Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Off-topic, a opet, srž svega

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Privremeno zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Off-topic, a opet, srž svega
    Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 23:20
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

@Sten - ne tražim ja za sebe kraći put prema nekom cilju, već se unutar ove teme orijentiram na iskoristivost kluba, kao jednog od "alata" u nekom razvoju. Možeš ti slobodno ispričati svoje iskustvo i "alate" koje si koristio na tom putu. Također, znam da je napisano tema i tema (Gašin citat je iz jedne takve teme započete 2011. mislim) ali vremena se mijenjaju, kao i pojedinci, pa tako neke stvari iz prošlosti danas mogu izgledati sasvim ili barem malo drugačije

Klub je dobar pomoćni "alat", da sad ne ponavljam više.
Moj put je ništa posebno (i nebitno u konačnici) samo puno pasioniranosti, vremena i volje da se hrpa stvari donese doma i posluša sam za sebe. I da od svega toga oforrmim mišljenje, sam za sebe.

Ako gledamo striktno hifi, u njegovoj samoj definiciji, tu se ništa ne mijenja. Stoga, ono što je u arhivi foruma napisano prije 10 godina, jednako je relevantno i danas.
Za razne nove featurse i slično, Popol je već dobro odgovorio.

Btw. sama tema tj. njen naziv ...
Da uopće dođe do off-tpica (OT) treba imati topic, da ne kažem kvalitetan topic, pa onda on može iznjedriti i smislen OT. U zadnje vrijeme ne vidim baš toga puno, tako da počinjati topic sa OT u nazivu ... bit će puno pisanja, ali ...
Ustvari, tko zna. Možda na 30-oj strani i bude nešto zanimljivo haha
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 22:39
Jep, vrlo površni parametri.. Ali kao što je i Gašo naveo primjer nekih kriterija......dobro odabrani kriteriji bi olakšali metriku i približili stvari realnosti
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 22:27
Same ove kategorije "connectivity, ease of use i features" su lifestyle kategorije, to za mene nema veze sa hifijem. A "overall" je besmislena kategorija.
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 21:09
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Audio proizvod iz high end kategorije bi trebao biti oličenje sljedečih kriterija:
A)Visoke audio performanse koje- tehnički što manji utjecaj na sastav  audio signala.

B) Izrada, materijali i konstrukcija koja osigurava dovječnost i zadržavanje inicijanilnih performansi i nakon par dekada korištenja.

C) Vrhunska zaštita protiv lošeg ili nestručnog korištenja.

D) Future proof izvedba - ukoliko je to tip uređaja vezan za napredak vanjskih faktora vezanih uz osnovnu mu fuknciju.

E) Bezvremenski dizajn njegove vanjštine.

Recimo, ovo mi je dobar pogled na mogućnost mjerenja kvalitete (ne samo za high end već općenito)

Ono što mi je malo problematično, kod recenzija komponenti često postoji nekoliko parametara kojima se daje ocjena, pa tako i ukupna ocjena (overall).
Recimo primjer za 8k kn pojačalo "all in one":
Build Quality..8
Connectivity..9
Ease of use..8
Features..9
Audio quality..9
Value for money..9
Overall....9

E sad, ovo je recenzija za komponentu od cca 8k kn.
Malo mi je idiotski ako gledamo na relaciji  entry levela (ili low end) preko mid levela pa do nebeskih mogućnosti high enda.....da nesto ima tako veliku ocjenu. Odnosno, realnije bi da ocjene za low imaju puno niže, mid level imaju nesto više...ali da tek high level imaju 8+ 

@Sten - ne tražim ja za sebe kraći put prema nekom cilju, već se unutar ove teme orijentiram na iskoristivost kluba, kao jednog od "alata" u nekom razvoju. Možeš ti slobodno ispričati svoje iskustvo i "alate" koje si koristio na tom putu. Također, znam da je napisano tema i tema (Gašin citat je iz jedne takve teme započete 2011. mislim) ali vremena se mijenjaju, kao i pojedinci, pa tako neke stvari iz prošlosti danas mogu izgledati sasvim ili barem malo drugačije

Editirao Darco - 11.svibanj.2020 u 21:13
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Privremeno zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 18:59

Mislim da je sama poanta audiofil kluba (a to jest tema koju sam naveo) , osim druženja, i djeljenje iskustva koje pojedincu treba puno više vremena za doživjeti solo. Dakle, ipak se skraćuje taj put, a mislim da je i Tatamata dobro objasnio taj aspekt...

Kako rekoh, "onima koji su pohodili klub redovito to (je) bio priličan plus u audiofilskom "odrastanju". Plus, ne ubrzanje.
"Dijeljenjem iskustva" se ne može baš brže napredovati, jer ti moraš "probaviti" iskustvo, prvo svoje, a da bi uopće mogao donekle prihvatiti nečije drugo iskustvo/savjet. Za sve treba vremena, i ono ovisi poglavito o tvojoj pasioniranosti, ne o količini informacija koju primiš, a pogotovo ne kroz konverzaciju.

