Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko je, realno, ampu potrebno snage?

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 14:40
Nije ništa automatski bolje.

Ono što mene zanima, a nije navedeno u nijednom postu u navedenoj temi, kako stoje stvari po pitanju "potrebne kvalitetne" snage u kombinaciji pre ampa i izlaznog pojačala (ta kombinacija me i općenito zanima , a znam da nedovoljno razumijem odnos i važnost uloga)

Cijelu sam temu pročitao, ali nisam naišao na nikakve konstatacije ili mišljenja u slučajevima dva ampa.

Vjerojatno je važniji odabir izlaznog po pitanju kontrole.....ali opet, kakva snaga je potrebna za pre amp (kao što rekoh, taj dio mi je još dosta zbunjujući)

Editirao Darco - 19.svibanj.2020 u 14:46
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 15:13
Saznati točno koliko snage trebaš možeš prilično lako na osnovu zadanih ciljeva sustava s obzirom na zvučnike koje posjeduješ, npr. limitirati s obzirom na distorziju je prilično razumno. Dobiješ vrlo egzaktnu brojku pa na temelju tog kriterija brzo suziš izbor pojačala.
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 15:24
Sta to znaci "limitirati s obzirom na distorziju"?

Moja neka polazna tocka je; ako imas toplije zvucnike gdje se mora kontrolirati (pretjerana) kolicina basa, probaj neku D klasu koja obicno dolazi sa 200+ W. Ako je zvucnik balansiran, ili svjetlijeg karaktera, onda ce AB ili A klasa raditi dobro, sa vise W ako je imendancijska krivulja posvuda i niza osjetljivost.
Ja sam npr stavio topliji cjevni preamp i neutralan/hladan D izlaz, na otvorenije/svjetle zvucnike, tako da su raznorazne kombinacije moguce, cisto jer sam ciljao odredjeni karakter zvuka, dokle bi neka druga osoba izabrala drugaciji pristup ...
Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 15:35
Prvo da rezimiramo zašto pretpojačalo uopce postoji kao zasebna komponenta.

Prvenstveno radi želje da se odvajanjem sklopova zaslusnih za prve stupnjeve pojačanja postignu bolji uvjeti za rad takvih sklopova, odnosno povisi im se kvaliteta.  
Bolji uvjeti podrazumjevaju više cimbenika poput fizickog i elektrickog odvajanja sklopova od velikih transformatora kakvi borave u pojačalima snage i samim time imaju potencijal da sire u okolinu više smetnji, zatim više prostora za bolje elaborirana sklopovlja napajanja, amplifikacije, vođenja mase(grounda) , odvajanje L i R kanala(manje preslusavanje....

U pretpojačalima se cesto nalaze i izuzetno osjtljivi sklopovi gramafonskih prepojačala koja se nalaze ispred sklopova linijskih prepojačala, pa ih možemo nazvati i predpretpojacala. 
Uglavnom u pretpojačalu se nalaze vrlo osjetljivi sklopovi koji samim snižavanjem smetnji u okolini imaju uvjete za bolji, niži ukupni generirani šum itd.

Kako sad imamo vec neko naponsko i strujno prepojačanje signala i pojačala snage su relativno rasterecena potrebe za pojačanjem pa sklopovi unasaju manje suma.

No postoji i druga ne tako ocita interakcija preampa i izlaza koja kreira potrebu za pretpojačalom.

Izlazna pojačala znaju imati prilicno prgave ulazne stupnjeve što se pogona tice, cak slicno ponašanju zvučnika što se impedance tice, ali umanjeno naravno i u rangu manjih velicina i nivoa signala, ali prisutno.
Tu uskace prepojačalo da svojim "potencijalom" na izlazu bez problema izlazi na kraj sa "zlocestocama" ulaznih stupnjeva pojačala snage, i rasterecuje izvorne komponente tog zadatka koje cesto one niti ne mogu odraditi.

Da skratim, kombinacija pretpojačalo i izlazno pojačalo postoje da bi se lakše postigla što viša kvaliteta odrađene zadaće amplifikacije kao takve.

Editirao Gašo - 19.svibanj.2020 u 15:52
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 15:38
Krivo sam se izrazio...

