Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Synology NAS - prijatelj u digitalnom svijetu

Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 13:24
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Medjutim i dalje mi nije bas najjasnije sto konkretno zelite sa cime povezati i gdje se sve to tocno nalazi u stanu/kuci i koje sve opcije imate.

Prije svega, Amigo bi želio da mu pjesme sa NAS-a sviraju bolje nego što sviraju.
ISP router mu je na ulazu u sobu. Na zidu suprotno od ulaza mu se nalazi HiFi sustav. Tamo se trenutno nalazi i NAS, te jedan switch , na koji je povezan i SotM i NAS (nisam siguran da li su direktno te dvije komponente povezane).

Uglavnom, trenutno ne može direktno pustiti stvar sa NAS-a na SoTM, već se povezuje na LMS /NAS. Usporedba slušanje jedne te iste stvari mu zvuči drugačije (lošije) takvim povezivanjem, nego kad istu pjesmu pročita preko USB sticka uključenog na SotM direktno.

Pokušali smo upogoniti direktno povlačenje pjesme iz NAS music foldera (bez LMS-a kao koljena između), ali nismo uspjeli (meni cajtung vremenski, a i nedovoljan skill da bih na prvu skontao razne opcije na SoTM i njihovu međuovisnost).

Ne znam, ja se nisam kod sebe doma uspio povezati na NAS (kao računalo na networkingu), već sam NAS vidio kao media player (te se mogao na njega povezati prek browsera, baš na sučelje NAS-a). Skužio sam da mi defaultna instalacija windowsa 10 na PCu nema uključen SMB protokol. KAd sam ga uključio, sve je bilo ok. Da li nešto slično možda treba na SoTM, ne znam.

Njegovo računalo nije prepoznalo moj NAS na mreži (radi usporedbe puštanja neke pjesme sa mog u odnosui sa njegovog). Možda također zato što mu nije uključen SMB protokol, a možda ima drugačiji range adresa, pošto moj NAS ima dodijeljenu statičku.

Radi prijedloga iz one druge teme (LAN...) stavio sam link kako bi se možda sredila ta lokalna mreža u sobi pomoću dodatnog routera i access pointa (ima nekih linkova koje sam quotao Icoma):

Originalno postano od strane člana: Icon Icon napisao:

Inače, generalno govoreći za lokalnu mrežu je daleko bolja opcija kupiti mrežni router poput recimo https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/ i recimo njihov access point https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/
nego router sa integriranom bežičnom mrežom.
Ovo gore navedeno lagano ulazi u profi vode, a nije previsoka cijena (cca za router i aacess point oko 1000kn) za opcije i kvalitetu koju ovaj dvojac nudi.

Na router onda možeš direktno žicom spojiti NAS, PC, a preko access pointa sve ostale uređaje koje ti trebaju, od mobitela, tableta i sl. koji ne zahtjevaju žicu i imaš vrlo solidno složenu lokalnu mrežu na koju onda s vremenom možeš spajati i nove uređaje i modem za pristup internetu kada ga jednom omogućiš u prostoru.

Editirao Darco - 12.lipanj.2020 u 13:30
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 17:12
Dakle ajmo ponajprije izbaciti iz jednadzbe sve uljeze i nepoznanice.
Routeru upaliti i konfigurirati dhcp server, postaviti ip range. Po zelji i potrebi moguce je podesiti static dhcp tj. fiksni ip uredjaja po mac adresi ps ce mu se uvijek dodijelti isti IP (osim ako u tom trenutku nije vec zauzet). Na taj ce nacin i sotm i nas imati fiksni ip na neki nacin.
Ako se ide sa zicom, sa oba uredjaja povuci direktno kabele na routerow interni switch. U slucaju wifi-a oba uredjaja spojiti na wifi.
Na taj ce nacin i stom i nas biti u istom subnetu i stvar je njihove konfiguracije kako ce sotm pristupati na nas. Ako se ne varam u pitanju je synology i on ima dosta standardnih opcija kako podesiti network share (bilo ms win net share ili samba ili sto vec).. Kako ce sotm pristupati na mrezni disk stvar je njegove konfe a istu pretpostavljam da imate u user manualu od samog uredjaja.
Osobno nisam koristio takve uredjaje da bih znao neke detalje o cemu se tu radi i kakav hardver i softver imaju. Ono sto pretpostavljam da je to neki custom build linux ili win os-a.

Sto se tice same mreze, da bilo bi stabilnije da imas drugi router i wifi a da ISP kanta radi samo kao modem prema njihovom dslam-u. Time je lokalna mreza u tvojoj kontroli sa pouzdanijim uredjajima a samo pristup na net ti prolazi preko ISP-ovog rutera. U konacnici ne treba ti nikakav pristup na net da bi ti radio streaimng za slusanje glazbe u sobi.
Ako je sve u istoj prostoriji dovoljan je combo routera i wifija jer odvojeni uredjaji nisu nuzno i bolji a imas samo dodatni problem sa zicama i napajanjem itd.. 
Postoji mnogo opcija a pitanje je sto se zeli postici i koliki je budget (isto kao i kad slazes hifu..)

Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 17:40
Amigo@
ovo je sa stranica za sms200 ultra:

Ovo ovdje kako bi se trebao NAS povezati kao share:

Ova adresa na path polju je IP adresa NAS-a, pretpostavljam. Bit ce da kinezi snimaju pa nema zvuka. Valjda su štedjeli kako bi komponenta bila dostupnijahaha

Editirao Darco - 12.lipanj.2020 u 17:42
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 22:45
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Amigo@
ovo je sa stranica za sms200 ultra:

Ovo ovdje kako bi se trebao NAS povezati kao share:

Ova adresa na path polju je IP adresa NAS-a, pretpostavljam. Bit ce da kinezi snimaju pa nema zvuka. Valjda su štedjeli kako bi komponenta bila dostupnijahaha

Da to je network share i mapirani folder. Naravno trebas i credentialse kako su postavljeni na NASu da se autoriziras.
Zaboravio sam napomenuti da kad na routeru upalis dhcp da onda na klijentskim uredjajima maknes static ip adrese i ostavis dhcp pa ce iste dobiti od routera. Postavi si static dns podatke u tabelu na ruteru za nas i sotm i onda si miran. Ja to radim doma pod obavezno jer time bilo kakve izmjene na mrezi radim na samo jednom mjetu i uopce ne trebam dirati postavke na klijentskim racunalima, a ima dosta..
To se podrazumjeva ali cisto da bude jasnije.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 14:35
Novi Eunhasu daje izbor 1000BaseT i 100BaseT. Po defaultu je na 1000 i tako kod mene, a prijavljeno je i drugdje, zvuči mnogo lošije.
NAS se čini se popravio, promijenio sam neke postavke u Linuxu i u LMS-u. Ostaje podesiti mrežu. Ali opet svira dobro.
    Moj HiFi
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 14:40
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.lipanj.2020 u 13:07
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

I nakon 1h, imam 50+ miliona pjesama udaljenih na dohvat prsta, bez dizanja iz fotelje (koliko je to dobro ili ne dalo bi se raspravljati), plus AI koji preporucuje slicne albume i otkriva mi brdo nove muzike.

heh, bilo bi super da u tih 50 milja pjesama pripada i ono što je izvan ralja diskografske industrije, u što ide i gro nekih žanrova, kao što je americana. ali nema, servisi su koliko čujem oženjeni za diskografsku industriju. i tu je bummer, ako slušaš neš drugo

a o AI da pogađa tvoje želje hahh...to morti pali kod isprogramiranih ukusaljutfalalepa, radije bi sam iskao
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,859 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike