Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pristup glazbi vs. pristup hifi

Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.studeni.2019 u 15:33
da iskoristim Stenov post, makar pitanja nisu upućena primarno njemu, već svima, radi mišljenja

Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Što se tiče uvodnog posta ...
Sa dvoje frendova iz VT, koje mare za dobar zvuk i imaju solidno respektabilne sisteme, se složim u 90% slučajeva oko ocjene nekog zvuka. Dakle, skoro da identično čujemo. Onih 10% pripusujem nekim osobnim preferencama ili bolje rečeno, tko kako doživljava (živi) zvuk.

Što se mene tiče, to je neka brojka oko koje bi se ljudi sa iole dobrim ušima i idejom što bi hifi trebao biti, trebali složiti. Neka dijametralno suprotna neslaganja ili postotak puno dalje od navedenih 90 ... netko je gadno zabrijao u nekom krivom smjeru.

ali što je to dobar a što krivi smjer, to se određuje subjektivno. jer kao što Gašo reče, svatko sebi sustav slaže, prema svom ukusu. pa i vlastitoj viziji kako bi visokovjerni zvuk trebao zvučati

da li su vizije iste? pa dovoljno je čuti priče o detaljima, rezoluciji i o zraku. nije li istina da se dojam detalja/rezolucije i dojam zraka mogu pojačati određenom tonalnom intervencijom (ili pak određenim distorzijskim profilom), a da nije nužno u smjeru istinski veće vjernosti?

Editirao zed_alive - 18.studeni.2019 u 15:34
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 08:12
Nisam dugo zavirio u ovu temu, a ono što Sten kaže, naravno jest točno. Ljudi koji imaju pojma o hifi, jako brzo i lagano će se složiti oko većine stvari. Je li to 90% ne znam. Vjerojatno je i više. I otpočetka mi nije bistro zašto je u naslovu teme versus, između glazbi i hifi jer to prevedeno s latinskog znači suprotno ili protiv. Ako si audiofil, glazba i hifa su jedno.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 09:49
da, da...to je ono: 'ako se ne slažeš sa mnom u najmanje 90%, onda očito nemaš pojma o hifi' obrva
a kako ćemo primjerice objasniti to da neki naginju eufonici, a drugi neutrali?
da li cjevaši 'zvuče bolje' od SS jer su neutralniji, ili jer su eufoničniji? 

Editirao zed_alive - 19.studeni.2019 u 10:04
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 09:59
Gle, da siđe bog s nebesa (u kojega najiskrenije ne vjerujem) i da ti da sve točne odgovore na baš sva pitanja, ti bi rekao da ali? Onda bi bog pobjegao glavom bez obzira i pitao se što mu je to trebalo.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 10:00
to su tvoje konstrukcije i projekcije

pitanja oko razlika kako pristupa muzici i zvuku, tako i oko različitih preferencija zvuka, su vrlo validna

Editirao zed_alive - 19.studeni.2019 u 10:05
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 10:06
Baš mi se šaptom javio bradonja u glavi (zvuči ko spiker Željko Tomac) i veli pusti u pičku materinu.
smijeh2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.studeni.2019 u 10:15
pa ionako nisi rekao niti jednu ozbiljnu rečenicu na ovu temu...

Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2020 u 23:03
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Neki dan, u toku opuštenog druženja s forumskim kolegom, aktivnim clanom kluba, zapravo dragim covjekom, među hrpicom tema, neceto je i pitanja što spaja a još bitnije što razdvaja ljude koji se bave ovim hobijem, i zasto realno u prosjeku cesce nailazimo na neslaganja oko zvuka nekog sustava nego suprotno, zašto ljudi međusobno vrlo razlicito percipiraju ili cuju mane i vrline kod reprodukcije?

Zašto na kraju imamo doma složene vrlo razlicito zvucece sustave, koje na kraju smo slagali za sebe?

Osobno mislim da je početna tocka tih razlika i daljnih neslaganja, različitost shvacanja glazbe i nacina slušanja glazbe opcenito. Ne tice se zanrova, nego zaista shvacanja što nam glazba znaci u zivotu i kako ju doživljavamo kao faktor.

Što vi mislite o tome? 

Preskočit ću sve stranice i odmah odgovoriti, pa nakon toga čitati druge postove.

Volim neke random momente/dijelove koje neka pjesma ima. Ono što čini te dijelove meni fascinantnim i zanimljivim je nešto što ne mogu pretočiti u riječi jer nema neke šablone (kako je može biti u beskrajnom svijetu stvaranja i različitosti?)

To je nekad ritam, nekad kombinatorika tonova, nekad riječi, nekad boje.

