda? Nisi ti kriv što me voliš.

Sad si odi u Puccinijeve postavke i izaberi da ti kod hibridnog CD/SACD diska očitava CD layer. Pa si onda još uključi upsampling na DSD. Dakle usporedi originalni SACD i upsamplani red book. Pa se onda javi s dojmovima (ne s utiscima).

Moj nedavni eksperiment rezultirao je zaključkom da meni uz upsampling na DSD (á la dCS razumljivo) ništa drugo ne treba.

To si zakljucio na sirokom rasponu od jednog (1) isprobanog SACD a....?
No, posto se i moj utisak temelji na isto tako 'sirokom' izboru, narucio sam sinoc jednog Grant Greena od Analogue Productions a, pa me interesira usporedba, koliko sa 'regularnim' naslovima tog doba, toliko i sa novijom  red book i sacd produkcijom...

Datum objave: 27.listopad.2017 u 13:24
Imam 7 (valjda 7, malo, ali dovoljno) hibrida i nije na bazi samo jednog. A ti fino probaj što sam te zamolio jer u meniju prebaciti opisano traje doslovno 10 sekundi. Pa onda napiši dojmove. I nemoj bit čudan. Znam da je to tebi teško, ali ipak...
haha

-------------

Datum objave: 27.listopad.2017 u 13:38
Mislio sam da se salis (za upute, naravno da su tako postavljene) ali svejedno, (na uzorku od jednog) razlika....
Obican red book, ovisno o produkciji, na dsd, (u usporedbi sa ovim SACD om) jos i veca...

Datum objave: 27.listopad.2017 u 13:55
S obzirom da u zadnje vrijeme neopisivo guštam slušajući streamove s internet radia sklon sam zaključiti kako 'ključ' ultimativnog guštanja leži negdje drugdje, a ne u ganjanju hi-resova. Isto tako naslušah se u zadnje vrijeme takvih divota u cd kvaliteti da mi teško zamisliti nešto bolje. Nije da ne pokušavam, ali hi-res mi najčešće bude razočaranje jer očekujem više od placeba. Dobro posložen sustav s VRHUNSKIM 44.1 izvorom po meni može biti stvarno kraj priče i traganja ultimativnog. To je samo moje viđenje problematike s obzirom na dosadašnje iskustvo.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 14:27
SACD format je napredniji od red book formata i u osnovi bolje zvuči.
Naravno, uvijek bih radije slušao dobru red book glazbu, nego slabiju s SACDa. Pod slabijom podrazumijevam lošije odsviranu, lošije snimljenu, ili lošije reproduciranu.
Pod lošijom reprodukcijom smatram svirku s većine entry i mid budget SACD playera, koji iz nekog razloga SACD layer pretjerano omekšavaju, a što se dijelu audiofila baš sviđa.
No na dobrim reproduktorima, SACD jednostavno zvuči bolje.
To naravno ne znači da je razlika u zvuku dovoljna da se odmah kupuje skup uređaj, tim više što dobre SACD glazbe baš i nema mnogo.
Ne treba se čuditi što je taj format propao, premalo ima audiofila koji bi kupovali skuplje ploče, koje se pored toga teško mogu kopirati.

-------------

Datum objave: 27.listopad.2017 u 17:32
Premda sam, iako prilično davno, u ovoj temi već napisao moram ponoviti. SACD je superioran format CD-u i to nema nikakve dvojbe. Promatranje te korelacije kroz prizmu frekvencijske karakteristike je potpuno pogrešno. SACD ima bolju rezoluciju (uzima više podataka) od CD-a i to je kao razlika između HD televizora i onih koji to nisu.
E sad...što je nekom dovoljno, što netko voli, zaljubljen je u red book, kakva je pojedina snimka i može li se kopirati je sasvim druga tema.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 20:19
SACD jest superioran red book PCM-u i to nitko ne spori. Barem ja osobno ne. Furam se na upsampling na DSD i ne pada mi na pamet više slušati sirovina 16/44.1, a ni bilo koji drugi "izdašniji" datarate. To je ropotarnica prošlosti.

-------------

Objavio: Deki777
Datum objave: 27.listopad.2017 u 20:46
A šta je onda s LP pločama? A i dalje zvuče nenadjebivo u usporedbi s bilo kojim ostalim medijima.
Nije sve u rezoluciji..ima nešto i u duši glazbe.