I tu se opet vraćamo na iskutvo sa konkretnim komponentama - doma. To je alfa i omega bavljenja ovim hobijem. Pisati i pričati je ... lako. Za ovo drugo treba dosta više vremena, a za probaviti sve to poslušano doma, još više vremena.
Naravno, poslušano u klubu, kod susjeda, na sajmu i slično se isto broji ... ali ne baš toliko. Barem u mom poimanju.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 17:31

Mislim da je sama poanta audiofil kluba (a to jest tema koju sam naveo) , osim druženja, i djeljenje iskustva koje pojedincu treba puno više vremena za doživjeti solo. Dakle, ipak se skraćuje taj put, a mislim da je i Tatamata dobro objasnio taj aspekt.

Nije to stvar utrke....već korištenja dohvatljivih mogućnosti

je, ali moraš još jednu stvar uzet u obzir: to je maraton. uopće nije bitno u kojoj si točki maratona, da li blizu starta. u sredini, bliže cilju, dokle god ti se sviđa biti dio utrke. a pretpostavka je da ti je gušt biti u ovome, kao i svakome. na kraju, ako ti je gušt biti dijelom utrke, čak niti tempo nije previše bitan

u ovom nema cilja, nedostižan je, i na kraju de facto i nepostojeći jer je uvijek u daljini (pitaj eksperte jel još imaju šta za učiti, i reći će ti da kontinuirano uče i dalje). put je sve

meni osobno se čini da najviše znače dobre preporuke. jer ti uštede vrijeme (često i novac) lutanja u isprobavanju onih lošijih dok ne dođeš do boljih komponenti. a s druge strane, čak i u lutanju se uči

još nešto moraš znati. čak i ako se kolektivno sluša, na kraju svatko sluša sam za sebe, čuje što čuje, ne čuje što ne čuje, rasčlanjuje koliko je sam naučio analizirati zvuk itd. drugi ti mogu možda tu pomoći na način da ti obrate pažnju na neke aspekte kojih se još nisi stigao domisliti, time si u kraćem vremenu dobio više elemenata za rasčlambu, ali opet to je alat, a vještina se stječe vježbom (možeš npr. zamisliti messija: mogao je imati najveći talent na svijetu i najbolje trenere na svijetu, i sve je to omogućilo da dođe do vrha, ali svejedno su bile potrebne i godine treninga da postane to što je postao, i bez uloženih godina bavljenja treningom ne bi bilo izvedivo)
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 16:09
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

I naravno, da se ne mogu preko noći "dostići visine", odnosno skupiti iskustvo, "naći kompas". To je sigurno. Danas bi skoro svi sve instant, ali to u ovom slučaju jednostavno ne ide. Trebaju godine i godine ... toliko da zapravo uopće ne treba razmišljati na taj način.

Mislim da je sama poanta audiofil kluba (a to jest tema koju sam naveo) , osim druženja, i djeljenje iskustva koje pojedincu treba puno više vremena za doživjeti solo. Dakle, ipak se skraćuje taj put, a mislim da je i Tatamata dobro objasnio taj aspekt.

Nije to stvar utrke....već korištenja dohvatljivih mogućnosti

Editirao Darco - 11.svibanj.2020 u 16:10
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 16:04
2) - Kategorije kvalitete HiFi komponenti

Zašto kategoriziranje? Po meni je razlika, pa tako i kategoriziranje, između low i mid level relativno zahvalno. Pretpostavljam da je neki početak mid range komponenti od 6-8 na više...pa do *ubacite ovdje brojku* jer zaista ne znam gdje navodno cjenovno (ako tako možemo sagledavati) počinje high end.

Zašto zahvalno? Mislim da se u tim nekim gabaritima može podosta osjetiti koliko je neka komponenta kvalitetno napravljena, te koliko pruža korisniku, a da on sam ne mora biti "iskusan"

Nakon toga počinju neke "sitne" finese koje pojedinicma puno znače i zašto su spremni platiti extra.
Iz moje percepcije, ukoliko nisam zagrižen zvukom, ta finesa puno više košta nego što daje iskorak (dakle, to je samo moje gledište temeljem mojih potreba. Iskusnijem uhu ta finese ima puno veću vrijednost).

U tom svijetu low i mid level komponenti, vjerujem kako nema ni previše emocija kad se razgovara o istim. CIjene su relativno prihvatljive, te funkcionalnost zvuk koji se dobiva te kvalitete izrede se mogu oppipati unutar šire mase ljudi.

Međutim, ulazeći u sfere high enda, emocije već počinju izlaziti na površinu. Imale smo priliku i svjedočiti neki dan u Accuphase temi.

E sad, ako kreće neki high end od 30k prema "beskonačnom", cjenovno zaista možemo sagledavati i mogućnost podjele na dodatne kategorije...extra, ultra..itd..

