Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Redoslijed upgradea: ručka vs. zvučnica

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Redoslijed upgradea: ručka vs. zvučnica
    Objavljeno: 24.ožujak.2020 u 12:49
Postavljam pitanje za sada u svrhu znanja i smjera razmišljanja, što znači - upgrade nije na vidiku, već štednja za njega. Radi se o meni zanimljivoj stvari na koju nisam našao zadovoljavajući odgovor, iako ima par zanimljivih tema o ovome na raznim forumima i mišljenja se dosta razlikuju.

Pitanje je - da li upgradeati prvo ručku ili zvučnicu? Kao napomena: pretpostavka je da je čovjek zadovoljen bazom i phonom. Jednako tako, ovo nije tema o mehaničkoj kompatibilnosti baza/ručka ili električnoj zvučnica/phono - to znam ili izračunati ili iz kolektivnog iskustva što sa čime ide. Naravno da bi bilo logično prvo ručka, pa onda zvučnica, ali ima škola mišljenja da se može staviti odlična zvučnica na prosječnu ručku i vozi brale, čak i da nije nužno imati ne znam kakvu ručku. Da samo demonstriram na što mislim - ima likova u engleskoj koji stavljaju stvari poput Audio note IO gold na praktički entry gramofone/ručke i govore da zvuči znatno bolje nego odlične baze/ručke sa midrange zvučnicama. Meni je to pomalo čudno i odbojno, ali razumijem i tu logiku. Neki drugi pak kažu - nikako ići na odličnu zvučnicu dok ručka (i baza, naravno) nisu zadovoljeni.

Moj konkretni slučaj je - baza Gyrodec i ručka potpuno modana rega RB250 (michellov protuuteg, unutarnje i vanjsko ožičenje, unutarnji damping tube ručke, podešeni ležajevi - ručka debelo iznad nemodanih entry rega). Trenutno je gore Benz Micro gold. Pitanje je - ići prvo na zvučnicu - bilo bi nešto u klasi BM Glider ili recimo Dynavector 20X2 (zvučnice koje najviše imam na piku i koje odgovaraju mojem novčaniku i phonu) ili prvo rješavati upgrade ručke (idealno bi bilo SME IV, ali tko zna kako će to biti kada ispare za par godina sa s/h tržišta).

Kao tangenta na sve ovo - naravno, bilo bi lijepo moći isprobavati ručke doma, ali demo ručki nije jednostavan. Zanimaju me najviše već spomenuta SME IV jer je John Michell dizajnirao Gyro kao bazu s tom ručkom i konsenzus je da je to idealni match, ali onda recimo i Moerch DP6 kojeg isto dosta ljudi stavlja na Gyro i kažu da je dobar match. Ove primjere navodim da se vide relacije u kojima razmišljam.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 09:39
Ja bih krenuo od temelja. Bazu imaš, sljedeće bi trebala biti ručka. Koliko god RB250 bila napiljena, ne bih rekao da kvalitativno ima što tražiti na tom gramu, osim kao prijelazno rješenje. I pustimo te priče o top zvučnicama na relativno prosječnim ručkama i ne znam što sve neće smisliti. Čuda se pokatkad događaju no jedno pravilo audija oduvijek suvereno stoji, a to je da komponente sustava valjaju biti kvalitativno kompatibilne i u tom smislu harmonizirati jer tek tad se može od nekakvih naznaka mogućnosti, relativnog optimuma (uvijek diskutabilno jer što je to uopće?) i natruha ukupnosti, doći do potpunog iskorištenja konfiguracije. Dakle, ja bih se ovim redosljedom bavio gramofonom. Osigurao bih najbolju moguću bazu za prihvat visokokvalitetne bulje pa bih se time bavio na kraju.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 10:09
Apparatus, hvala na razmišljanju. Ja isto imam inklinaciju prema tom pristupu, iako znam da bi mi gledano unutar ovog stanja promjena zvučnice poprilično sigurno donijela trenutno bolji upgrade od promjene ručke. Ali treba gledati dugoročno - izgradnju sistema.

Inače, kroz mjesec-dva ću staviti novu (aftermarket) suspenziju na Gyro (ne samo nove opruge, nego drugačiji tip suspenzije) koji prema izvještajima onih koji su to napravili donosi izuzetno velik pomak na bolje. Možda napišem izvještaj o tome i zvučne impresije, ako ovdje još ima ljudi koje to zanima.