Datum objave: 27.listopad.2017 u 23:54
Originalno postano od strane člana: Deki777 Deki777 napisao:

A šta je onda s LP pločama? A i dalje zvuče nenadjebivo u usporedbi s bilo kojim ostalim medijima.
Nije sve u rezoluciji..ima nešto i u duši glazbe.

No dobro....ne treba mistificirati. Što bi vinil imao dušu a SACD ne? Neprijeporno je da dobro podešen vrhunski gramofon može zvučati jako dobro a naročito sa snimkama koje su nastale u vrijeme kada je gramofon bio neprikosnoven no.1 frontend sustava. Drugo je bilo vrijeme i snimalo se za analogiju. Kada slušamo te snimke iz tog vremena na analognom gramofonu uistinu je teško naći ekvivalent kvalitete u digitalnom reproduktorima. No vrijeme se promjenilo, pojavila se digitalija i dinamika koju gramofon teško prati. To je naročito izraženo u reprodukciji "velike glazbe" (klasična glazba). Na takvoj glazbi SACD  je sustigao i vjerojatno prestigao zvuk s LP ploča. Ovo nije samo problem gramofona nego još više ploča. Kvaliteta plastike, otiska i trajnost su nepremostivi problem i teško je nabasati na ploču koja je u tom smislu besprijekorna.
No svi ti problemi me ne spriječavaju da i dalje kupujem ploče...haha

Objavio: Deki777
Datum objave: 27.listopad.2017 u 23:57
Uzivaj u glazbi..bila ploča ili digitalni oblik
Na kraju krajeva to je i najbitnija stvar.

Datum objave: 06.studeni.2017 u 17:45
Dakle, danas mi stigao hybrid SACD Analogue Productionsa, izdanje Blue Note a, Grant Green ov album 'Grandstand'. 
Jako me interesiralo kako ce muzika snimljena u tom dobu zvucati na SACDu, jer u usporedbi Cd a, moderna produkcija, naravno, zvuci daleko bolje.
Uglavnom, ne znam koliko ljudi uopce slusa takvu glazbu, no nekima je sigurno poznato kako i tu postoje razlike, mahom u ponovnom remasteringu, koji iako stoji pod imenom RVG a, meni zvuci jako naporno, te mahom trazim i kupujem starija izdanja, prije tog nesretnog remasteringa, jer mi ranija izdanja zvuce daleko prirodnije.
Poslusao sam prvo SACD sloj, pa onda CD i opis mog utiska ce najbolje skuziti upravo oni koji znaju o cemu se radi u prijasnjoj recenici.
Dakle, razlika je cujna, upravo u onim parametrima koji su mi smetali/nedostajali na tim novijim remasterima, zvuk gitare se odlikuje boljim tonom upravo tijela instrumenta i dalje je zvonak, no ton sada ima puno dulji sustain dok recimo Hammond ide nize i dublje...
Gruba analogija bi bila, recimo, kao da je  SACD a zvuk broj i po 'boljeg' (skupljeg ?) sistema....
E, sad, opravdava li (svakako visoka) cijena medija tu kvalitetu, svatko mora sam odluciti...kada bih mogao naci sva izdanja koja me interesiraju na vinilu (i kada bih mogao sebi priustiti toliki broj, vjerojatno bi imao ogromnu kolekciju istog)
Zato su vjerujem i izmislili comp audio (koji iskreno prezirem)... 

No, takodjer, bitno je reci, kako mi se i cd sloj, na istom disku,cini boljim od cd a koji se inace prodaje.
Vratiti cu se na temu o 'visokoj vjernosti'.....
Tada je Gasho, cini mi se, mahom ostao neshvacen, kada je pisao kako 'mi' u stvari i ne znamo kakav tretman prolazi neka snimka od trenutka nastanka, pa do njenog pojavljivanja u nekom mediju...
Recimo, u ovom slucaju, slusam 3 snimke istog dogadjaja, razlicitog masteringa i sve razlicito zvuce i sto je najinteresantnije,citam, razlike su plod medija, pa tek onda masteringa koji se, barem u slucaju ekipe iz Analogue Productionsa, nastoji koliko toliko 'izjednaciti'...a sve 'razlicito' zvuci od snimke na traci... 

Datum objave: 06.studeni.2017 u 19:07
Sad slusam Grant Green ov album 'Standards', na cd u, kojeg je remasterirao Ron McMaster (zvuci kao pseudonim) i koji puno bolje zvuci nego RVG ovi remasteri....i nesto razmisljam....u trenutku kada covjek pocne gledati i razmisljati tko je napravio remaster albuma kojeg slusa ili ce kupiti, mozda je vrijeme da lagano nabavi 'losiju' ili svakako opremu zbog koje ce iskljucivo slusati muziku, a ne razmisljati o 'p....rijama'....tek toliko,za sve one koji mozda 'sanjaju' puno bolje sisteme ili komponente...

Datum objave: 06.studeni.2017 u 20:43
A onda kad govorim da treba razmisljat o tome da je snimka dio zvuka sistema, onda je bilo to nas ne zanima. Kad znate sto se sve moze i radi onda hifa i sve oko nje postaje skoro smijesno, onda sam ja antihifa lik.

Datum objave: 06.studeni.2017 u 21:45
Probati cu iskopati link koji sam zadnjih dana citao, u kojem taj Steve Hoffman iz Analogue Productionsa kaze kako mu zvuce snimke sa analognih traka, u verzji za vinil, cd i sacd....da sad ne prepricavam, ali u svakom slucaju,kaze razlicito....i onda dolazi na red mastering (njegov) koji ocigledno takodjer nosi svoj prepoznatljiv potpis i kojim on 'manipulira'....
Interesantno...ide u prilog tvojim tvrdnjama....

...mada, onda svakako stoji i to kako je hi fi tek alat, sredstvo, za slusanje snimki, no onda jos manje razumijem kvazi filozofski fetisizam kojim se ponekad nastoji to sve obojati....

Datum objave: 07.studeni.2017 u 01:22
Sve dok audiofili vjeruju kako su nabolje snimke direktna preslika događaja u zivo, a vjeruju jer ne znaju i ne razumiju postupke nastajanja snimki(zapravo tvrde da to ni ne trebaju , dotle ce zivjeti u zabludi da je hifijem mocuce rekreirati stvarnost događaja.

Datum objave: 07.studeni.2017 u 09:25
Već dugo sam svjestan da je sve varka koja nastaje u studiju. Banalan primjer je koncert jednog domaćeg 'glazbenika' gdje je u studiju ponovno odsviran i nasnimljen bubanj jer nije bio zadovoljan live izvedbom. Naravno, teško da će to netko uopće primjetiti.  Nama je bitno da je varka što uspješnija tj. da posao u studiju bude što bolje određen. Kad producent ima loše uho ili alat magija nestaje.

Datum objave: 12.studeni.2017 u 11:30
Interasantan link na temu. Spomenuti Steve Hoffman, iz Analogue Productionsa i njegovi utisci o tome sto zvuci blize master tape u......cd,vinyl, sacd ili 1:1 analog reel tape copy...

http://forums.stevehoffman.tv/threads/what-sounds-just-like-the-master-tape-cd-vinyl-sacd-or-a-1-1-analog-reel-tape-copy.133328/" rel="nofollow - http://forums.stevehoffman.tv/threads/what-sounds-just-like-the-master-tape-cd-vinyl-sacd-or-a-1-1-analog-reel-tape-copy.133328/

Datum objave: 13.studeni.2017 u 09:17

Interasantan link na temu. Spomenuti Steve Hoffman, iz Analogue Productionsa i njegovi utisci o tome sto zvuci blize master tape u......cd,vinyl, sacd ili 1:1 analog reel tape copy...

http://forums.stevehoffman.tv/threads/what-sounds-just-like-the-master-tape-cd-vinyl-sacd-or-a-1-1-analog-reel-tape-copy.133328/" rel="nofollow - http://forums.stevehoffman.tv/threads/what-sounds-just-like-the-master-tape-cd-vinyl-sacd-or-a-1-1-analog-reel-tape-copy.133328/

Zanimljiva zapažanja što se tiče SACD-a. Podudaraju se s mojim doživljajem i još jedan prilog zadovoljstvu s 44.1. 

Datum objave: 13.studeni.2017 u 10:54
Mislim kako nisi procitao pazljivo.
 Dsd, kao i lacquer za vinyl i cd koji on spominje su formati koje je on slusao Prije nego sto je napravio mastering, koji slusatelji dobiju kao gotov proizvod, koji se opet, itekako razlikuje od 'sirovog' odnosno onog na kojem on 'radi'....

U tom kontekstu sam postao link, ('vjernost snimci' rasprava) a Gasho je pisao o tome,no, nitko ga nije previse 'slusao', tada....

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net