Koliko to nekom znači samo po sebi, ukoliko te dodatne finese koje rade razliku možda nisu toliko uočljive kao na nivou komponeti nižeg ranga. Također, vjerujem da se te finese ne mogu samo tako uokviriti jer se radi o zaista specifičnim dealjima koji dosta mogu ugoditi uhu pojedinca. Ali pošto tu, po meni, postoji more finesa (rađe bih rekao sitnica, ali znam da bih nekog vjerojatno i uvrijedio) koje idu samo u širinu, koje su to finese koje imaju najveću vrijednost da bi iz tog/tih razloga neke komponente skočile u nebo?

I kako onda sagledavati te razlike, osim po cjenovnom rangu, koji opet ne moraju biti uvijek realni prikaz vrijednosti (nisam napisao nisu, već kako ne moraju)

Također, spominjali smo Accuphase da li je exta/ultra high end ili što već. Da li zaista možemo sagledavati brand, ili je ispravnije sagledaviti kategoriju prema točno određenoj komponenti i modelu. 
Ako gledamo po brandu, jel to znači da prosjećna vrijednost svi komponenti koje neki brand proizvodi iznosi preko X tisuća nečega?

Pošto znamo da u cijenu idu i marketinški, distribucijski i ini troškovi (po meni je najbitnija mogućnost održavanja/servisiranja).....Da li je pošteno zanemariti brand/komponentu koji ne ulažu toliko u te troškove, pa im početna cijena može bit puno pristupačnija. 

Uglavnom kako sam shvatio.....što je veći rang komponente , veća je i emocija koja na s može pokretati i ometati u argumentiranoj raspravi.

Forum je malo uspavan, pa moram nekako doprinijeti buđenju.

Editirao Darco - 11.svibanj.2020 u 16:10
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Privremeno zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.svibanj.2020 u 00:19

... Iskreno me zanima i razmišljam kako povezati tu "mlađariju" željnu zvuka i "stara kljusa" koja su prošli sito i rešeto. Čovjek nije računalo pa da može pohranjene stare fajlove izvući kao da su novi, pa tako se i sjetiti svog "zelenog" iskustva kojim bi u obliku savjeta mogli doprinjeti "mladim" snagama. Jednostavno, čovjek kao da pregazi stare fajlove novim, tako da neke stvari odu u nepovrat.
Pogrešno, ako se mene pita.
U krajnjem slučaju, da počneš čitati forum od početka na ovamo (što baš nema smisla, ali kad se već postavlja pitanje, pa odmah daje i odgovor) "uhvatio" bi puno toga, rekao bih, sve bitno što ti treba ili smatraš da ti treba.
Teme su se ionako periodično ponavljale, tako da ima stvarno dosta toga u arhivi, samo treba vremena za proći sve to.

Naravno da je lakše pitati ponovo, ali mora se razumjeti da je dosta iskusnih članova otišlo zbog zasićenja ili im se ne da baš pisati "jedno te isto" i samo lurkaju ili im se jednostavno ne da pisati iz ovog ili onog razloga.
Mislim da to nema veze s memorijom, iako ... ne znam ... ja imam solidan broj godina, ali ima ovdje i dosta starijih, pa ... haha

... Nekako mi se čini da je druženje kluba otišlo u nebesa koje "neiskusni" ne mogu samo tako dokučiti.
Ne treba ni na to tako gledati. Naravno da je onima koji su pohodili klub redovito to bio priličan plus u audiofilskom "odrastanju", no ima hrpa ljudi koji nije iz ZG-a, bili su jednom ili ni jednom u klubu, a imaju što za reći.
Osobno mislim da je bitnije imati iskustvo sa slušanjem komponenti doma , nego bilo gdje drugdje, pa i u klubu. Naravno, to ne umanjuje ono što rekoh na poečtku druge rečenice.

I naravno, da se ne mogu preko noći "dostići visine", odnosno skupiti iskustvo, "naći kompas". To je sigurno. Danas bi skoro svi sve instant, ali to u ovom slučaju jednostavno ne ide. Trebaju godine i godine ... toliko da zapravo uopće ne treba razmišljati na taj način.
Ako te to sve uistinu zanima, a ne čisto u nekoj apstrahiranoj varijanti ... doći će s vremenom. Samo se treba početi baviti/zanimati s time. Od same priče i razmišljanja, bez iskustvenog dijela, nema ama baš nikakve koristi.
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.svibanj.2020 u 17:56
Darco, dobar tekst.
Svjedokom sam odrastanja desetak audiofila od kojih mi je jedan nakon par godina izjavio : " Znaš Žac, kad sam došao u klub, nisam te uopće razumio o čemu ti to trabunjaš i pričaš, no sad mi je jasnije. Puno se dalo naučit u klubu."
Evo i nešto u prilog tvojim tvrdnjama
mada se lista povećala od 2011 nadalje
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,598 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA