Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audiosilente, Thorens, belt, rpm, itd

Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Audiosilente, Thorens, belt, rpm, itd
    Objavljeno: 01.studeni.2019 u 22:43
Evo link: www.audiosilente.com

Dakle, gospodin Simone Lucchetti proizvodi gramofone, reparira zvučnice i proizvodi zamjenske dijelove.  Pošto sam imao problema sa mojom remenicom, ja sam od njega nekidan kupio remenicu sa kvačilom, za motor (clutch pulley) Thorensa TD147 i većinu ostalih modela. Remenica koju on proizvodi je od aluminijske legure, savršeno precizno strojno izrađena, promjera je 13,734 mm, dakle malkoc manja od originalne plasične Thorensove. Uz to, na poklon sam dobio i remen koji za njega proizvode u Njemačkoj i on garantira 33,36 - 33,4 rpm-a. Izvađen iz vrećice, remen je dimenzija 524 x 4 x 0,75 mm (ja mjerio pomičnim mjerilom, pitanje je li to potpuno točno). Kad se stavi na gramofon, debljina je 0,65mm.

I tako... uz malo podešavanja azimuta motora, postigao sam 33,34 rpm - sa Thakker 6800574 remenom kojeg sam nedavno kupio (502 x 4 x 0,8 mm). A već nakon sat vremena uporabe duljina Thakker-a se stabilizira na 510 mm. Vjerojatno zato se negdje i navodi 510 mm kao originalna duljina 6800574 remena. Ista stvar je i sa Thorensovim originalom 502 --> 510 mm. No, 496 mm definitivno nije, a ta se duljina na većini stranica navodi kao originalna duljina (opet prepisivačina!). Imam ja i remen te duljine, sa ebay-a po 5 Eura.. Ali on je previše zategnut, to nije dobro..

Pa evo par slikica:

Napajanje motora je preko Pro-Ject SpeedBox S kutijice (50 +/- 0,001 Hz)
Tako da - to je to.

Preostalo mi je zalakirati vijak za štelovanje azimuta motora, a ne znam gdje ima za kupiti tog laka.. Pitao sam u Electronic centru, oni vele da to nikada nisu ni imali.. 

Editirao kiko - 01.studeni.2019 u 22:48
poso, kuća, birtija
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 00:34
Lak za nokte?
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 00:50
Pa da .. moguće je i to. Jer, vijak je prilično teško odvrtati i zavrtati - nije da će se on sam razdesiti, nego - eto - reda radi.

Viš... sad mislim - ako ste vidjeli sliku - zbog čega je wow and flutter +/- 0,11% ?
Po specifikacijama proizvođača, trebao bi biti +/- 0,04%
Dobro, možda je teško očekivati od 35 i više godina starog gramofona da još uvijek ima w&f kao novi, ali ... razmišljam. Ako smo uspjeli natjerati ga da vrti 33,34 rpm, možda se i ovome nađe uzrok..

Btw, Steve Clark sa analogdept-a mi baš kaže da ne zna da je itko postigao tako točan rpm sa Thorensom. obrva   Pa da - jer nema svatko taj 13,73 mm pulley.

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 01:08
poso, kuća, birtija
Na vrh
Borko View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Borko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 13:11
Može li neko objašnjenje za matematiku sa slike br. 2 ? I zašto je uzet Thakkerov belt, a ne onaj koji je Lucheti isporučio kao namenski za njegov pulley ?
Takođe, obično se navodi kao standardna debljina 0.9 mm, a ovaj je nešto tanji ?

Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 13:17
Našao sam "osumnjičenog".  Tanjur malo pleše pri rotaciji. Vidi slike..

"Sumnjivac" je ovo sitno ispupčenje sa unutarnje strane tanjura, na površini koja bi trebala savršeno nalijegati na subtanjur:  https://i.postimg.cc/JhpVz1P4/Plate-prominence.jpg

To sam snimio kratki video (15 sec) i izrezao te prve dvije sličice. Lijepo se vidi i čuje kako tanjur zagrebe na tom, označenom mjestu. Sad ću tu malu neravninu pobrusiti, pa ćemu vidjeti hoće li se w&f smanjiti išta - tko zna.. U svakom slučaju, to treba izravnati na nulu.

A ovo:  https://i.postimg.cc/3JYsm4VJ/Belt-position-front.jpg ;  je slika na kojoj se bolje vidi kako je remen malo niže pozicioniran na pogonskoj remenici, zbog čega je efektivan promjer malkoc manji, pa stoga i broj okretaja tanjura.

poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 13:28
Originalno postano od strane člana: Borko Borko napisao:

Može li neko objašnjenje za matematiku sa slike br. 2 ? I zašto je uzet Thakkerov belt, a ne onaj koji je Lucheti isporučio kao namenski za njegov pulley ?
Takođe, obično se navodi kao standardna debljina 0.9 mm, a ovaj je nešto tanji ?

Jednostavno, upalio sam štopericu na Nokii, startao gramofon, snimio početak i kraj, jer da snimam cijelu minutu, to je puno GB. Znači, brojao sam okretaje i snimio i sam kraj. Zatim sam u VLC media playeru precizno stopirao 0 odnosno 60 sekundi i to je to. Vidi se da je tanjur u jednoj minuti napravio punih 33 okretaja plus tih 127 stupnjeva, tj. 0,34 okretaja. Simple as that. Tu, se naravno ne vidi wow and flutter, jer se on ovim načinom ne može mjeriti. Ali, eto, za odrediti prosječni broj okretaja, to je, vidiš, više nego dovoljno točno.

