Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

"Studio"- problem pustanja u rad.

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
IgyBoy View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgyBoy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: "Studio"- problem pustanja u rad.
    Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 08:14

Prvo zelim sve pozdraviti.

Odavno pratim rasprave,ali do sada nisam imao vremena i sam se upustiti u samogradnju, vecinom zbog nedostatka vremena. No, negdje oko nove godine dosao sam na ideju da sastavim nekakvo pojacalo, onako...iz zafrkancije. Naletio sam slucajno na Borino "Studio" pojacalo i odlucio ga izraditi. Jucer sam dovrsio lemljenje zadnje komponente, te sam presao na pustanje u rad.Prvo sam testirao jedan kanal, koji je bez ikakvih problema proradio, no kada sam presao na testiranje drugog, naisao sam na mali problem.Naime, sve se cini u redu(naponi su u redu,simetrija je savrsena...),ali mirna struja izlaznih tranzistora je jednaka 0mA.U praznom hodu taj kanal vuce nekakvih 18-20mA i zakretanjem trimera za regulaciju mirne struje mogu je nastimati od skoro 0mA do odo 25mA.Iz svega sam zakljucio da je problem samo negdje u izlaznim tranzistorima. Kako je bilo vec oko 2h nije mi se dalo zafrkavati,a i htio sam vase misljenje oko toga sto bi mogao biti problem? Nisam mjerio da li pogonski MJE340/350 rade ili ne, no nakon par minuta rada, dok su se BD139/140 lagano ugrijali,ovi su ostali hladni. Sve sam poluvodice skidao dolje, mjerio pojacanje i td,no sve se cini OK.

Jedina stvar koja me brinula jeste da oba izlazna NPN tranzistora(ja sam za izlaze koristio MJ15003/15004) imaju puno manje pojacanje od PNPova. Naime, oba MJ15003 imaju pojacanje oko 50(jedan od njih cak 35- i to bas ovaj na ovom kanalu koji ne radi),dok PNPovi(15004) imaju pojacanje oko 200! Sto napraviti glede ovoga i je li moguce da je to uzrok problema?

Ispricavam se na dugackom postu i hvala unaprijed.
Na vrh
pule View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pule Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 08:25
Inace, javi se i Bori. Jako je drag covjek. Zeli pomoci.
Na vrh
IgyBoy View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgyBoy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 08:29
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

Inace, javi se i Bori. Jako je drag covjek. Zeli pomoci.

Heh...pa nisam htio covjeka zamarati. Najvjerovatnije ima i preca posla, pa sam zato odlucio prvo ovdje pitati,a tek ako bas zapne onda njega malo daviti :)
Poz.
Na vrh
aparatusonitus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 09:10
Izmjeri napon preko oba otpora od 56 Ohma između baze izlaznih tranzistora i balasnih otpora od 0,47 Ohma na izlazu. Trebao bi imati oko 680mV, odnosno kroz otpore od 56 Ohma treba curiti oko 12 mA.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
IgyBoy View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgyBoy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 09:26
Hmm...ako se dobro sjecam,mjerio sam sinoc napon na bazi izlaznih tranzistora i na svim bazama je napon bio ono 41V(u odnosu na - stranu napajanja, tj. nesto manje od 1V gledajuci na srednju tocku(GND).

Mislim da bi to trebalo biti Ok, ili...?

Editirao IgyBoy - 18.siječanj.2008 u 09:27
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 09:41
Napon na bazama izlaznih tranzistora je oko 600mV u odnosu na izlaz za 70mA biasa izlaza, a kako nemaš dovoljan bias, kod tebe je ispod 600mV. Izmjeri napon preko otpora spomenutih u mom prethodnom postu.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
IgyBoy View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgyBoy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 09:47
Ok,to cu onda morati poslije posla.Nego, sto sumljas da bi mogao biti uzrok?
Hvala za sada.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 10:09
Originalno postano od strane člana: IgyBoy IgyBoy napisao:

Nego, sto sumljas da bi mogao biti uzrok?

Južina ;-)...Ma ne želim špekulirati, u ovakovim situacijama treba mjeriti.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 10:15
Izmjeri sve napone u na svim referencama prema masi kako je dano na shemi http://www.diyaudio.com/forums/attachment.php?s=&postid=734509&stamp=1128065944 koju sam i ja uzeo za referencu u prethodnim postovima, te izbaci te napone na forum, po mogućnosti na samoj shemi radi lakšeg snalaženja.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
IgyBoy View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgyBoy Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2008 u 10:16
Originalno postano od strane člana: aparatusonitus aparatusonitus napisao:

Južina ;-)...

Znao sam! :)

Originalno postano od strane člana: aparatusonitus aparatusonitus napisao:

Ma ne želim špekulirati, u ovakovim situacijama treba mjeriti.

Ma znam da je nezahvalno,no uzmimo za pretpostavku da napon ne stima, da je manji od predvidjenog.Sigurno imas pretpostavku gdje bi tada trebalo traziti uzroke. Ili, ako je napon u redu, sto bi moglo biti problem?Izlazni tranzistori?
Sto kazes na ne-uparenost izlaznih? :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
DIJELOVI: TREBA MI...