Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zatvorena temaFight Club

Odgovori Odgovori Stranica  123 89>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Online
Direktni link do posta Tema: Fight Club
    Objavljeno: 28.siječanj.2021 u 19:59
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Što bi reko drugar appy, popol pomnožio glavu s nulom haha

Pa i nije bas. Glava je pristojno pitao, popol mu je vrlo srtpljivo i jednako pristojno odgovorio. Ipak i neistomisljenici mogu diskutirati na normalan nacin, bez vrijedjanja i podbadanja. Glava ce odgovor sigurno razumjeti, ne znam koliko ce mu se svidjeti, ali ni u pitanju ni u odgovoru ne vidim da je netko nekog namjeravao mnoziti s nulom.

Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Status: Offline
Direktni link do posta Objavljeno: 28.siječanj.2021 u 16:08
Što bi reko drugar appy, popol pomnožio glavu s nulom haha
đez je limunada

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Direktni link do posta Objavljeno: 28.siječanj.2021 u 12:37
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

ajmo onda od tvog posta, od lakšeg tj. od Kanathea. 
Dakle, tebe bi zadovoljilo da ja kažem da ne razumijem glazbu Kanathea ili da mi se ne sviđaju. Hm...teško je nešto ne poslušat barem nakratko od predložene glazbe. Zato je ljudi i predlažu. Kad mi je nešto doasadno ni ne komentiram.
Al teško je ne komentirat Kanathe. Prvo, jedva razlučujem instrumente a tekst nikako. Ti vjerojatno čuješ razliku  na gramofonu ili CD playeru haha 
Pitam te o čemu oni pjevaju, ti odšutiš. 
Pa jel znaš o čemu pjevaju ? Ja sam na internetu pogledao njihove tekstove jučer. Uglavnom neke smrti, ne spominju često pakao, može se zaključiti da su oni depresivni  ili samo to glume da se prodaju mulariji. Nisam čitao njihove intervjue ali na slikama nemaju sotonističkih obilježja, možda na jednoj slici.
Pogledao sam im neke spotove. U jednom neki momak izvrće oči, gleda se u ogledalo i upuca se u glavu. Na drugom spotu neka mulica odsječe nekom ili beskučniku ili domorodcu jezik pa šiklja krv. 
Ne znam jel ti prošlo ispod radara da zadnji masakr nekog mulca u Americi je bio inspiriran sličnom glazbom tj. jednom grupom ( zaboravio sam kako se zove) koja je slične tekstove imala kao Kanathe  i pozivala na samoubojstva, ubojstva itd.
Narod bi rekao : Tko s vragom tikve sadi...
Ja bih citirao jednog sveca koji je rekao da je vrag kao pas na lancu. Laje i reži al grize samo ako mu se približiš. Sad ti možeš opet upotrijebit riječi Duhovni kmetovi, konzerve itd. al ako ne kažeš što nalaziš vrijedno u Kanatheu a da bi ljudi trebali slušat, gubiš vjerodostojnost...
Ili kaži barem kakvo preneseno značenje imaju Kanathe

glava, hvala ti na ozbiljnom postu. Odgovoriti ću, iako je besmisleno, zato što volim izazov da pokušam jasno formulirati razloge za neku svoju poziciju.

Prvo jedna sporedna stvar, ali je zapravo znakovita - pitaš "o čemu oni pjevaju". Dvije su pogrešne pretpostavke u tom pitanju, koje otkrivaju prilaz materiji koji unaprijed uzrokuje to da po mogućnosti ne možeš otkriti o čemu se radi.

Prva pretpostavka - da pjevaju. Ovdje se ne radi o pjevanju. Slušam relativno malo muzike u kojoj ima pjevanja. Naravno, možemo pitati što je pjevanje - i u tehničkom smislu i u širem estetičkom smislu na način "koji je estetski smisao pjevanja". Neću u to ulaziti, ali bjelodano je da ovdje nije riječ o pjevanju. Riječ je o vokalnoj ekspresiji. Ista stvar se može primijeniti na "sviranje" ili "muziciranje". Ovdje nije riječ niti o sviranju, već više o onome što bi se moglo nazvati dizajnom zvuka. To pretpostavlja da se zvuk konstruira, gotovo kao zvučna skulptura, na taj način da ima neka zvučna svojstva, u koja svojstva i cjelinu je ugrađena intencija (pa stoga i ideja) kreatora. Način na koji se takav materijal sluša je vrlo različit od načina na koji se sluša muziciranje. Na tom tragu, i vokal je ovdje primarno zvučni fakt sa estetskim svojstvima, a ne pjevanje, kao niti riječ. E sad, ovdje postoje riječi, za razliku od nekih muzičara gdje ima vokala ali nema riječi (Cocteau Twins npr.). Pitanje je onda - zašto ima riječi, a naglasak nije na "prijenosu rječite poruke". Tu se radi o riječi kao određenom suplementu onoj estetskoj strani priče. To potvrđuje i način na koji su riječi pisane - kao sugestije, kao slike, impresije. To nije "logos". Imaju karakter slike mnogo više nego karakter klasičnog "rasuđujućeg jezika".

Drugo - kažeš "o čemu" (pjevaju)? Djelomično sam to napisao već gore. Tu nema "poruke" (za mene najniži stupanj umjetnosti) u smislu da postoji neka razumski dogotovljena pozicija, koja se onda "prevodi" u estetiku. Takva estetika je doista ono što je govorio Platon - sjena sjene i fundamentalno nema smisla u usporedbi sa recimo filozofijom koja je neposredniji govor misli. Međutim, ono u čemu je Platon napravio previd jest da estetička domena ima svoje vlastite jezike. Govor muzike je drugo od govor rasuđujućeg logosa. Govoriti o "porukama" u muzici jest govoriti o ovom rasuđujućem logosu u sebi neprimjerenom mediju. Za mene - načelni promašaj i umjetnost koja je na rubu manipulativnosti, gdje estetska dimenzija samo "pojačava" ili "oslabljuje" i sa strane i usporedno "komentira" logos. Manipulacija i melodramatika. Kod Khanate toga nema - postoji neposredan estetski izričaj. Sada teže pitanje: kako pristupiti tome. O tome sam pisao već mnogo puta ovdje. teško pitanje i teško je drugome pomoći u pristupu čak i kad to ovaj drugi želi, pa se neću tu puno truditi, ali ukratko: ovakva muzika se sluša jednako kao i minimalizam. Fokus staviti na samu zvučnost zvuka. Promatrati kako jedan zvuk slijedi iz drugog i gledati tu unutarnju dramatiku kretanja. Otvoriti emocije prema tome. Neobično je da čista zvučnost zvuka ima pristup doživljajima i emocijama - to nemaju samo melodije, harmonije, ritmovi. Uz to, čak i sama teksturalnost je zanimljiva na isti način na koji je zanimljivo dodirivati neobrađeno drvo ili neki metal ili zemlju i sl. Kako objasniti smisao mirisa onome koji nije u stanju mirisati? Kako objasniti - nekome tko to nije u stanju vidjeti i osjetiti - poetičnost kretanja kamerinog oka unutar jednog jedinstvenog kadra u nekom filmu A. Tarkovskog? To je sve jezik koji se uči.

Na kraju, ovaj najpovršniji dio koji te muči - tebe hvataju vragovi i sveci i anđeli i jednorozi pa kroz tu optiku čitaš stvari oko sebe. Znam da nemaš iskustva u ovakvoj muzici pa ću ukratko pojasniti: Khanate je recimo bend koji se svakako može nazvati "post-metalom"...nije tu bitan "metal" i kako nazivamo taj žanr - bitan je kerakter ovoga "post-". On ovdje znači to da se radi o iznimno naslušanim ljudima, koji mnoge tradicije metala i ekstremnijih vrsta muzike poznaju jako dobro, ali onda rade korak dalje. I sada to "post": kako rade korak dalje? Tako da ogoljuju prijašnje tradicije na čiste estetičke momente, gotovo pa apstrahirane slike, teksture, ugođaje i onda ih slažu po principima koji su zapravo avangardni: po principu kolaža, po bitno nemuzičkim principima, po principima tekstura i sl. Zato sam i napravio raniju usporedbu s minimalizmom. Neću ponavljati funkciju riječi u cijeloj priči. U tome je i velika razlika ovakvog benda i muzike u odnosu na recimo već spomenuti "metal", koji je klasična pop muzika. A ako govorimo o riječima i "porukama" metala - tu ima vjerojatno svega nekoliko retardiranih sotonista u cijelom moru bendova, pa onda velika većina onih koji rabe određenu ikonografiju da isprovociraju konzerve poput tebe i opet neki mali broj onih koji prodaju proizvod klincima.  I još mnogo toga, naravno. Ali takva muzika me ne zanima. Kako rekoh - muziciranje mi je banalno. Ovdje govorim o Khanate kao primjeru muzike i vrste slušanja koja je izuzetno neshvaćena.

