Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman dnevne sobe

Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tretman dnevne sobe
    Objavljeno: 09.veljača.2021 u 14:52
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Pa nece mi cijeli zid biti takav, a postoji određena veza jer zena radi sa tim materijalima

Da je i cijeli zid prekriven ... prema debljini cini mi se da bi to moglo malo utisat 10-15khz dio i mrvu smanjit jeku, pa dzabe truda osim sto ljepo izgleda:) A da ispod tog fensi pluta stavis neki pravi absorber? .

Pa kombiniram uvjete estetike, žene, i poboljšanja aborbcije i izolacije.

Ne tražim savršenstvo, a nije pluto (cork) ni tako loše:

Kad smo već kod tog đira tretmana sobe, par pitanja:
 - imam viska stiropora (ŠVD 45x90x5cm)
 - namjera mi je staviti taj stiropor iza slika (akril na platnu)
 - ima li to malo smisla, prvenstveno da se smanji jeka u prostoru?
 - ako stiropor nema smisla išao bi na kamenu vunu koju bi također stavljao iza slika (slike su 90x60cm) - ima li to vise smisla?
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.veljača.2021 u 16:35
Ja bi stavljao iza slika koji bi bili na jednom golom zidu.
Taj zid gdje bi bile slike je oko 4m (cijela prostorija je DxŠxV=7.5m x 3.5m x 2.5m)

Evo slike prostora:

BTW: ako imate neku ideju šta staviti na zid gdje je TV bilo bi super smijeh

Editirao djigibao - 09.veljača.2021 u 16:37
Na vrh
demo995 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj demo995 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.veljača.2021 u 17:38
Originalno postano od strane člana: djigibao djigibao napisao:

Taj zid gdje bi bile slike je oko 4m (cijela prostorija je DxŠxV=7.5m x 3.5m x 2.5m)

Evo slike prostora:

Nešto slično ovome.

Editirao demo995 - 09.veljača.2021 u 17:46
Rpi/pi2aes-diy NOS Ad1865-yamaha c2x-yamaha b2 vfet-diy sb acoustics satori TW29RN-b/mw16/mw19
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.veljača.2021 u 19:26
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Evo slike prostora:

Ova slika mi nije jasna? Zvučnici su ti lijevo od sjedeće pozicije? I samo ćeš na taj zid iza kako si označio postaviti slike tj tretman? To ti nije naj, narušit ćeš zvučni balans ako tako neuniformno složiš tretman. Stavi tlocrt, ili me ispravi ako griješim što se tiče smještaja.

Kauc je kutni u obliku slova L.
Jedna strana kauca je na zidu, a druga u ravnini TV-a (vidi slike).

Nasuprot tog zida (gdje bi dosle slike) je velika staklena stijena (cca 2m) preko koje ide zavjesa.
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.veljača.2021 u 20:57

Kauc je kutni u obliku slova L.
Jedna strana kauca je na zidu, a druga u ravnini TV-a (vidi slike).

Nasuprot tog zida (gdje bi dosle slike) je velika staklena stijena (cca 2m) preko koje ide zavjesa.

Aha, ok. Ako debelo tretiraš lijevi zid, a desni ništa, narušit ćeš zvučnu sliku. Za smanjenje jeke i živosti sobe moraš rasporediti tretman uniformno po prostoru. Najkul opcija recimo tretirat strop. Ali možeš malo obogatit taj lijevi zid, samo nemoj pretjerat.
Bolja opcija su kutevi iza zvučnika. I onaj bliži kut iza garniture ako je moguće.
Ako je tlocrt više manje po mjeri onda mi se čini da sjediš i na sredini sobe, baš gdje ima najviše poništenja u bas regiji, tako da bi ti zbog toga i bas mogao biti tanak...pa ak možeš, pomakni se malo naprijed ili nazad, gdje ti bolje svira.
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 11:22
Pozdrav svim ljudima dobre volje da

Prije mjesec ili malo više dana sam se uselio u novi veći stan.
Aparatura se nalazi u dnevnoj sobi koja ima dimenzije DxŠxV=7.32m x 3.52m x 2.52m
Prostorija je zasad djelomično prazna tj. ima komoda na kojoj je pojačalo, tepih koji ima dimenzije 290cm x 200cm, kožni kauč L oblika (250cm x 250cm) i "stolić" 1m x 1m na kotačima koji se može micati po potrebi mig .
Želja je urediti/tretirati taj dnevno/slušni prostor ali naravno da ne liči na studio nego da i dalje to bude dnevni boravak.