I iz tog razloga se nikad nisam mogao naći u nekom žanru već kao skakavac skakućem iz jednog u drugi. Primjer je od neki dan kad sam naišao na onaj sevdah reunion i pjesmu "Čudna jada od Mostara grada". Niđe veze, a tako mi dobro uletila da sam ju 5-6 puta za redom.

E sad, to sve nadograditi sa dobrim zvukom....šta ćeš više. Ali zvuk mi je samo nadogradnja, ad value na nešto čime ionako ne mogu upravljati. A ne mogu upravljati jer nemam ukodirano u sebi "vrsta raspoloženja = određena pjesma ili dio"....raspoloženja su kao i pjesme, toliko šarolika.

Također,nisu mi ni jasne neke "prepirke" i međusobna osporavanja ljudi koji svojim rukama sebi grade što žele i kako žele čuti....u svijetu tolike raznolikosti (drugo su zeka peka i kreativna ruganja). A sumnjam da čak i Željko (koji se meni čini klasa nad klasama u toliko razlilčitih segmenata - dakle ne govorim samo za elektro vode) misli da je uhvatio Boga za jaja i rekao "to je to, ja sad znam sve"

Editirao Darco - 04.svibanj.2020 u 23:04
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 21:15
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Neki dan, u toku opuštenog druženja s forumskim kolegom, aktivnim clanom kluba, zapravo dragim covjekom, među hrpicom tema, neceto je i pitanja što spaja a još bitnije što razdvaja ljude koji se bave ovim hobijem, i zasto realno u prosjeku cesce nailazimo na neslaganja oko zvuka nekog sustava nego suprotno, zašto ljudi međusobno vrlo razlicito percipiraju ili cuju mane i vrline kod reprodukcije?

Zašto na kraju imamo doma složene vrlo razlicito zvucece sustave, koje na kraju smo slagali za sebe?

Osobno mislim da je početna tocka tih razlika i daljnih neslaganja, različitost shvacanja glazbe i nacina slušanja glazbe opcenito. Ne tice se zanrova, nego zaista shvacanja što nam glazba znaci u zivotu i kako ju doživljavamo kao faktor.

Što vi mislite o tome? 

Ovo je tema koju imam već neko vrijeme na umu, ali nikako da napišem nešto, možda bude koja suvisla.

Ovo boldano je centralna stvar na koju se mislim referirati, iako je cjelina tvojeg posta isto važna kao kontekst. Prvo, mislim da je dobro da si audiofil eksplicitno postavi pitanje koje navodiš. Kada razmislim zašto slažem sustav kakav slažem i koja ideja me vodi u tom procesu, svakako mogu vidjeti poveznice sa time kako vidim muziku.

Ono što je možda čak i najprominentnija karakteristika muzike koju dominantno slušam je vrlo različita kvaliteta tonova i tekstura - neke "prirodne", neke artificijelne, neke guste i nabijene, neke slojevite, neke izrazito minimalni zvukovi koji lebde u tišini i prostoru, neke glasne, neke tihe i u najrazličitijim odnosima. Puno muzike koju slušam nema karakter klasične "kompozicije" - često se radi o zvučnim skulpturama, kolažima gdje su odnosi među ponekad mikroelementima ključni dio "kompozicije".

Sve ovo me usmjerava u gradnji hi-fi sistema na način da tražim rezoluciju i transparentnost koja bi mi omogućila da se što više približim onome kakva je snimka doista, a onda i da izvučem što je više toga moguće sa snimke. Bez toga, pola muzike koju slušam naprosto ne funkcionira. Ljudi često pričaju kako je jazz/klasika ono što opravdava hi-fi. Ja kažem da ovakva muzika još više opravdava hi-fi jer je na nečemu što nije hi-fi takva muzika ponekad upravo neshvatljiva - kao da slušaš rock pjesmu i ne čuješ bas gitaru.

Osim toga gore, slušam i rock. Kasne 60e i rane 70e, ali i isto tako i noviji rock eksperimentalnije i ekstremnije prirode. Za to je pak, uz gornju kvalitetu bitna i dinamika. Zato je to još jedna karakteristika hi-fia na koju pazim. Rock bez dinamike je mrtva stvar. Ovdje dolazi u igru još jedna priča - ne volim da je sistem niti previše "naprijed" u smislu da me napada i smara, jer jedno je dinamika i prisutnost, ali kad mi gura nešto niz grlo - to ne volim. Ali jednako tako ne volim ni da je pretjerano "natrag" - tada kao da ne mogu zagristi u muziku. Mora biti fino i prezentno, neposredno, dobar ton, imati attack, ali ne biti neko "vikanje". To je važno i za neke tipove elektronike koje slušam. Jednako kao što je odlična transparentnost važna za neke druge tipove elektronike.

Zadnja stvar koja mi je bitna i proizlazi iz više-manje sve muzike koju slušam je dobra prostornost. I kod eksperimentalne muzike je odnos prostora i zvuka izuzetno važna stvar, kao i kod sve druge muzike. Ne podnosim kad je zvuk neka zgusnuta masa koja dolazi iz jedne točke, jednako kao što ne podnosim niti kad je zvuk "u zvučnicima".

Gornje stvari su ono što mi je za sada najbitnije i što želim da bude što bolje u sistemu i mislim da su sve povezane s onime kako shvaćam muziku i što slušam.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 09:45
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

s druge strane, nije li pitanje (vjernog) zvuka nekako pitanje samo za sebe?

meni je osobno zvuk pojedinih instrumenata lijep i ljekovit. sam za sebe. maltene bih rekao i mimo glazbe, kad bi to bilo moguće...jasno da nije. dakle, u sklopu glazbe. i sviranja, umjetničkog dodira koji s instrumentom daje tu ljepotu. ali da bi bio ljekovit, mora biti reproduciran na način da vjerno oslikava lijepi, prirodni, kompleksni zvuk tih instrumenata. ako je to ispod određenog nivoa, ljekovitost izostane. ako je to na visokom nivou, ljekovitost raste

Ovo je po meni suština "glazba vs. zvuk" problematike i jasno se vidi da taj problem ili možda "problem" proizvodi pojam muzike u pozadini.

Za mene muzika nije sviranje. Niti komponiranje u klasičnom smislu. Kao niti elementi takve kompozicije. Naravno, muzika može biti sve to, ali po meni je ona, kao "umjetnost zvuka", širi pojam od svega ovoga. Neki u avangardi su postavljali definiciju te umjetnosti kao "intencionalni zvuk". To određenje svakako pojmovnim opsegom, ali možda čak i ontološki, nadmašuje ova klasičnija određenja. Ako se tako pristupi, onda je moguće "uživati (iako to po meni nije pravi pristup...ovisi kako se definira to "uživanje") u zvuku instrumenta samom za sebe."

Pitanje koje moram postaviti sebi je - što doista slušam i kako doista slušam, kada slušam nešto što se oslanja na kompoziciju i njezine elemente...je li održivo "slušanje zvuka", ali kao "glazbofilski", a ne "audiofilski" modus slušanja? I meni se, gledajući svoje iskustvo, svakako čini da jest. Uzeti ću recimo popularan primjer Nirvane. Onaj tko ne zna slušati ton, taj velik dio onoga što čini taj bend ne čuje. To tvrdim sa 100% sigurnošću. Isto kao što masu ljudi ne razumije genij Cobaina jer ga promatraju kroz prizmu "sviranja".

Ista priča sa još jednim popularnim bendom (koji kao niti Nirvana nije avangardan) koji mi je rano otkrio pogled na muziku kakav sad imam - Nine inch nails. Reznor je uvijek govorio da je studio instrument. Na isti način na koji je klavir ili gitara instrument. To znači da je način proizvodnje zvučnosti zvuka instrument i da je to element "kompozicije". Zvuk jest muzika. Onaj tko to tako ne vidi (a to dosljedno može samo onaj tko sluša isključivo akustičnu muziku i po mogućnosti neamplificiranu i nereproduciranu), taj će razdvajati "muziku" i "reproducirani zvuk".

Iz tih razloga, hi-fi je za mene nužna stvar za potpunu interakciju sa muzikom i ne mislim da bi "audiofiliju" i "glazbofiliju" trebalo dijeliti. Prepoznajem fenomen koji neki navode - suprotstavljenost "analitičko slušanje / slušanje sistema" nasuprot "slušanja muzike" - ali to po meni nema uzrok u tome što bi audiofilija i glazbofilija bile suprotstavljene u svojoj biti, već više stvar ima veze sa usmjerenošću slušateljeve intencije kada je ovaj moment "slušanje zvuka" u pitanju. Da pojasnim: mogu "slušati zvuk" i sa namjerom da evaluiram sustav i sa namjerom da estetski uživam u zvuku. U prvom slučaju to je apstraktno audiofilstvo. U drugom je to nerazdruživi spoj "audiofilije" i "glazbofilije".

Editirao popol_vuh - 21.svibanj.2020 u 09:56
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Ambiophonics iliti sto kad m...