Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audiosilente, Thorens, belt, rpm, itd

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 15>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 22:02
Ovdje ima korisnih informacija:  https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=17&t=81063&start=30

Nisam sve pročitao, ali ono što jesam, pomoglo mi je da naštimam 33,34 rpm. Pročitao sam tu da netko spominje formule po kojima se to računa ali to nisam gledao. Ja sam prije toga složio neke svoje usporedne tablice, u biti treba samo znati s kojim efektivnim promjerom pulley-a računati - ja sam uveo neki korektivni faktor 0,9519  Samo, kad ne možeš dovoljno točno izmjeriti debljinu nategnutog remena... 0,05 mm  razlike znači možda i 0,15 rpm-a razlike..

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 22:03
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 22:07
Edison je možda u pravu kad kaže: "Iz formule za prijenosni odnos vidi se da debljina remena ne sudjeluje u prijenosnom odnosu".

Ali, praktično, to itekako igra ulogu i mijenja rpm gonjene remenice odnosno tanjura.  Piše o tome u linku što sam naveo, a i sam sam se uvjerio u to.

Kad kažem "itekako" to znači: "bitno za Hi Fi gramofone"...  Za elektromotore mješalice za beton je, naravno, potpuno nebitno.

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 22:08
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 22:12
Evo, pogledaj tri usporedne tablice, za tri različita slučaja koja sam imao:   https://i.postimg.cc/ZqFTB4Bv/rpm-tablice.jpg

Mogu ti i poslati excell dokument pa proučavaj i vidi sam

Sreća je da se podešavanjem azimuta motora može podesiti konačni rpm tanjura. Zapravo, time se mijenja taj moj korektivni faktor odnosno efektivni promjer na pulley-u. Ali, kako ćeš to točno znati...

Mislim da je pravilan prijenosni omjer točno 11,25   - toliko treba postići spuštanjem remena s onog najšireg dijela pulley-a. Jer ako ga dižeš gore (štelovanjem azimuta motora) onda je problem kad prebaciš na 45 - remen gornjim rubom grebe o prebacivač.

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 22:37
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2019 u 23:04
Još sam se sjetio nešto spomenuti, a tiče se nategnutosti remena. Taj Audiosilenteov remen, iako je dulji, čini mi se jednako nategnut kao i Thorens i Thakker. Vjerojatno jer nije ta ista guma. No, to ne znači da je to lošije, možda će on dulje vremena trajati, tko zna.. A, inače, on ih prodaje po 5 Eura.

A zategnutost je bitna, jer zategnutiji remen će "izbaciti" subšasiju iz vodoravnog položaja. Meni je čovjek podešavao opruge sa jednim, starijim 6800574 remenom i sad baš gledam - s novim, dakle zategnutijim remenom, tanjur je na strani do motora za otprilike 1 mm niži nego na dijametralno suprotnoj strani. Kad skinem remen, onda je višlji - što je u redu, ali nije dovoljno višlji za novi remen. Eto, vidiš kako je to za***an sport..

Govorim o nekakvih  0,19 stupnjeva nagiba tanjura haha  =atan(1/300) * 180 / pi()

Editirao kiko - 02.studeni.2019 u 23:12
poso, kuća, birtija
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 00:00
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

Edison je možda u pravu kad kaže: "Iz formule za prijenosni odnos vidi se da debljina remena ne sudjeluje u prijenosnom odnosu".

Ali, praktično, to itekako igra ulogu i mijenja rpm gonjene remenice odnosno tanjura.  Piše o tome u linku što sam naveo, a i sam sam se uvjerio u to.

Kad kažem "itekako" to znači: "bitno za Hi Fi gramofone"...  Za elektromotore mješalice za beton je, naravno, potpuno nebitno.

Ono sto sam napisao je u teoriji, gdje je remen idealan (tanak i dovoljno cvrst) i ne proklizava. U praksi uvijek mora biti malo proklizavanja, a i remeni nikad ne mogu biti idealni. Ako se praksa ne slaze s teorijom, a nemam razloga ne vjerovati ako velis da si se uvjerio u to, treba izvrsiti mjerenja i utvrditi gdje se javljaju razlike. Ako te razlike nastaju zbog debljine remena i njegove elasticnosti - razvucenosti, onda smo na vrlo skliskom teritoriju. Proizvodjac je ispitao situaciju u praksi, ili iz prakse vec ima svoje korekcione faktore kod konstrukcije za svoje remene koje koristi. Prakticno bilo koji drugi zamjenski remen nece dati tocan prijenos.

Procitao sam link koji si naveo. Interesantno je da kad se racunaju prijenosni odnosi iz promjera remenica i broja okretaja motora (ako su tamo dati tocni podaci) teoretski bi se ploca trebala vrtiti na oko 32 okretaja u minuti. A u praksi imamo i nesto proklizavanja sto cijelu stvar moze samo usporiti, nikako ubrzati. I onda matematicar s onog foruma dodaje malo vise od pola debljine remena samo na pulley. I onda mu matematika stima. A zasto nije dodao malo vise od pola debljine remena i na subtanjur? Valjda se i tamo remen isto ponasa? Ali onda mu ne bi stimao izracun.

Kod gramofona s remenskim prijenosom imamo jos jedan problem. Kod ovog Thorensa, a i kod vecene drugih gramofona, prijenosni odnos je nesto preko 11x. A u strojarstvu se kod remenskog prijenosa ovog tipa preporuca prijenosni odnos do 6x. S viseslojnim remenjem se moze ici do prijenosnog odnosa do 20x. Zato neki skuplji i tezi gramofoni imaju visestruko remenje.

Volio bih ovu problematiku sam malo ispitati u praksi, ali nazalost, ili na srecu, moj gramofon (Technics SL-1210 Mk2) ima direktni pogon i osvjetljeni stroboskop. Brzina se moze mijenjati u vrlo sirokim granicama, ali ne treba jer stroboskop stoji k'o ukopan.

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 00:11
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

A zategnutost je bitna, jer zategnutiji remen će "izbaciti" subšasiju iz vodoravnog položaja. Meni je čovjek podešavao opruge sa jednim, starijim 6800574 remenom i sad baš gledam - s novim, dakle zategnutijim remenom, tanjur je na strani do motora za otprilike 1 mm niži nego na dijametralno suprotnoj strani. Kad skinem remen, onda je višlji - što je u redu, ali nije dovoljno višlji za novi remen. Eto, vidiš kako je to za***an sport..
Govorim o nekakvih  0,19 stupnjeva nagiba tanjura haha  =atan(1/300) * 180 / pi()

Zanemari arcus tangens i stavi na tanjur plocu, a na nju libelu pa onda sve skupa niveliraj. Provjeri za koji mjesec ponovo kad se remen malo opusti.    mig

Kad sam imao Thorens(e) moglo je se to postelat u horizontalu preko vijaka koji niveliraju tri konusne opruge. A znalo je se u te opruge stavljati i malo spuzve, pa je mozda dobro promijeniti te komadice spuzve, ako su jos tamo. Ah, kad je to bilo... prije 30-tak godina...

Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 00:28
Da, točno je što kažeš - kad se računa prijenosni omjer samo s promjerima pogonske i gonjene remnice, dobiva se oko 32 rpm. To je i mene ispočetka zbunjivalo, stvarno nisam kužio u čemu je stvar.

Velim, nisam sve pročitao s tog foruma... ali ja sam u tim tablicama računao s debljinom remena na obje strane, dakle gledam vanjski obod, samo što promjer pogonske umanjujem na onih 95,xxx  % jer je 4mm širine remena blago savijeno oko one grbe na pulley-u pa kao, ono - ispadne da je manji promjer. Jer, kad gledaš - pa ne može (po debljini remena) obodna brzina biti različita od onoga što mehanika govori jer ne proklizuje remen sam unutar sebe, po slojevima, ne?  Kako bi to bilo? Raspao bi se..  Može proklizavati samo na mjestu kontakta sa drugim materijalom - remenicom. A to pak, za računicu i nije bitno, mislim da se to zapravo i ne dešava kad tanjur "uhvati" brzinu. On je masivan i treba mu vrlo malo "dodavati" force za održavanje brzine. Motorić oko 2,4 W povuče najveću struju pri startu. Ali, obzirom da je tu clutch-pulley u igri, ni tada on ne povuče 190mA... jer sam pulley unutar sebe prokliže a vrti se onaj mesingani potiskivač koje sa dva mala vijka stegnut za osovinu motorića. Kako tanjur dostiže potrebnu brzinu, tako se proklizavanje kvačila smanjuje i u jednom trenutku prestane, i to je to, poslije se pulley vrti kao da kvačila ni nema. To traje sekundu možda, ili i manje.

Editirao kiko - 03.studeni.2019 u 00:32
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 00:38
Ma, tip je to dobro podesio opruge s remenom koji je imao i meni dao, ali ih je zalakirao (vijke na oprugama) pa sam mislio gdje ću naći tog laka, bar za opruge. a za onaj vijak kod motora može i lak za nokte. 

Editirao kiko - 03.studeni.2019 u 00:38
poso, kuća, birtija
Na vrh
Borko View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Borko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 10:35
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Sam remenski prijenos se racuna preko prijenosnog odnosa, nazovimo ga i

i = n1/n2 = d2/d1

n1 - broj okretaja manje remenice (RPM) - u nasem slucaju broj okretaja motora
n2 - Broj okretaja vece remenice (RPM)  - u nasem slucaju 33,333
d1 - promjer manje remenice - u nasem slucaju pulley
d2 - promjer vece remenice - u nasem slucaju subtanjur

[Iz formule za prijenosni odnos vidi se da debljina remena ne sudjeluje u prijenosnom odnosu. Ona je bitna radi samog remena (dovoljna cvrstoca i rastezljivost, te zivotni vijek remena). U teoriji bi remen trebao dobro nalijegati na remenice, i ne bi trebalo biti proklizavanja. U praksi uvijek bude malo proklizavanja, u startu i slicno... U nasem razmatranju to se moze zanemariti, ne radi se o prijenosu velike snage da bi zancajnije proklizavalo.

Debljinu remena ne zbrajas ni sa cime, niti racunas sa sredinom debljine remena, ni s vanjskim rubom remena (ne zanimaju nas kutne brzine nego broj okretaja). Snaga se prenosi preko unutarnje strane remena, a to je promjer samih remenica.  

Debljina remena povećava efektivni promjer manje remenice (motor pulley) a on jeste u računici. Doduše za isto toliko povećava i promjer veće remenice (subplatter). Ne znam da li se to onda potire u računu ?
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2019 u 11:18
Ne potire se. Samo je to problematično točno izračunati jer bi morao sve mjeriti komparatorom, mikrometrom točno u par mikrona da bi računica odgovarala stvarnosti. Šublerom ne možeš tako točno.
poso, kuća, birtija
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 15>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Pomoć i preporuka za početni...