E sad. pošto je audiosilenteov remen dug 524 a ne 510 mm, on se manje rastegne pa je nešto deblji kad je postavljen, a tu desetinka milimetra jaako utječe na broj okretaja. I druga stvar, moj je subtanjur izgleda, poliran više puta, jer ja sam mjerio šublerom 159,95 mm a ne 160 mm koliko bi trebao biti. Kad uzmem u obzir da je Audiosilenteova remenica 13,734 mm a ja je mjerim 13,75mm onda znači da je moj subtanjur realno još i manji. Znači - kad bi subtanjur bio 160mm, s Audiosilenteovim remenom bi to bilo isto ova brzina. 

To što oni navode podatke po internetu, ništa nije točno. Ja sam pitao našeg dealera, a oni kažu, to je original, pa se ti frigaj.. Nisu htjeli izvaditi jedan pa ga izmjeriti.. što reći...

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 13:32
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 15:37
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

Našao sam "osumnjičenog".  Tanjur malo pleše pri rotaciji. Vidi slike..

"Sumnjivac" je ovo sitno ispupčenje sa unutarnje strane tanjura, na površini koja bi trebala savršeno nalijegati na subtanjur:  https://i.postimg.cc/JhpVz1P4/Plate-prominence.jpg

Hm, sad si mislim - to ispupčenje izgleda kao da je od udarca kirnerom. Da li je to tvornički napravljeno, ne znam. Niti znam zašto su bi tako napravili... to nije tehnički baš naispravnije rješenje ako su htjeli kompenzirati neku malu zračnost u dosjedu na subtanjur.

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 15:38
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 16:09

Može li neko objašnjenje za matematiku sa slike br. 2 ? 

Ako ti nije jasan onaj kut fi od 1,23 stupnja - to je samo razlika u nagibu druge slike u odnosu na prvu, ništa više. Ali, mora se uračunati.  Da sam imao i koristio stativ za slikanje tj. video, onda toga kuta ne bi ni bilo.
poso, kuća, birtija
Na vrh
Borko View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Borko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 20:31
E sad mi je jasno.

Ja sam isto pokušavao na netu dobiti tačne dimenzije remena 6800754 (koristim TD 318 i TD 126 Mk III) ali sam odustao jer svugde je različito. U fileu:  thorens_overhaul guide_Joel Boutreux.pdf su navedene dimenzije koje mi se čine suviše velike (labav remen).

Da li znaš formulu kojom se da izračunati remen (debljina, dužina) a da uzima u obzir dijametar motor pulley, dijametar subplattera i broj obrta morora (RPM) a za potrebnih 33,33 RPM. Možda neki link ?
Kako se uračunava zategnutost remena. Od nje zavisi debljina remena koja se sabira sa promerom motor pulley.

Nikad mi nije bilo jasno kod gramofona koji imaju fizički odvojeni motor, kako se regulira zategnutost remena ?
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 22:00

Da li znaš formulu kojom se da izračunati remen (debljina, dužina) a da uzima u obzir dijametar motor pulley, dijametar subplattera i broj obrta morora (RPM) a za potrebnih 33,33 RPM. Možda neki link ?

Sam remenski prijenos se racuna preko prijenosnog odnosa, nazovimo ga i

i = n1/n2 = d2/d1

n1 - broj okretaja manje remenice (RPM) - u nasem slucaju broj okretaja motora
n2 - Broj okretaja vece remenice (RPM)  - u nasem slucaju 33,333
d1 - promjer manje remenice - u nasem slucaju pulley
d2 - promjer vece remenice - u nasem slucaju subtanjur

Za racunanje duzine remena potrebno ti je osim onog sto si napisao znati i razmak izmedju pogonske osovine motora i osovine lezaja tanjura.

Pogledj na ovom linku stranicu 8

Kako se uračunava zategnutost remena. Od nje zavisi debljina remena koja se sabira sa promerom motor pulley.

U teoriji nije bitno, za prijenosni odnos potrebno nam je znati broj okretaja pogona i zeljeni broj okretaja, ili promjere remenica (vidi gornju formulu). Remen mora biti dovoljno zategnut da ne spada ili proklizava. Ako je prezategnut, opterecuje lezajeve remenica i nece sam dugo trajati. Postoje formule kojima se proracunava i zategnutost remena, ali najcesce nemas sve podatke (npr. o materijalu remena i njegovoj rastezljivosti).

Iz formule za prijenosni odnos vidi se da debljina remena ne sudjeluje u prijenosnom odnosu. Ona je bitna radi samog remena (dovoljna cvrstoca i rastezljivost, te zivotni vijek remena). U teoriji bi remen trebao dobro nalijegati na remenice, i ne bi trebalo biti proklizavanja. U praksi uvijek bude malo proklizavanja, u startu i slicno... U nasem razmatranju to se moze zanemariti, ne radi se o prijenosu velike snage da bi zancajnije proklizavalo.

Debljinu remena ne zbrajas ni sa cime, niti racunas sa sredinom debljine remena, ni s vanjskim rubom remena (ne zanimaju nas kutne brzine nego broj okretaja). Snaga se prenosi preko unutarnje strane remena, a to je promjer samih remenica.  

Nikad mi nije bilo jasno kod gramofona koji imaju fizički odvojeni motor, kako se regulira zategnutost remena ?

Ja sam svojedobno imao takav gramofon (Clearaudio). Malo rukom pomaknes cijeli motor dok se ne uspostavi dobro lezanje remena. Na osjecaj, i nije nimalo tesko postaviti u pravi polozaj kako se cini, ide to skoro samo od sebe.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
DIJELOVI: TREBA MI...
Forum: Uradi sam