Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

16 Bit non os DAC-ajmo na vise od 16

Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: 16 Bit non os DAC-ajmo na vise od 16
    Objavljeno: 10.srpanj.2006 u 20:06
Malo sam se poigral sa 16 bitnim non oversampling DAC-om i rezultat je ovdi. Osnovna ideja je bila da se 2 DAC-a napajaju sa vremenski pomaknutim data i clock signalima a njihovi analogni izlazi se zbrajaju u analognom sumatoru (sa triodama - ne moren ja bez lampi). Za signal koji finalno gre vanka cu rec da ima rezoluciju od 17 bita. Morda posli smislim koje drugo ime a za sada moze stat i ovo. Na slikama su oscilogrami signala frekvencije 3 kHz i 6 kHz. Gornji kanal je direktni izlat iz 16 bit DAC-a a dolnji je rezultat sumiranja. Razlika u rezoluciji se jasno vidi a bogami se i jos jasnije cuje
Pozdrav

krepat ma ne molat
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.srpanj.2006 u 20:25
Opasan si ti kuhar.  Sad si zakuhao juhu koja neče mnogima dati mira.

Ideja je izvrsna.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
smario View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj smario Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.srpanj.2006 u 21:23
Ima jedna slicna tema na : http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=df5425adc4d008771d1eb08c1dc088e6&threadid=79452

Hoces mozda objavit projekt tako da ga mogu radit i siroke audiofilske mase? obrva 
CD-Perfect Sound Forever!
Na vrh
dioklecijan View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dioklecijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.srpanj.2006 u 21:42
Originalno postano od strane člana: sstrsat sstrsat napisao:

Malo sam se poigral sa 16 bitnim non oversampling DAC-om i rezultat je ovdi. Osnovna ideja je bila da se 2 DAC-a napajaju sa vremenski pomaknutim data i clock signalima a njihovi analogni izlazi se zbrajaju u analognom sumatoru (sa triodama - ne moren ja bez lampi). Za signal koji finalno gre vanka cu rec da ima rezoluciju od 17 bita. Morda posli smislim koje drugo ime a za sada moze stat i ovo. Na slikama su oscilogrami signala frekvencije 3 kHz i 6 kHz. Gornji kanal je direktni izlat iz 16 bit DAC-a a dolnji je rezultat sumiranja. Razlika u rezoluciji se jasno vidi a bogami se i jos jasnije cuje
Pozdrav

Možeš li nam objasniti koja bi bila praktična prednost ovoga u odnosu na klasični oversampling?
Na vrh
darko View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj darko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 10:01
ovako sto jos nisam vidio. alaj ti vera...
Na vrh
darko View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj darko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 10:25
hm, znao jesam da sinusoida kroz nonos dac neizgleda dobro, al ovo sto je covjek prikazao izgleda dosta sirovo.
Na vrh
Tihomir View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tihomir Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 12:54

U mnogim CD playerima se moze naci vise konvertera koji rade u paraleli i koji sumiraju izlaz. Sad da li koriste pomak  u signalu nisam siguran.

Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)
Na vrh
darko View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj darko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 13:18
tiho, mislim da je to na sto ti mislis 1bitni sustav daca.
cistokrvni 16bitni konverter konvertira digitalnu rijec zajedno i onda to ispadne kako je sstrsat prikazao!
ovo je samo moje vidjenje situacije, ako grijesim, neka me znalci isprave! 
Na vrh
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 14:12
Dioklecijan pise:
Možeš li nam objasniti koja bi bila praktična prednost ovoga u odnosu na klasični oversampling?

Kod klasicnog oversamplinga je frekvencija uzorkovanja unnozak osnovne frekvencije clocka (X4 , X8 ili i vise). Sve bi to bilo jako lipo kad se ujedno ne bi povecavale i male nestabilnosti - ono ca se danas popularno naziva jitter. Sa svakim umnozavanjem frekvencije se i jitter proporcionalno povecava a to se i te kako cuje. To je jedno od objasnjenja zasto za puno ljudi 16 - bitni non oversampling DAC zvuci bolje nego ki zna koliko puta oversampling, bez obzira ca oscilogram njegovog signala izgleda jadno u usporedbi sa oscilogramom signala iz oversampling DAC-a. Na oscilogramu se nazalost ne moze vidit uticaj jittera.
Ja nisan isal na nikakovo povecanje frekvencije uzorkovanja nego sam pustil da obadva DAC-a rade sa originalnim signalima , a povecanje rezolucije se dobiva analognim zbrajanjem vec formiranih analognih signala. Vremenski pomak ulaznih digitalnih signala za jedan DAC nije ostvaren sa nekim sklopom koji bi mogal unit neke svoje nestabilnosti i povecat jitter. U tu svrhu je jedan ulazni chip (DIR) stavljen u drugaviji mod rada a generirani su samo ˝vremenski prozori˝koji su omogucili da se njegovi originalni signali pojave sa odredenim vremenskim pomakom
Rezultat svega je da je ovo ipak ostal non oversampling DAC a rezolucija mu je povecana
Pozdrav
krepat ma ne molat
Na vrh
darko View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj darko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2006 u 14:17
respect!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600