Na kraju - nesumnjivo je da je ovo "mračnija" muzika, da su slike mračnije, da su zvukovi takvi i da su emocije takve. To je sada stvar subjektivnog ukusa. Neko voli sretnu muziku. Ja to ne podnosim. netko voli nekakve drugačije ugođaje. E sad, ti misliš da sam ja psihopat zato što volim tako nešto. radiš i onu smiješnu grešku koju podvaljuju političari u americi "Marilyn Manson i Doom su krivi za ubojstva u školi". Ne, neke druge stvari su krive za to - odsutni i/ili sjebani roditelji, lako dostupno oružje, nasilna kultura u same duše kapitalizma i ostali stvarni društveni problemi. Nikakvi vragovi i anđeli i bogovi i onostranosti. Dakle, umjetnost ne djeluje na način "muzika mi je rekla da učinim to i to i ja radim to i to". Ja znam da tvoja ekipa ljude vidi kao ovce i odgaja kao ovce, ali normalan svijet ne funkcionira tako. Pa na tom tragu: kad slušam ovakvu muziku, uspješno dolazim u kontakt sa sobom, u introspekciju. Promatram svoje osjećaje, osvještavam se. Doživljavam poneki horor unutarnjeg svijeta osobe koja nije pri sebi (recimo poneke teme kod Khanatea gdje se oslikava unutarnji svijet ili postupak ubojice) - ne na način "wow, cool, i ja sam ubojica", nego na način da doživiš lagani šok i dostancu i u tome otkrivaš humanitet. Ne gledaš slike holokausta da bi drkao na holokaust, nego da bi zajedno s Adornom i Horkheimerom rekao "nikad više". U tome je poanta. "Igranje uloga" u tekstovima nije "zagovaranje" tih uloga, kako ti to naivno gledaš.

Toliko za sada.

Editirao popol_vuh - 28.siječanj.2021 u 12:50
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Direktni link do posta Objavljeno: 28.siječanj.2021 u 10:30
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Kmetovi su oni koji ne mogu pojmiti Khanate do razine da kažu "nije za mene, ne odgovara mi, ne sviđa mi se, ne razumijem ili nešto treće - ali vidim autentičnost u cijeloj priči i svakom svoje - respect". 

ajmo onda od tvog posta, od lakšeg tj. od Kanathea. 
Dakle, tebe bi zadovoljilo da ja kažem da ne razumijem glazbu Kanathea ili da mi se ne sviđaju. Hm...teško je nešto ne poslušat barem nakratko od predložene glazbe. Zato je ljudi i predlažu. Kad mi je nešto doasadno ni ne komentiram.
Al teško je ne komentirat Kanathe. Prvo, jedva razlučujem instrumente a tekst nikako. Ti vjerojatno čuješ razliku  na gramofonu ili CD playeru haha 
Pitam te o čemu oni pjevaju, ti odšutiš. 
Pa jel znaš o čemu pjevaju ? Ja sam na internetu pogledao njihove tekstove jučer. Uglavnom neke smrti, ne spominju često pakao, može se zaključiti da su oni depresivni  ili samo to glume da se prodaju mulariji. Nisam čitao njihove intervjue ali na slikama nemaju sotonističkih obilježja, možda na jednoj slici.
Pogledao sam im neke spotove. U jednom neki momak izvrće oči, gleda se u ogledalo i upuca se u glavu. Na drugom spotu neka mulica odsječe nekom ili beskučniku ili domorodcu jezik pa šiklja krv. 
Ne znam jel ti prošlo ispod radara da zadnji masakr nekog mulca u Americi je bio inspiriran sličnom glazbom tj. jednom grupom ( zaboravio sam kako se zove) koja je slične tekstove imala kao Kanathe  i pozivala na samoubojstva, ubojstva itd.
Narod bi rekao : Tko s vragom tikve sadi...
Ja bih citirao jednog sveca koji je rekao da je vrag kao pas na lancu. Laje i reži al grize samo ako mu se približiš. Sad ti možeš opet upotrijebit riječi Duhovni kmetovi, konzerve itd. al ako ne kažeš što nalaziš vrijedno u Kanatheu a da bi ljudi trebali slušat, gubiš vjerodostojnost...
Ili kaži barem kakvo preneseno značenje imaju Kanathe
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Direktni link do posta Objavljeno: 27.siječanj.2021 u 10:22
glava, suvremena muzika je suvremena muzika: podjela na masovnu i visoku kulturu odavno više ne postoji. A ako govorimo o avangardi, opet više nije slučaj da avangarda postoji u suvremenoj klasici, pa se onda u određenim oblicima polako seli u popularnu muziku. U to da Sten ima puno za reći o ovoj temi ne sumnjam.