Gyro mi treba malo ljubavi prije nego počnem misliti o ručki. Mislim da bi bilo dobro i servis motora napraviti (ništa posebno - rastaviti, očistiti, podmazati). Imam original AC Papstov motor, mislim da je iz cca 1995.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 10:13
ako bi ti bolja zvučnica donijela više (i ako je investicija manja ili usporediva), ja bih osobno išao tim smjerom. jer kojim god smjerom ideš, posao namještanja ili zamjene, bilo ručice bilo zvučnice, će biti isti
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 10:27
zed, ima smisla što govoriš, pogotovo ako su zvučnice i ručke koje su u igri u istoj zoni mehaničke kompatibilnosti u smislu rezonantnih frekvencija. Iako unatoč tome što ovo smisla više naginjem tom "odozdola prema gore" pristupu kojeg sugerira Apparatus.

P.S.

Ima li na ovom forumu još korisnika Michellovih gramofona? Mislim prije svega na Gyro i Orbe. Po tim uređajima se itekako ima što prčkati, optimizirati, mijenjati, upgradeati dijelove i podešavati, a da znatno utječe na zvuk i tu je razmjena iskustava jako dobrodošla.

Editirao popol_vuh - 25.ožujak.2020 u 10:28
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 10:37
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Apparatus, hvala na razmišljanju. Ja isto imam inklinaciju prema tom pristupu, iako znam da bi mi gledano unutar ovog stanja promjena zvučnice poprilično sigurno donijela trenutno bolji upgrade od promjene ručke. Ali treba gledati dugoročno - izgradnju sistema.

Inače, kroz mjesec-dva ću staviti novu (aftermarket) suspenziju na Gyro (ne samo nove opruge, nego drugačiji tip suspenzije) koji prema izvještajima onih koji su to napravili donosi izuzetno velik pomak na bolje. Možda napišem izvještaj o tome i zvučne impresije, ako ovdje još ima ljudi koje to zanima.

Gyro mi treba malo ljubavi prije nego počnem misliti o ručki. Mislim da bi bilo dobro i servis motora napraviti (ništa posebno - rastaviti, očistiti, podmazati). Imam original AC Papstov motor, mislim da je iz cca 1995.
Uvijek sam problematiku nastojao rješavati sustavno (za razliku od Zeda :))) Dobro, ne baš oduvijek, ali svakako od osobne zrelosti nadalje. Naravno da bi te bolja bulja trenutno osokolila no pitao si za mišljenje, a dobio si i stav. Zadirući u suspenziju baze sigurno ćeš mijenjati zvuk, uključujući i igranje podlogama o čemu nedavno bi riječi. Puno ljudi puno zna (čoporativna pamet) i ne bih odviše sumnjao u pozitivna svjedočanstva iskusnih. Stvoriti najbolju moguću gram integraciju, velik je izazov i igranka vjerojatno veća od sastavljanja cjelokupnog audio sustava. Pogotovo u uvjetima kad moraš štedjeti i biti strpljiv, čemu malo tko može pobjeći. Mene špreha o gramovima uvijek zanima. Iako se gramu više ne vraćam, ipak sam dijete toga jer u moje doba alternative nije ili je jedva bilo. Papst slovi kao nepoderiv, ali dobro ga čuvaj za slučaj aberacije pravila.
haha
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 10:47
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

zed, ima smisla što govoriš, pogotovo ako su zvučnice i ručke koje su u igri u istoj zoni mehaničke kompatibilnosti u smislu rezonantnih frekvencija. Iako unatoč tome što ovo smisla više naginjem tom "odozdola prema gore" pristupu kojeg sugerira Apparatus.

mda, zaboravih napomenut, nemam pojma o gramofonima smijeh

dakle preduvjet sugeriranog pristupa bi bio da će kupljena zvučnica sinergijski pasati na buduću novu ručku. odnosno, da imaš viziju šta će biti u konačnici, i da sukladno tome odabereš zvučnicu. i da novom zvučnicom na postojećoj ručki možeš svejedno dobiti bitan zvučni upgrade

ako to ne ide iz bilo kojeg razloga, onda je bezuvjetno bolje krenuti od ručke

Editirao zed_alive - 25.ožujak.2020 u 10:48
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 11:50
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Zadirući u suspenziju baze sigurno ćeš mijenjati zvuk, uključujući i igranje podlogama o čemu nedavno bi riječi. Puno ljudi puno zna (čoporativna pamet) i ne bih odviše sumnjao u pozitivna svjedočanstva iskusnih. Stvoriti najbolju moguću gram integraciju, velik je izazov i igranka vjerojatno veća od sastavljanja cjelokupnog audio sustava. Pogotovo u uvjetima kad moraš štedjeti i biti strpljiv, čemu malo tko može pobjeći. Mene špreha o gramovima uvijek zanima. Iako se gramu više ne vraćam, ipak sam dijete toga jer u moje doba alternative nije ili je jedva bilo. Papst slovi kao nepoderiv, ali dobro ga čuvaj za slučaj aberacije pravila.
haha

Da, suspenzijom će biti zadiranje u zvuk, pogotovo zato što će se raditi o potpuno drugačijem pristupu. Ta suspenzija je prema riječima velikog broja ljudi koji se igrao Gyrom znatno više i dulje od mene slaba točka Gyra. Najviše zato što se savršeni okomiti hod bez horizontalnog kretanja jednostavno ne može dobiti sa tim oprugama, koliko god se podešavalo. Ovo što ljudi sada implementiraju je proizvod sa mnogo krućim gumicama i drugačija filozofija, sličnije je onome što SME radi sa svojim gremovima. 

I iako je promjena filozofije u jednom dijelu gramofona uvijek nešto od čega zazirem jer mislim da je izvorni dizajn s razlogom takav kakav jest - u svim svojim dijelovima - ovdje ću probati promjenu jer je reverzibilna (za razliku od modifikacija koje radi Gert p***rsen) [EDIT: haha, filter ne da da P e d e r s e n u napišem njegovo pravo ime], plus svi, ali doslovno 100% od nekih 6-7 ljudi s kojima sam se dopisivao oko toga i koji su radili promjenu imaju više-manje identične izvještaje u karakteru promjena u zvuku. I ono što je bitno - promjene su ne u smjeru "drugačijeg", već u smjeru bitno boljeg u nekoliko parametara, to je ono na što posebno pazim kad mi ljudi govore o razlikama koje nisam sam imao prilike čuti. Kroz mjesec-dva-tri će biti, pa pišem o tome ovdje nakon slušanja.

Da, za Papst svugdje čitam da je nepoderiv, a i vrlo je tih. Ljudi forsaju promjenu na DC motor i HR vanjsko napajanje čak i kad imaju funkcionalan stari motor, ali nema razloga za to. Pogotovo ako se ima i ovaj vrag uz stari motor:

(slika nije moja)

Michell je prešao na novi motor tek kad i iz razloga što je Papst prestao proizvoditi taj motor. I još su imali problema s time da nađu nešto zadovoljavajuće. 

Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

mda, zaboravih napomenut, nemam pojma o gramofonima smijeh

dakle preduvjet sugeriranog pristupa bi bio da će kupljena zvučnica sinergijski pasati na buduću novu ručku. odnosno, da imaš viziju šta će biti u konačnici, i da sukladno tome odabereš zvučnicu. i da novom zvučnicom na postojećoj ručki možeš svejedno dobiti bitan zvučni upgrade

ako to ne ide iz bilo kojeg razloga, onda je bezuvjetno bolje krenuti od ručke

Yup. Dosta je tu varijabli. Čak i na ovo pitanje ne mogu odgovoriti - što bih dobio sa jednom zvučnicom u klasi onih koje navodim sa svojom ručkom. Pretpostavljam da dosta, ali zapravo ne znam.

Demo ručki, a pogotovo zvučnica je više-manje nemoguća stvar, to je ono što je nezgodno.

Editirao popol_vuh - 25.ožujak.2020 u 11:55
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.ožujak.2020 u 19:39
Da, isključivo proba. Najveća radost audiofila, a ujedno i ponajveće prokletstvo. Opet kažem, kad bih ja bio u tvojim šlapama, učinio bih to my way. Bio bih strpljiv poput klisurine i skupio pare za SME IV. Onda bih našaraufao sadašnju bulju i uživao. Pa bih krenuo u bitku za adekvatnu zvučnicu. Tek zatim bih se igrao suspenzijom. Na kraju bih sve zaokružio eksperimentima s podlogom i podloškama. To je moja logika redosljeda bez da me nešto zavede na krivi put. Sustavno izoliranje redom, a ne preko njega. Nije to sport za nestrpljive. A nije ni jeftin.
Na vrh
kela View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.ožujak.2020 u 19:16
Ja ne bih zanemario i ozicenje, ponekad donese vise od same promjene rucke ili zvucnice..
Velika vecina stock ozicenja nije niti priblizno na razini. Dodatno, apsolutno izbjegavati regularni IC vec povuci zicu u komadu od zvucnice do phono uredjaja..

Editirao kela - 28.ožujak.2020 u 19:19
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Brtva za driver?