Ispiši stranicu | Close Window

Rešetka za roštilj

Forum: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Ostalo
Naziv foruma: Ostalo
Opis foruma: sve što ne spada u dosad nabrojane kategorije
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=13003
:
:

Tema: Rešetka za roštilj
Pokrenuta od: zook
Tema: Rešetka za roštilj
:   
Poštovani forume!

Budući da dolazi vrijeme roštiljanja, treba mi nova rešetka za roštilj..
Htio bih je dati napraviti, te tražim majstora koji radi takve stvari, po mogućnosti u Istri.
Ovako bi to trebalo izgledati:

Zna li netko gdje bi se to dalo kupiti?

-------------
đez je limunada

Odgovora:
Pokrenuta od: Joby
:   

Znam samo za ove. Nisu u Istri, al možda se može to organizirati.

http://www.limarija-sebastijan.com/ - http://www.limarija-sebastijan.com/

-------------

Pokrenuta od: MiljenkoC
:   
Jako lijepo zook.
No mislim da bi bilo bolje kada bi te rešetke bile malo pliće i da na strani gdje su ručke postoji žlijeb koji bi skupljao maščobu i odvodilo ju nekamo sa strane a ne da kaplje na sve strane

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Pokrenuta od: catalyst
:   
Zook odi u Merkura,takvih rešetki imaš kakvih hoćeš,mora biti rostfraj i cijelom dužinom letvice ulegnuto(uostalom takve si i stavio).Davno imam takve gradele,zakon su ,ne diže se plamen kada curi ulje.Moram napomenuti da mnogi rade krivo glede vatre,pa stavljaju malo drveta na početnu vatru,kasnije sa drvenim ugljenom sve unište.Ugljena što manje,koliko je potrebno,a drveta što više.Otkrivam mnogima toplu vodu,morao sam reći!!

-------------
Nosce te ipsum

:   
Postao catalyst

Zook odi u Merkura,takvih rešetki imaš kakvih hoćeš,mora biti rostfraj i cijelom dužinom letvice ulegnuto(uostalom takve si i stavio).Davno imam takve gradele,zakon su ,ne diže se plamen kada curi ulje.Moram napomenuti da mnogi rade krivo glede vatre,pa stavljaju malo drveta na početnu vatru,kasnije sa drvenim ugljenom sve unište.Ugljena što manje,koliko je potrebno,a drveta što više.Otkrivam mnogima toplu vodu,morao sam reći!!

Trenutno nisam u Hrvatskoj, pa ne mogu u Merkur.
Jesu li te gradele u Merkuru gotove s ručkama, ili su to samo V profili?

-------------
đez je limunada

Pokrenuta od: smig
:   
joby je u pravu - sebastijan radi po narudžbi!

:   
Postao Joby

Znam samo za ove. Nisu u Istri, al možda se može to organizirati.

http://www.limarija-sebastijan.com/ - http://www.limarija-sebastijan.com/

Misliš da rade rešetke sa V profilima? Na web stranicama nikakvih podataka niti slika...

-------------
đez je limunada

:   
Postao MiljenkoC

Jako lijepo zook.
No mislim da bi bilo bolje kada bi te rešetke bile malo pliće i da na strani gdje su ručke postoji žlijeb koji bi skupljao maščobu i odvodilo ju nekamo sa strane a ne da kaplje na sve strane

Nema potrebe za plićim profilima, ovo na slikama izgleda odlično.
Žlijeb za maščobu je nice to have. Misliš ovako nešto:

-------------
đez je limunada

Pokrenuta od: White Face
:   
Ne želim ništa sugerirati, ali ja sam maknuo sličnu rosfrajnu rešetku i kupio gusnatu ploču.

-------------
Ponašamo se kao djeca u osvijetljenoj sobi, koja zatvore oči i kažu da se boje mraka.

:   
Sugestije gurmana poput tebe su uvijek dobrodošle.
Gusnata ploča, kažeš? Bez rupa?
Meso ima dodir samo s metalom, a ne i zračenjem sa žarom.
Onda mogu uzeti i gusnatu tavu s rebrima.
Ili krivo razmišljam?

-------------
đez je limunada

Pokrenuta od: amigo
:   
... još bolja je okovana kamena ploča. Majstor ti iskleše i žlijeb.
Još si to nisam nabavio, ali hoću.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

:   
@zook
Točno tak, malo kompletnu konstrukciju nagneš prema ručkama i micino na lijevu ili desnu stranu kako bi maščoba slobodno tekla u neku posudu iz koje možeš toćat kruh dok pečeš (jaaaako zdravo). I dalje mislim da je taj V shape malo prevelik (biti će teže čišćenje zapečene masti)
WF jest gurman i svaki njegov prijedlog je na mjestu.
No vjerujem da ne bi imao niš protiv roštilja na tvojoj konstrukciji 

-------------

:   
Postao zook

Ili krivo razmišljam?

Problem samog rosfraja je da nikada nije ravnomjerno zagrijan, problem ugljena je da kada ispećeš meso onda ti je obično najbolji žar. Vrlo teško je izbjeći gorenje masti na žaru, ima jedna stara i najefikasnija metoda gdje se jaki žar prekriva pepelom sve ostalo je bez veze. Rupe koje spominješ kod mene nemaju nikakvu svrhu, jer se moja ploča grije velikim okruglim plamenikom. Dozvoljavam da će se tome usprotiviti oni koji prakticiraju tradicionalan pristup roštilju, ali kod mene je prošlo puno audiofila a maj roštilj je zadovoljio i one najzahtjevnije, koji su se iskreno izjasnili da ne mogu skužiti razliku, čak da je meso sa takvog roštilja sočnije.