Prva ideja je da se na lijevi zid stavi 5-6 slika (80cm x 60cm) ali sam mislio iza njih ubaciti stiropor koji trenutno imam viška u šupi.
Stiropor je ostao od izolacije zgrade i debljine je 5cm.
Ako to ne bi bilo od neke koristi kupio bi kamenu vunu koju bi isto onda stavio iza tih slika.

Na desnoj strani prostorije je velika staklena stijena koja vodi na balkon (cca 2m x 2m) i prekrivena je zavjesom (ali ne bas debelom, zasada).

Svaki savjet je dobro došao.

Neka pitanja i odgovori su bili u drugoj temi (KLIK) pa bih molio moderatora da ih prebaci ovdje, HVALA

Editirao djigibao - 10.veljača.2021 u 11:26
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 15:43
Goli zid ...
Što god stavio, u umjerenim količinama, bit će bolje nego da nema ničeg. To je sigurno.
Slike su odličan odabir (pogotovo neuramljene/blind rama), jer ujedno i vizualno obogaćuju prostor. Btw. ne znam da ćeš išta dobiti stavljanjem bilo čega iza slika.

Što se tiče zavjesa, one deblje znaju i previše upiti zvuk, pa ne treba ići tom logikom. Ja sam pokušao promijeniti svoje prije nekoliko godina, pa su završile u drugoj sobi proteza

Plafon je priča za sebe, gdje i kod sebe još uvijek tražim nekakvo rješenje.

Btw. ne kužim što je to po lijevom zidu? Komadi pluta? Ne znam kako tebi, ali meni izgleda dosta ... ne baš lijepo haha
 A bogme je tu mali problem i TV, ali što je tu je, ne? mig

Sve u svemu, ako slike već imaš - super. Ako ih nemaš i slike koštaju, pa čak i one tzv. ukrasne, pogotovo u toj količini. No, to je još uvijek puno jeftinije od dedicated apsorbera.
Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 16:19
To na lijevom zidu su trenutno kartoni tj. shema kako bi postavio slike...cisto da vidim vizualno kako ce to izgledat...prije nego izbusim rupe.

Na TV stavim deku kad bas zelim slusati nesto i kad sam solo.
Slike imam, moj stari ih je crtao, tako da tu nema troska (akrilne boje na platnu) jedino sto cu kupiti su okviri za te slike (naravno bez stakla).

Zasad je u planu kupiti okvire iz Ikea-e.
Ovako nesto - KLIK

Editirao djigibao - 10.veljača.2021 u 16:23
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 16:56
Okvir/rama uvijek "mijenja" sliku, pa ako ti se slike uistinu sviđaju (pretpostavljam da je platno na blind rami u pitanju) samo pozabijaj čavle za slike u zid i okači ih. Najbolja i najjeftinija solucija obrva

Doduše ja ih ne bi baš tako "nabacao", i bilo bi bolje da su 60x90 (uzdužne), tako bi se dale bolje/ljepše rasporediti na ta 2 zida. No, odradit će svoju funkciju, ovako ili onako, a estetiku svatko prilagođava sebi.

Samo njih kad staviš osjetit ćeš popriličnu razliku. Možda ti se više ništa ni ne bude dalo raditi glede akustike.

Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 17:07
Slike imaju ruzan rub tako da je okvir pod must mig

Nisu na 2 zida nego samo na jednom...ne znam na koja 2 zida si mislio?

Editirao djigibao - 10.veljača.2021 u 17:09
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Stigla komponenta veoma lije...