Duhovni kmetovi su dogmatski duhovi, oni koji nisu u stanju niti imaju volje pokušati izaći iz svoje uske svijesti oko koje su izgradili bedeme. Oni koji stalno razmišljaju na "mi i oni" način, koji reproduciraju jeftine mitove koji omogućavaju perpetuiranje i petrificiranje odnosa moći. Oni koji ne shvaćaju da su dobro i zlo u nama samima, svakome od nas i da smo mi i naša volja ono odlučujuće i u tome tko smo i u onome što radimo. Kmetovi su oni koji ne mogu pojmiti Khanate do razine da kažu "nije za mene, ne odgovara mi, ne sviđa mi se, ne razumijem ili nešto treće - ali vidim autentičnost u cijeloj priči i svakom svoje - respect". 

Što se tiče "razmišljanja svojom glavom", još nisam naišao na odraslu osobu, adolescenta ili klinca koji ne bi bio uvjeren da "razmišlja svojom glavom". To možemo objesiti mačku o rep. Vrednije je vidjeti reproducira li netko tipične populističke mitove i je li spreman na misaoni iskorak u nepoznato. Ti prvo činiš skoro svakim svojim postom, a u pogledu drugog si konzerva samotakva. Za mene to nije "ne misliti svojom glavom" već "ne misliti". 
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Direktni link do posta Objavljeno: 27.siječanj.2021 u 09:12
prebacujem se u klub.
Na RIP temi više neću odgovarat jer nemam više ništa pametno nadodat. 
Krećem od zadnjeg Popolovog posta

Popol kaže meni:
Super mi je kad treš i duhovni kmetovi koji su u suštini cajkaroši "briju na klasiku" i fin zvuk i nešto kak'ti "kritički" pričaju o inteligentnoj i estetski vrlo promišljenoj suvremenoj glazbi.

Ja kažem Popolu 
haha. O suvremenoj glazbi više može reći Sten ako si mislio na klasiku.
Za tvoju informaciju nikad nisam slušao cajke al ima dobre novokomponovane glazbe npr. Mali mrav u njedrima nesto, Dođi da ostarimo zajedno itd.
Al ajmo o bitnom. Zašto misliš da sam duhovni kmet i kakva je to složenica uopće. Al nemoj mi nadrobit svašta i ništa nego kaži stvarno, tko su duhovni kmetovi. Ne moraš ako nećeš mene spominjat u 1. licu ali i možeš. Ja se ne bojim raspravljat o bilo čemu, neću se ni uvrijedit a neću ni radit pritisak na Admina tipa...a forum nevalja, nije čudo da nevalja jer se javljaju svakojaki tipovi, a treba pisat tužbe, a treba banirat  itd.
Dakle, zašto sam ja duhovni kmet ? Kome sam to podložan ? Valjda misliš da ne razmišljam svojom glavom. S čim se ne slažeš u mom razmišljanju ? To su pitanja da ti pomognem u oblikovanju tvog izražavanja.
Mogu li ti nekako pomoć da se jasnije izražavaš ?
Na vrh
George View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Direktni link do posta Objavljeno: 26.siječanj.2021 u 21:35
ima ili otislo?
Na vrh
Sveti_Ilija View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Direktni link do posta Objavljeno: 26.siječanj.2021 u 20:18
Više nema, otišlo jučer.
Ima jedan poznanik sa nekom ogrebotinom na furniru, mislim da je rekao 2500e.
Na vrh
George View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Direktni link do posta Objavljeno: 26.siječanj.2021 u 19:08
Gdje ima povoljno C1 za kupiti?
Na vrh
Sveti_Ilija View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Direktni link do posta Objavljeno: 25.siječanj.2021 u 19:04
Ma nemogu prolazit od zvučnika više, jučer sam nosio PSB i dans su me leđa uhvatila.
Dva para i dosta
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 89>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Zvučnici za 35 kvadrata