Roštilj je vrlo važan faktor u kuhinji koju prakticiramo i peće svaki drugi-treći dan ako vrijeme dozvoljava.

Ako baš inzistiraš, http://www.bmb.hr/shop/upotreba-i-montaa/motori-ranjevi-reetke.html - - ovi momci se profesionalno bave time pa si izaberi što ti odgovara.

-------------
Ponašamo se kao djeca u osvijetljenoj sobi, koja zatvore oči i kažu da se boje mraka.

Pokrenuta od: Khadgar2007
:   
Ja se slažem sa kamenom pločom. jedna cirka 5cm debljine,stavi se oko nje neki metalni "okov" dolje noge ili ne po potrebi i to je roštilj. Kada dođem rodbini na more oni tamo imaju takav roštilj, dušu dalo za baciti mesine gore. E sada ča se ribe tiče nisam siguran, možda bi bile bolje klasične kradele iako sve je bolje u odnosu na tavu. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Pokrenuta od: maltus
:   
Postao catalyst

Nerado te ispravljam ali ja priznam samo lozu!
Kada je god moguce

-------------
Samo glazbu slusam :)

:   
Postao White Face

Postao zook

Ili krivo razmišljam?

Problem samog rosfraja je da nikada nije ravnomjerno zagrijan, problem ugljena je da kada ispećeš meso onda ti je obično najbolji žar. Vrlo teško je izbjeći gorenje masti na žaru, ima jedna stara i najefikasnija metoda gdje se jaki žar prekriva pepelom sve ostalo je bez veze. Rupe koje spominješ kod mene nemaju nikakvu svrhu, jer se moja ploča grije velikim okruglim plamenikom. Dozvoljavam da će se tome usprotiviti oni koji prakticiraju tradicionalan pristup roštilju, ali kod mene je prošlo puno audiofila a maj roštilj je zadovoljio i one najzahtjevnije, koji su se iskreno izjasnili da ne mogu skužiti razliku, čak da je meso sa takvog roštilja sočnije.

Roštilj je vrlo važan faktor u kuhinji koju prakticiramo i peće svaki drugi-treći dan ako vrijeme dozvoljava.

Ako baš inzistiraš, http://www.bmb.hr/shop/upotreba-i-montaa/motori-ranjevi-reetke.html - momci se profesionalno bave time pa si izaberi što ti odgovara.

A jesi isprobao, bio u mogucnosti, kamenu plocu?

-------------

:   
Postao maltus

Postao catalyst

Nerado te ispravljam ali ja priznam samo lozu!
Kada je god moguce

I to je jedino što priznajem, ali treba uzeti u obzir koliko se roštilj koristi.

Ako je to par puta na godinu i više ritualnog karaktera, za to se i loza nađe.

-------------

:   
Postao maltus

A jesi isprobao, bio u mogucnosti, kamenu plocu?

Nisam, jer nisam našao rebrastu kamenu ploču, makar gus je daleko najzahvalniji u održavanju i ima bolji prijenos topline. Vrlo bitno je oticanje masti na ploči, jer ono što nama daje okus roštilja su oni jače zapečeni dijelovi mesa.

-------------

:   
WF, ajde nabaci neku sliku te tvoje gusne ploče, čisto da si predočim kak to izgleda.

-------------
đez je limunada

:   
Whiteface, ja nisam vidio neke probleme oko kamene ploče koja nema rebra, meso je za polizat prste i nema viška masti na ploči niti mesu. može se malo ploča lagano zakositi tako da mast curi prema dolje.

Ja kod kuće imam meni sasvim solidan roštilj(ravna ploha),napravljen od grijače ploče od jedno 3kW koja je služila u hotelima za kuhanje,kao ča mi imamo na peći ringove na struju. Stoji mi na balkonu pa kako su pločice na balkona nagnute tako je i roštilj nagnut i mast se cijedi sa ploče.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Pokrenuta od: goddard234
:   
I ja preporučam kamenu, u mom slučaju mramornu, ploču. Ložim isključivo drvima, ne treba ti žar nego plamen. Izgleda kao mali stolić sa pločom na metalnim nogicama, i stavili smo ga u klasičan vrtni roštilj.

Kamen se zagrije (postigne optimalnu temperarutu), namasti se  - komad špeka je idealan, i onda slažem sve što poželim - male komade, velike komade, piletinu, roštiljke, povrće, gljive........možeš zaljevati raznim "močama" ako hoćeš još saftnije.

Uglavnom, od svega što smo probali ovo je najbolje, ne osjeća se ni dim ni pepeo, i možeš bacit gore skoro sve što poželiš. Sa ribom baš nije idealno, istina, pa ipak koristimo rešetku (samo maknem mramorni "stolić"), osim vjerojatno za tunjevinu i slično (što više liči mesu) ali to još nisam probao.

Glas za ploču, dakle.....

-------------
Patricia Franchini: Quelle est votre plus grande ambition dans la vie?
Parvulesco: Pour devenir immortel ... et meurent ensuite.

:   
Postao zook

WF, ajde nabaci neku sliku te tvoje gusne ploče, čisto da si predočim kak to izgleda.

Ništa posebno, bitna je zavjetrina i odvod dima.

Audiofiska grupa zadužena za „kušni“ test zadovoljno je mahala repom.

-------------

:   
Postao Khadgar2007

Whiteface, ja nisam vidio neke probleme oko kamene ploče koja nema rebra, meso je za polizat prste i nema viška masti na ploči niti mesu. može se malo ploča lagano zakositi tako da mast curi prema dolje.

Nije nužno, ali je poželjno.

-------------

:   
WF: Ako sam te dobro skužio, ložiš plinom (veliki okrugli plamenik).
Ili?

-------------
đez je limunada

:   

Točno, ispod toga je spremište u kojoj stoji butan boca obzirom da smo u vrtu.

-------------

Pokrenuta od: Apparatus
:   
Možete se vi slikat s plinom, gusom, drvima i mermerom. Roštilj mora imati aromu ugljena. Zato se ja dimim, kašljem, psujem, čistim... Jedino je to prava stvar.

-------------
http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=166 - The Raynghle

Pokrenuta od: amigo
:   
Postao Apparatus

<FONT size=2 face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">Možete se vi slikat s plinom, gusom, drvima i mermerom. Roštilj mora imati aromu ugljena. Zato se ja dimim, kašljem, psujem, čistim... Jadino je to prava stvar.
Kad probaš meso pečeno na mramoru, zaboravit ćeš na rešetku. Uostalom, malčice dima, koliko treba, uvijek prođe oko ploče. A meso, koje se ne peče naglo, nego polako, topi se u ustima.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

:   
Postao Apparatus

Možete se vi slikat s plinom, gusom, drvima i mermerom. Roštilj mora imati aromu ugljena. Zato se ja dimim, kašljem, psujem, čistim... Jadino je to prava stvar.

„Aroma ugljena“ ne dolazi iz samog ugljena, već iz zapečenih dijelova mesa.

-------------

:   
Postao amigo

Kad probaš meso pečeno na mramoru, zaboravit ćeš na rešetku. Uostalom, malčice dima, koliko treba, uvijek prođe oko ploče. A meso, koje se ne peče naglo, nego polako, topi se u ustima.
Naravno, fino, mekano, nije ga imalo što dehidrirati, nije prepečeno, sve pet. Osim ključne arome. Ni na ugljenu se ne peče dok kuri da možeš kovati konjske potkove nego kad popusti. Stvar je tajminga.

-------------

:   
Postao White Face

Majde? Pečeš plinom na gusu. Otkud aroma ćumura? Jedino ako ima kakav sprej sa šnjofom vuglena.

-------------

:   
Apparatus: ajde švajsapparatus u ruke pa mi zavari jedan onakav od V profila. Ću da te častim ćevapima

-------------
đez je limunada

:   
Postao Apparatus

Postao White Face

Majde? Pečeš plinom na gusu. Otkud aroma ćumura? Jedino ako ima kakav sprej sa šnjofom vuglena.

Već ti je do sada trebalo biti jasno da sam za tebe čarobnjak. 

-------------

:   
Postao White Face

Već ti je do sada trebalo biti jasno da sam za tebe čarobnjak. 
Ma, ti si vizard kad sjedneš na vece.
Ne kažem, svakak je dobro ako se dobro pripremi. Nisam isključiv ko kad je hifa u pitanju.
Međutoa, jedan je roštilj na ćumuru i ni jedan više. Sevdah, brate mili.

-------------

:   
Postao zook

Apparatus: ajde švajsapparatus u ruke pa mi zavari jedan onakav od V profila. Ću da te častim ćevapima
Mogu ti jedino zavarit šljagu kad te sljedeći put vidim.
Kakav diajvaj te spopao? Ne isplati se to. Tko će se s tim zahebavat? Piči tamo u neki švapski od igle do lokomotive i biraj. Nema teorije da nema i to za neke normalne pare.

-------------

Pokrenuta od: Dapo
:   
Postao goddard234

I ja preporučam kamenu, u mom slučaju mramornu, ploču. Ložim isključivo drvima, ne treba ti žar nego plamen. Izgleda kao mali stolić sa pločom na metalnim nogicama, i stavili smo ga u klasičan vrtni roštilj.Kamen se zagrije (postigne optimalnu temperarutu), namasti se  - komad špeka je idealan, i onda slažem sve što poželim - male komade, velike komade, piletinu, roštiljke, povrće, gljive........možeš zaljevati raznim "močama" ako hoćeš još saftnije.Uglavnom, od svega što smo probali ovo je najbolje, ne osjeća se ni dim ni pepeo, i možeš bacit gore skoro sve što poželiš. Sa ribom baš nije idealno, istina, pa ipak koristimo rešetku (samo maknem mramorni "stolić"), osim vjerojatno za tunjevinu i slično (što više liči mesu) ali to još nisam probao.Glas za ploču, dakle.....

Koje debljine mora biti mramorna ploča?

-------------
Rule #1: Keep your moderator happy at all times
http://www.gradient.fi/Gradient/Revolution_Active.html - Gradient rules!

:   
Postao Apparatus

Postao zook

Mogu ti jedino zavarit šljagu kad te sljedeći put vidim.Kakav diajvaj te spopao? Ne isplati se to. Tko će se s tim zahebavat? Piči tamo u neki švapski od igle do lokomotive i biraj. Nema teorije da nema i to za neke normalne pare.

Koji si ti glumac, pa nije to predložio da se obogatiš nego da se isprsiš uslugom.

-------------

Pokrenuta od: Joby
:   
Postao Apparatus

Možete se vi slikat s plinom, gusom, drvima i mermerom. Roštilj mora imati aromu ugljena. Zato se ja dimim, kašljem, psujem, čistim... Jedino je to prava stvar.
Ništa vuglen, samo drevo i to loza po mogućnosti. Vuglen je nužno zlo koje mijenja drvo samo kad treba  žar biti dulji, tj. kad pečeš više tura. Al se slažem s tobom da žmaht sa žara mora doći do mesine. Ne kužim te razne pune ploče. Meni to nije to. Pretpostavljam da WF u dvorištu niti ne smije zapalit pravu vatricu.

-------------

:   
Postao White Face

Koji si ti glumac, pa nije to predložio da se obogatiš nego da se isprsiš uslugom.
Je, doma u kupaonici držim švajs aparat specijalno za inox, a u predsoblju ogromno skladište nehrđajućeg čelika, dok mi je u kuhinji postrojenje za savijanje i profiliranje. Daj Bledi šuti.

-------------

:   

-------------

:   
Postao Joby

Ništa vuglen, samo drevo i to loza po mogućnosti. Vuglen je nužno zlo koje mijenja drvo samo kad treba  žar biti dulji, tj. kad pečeš više tura. Al se slažem s tobom da žmaht sa žara mora doći do mesine. Ne kužim te razne pune ploče. Meni to nije to. Pretpostavljam da WF u dvorištu niti ne smije zapalit pravu vatricu.

Mogu bez ikakvih problema, ali stvarno nema nikakve potrebe.

Imam ja i klasičan roštilj ali nemam loze, a ugalj mi ne pada na pamet.

-------------

Pokrenuta od: Phil
:   
Što se tiče roštilja, iz sad več nemalog iskustva roštiljanja na svemu i svačemu, u potpunosti se slažem s Apparatusom. Roštiljao i na plehu, mramoru, kamenu, gusu, inoxu etc.
Nema do fine rešetke i ugljena!
Rešetka mora biti lagano u V,da mašchoba može oticat i da ne pada na žar, ovo sa slike na početku je pretjerano, i to je vrlo teško čistit.
Što se ugljena tiće, treba nači dobar. U zadnjih 2-3 god sve ga manje ima dobrog. Primjetio sam da ga i pakiraju u plastične vrečice što treba posebno izbjegavat! To ne valja ama baš ništa.

Ja pečem i na gusu i na rešetki, i razlike ima... Kad moram nešt na brzinu pripremit, onda ajmo gus ploča + plamenik... Kad imam vremena za gušt i slast onda obavezno ugljen + rešetka =
@zook
U zadnje vrijeme je dosta popolaran inox za ograde i sl. Ima svugdje takvih majstora, mozda i kod tebe. Ja sam malo daleko, al kod mene ima takvih majsotra bar 3 u krugu 10km što to mogu napraviti bez problema.

Pokrenuta od: LOUIS PRIMA
:   
Postao Apparatus

Slažem se
Najukusnije i najjednostavnije

I čudim se svim ovim alternativcima,nije to loše i neukusno ,ali jednostavno nema taj okus.
Moj deda je pekao najbolji roštilj na običnom plehnatom od cigića

-------------
Music Is My Religion

:   
Postao Phil

Rešetka mora biti lagano u V,da mašchoba može oticat i da ne pada na žar, ovo sa slike na početku je pretjerano, i to je vrlo teško čistit.

Znači http://www.bmb.hr/shop/upotreba-i-montaa/motori-ranjevi-reetke/377-rosfraj-reetka-rrn.html# - ova rešetka bi zadovoljavala sve uvjete?
Izgleda mi kao plitki U profili.

-------------
đez je limunada

Pokrenuta od: tom hagen
:   
Appy je u pravu 100%....evo mog gušta...

-------------
      Smells like....victory.

http://www.youtube.com/watch?v=vRp7tYWnJJs

Pokrenuta od: olif
:   
Tom, izgorit će ti drveno podnožje roštilja...
Jel ima tamo desno (u izbi) i nešto "za hlađenje"...
...umreš na vručini inaće...

-------------

Pokrenuta od: Pamook
:   
Postao Dapo

ja sam probao sa plinskim (onim "reket") plamenikom ispod mramorne plojke od 5cm debljine, grijalo se pola sata i nije ugrijalo (htio sam paprike za ajvar ispeci na tome, za probu)... onda sam se ostavio kamena i vratio zeljezu

nikako ga nisam uspijevao zagrijat da pocne peci

:   
Pamook, evo sada kada vidim Tomovu vatricu koju on kuri takva je negdje i kod rodbine na moru i mramorna ploča od tih cirka 5cm se ugrije samo tako, a drži još bolje. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Pokrenuta od: olif
:   
To je valjda bio neki "reket" upaljač, a ne plamenik...
....a i plin ni bil origigi ruski...
Ja probao peći (kod kolege), na mramoru, ali mi nekao bolje ide gusnata rešetka roštilja (špekom namazana). A tu i malo bolje dimi i hajca, pa mi bolje ide i "osvježavanje"...

-------------

:   
Postao olif

Tom, izgorit će ti drveno podnožje roštilja...
Jel ima tamo desno (u izbi) i nešto "za hlađenje"...
...umreš na vručini inaće...
....Bože moj...

-------------
      Smells like....victory.

:   
Jel može jedno offtopic pitanje ili je topic, nije bitno,uglavnom bitno je za nas ćepo/pljeskavica-ljupce. Kada se opskrbite sa dovoljnom količinom mesine i kupite cijelodnevnu proizvodnju somuna u lokalnoj pekari,istupite nož dok sve to ne prerežete na pola ča dalje, sa čime ga natopite prije pečenja na roštilju?

