Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

HiFi by Dejan (Deki)

Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 11:37
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

A opet ako konstruktori ne koriste gluhu sobu onda moraju konstruirat zvuk prema svojoj raspoloživoj sobi koju korisnici ne znaju kako dobit jer im nitko ne daje izlazne podatke te sobe ?

Čak i svaki DIYer sa skromnim budžetom može proizvesti anehoično, tj kvazianehoično mjerenje zvučnika. Dosta je da imaš sobu u kojoj cca 1 metar oko zvučnika ne postoji nikakva prepreka.

Editirao donkimizer - 10.ožujak.2020 u 11:37
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 11:44
Vjerojatno svi ozbiljniji proizvođači koriste gluhu sobu. Stvar je u tome što odrađuju, za šta koriste istu.

U ovom JBL napisu piše doslovno da gluhu sobu koriste za verifikaciju performansi i tjuninga. Moja interpretacija toga bi bila da se tjuning radi van, u uvjetima test slušaone koja odgovara proizvodu i njegovoj namjeni. A povremena verifikacija da se nije otišlo u krivom smjeru se radi u gluhoj sobi.

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 11:48
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

I ja sam preselio u veći prostor i dobio sam na kvaliteti zvuka al nije to takvo ludilo od zvuka.
Veća je razlika pri promjeni komponente , možda čak i kabela...

Uf, čuj, ako je tebi veća promjena kad zamjeniš komponentu, nego prostoriju ili još bolje, pomakneš zvučnike unutar iste prostorije na drugo mjesto, onda definitivno imaš nekih problema. Možda čak i TNS (kratica: tehnički neispravan sustav). haha

pa naravno...komponenta najviše utječe. Zvuk koji mi iz zvučnika direkt uđe u uho je najbitniji. Dok u velikoj prostoriji odbijanac dođe do uha nakon što se bezbroj puta odbio od raznih površina i pritom oslabio ( apsorbirao),  ja već otišao ubit oko popodne haha

Zvuk treba shvatit kao i lopticu i kao svjetlost...ima svoj kut upada, kut ispada, koeficijent apsorpcije...nema ništa mističnog
Sonos connect, Metronome LePlayer 2s, Sumić BH2 strujni i interkonekt, McIntosh MA9000, Kubala Sosna Fascination, Serafino Tradition
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 12:02
khm, loptice ne interferiraju :)
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 12:09
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Vjerojatno svi ozbiljniji proizvođači koriste gluhu sobu. Stvar je u tome što odrađuju, za šta koriste istu.

U ovom JBL napisu piše doslovno da gluhu sobu koriste za verifikaciju performansi i tjuninga. Moja interpretacija toga bi bila da se tjuning radi van, u uvjetima test slušaone koja odgovara proizvodu i njegovoj namjeni. A povremena verifikacija da se nije otišlo u krivom smjeru se radi u gluhoj sobi.

pri razvoju zvucnika postoji nekoliko etapa, mjerenja se koriste za verifikaciju stvari koje uho ne cuje a vazne su za ponasanje zvucnika u sobama, a uho za ukupan slusni dojam tehnicki uređenog zvucnika, tak da se zvucnik seli i nekoliko puta nacrti/proracuni, mjerenja , slusanja.

I ne samo zvucnici.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 12:40

pa naravno...komponenta najviše utječe.

Mislim, siguran sam da trolaš sad. Ali stvarno, ako misliš da će veću promjenu u zvuku napravit kad zamjeniš pojačalo, nego kad se premjestiš iz nearfield studija u kupaonicu, onda stvarno imaš neki problem. haha
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 16:05

Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Nema zvučnika koji je projektiran za odbijanac ili komponente projektirane za vibraciju. I odbijanac i vibracije su zlo koje treba zatuć na izvoru.
Negdje sam vidio testni prostor za zvučnike mislim za Martene.
Prostor je ogromna hala nasaftana apsorberima, difuzorima itd. Jeftinije bi prošli da su zvučnike stavili nasred livade al treba sprovest struju do livade pa pada kiša pa šumovi iz okoline itd.

Dakle, mi ne želimo čut nikakav odbijanac jer sve je sadržano u snimci . I prostor i timbar i rezolucija i svašta. Svaki naš pokušaj stvaranja idealnog akustičnog prostora je pokušaj stvaranja dva idealna prostora za slušanje - gluha soba i otvoreni prostor

Ozbiljne firme ugađaju zvučnike na činjenicu da će zvuk biti u sobi. Kako drugačije?
Možeš mjerenja raditi u velikom prostoru, gluhim sobama i slično ali zvučnik će se na kraju naći u realnoj sobi. Tko to ne respektira ne može konstruirati dobar zvučnik...

khmmmm...na 10.stranici ovog linka http://docplayer.net/19528990-Innovation-through-meticulous-attention-to-detail.html imaš sliku JBLovog zvučnika i tekst koji kaže da zvučnike mjere i ugađaju u gluhoj sobi .
I meni to izgleda glupo jer što da radimo mi korisnici ? Moramo slušaonicu pretvorit u gluhu sobu a da bi dobili zvuk kakakv je ustvari konstruiran tj. zamišljen od konstruktora.
A opet ako konstruktori ne koriste gluhu sobu onda moraju konstruirat zvuk prema svojoj raspoloživoj sobi koju korisnici ne znaju kako dobit jer im nitko ne daje izlazne podatke te sobe ?

Ajde Dino jer meni se neda ( a ti si konstruktor a da te nehvalim kako dobre zvučnike si napravio a jeftine) proguglaj jeli većina konstruktora koristi gluhu sobu ili samo neki ?

hm...kad prolistam ovaj link vidim da se gluha soba koristi kao jedna od više soba u fazi razvoja...valjda kao konačan sud

Ne moram proguglati. Znam kako to ide...

Sve velike firme mjere zvučnike u gluhoj komori, a one koje je nemaju mjere u "bliskom polju" kako bi što više eliminirali sobu iz priče. Tako sam ja radio...
Tim mjerenjem vidiš ima li kakvih anomalija u frekvencijskoj krivulji, dali su se rezovi dobro poklopili, dali faze štimaju...itd..itd... .Finalno ugađanje radiš u realnoj sobi ili u sobama u kojima previđaš da će zvučnik biti. Ako se radi o malom bookshelfu ugađaš ga u manjim sobama jer u 100 kvadrata vjerovatno neće biti..itd. Isto tako poslušaš ga s pojačalima u istoj klasi s kojima će najvjerojatnije raditi.
Tko pusti zvučnik u prodaju nakon mjerenja u gluhoj sobi znači da ga nije poslušao. To je tragedija..al izgleda događa se...

p.s.
Izuzetak mogu biti main aktivni monitori za tonske studije jer se njihov zvuk ionako customizira (DSP-izirahaha) obzirom na tonsku režiju u kojoj će biti. No to s hifom nema veze...
Na vrh
ZlyM View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ZlyM Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 21:27
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

ima dovoljno vremena
imao si i implementacije DAC-ova koje su koristile USB bulk transfere, s resendom
--------------------------------------------------------------------------------
jedan od takvih je koliko se sjećam bio i prvi M2Tech Young
nemam pojma jel netko na njemu testirao osjetljivost na USB žice?
Imao sam ga, i čuju se promjene USB kabela. Nije spektakularno, ali se jasno čula razlika
između printer-vulgarisa, Cisco i Nimak usb kabela.
Dosta otvoren i transparentan DAC, dobro je išao na Sonuse.
Nisam istraživao, ali mislim da je to sa bulk transferom i resendom zapravo bila patka.
Avalon Symbol, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2020 u 21:35
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Imao sam ga, i čuju se promjene USB kabela. Nije spektakularno, ali se jasno čula razlika
između printer-vulgarisa, Cisco i Nimak usb kabela.
Dosta otvoren i transparentan DAC, dobro je išao na Sonuse.
Nisam istraživao, ali mislim da je to sa bulk transferom i resendom zapravo bila patka.

nije nužno patka, nije sve u bit perfectu. s tim bulk transferom vjerujem da je i zahtjevnije dovesti sve natrag u linearni audio stream
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 789
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Šum u sistemu