Kako je bilo govora i optimalnom iskorištavanju kombinacije pojačala i zvucnika (ovisno o efikasnosti i inim stvarima), te je to dosta dobra opisano (i tehnički i funkcionalno)....zanimalo me na koji to parametar/šta god osoba treba obratiti pozornost kod odabira pre ampa (da ne bi zajebo prijašnju priču o "optimalnom" setupu pojacala i zvucnika.......)
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 15:50
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Saznati točno koliko snage trebaš možeš prilično lako na osnovu zadanih ciljeva sustava s obzirom na zvučnike koje posjeduješ, npr. limitirati s obzirom na distorziju je prilično razumno. Dobiješ vrlo egzaktnu brojku pa na temelju tog kriterija brzo suziš izbor pojačala.
Nebi se slozio da je to tako jednostavno jer u glazbenom materijalu zna biti nepredvidivih tranzijenata puno višeg nivoa od predviđenog prosjeka glasnoce koji nerijetko prolete odrezani, nekorektno odrađeni a uz to mogu zasititi sklopove amplifikacije (trenutni clipping).
koliko ce to primjetno biti ovisi i o tome kako se pojačalo nosi s takvim momentima i koliko brzo dođe k sebi nakon tih pojava.
Govorimo sad o kvaliteti.

To je povezano i sa onom pojavom da kvalitetna pojačala vece snage zvuce poletnije i opustenije od onih manje snage.  
Ima veze i sa povecanim potrebnim brzinama sklopa (slew rate) kod pojačala vece snage. Njihov odziv na brze tranzijente je brži u odnosu na braću manje snage.

Također, neki ljudi, inženjeri, su primjetili da viši naponi napajanja sklopova daju bolje zvucne rezultate, cujna je ta sloboda, tako da neki dizajniraju i pretpojačala koja rade na iz prve gledano nepotreno visokim naponima napajanja sklopova.
Također to je ponekad i razlog zašto lampaška (pret)pojačala imaju protocniji i "brži" zvuk od tranzistorskih.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 17:13
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Sta to znaci "limitirati s obzirom na distorziju"?

Pa uzmeš distorziju kao kriterij. U tipičnom slučaju gdje je pojačalo jače od zvučnika, zvučnik je taj koji će se prvi početi buniti. Radiš sinusne sweepove i pojačavaš dok ne dosegneš izmjerenu distorziju koja je objektivno ili subjektivno prevelika i tu staneš i tu ti bude limit glasnoće za bilo koji sadržaj koji puštaš.
Tako ja recimo štitim sub jer nemam naponski limiter na pojačalu, našao sam najveću glasnoću na kojoj sub može svirat bez da pređe kulturni THD i preko toga ne idem.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 17:18
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Nebi se slozio da je to tako jednostavno jer u glazbenom materijalu zna biti nepredvidivih tranzijenata puno višeg nivoa od predviđenog prosjeka glasnoce koji nerijetko prolete odrezani, nekorektno odrađeni a uz to mogu zasititi sklopove amplifikacije (trenutni clipping).
koliko ce to primjetno biti ovisi i o tome kako se pojačalo nosi s takvim momentima i koliko brzo dođe k sebi nakon tih pojava.
Govorimo sad o kvaliteti.

Mislim da opet ponavljamo staru priču, ako sam namjestio glasnoću tako da na 0dBFS nema prevelike distorzije onda nikakav tranzijent neće preći tu glasnoću, nego će zašiljit u 0dBFS i gotova stvar.
A ako recimo znaš da ti je najveći peak u pjesmi na primjerice... -7dBFS, onda možeš mirno pojačat svoj amp za još esktra 7dB.

Editirao donkimizer - 19.svibanj.2020 u 17:21
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 17:31
Ja jos nisam uspio pojacati toliko jako da cujem distorziju, bilo pojacala, bilo zvucnika! Ne govorim tu o nekim sinusoidama, nego i glazbi sa jako glasnim tranzijentima. Mislim da bi mi prije mozak i usi zadistorzirali od buke...
Danasnje razine distorzije su vrlo niske, cak i u lampasima (koji pak imaju "ugodne" harmonike i distorzije), a ako vec slusas toliko glasno da dolazi do clippinga i distorzije, treba vjerojatno prec na potpuno drugi sistem.
Ne vidim nacim odabira pojacala mjerenjem nekakve distorzije pojacala i/ili zvucnika pri ultra velikim glasnocama, 
Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 17:54
To je kriterij za odabir SNAGE pojačala, a ne pojačala. U odabire pojačala ne ulazim. haha
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Mytek Brooklyn Bridge (strea...
Forum: Retro audio