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
Postao Khadgar2007

Jel može jedno offtopic pitanje ili je topic, nije bitno,uglavnom bitno je za nas ćepo/pljeskavica-ljupce. Kada se opskrbite sa dovoljnom količinom mesine i kupite cijelodnevnu proizvodnju somuna u lokalnoj pekari,istupite nož dok sve to ne prerežete na pola ča dalje, sa čime ga natopite prije pečenja na roštilju?
Ako ti kažemo morali bi te ubiti
CHEVAP I PLJESKA SE NE NAMACHU

-------------

:   
Miljac ne pod*****  pa neću ćevap i pljeskavicu namakati ali somun je već druga stvar, ako ga bacim na roštilj bude suh ko barut a ne fino mekan i podatan. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   

Bemumisha.

Moram sam sebe kvotat
Postao MiljenkoC

@zook
Točno tak, malo kompletnu konstrukciju nagneš prema ručkama i micino na lijevu ili desnu stranu kako bi maščoba slobodno tekla u neku posudu iz koje možeš toćat kruh dok pečeš (jaaaako zdravo). I dalje mislim da je taj V shape malo prevelik (biti će teže čišćenje zapečene masti)
WF jest gurman i svaki njegov prijedlog je na mjestu.
No vjerujem da ne bi imao niš protiv roštilja na tvojoj konstrukciji
U tu mast možeš uvalit i somun i prebaciti preko chevapa oli pljeske.
Niš nebu falilo ako somun malo poškropiš s vodom
Ok ?

-------------

:   
Samo ispipavam teren.  Imam ja svoj način za močenje somuna,kada se kuha neka goveđa juha(ali da ima maščobe) ostavim sa strane neku količinu i u kištru pa kada treba za somun uzmem šiljak za led i lagano odlomim koliko je potrebno. Onda fino somun na ćevape i kasnije kada ćevapi budu gotovi bacim ga na ploču jer mi je roštilj relativno mali 30x30cm pa sve ne stane.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
Znam da ekipa namace somun u temeljac (bilo pileci, bilo juneci), pa malo sol-papar-cesnjak kombinacija... pa kajmak...

dio ekipe koji voli okus vegete namace u voda-ulje-vegeta kombinaciji, ali ja nisam fan doticne kemikalije

e j****a sad, ogladnio

a reket je prosli vikend uredno odradio ovo.... tako da je vjerojatno "plin bio slab" kad sam pekao na kamenu

:   
Heebate led koja kaljuža...nema ovog u dalmaciji....bar ja nisan vidia....
...izraz kaljuža, ne znači da ne bi omastio brk, i to kako...

-------------
      Smells like....victory.

Pokrenuta od: Vedran
:   
Postao Dapo

Može biti i 3cm, ali obavezno mora biti okovana metalnim profilom. U suprotnom će se prvom uporabom sasuti po vatri.

-------------

Pokrenuta od: syss
:   
ajmo mlade snage da se oglase... kod vas isključivih matoraca

meso u nekom dijelu mora puštati mašćobu po vatri jerbo tu i tamo koji plamičak lagano karamelizira (dobro napacano) meso i to svakako pridonosi okusu, da ne spominjem aromu koju daje takvo "dimljenje"... naravno treba malo upotrijebiti i špricu vode kako ne bi sve skupa zagorilo.

osobno sam kupio jako debele gradele od inoxa iz bauhausa i na njima radim sve šta padne na pamet, a na pamet mi pada:

mokro očišćeni mladi zasoljeni krumpiri u dvostrukoj foliji koji idu direktno u žar, sa strane bijeli umak (abc namaz od vlasca, žlica majoneze, svježi vlasac, malo suhog češnjaka, soli, koji ribani kiseli krastavac i meggle mileram) koji ide po tim krumpirima.

na najjaču vatru ćevosi i pljeske koji dobivaju koricu od prejake vatre i onda vožnja po rešetki. naravno ako netko voli stejkove koji idu na identičnu "duboku" vatru prethodno natankane sa paprom, uljem i biskom.

onda piletina i roštiljke istim postupkom... s tim da piletina kreće od toplijhe rešetke prema van da uhvati koricu i onda natrag.

na kraju laganoooooo vratina koja je odležala u umaku (koji se maže na kruh btw.) od majoneze spravljene od ulja, senfa, crvene slatke i malo ljute paprike, pola-do-cijelog limuna, soja sosa, papra, soli i sitno vegete.

naravno da nije poželjno imati rare-vratinu ali je dovedite do pink sredine i mažite svako okretanje i to će biti toliko božanstvena svinja da nemate pojma :)

Pokrenuta od: LOUIS PRIMA
:   
Postao syss

meso u nekom dijelu mora puštati mašćobu po vatri jerbo tu i tamo koji plamičak lagano karamelizira (dobro napacano) meso i to svakako pridonosi okusu, da ne spominjem aromu koju daje takvo "dimljenje"... naravno treba malo upotrijebiti i špricu vode kako ne bi sve skupa zagorilo.

osobno sam kupio jako debele gradele od inoxa iz bauhausa i na njima radim sve šta padne na pamet, a na pamet mi pada:

mokro očišćeni mladi zasoljeni krumpiri u dvostrukoj foliji koji idu direktno u žar, sa strane bijeli umak (abc namaz od vlasca, žlica majoneze, svježi vlasac, malo suhog češnjaka, soli, koji ribani kiseli krastavac i meggle mileram) koji ide po tim krumpirima.

na najjaču vatru ćevosi i pljeske koji dobivaju koricu od prejake vatre i onda vožnja po rešetki. naravno ako netko voli stejkove koji idu na identičnu "duboku" vatru prethodno natankane sa paprom, uljem i biskom.

onda piletina i roštiljke istim postupkom... s tim da piletina kreće od toplijhe rešetke prema van da uhvati koricu i onda natrag.

na kraju laganoooooo vratina koja je odležala u umaku (koji se maže na kruh btw.) od majoneze spravljene od ulja, senfa, crvene slatke i malo ljute paprike, pola-do-cijelog limuna, soja sosa, papra, soli i sitno vegete.

naravno da nije poželjno imati rare-vratinu ali je dovedite do pink sredine i mažite svako okretanje i to će biti toliko božanstvena svinja da nemate pojma :)

U yebote

-------------
Music Is My Religion

Pokrenuta od: Komandant Data
:   
Postao LOUIS PRIMA

Postao syss

U yebote

baš, osim što jer balavac, još je i gurman!

(ovo ću sejvat negdje među ishmaelovim postovima)

-------------

:   
Postao zook

Postao Phil

Znači http://www.bmb.hr/shop/upotreba-i-montaa/motori-ranjevi-reetke/377-rosfraj-reetka-rrn.html# - ova rešetka bi zadovoljavala sve uvjete?
Izgleda mi kao plitki U profili.

Ovo je dobar profil da, jedino mi izgleda malo tanak (možda i nije, možda je i do slike)... Bilo bi poželjno da bude nekih 2mm debljine, tako ti se nece uvinuti s vremenom.

:   
Postao syss

Ovo ću obavezno probati.

Ja vratinu pripremim na old skul način. Sol, vegeta, papar po mesini se lagano umaže, sve lijepo posložim u zdjelu, te unutra narezati luk, češnjak i pouljiti lagano te to skupa lagano promješati.
Da bi se pokupile arome u meso, ja obavezno napravim to večer prije i ostavim za drugi dan...

:   
Postao syss

HiFi-rostilj

-------------

Pokrenuta od: barbaro
:   
deutschland uber alles
moš si mislit
http://www.youtube.com/watch?v=RLJWdPlGgfU - http://www.youtube.com/watch?v=RLJWdPlGgfU

-------------
BANNED

Pokrenuta od: goddard234
:   
Postao Vedran

Postao Dapo

Može biti i 3cm, ali obavezno mora biti okovana metalnim profilom. U suprotnom će se prvom uporabom sasuti po vatri.

Otprilike toliko je debela ploča i na mojoj kostrukciji. Suvišak masti otječe uz rub, naravno.  Vatru je potrebno dobro nahajcati, međutim kad se kamen dobro zagrije, sve što se stavi na njega je relativno brzo gotovo.
Ja obično koristim onaj spomenuti špek - nakon što premažem već zagrijanu ploču, ostavim ga na jednom rubu. Kad se pretvori u čvarak - meso može ići gore.
Potrebne su otprilike tri do četiri cjepanice za jednu turu mesa i nakon toga jednu turu povrća (naravno, uz letvice za podložiti vatru). Za više tura  treba održavati vatru, jasno.

Još jedan plus za kamen - povrće na žaru nam je uz ploču postalo sastavni dio doživljaja roštilja, jer su kombinacije neograničene. Tikvice su zakon, paprike, rajčice, patliđani.....vjerojatno sve čega se sjetiš. Posebna priča su gljive, mogu biti i ove iz dućana, a najslasnije su one koje donesemo iz šume.....

I sve što baciš gore je prefino.....

Naravno, svako ima svoj ukus i svoju teoriju, ali što se moje familije tiče, otkad imamo kamen, rešetka uglavnom stoji besposlena.......

Pozdrav

-------------
Patricia Franchini: Quelle est votre plus grande ambition dans la vie?
Parvulesco: Pour devenir immortel ... et meurent ensuite.

:   
Kao gurman,guštam čitati vaše majstorije i cake u pečenju.Sve se notira,probam sigurno.Ja imam gradele od rostfraja blago savijene u V,sa malim prostorom između letvica.Zakon!No moram naglasiti da mi drveni ugljen služi u malim količinama(na podlozi od grabovine i debla loze) samo da održava toplinu,naravno izgoren do sivoga sa svih strana.Dečki samo napred sa sitnim tajnama!Svaka pametna gura napred.

-------------
Nosce te ipsum

:   
da zaboravih... prst debel adidas na suho i na jaku vatru da se zapeče i prst debelo carsko meso u "crvenom" pacu su isto jako pristupačni i imho fini zalogaji.

inače ovo gore mi je standardna postava roštilja koja ide od najjače vatre prema kraju.

pac za vratinu sam usavršavao nekih godinu dana pokušavajući sve i sva... na kraju vam izađu skroz bledi (vajt fejs hehe) komadi mesa pošto se em mažu stalno em idu na zadnju rešetku, a roštilj još nije prošao nigdje bez da su ljudi tražili da donesem barem vratinu i ovaj bijeli umak za krumpire, naravno možete ga mazati po bilo čemu jerbo je fenomenalan.

stejkove sam doktorirao većinom ove zime tj. van sezone roštilja pa mi je glavno pomagalo kuhinjska tava, makar na roštilju mogu misliti kako ispadnu... mljac.

koristim ramsteke jer je cijena bifteka otišla nebu pod oblake, a na ovaj način (koji ću očito podijeliti) ispadnu vrlo slični sa nekih ~150kn jeftinije po kili.

dan prije odkoštene ramsteke min. 2cm debele dobroooo napapriti sa svih strana, politi biskom i utrljati i na kraju sve preliti uljem... za 24h nije nužno da su skroz u ulju, ali ako idete na neki age-ing od par dana/tjedana onda trebaju biti svakako uronjeni.

sol zaboravite, to ide sekundu prije stavljanja na tavu.

pol sata prije pečenja izvaditi stejkove na sobnu temperaturu kako medium-rare i rare ljubitelji ne bi dobili hladnu sredinu.

tavu sa debelim dnom na suho grijati 10 minuta minimalno na najjačoj vatri koju doma posjedujete i tu negdje će se početi dimiti iz tave... stejkove van iz paca malo ocijediti i zasoliti sa svih strana i onda na tavu polegnuti obavezno od sebe jer će špricati u vražju mater.

neki univerzalni medium-rare (kak ih ja mažem) je minuta po svakom cm debljine po strani... znači 2cm stejkovi bi bili po 2 minute sa svake strane.

stejkove OBAVEZNO okretati pincetom ili nekom hvataljkom jer ako probijete stejk sa vilicom prilikom okretanja - gotovo je, jedete john vejn.

kod okretanja na drugu stranu na zadnju minutu pečenja stavite par komada maslaca u tavu da se otopi oko stejkova i počne lagano vući na pred-zagorijevajuće stanje, tavu sa vatre maknete da prestane krčkati i stejkove van na tanjur, možete vruću stranu okrenuti na tanjuru prema gore i staviti još po komad maslaca na svaki ili vruću stranu prema dolje i hladnu preliti sa žlicom-dve umaka od pečenja... stejkovi isto tako OBAVEZNO prije rezanja i konzumiranja trebaju ostati netaknuti na tanjuru da odstoje 20ak minuta što vam daje vremena za božanstveni mesni umak toliko jednostavan da ti vilica padne :)

daklem onu tavu koju smo maknuli sa vatre da ne bi maslac zagorio do kraja vraćamo na vatru i deglaziramo sa belim vinom onako od oka, ne treba pretjerivati, kada alkohol ispari unutra pola limuna (ako netko hoće kiselije može cijeli, ali imho je previše) i onda malo po malo vrhnja za kuhanje i cijelo vrijeme miješati kako se ne bi zgrudalo, tj. da je cijelo vrijeme povezana masnoća sa vrhnjem (preporučam opet meggle 20% mm jerbo mi se sa dukatom i vindijom znalo zgrudati), dosta soli i dosta papra.

ja obično kao prilog napravim njoke one ledo premium u mat crnoj vrećici koje prelijem sa ovim umakom.

voila.

šta da kažem... žena i stara počeli jesti medium stejkove koje bi inače dobile napadaje pri samoj pomisli na ikakvo meso osim well-done, a ja pak guštam u medium-rare stejkovima koji mogu posramiti stejkhouse-ove po zagrebu.

generalno to nije ništa komplicirano, ali upravo te finese kod pripreme su ono što dijeli komad mesa sa tave od punokrvnog stejka.

:   

Kaee' ovo!

Kaj da sad ližem šape?

Još mi samo trebaju virtualni roštilji!

Syss, tebi ja niš ne vjerujem, tak si sve to na žbukal kao Amigo interkonekte.

Bez slušnog, hoću reč kušnog testa dalje ne mere.

-------------

:   
http://www.pohrani.com/?n/11j/3b3wa1lY/p1020958.jpg">

- bifteci, doduše u umaku od gljiva

http://www.pohrani.com/?2/rH/3ssEg7F9/p1030232.jpg">

- ovo su bili homemade gurmanski hamburgeri, tak nek se nađe

http://www.pohrani.com/?7/oL/4ygz7sms/1/p1040183.jpg">

- ovako izgleda napacana vratina za roštilj + kasnije je išla još i crvena paprika nutra

jel sad oke?

:   
Syss koliko ti kila imaš????

-------------
Nosce te ipsum

:   
trenutno 102-104... nekad 115 :)

zakaj?

inače se jako volim bavit kuhanjem, recimo dan-danas stara (slavonka) premazana svim mastima i receptima po 2-3 koljena unatrag nije sposobna napraviti rižoto kak ga ja spremim... svaki put se iznenadi koliko je fin

:   
Syss,jedino mi je muka kada vidim onaj gore biftek na prethodnoj stranici, jer je to meni sirovo. Ja sam tip koji voli svoje meso kremirano. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
uf... to sam i ja mislio dok nisam probao raw-meat :D :D

životinjski nagoni i slično

:   
E da i onaj crveni-crveni luk pokraj hamburgera? mislim ono, a di je naš lokalni crveni poslije kojeg trebaš zvati vatrogasce a ne ovaj za slabiće. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
to se zove gurmanski

:   
Ja uz roštilj obavezno dodam luk (srebrenac, a može i drugi), narezan i poliven bučinim uljem... Meni bučino zakon, al domače .
Dok bolje razmislim, kakvih sve gurmanskih prednosti ima život na selu... Sve domače

:   
bučino domaće na komade fete ili grabancijaša i paradajz/paprika/krastavc/luk salata, masline po želji.

nemoj ni da krenem o povrću jerbo ga jedem ko žirafa :)

:   
ja sam mislio IZGUBIT koju kilu nakon ove zime, al ti brate, ubi svaku volju za apstinencijom od vecere... ovi tvoji recepti se moraju i notirat i probat 

:   
Izem ti rošt... , pardon forum. Dominantne teme su rešetka i biciklini. S kim ja živim...
Vidim ja da će opet trebat potegnut jednu hajend šprehu (ali pravu, a ne Elektro-kompa-njet i Prikrpare tipa).

-------------

:   
Syss - prokletstvo tupih nozeva nikad te ne pohodilo... a i ostatak ekipe koja je dala svoj obol 

Ne izdrzah, drva ima, meso je (bilo) za sutra, a kameni "rostilj" stoji vani samo ga teglim amo-tamo da ne smeta (otkad sam probao pec paprike)...

nece ovo na dobro, ne

jest da treba nalozit oko podne da bi se peklo oko 6, i treba drva koliko indijanci nakupe u dvije godine pripreme za jaku zimu, al fino je, priznam, cak i ovako u speed testu

i vatra mora stalno picit inace plojka gubi na forci... kolesterolllll i rokenrolllllllll

:   
Ajoj Pamooče, vidim da imaš podosta "lufta" između zemlje i ploče, vjerojatno zato ti se teško ugrije. Da li si probao dignuti vatru ili spustiti roštilj na jedno 10-15cm od vatre,tako je kod mojih rođaka na moru, i ugrije se za max 30-40 min. Također tamo imamo zidani roštilj di je kamena ploča stavljena tako da toplina nema gdje bježati.

Ja recimo imam onaj veliki plamenik na balkonu za kuhati pekmez,ajvar i sl... i prođe vječnost da mi tamo nešto zakipi dok na peći na plinu dok si rekao keks. Rekao sam da ću morati nešto povariti da spustim rajnglu na neku normalnu visinu a ne da mi sva toplina bježi okolo.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
Probat cu spustit kamen (ili dignut loziste) ali onda cu morat zaposlit Peru lozaca da stalno pici drva na vatru, ovako stane dosta, pa ...

u svakom slucaju, nisam vjerovao da cu ista ispec na tome

:   
Kada sam vidio one tvoje klade ispod table mislim si sa time bi grijao jedan omanji stan cijeli dan da ih bacim u pravi šamotni kamin. 
Probaj sazidati negdje neki roštilj pa da možeš ovu ploču tamo staviti to će itekako poboljšati grijanje,ali za sada probaj podesiti visinu vatre. E sada ne znam napamet ali recimo onako  odokativno da na moru za jedan roštilj(jednu rundu) potrošimo oko 30x30x50cm nasjeckanog drva i to maksimalno,a i kada to izgori mogao bi sigurno još jednu rundu ispeći.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
yup, samotne cigle i fixno mjesto za rostilj su u planu... ali je dvoriste u fazi "ciscenja" pa se ceka...

ma sad kad znam da pece, vec cu rafinirat postupak :D

:   
Jedan moj recepat za prilog uz roštilj.

http://audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12166&KW=grah&PID=384481#384481 - http://audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12166&KW=grah&PID=384481#384481

Meni osobno je roštilj ovom prilog

-------------

:   
To i roštilj? I kaj još? Vola pečenog?

-------------

:   
Postao Apparatus

Pa da: http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=278&list=10077&element=411964 - http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=278&list=10077&element=411964
svakog prvog vikenda u 8 mjesecu

-------------

:   
jel to kod tebe u pojati? 

edit: po komentarim vidim da je, znači sada znam kada treba doći.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
Turci izjelice.

-------------

:   
Baš ćemo vidjeti da li će Bjelovar oskudjevati u hrani nakon dana "TF" koji slijedi. 

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
Kaj vam je to TF? Totalni Fejk?

-------------

:   
Postao Khadgar2007

jel to kod tebe u pojati? 

edit: po komentarim vidim da je, znači sada znam kada treba doći.

Pa napisah, prvi vikend u 8 mj.:  http://kucice.hr/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=8&Itemid=91 - http://kucice.hr/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=8&Itemid=91

-------------

:   
Crveni, nemoj da te moramo dovući u hotel, da vidiš na popisu majici veličine koje su naručene zabrinuo bi se.  

-------------
Psihodelični sin cvijeća

:   
moram se dovuć tamo... o kotliću da ne počnem

Pokrenuta od: Ivi Skoj
:   
Ne moraš se dovuć hodaj normalno nije ti pukla noga nego ruka.
Btw kako pečeš roštilj sa jednom rukom.
Sam pališ vatru ili čekaš susjeda pa se bajpasiraš na njegov roštilj?

-------------
Moja žena ima odgovor na sva pitanja.

Pokrenuta od: Ivi Skoj
:   

Pošto ima puno samograditelja možda da si sami naprave roštilj.

Mislim da je materijal lako nabavljiv i da nije pretjerano skup.
Ako ništa roštilj lijepo izgleda i svako bi ga poželio u dvorištu
http://www.youtube.com/watch?v=hSiGtBTAuTk&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=hSiGtBTAuTk&feature=related

-------------
Moja žena ima odgovor na sva pitanja.

Pokrenuta od: Joško
:   
    Jednom sam slučajno naišel na ovu stranicu:

http://www.pz-grill.com/rostilj_i_dodatna_oprema/

Možda se nađe i koja rešetka.

:   
Postao maltus

Postao Apparatus

Pa da: http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=278&list=10077&element=411964 - http://www.fotozine.org/?knjiga=galerije&poglavlje=278&list=10077&element=411964
svakog prvog vikenda u 8 mjesecu

Ovak zna bit kod mene gotovo svaki mjesec... Na 2 kata, u kombinacijama

:   

Svadba, srebrni pir roditelja ili imate restoran?

Hebate kaj se svijet promjenio, mene su u vašim godinama (29) interesirali komadi!  

-------------

Pokrenuta od: saund2
:   
btw,i ovo su nekad bili komadi,dok su bili mladi i trčkarali po dvorištu a ovako su ipak zanimljiviji i ukusniji

-------------
MOJA DIKA
http://www.youtube.com/watch?v=iuCcRe7KBtU&feature=youtu.be

Ispiši stranicu | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info