Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

PS Audio Power plant p15

Odgovori Odgovori Stranica  <1 80818283>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 14:57
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

ok, znači nitko nije stvorio visokoosjetljive drivere manjih dimenzija. tako sam te shvatio i prvi put. znači lifestyle/praktičnost jest razlog zašto smo tu di jesmo. SS je to omogućio, ali SS nije razlog, ovo jest

Nije nitko stvorio jer je nemoguće. Hoffmans iron law. Bas ekstenzija, učinkovitost, mali kabinet...možeš odabrat samo dva.

Na primjerima:
- učinkovit driver u malom kabinetu nema basa
- učinkovit driver sa dobrom bas ekstenzijom treba velik kabinet
- driver sa dobrom bas ekstenzijom za mali kabinet će biti neučinkovit.
haha

Editirao donkimizer - 29.siječanj.2020 u 14:58
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 15:25
Imam  već nekoliko godina pojačalo za bas (kontrabas), težak 6 kila, snage 100 w, s dva bas drivera od, mislim, 5". Pojačalo je Phil Jones Bass PJB Cub Combo, popularno nazvan shoebox ili kutija za cipele jer i skoro jest takvih dimenzija.

To je lifestyle bas pojačalo, koje nosiš u torbi preko ramena. Izlazi li iz njega 100 w ne znam, ali da više volim 18 ili 22" zvučnik - to jest. Međutim, godine traže svoje i ja im ugađam ...

Evo snimka na kojem se vide zvučnici

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 15:29
Dayton TCP118-8 4" protiv B&C 4NDF34 je odličan primjer. Oba 4", Dayton ima 82 dB osjetljivost, a B&C cca 92 dB.
Daytonu u kutiji od 3 litre paše tuning frekvencija od 50 Hz, a B&Cu cca 180 Hz. Znači za B&C basa nema
Al nema veze, napucaš Linkwitz transform na B&C, naciljaš 50 Hz i eto ga flat do 50 Hz i grmi baš kako treba. Ali joj posljedice, sad i tvoj B&C efektivno ima osjetljivost cca 80-82dB.
Dakle ja doslovce mogu reći, ako imam kutiju od 3 litre i želim da ima flat bas do 50 Hz, nema šanse u svemiru da ikad dobijem osjetljivost preko recimo 82 dB. Aj, sigurno postoji nešt lufta i nisam tolko potkovan da znam pravi teoretski maksimum, al 99dB osjetljivosti na 50 Hz iz 3 litre nebuš dobio.
haha
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 15:37
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Fullranger od 3 inča? Cirka 7,6 cm? I baš ne samo ranger nego i full?
haha

Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Problem? haha
Falimtisebože meni nikakav.
haha

Editirao Apparatus - 29.siječanj.2020 u 15:38
Na vrh
Supersaša View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Supersaša Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 17:09
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

ok, znači nitko nije stvorio visokoosjetljive drivere manjih dimenzija. tako sam te shvatio i prvi put. znači lifestyle/praktičnost jest razlog zašto smo tu di jesmo. SS je to omogućio, ali SS nije razlog, ovo jest

Je, zovu se srednjetonci. Ne postoji bas zvučnik, a da je manjih dimenzija i ujedno više osjetljivosti. Ne ide fizički...ako hoćeš bajza i da je visokoosjetljivo, mora bit vešmašina ko ovi Tannoyi prije...manje ne ide...ili ako ide onda nema bajza. 

Za poloodit.     haha
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind
Na vrh
Kristijan View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kristijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 17:55
Ne znam baš. Kod mene basa baš taman, a imao sam kištretine s ogromnim volumenom i ogromnim bas drajverima, bez toliko basa (npr.jedni od su bili Kef 207/2). Sada s 98 db osjetljivosti, ne baš ogromna kištra, ne veliki drajveri, a basa koliko meni odgovara.
Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 19:20
Nova mjerna jedinica. Tako i moji, aman taman -3dB  haha
đez je limunada

Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 19:36
visoka osjetljivost i uravnotezena impedanca u spektru nisu ista stvar ali ova druga je bitnija za ganajt, zar ne?
Imati basa trazi imati veliku fizicku jedinicu bilo ona osjetljiva ili bila ona truba. Ako neosjetljiv zvucnik moze biti mali i imati bas te da je to jedino mjerilo, zasto inda ne radimo 5cm subsonic subove, ionako d klasa moze to tjerat taman da ima 2dB/m..like a bose style..

Editirao kela - 29.siječanj.2020 u 19:51
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 20:19
Ma sve se riješi sa više snage u ampu. haha

Svi driveri imaju svoja ograničenja. Manji driver uglavnom ima i manji hod membrane i postoji granica koja je praktična i razumna za konstrukciju. Npr. tipičan dobar 5" midwoofer će imati hod membrane od 5mm, al ima ih da idu do 10, preko...možda neka car audio prdekana.
Dakle glasnoća je ograničena hodom i površinom membrane. Stoga imaš izbor između izgradnje drivera s većim hodom, što brzo postaje skupo i nepraktično ili između dodavanja još istih drivera u svoj kabinet, da bi povećao sveukupno površinu membrane. Što opet jako brzo postaje skupo.

Znači, da bi dobio performans većeg drivera, moraš imati dovoljno manjih drivera da pokriju njegovu površinu i na kraju te priče svejedno dobiješ lošiji performans za visoku cijenu jer veći driver iste površine uglavnom ima i znatno veći hod membrane.

Editirao donkimizer - 29.siječanj.2020 u 20:20
Na vrh
Supersaša View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Supersaša Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.siječanj.2020 u 21:15
Originalno postano od strane člana: Kristijan Kristijan napisao:

Ne znam baš. Kod mene basa baš taman, a imao sam kištretine s ogromnim volumenom i ogromnim bas drajverima, bez toliko basa (npr.jedni od su bili Kef 207/2). Sada s 98 db osjetljivosti, ne baš ogromna kištra, ne veliki drajveri, a basa koliko meni odgovara.

Onda možda i nije baš 98 dB...

Nije mi namjera svađati se ili popovati, ali proizvođači vole frljiti decibele...

Za 98 dB u bajzu trebale bi dvije 15ice, nemre bit malo čak i da nema kutiju i da je na tabli ili čemu već.

O čemu  se radi ako nije tajna? Još jednom, nije mi nikakva namjera mjeriti čiji je veći (decibel)...

smijeh
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 80818283>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS