Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Kvazi Bodega

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
dankobo View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dankobo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kvazi Bodega
    Objavljeno: 26.travanj.2018 u 00:26
Bog društvo!
Oni koji su duže na ovom forumu, možda će se sjetiti da sam prije nekoliko godina vodio borbu sa projektom 2,5 sistemske zvučne kutije. U igri su bili Monacor SPH 135C, Peerless SDA 135 te razni tweetwri kao Morel, Ciare da bi na kraju završilo sa odličnim Usherom 9930-20. Kutija je bila oko 13 litara. Lijepo je to sviralo ali stalno sam osjetio da to nije to. Tako da su kutije nekoliko godina provele na ormaru, umotane u jastučnice.
To bi i dalje bilo tako da nisam naletio na odličan projekt sa mojim bas zvučnikom. Projekt je produciran u Hobby Hi-Fi od travnja 2016. pod imenom Bodega a autor je poznato ime Bernd Timmermanns.
Budući mi se je riješenje nudilo na dlanu, odmah sam raskopao svoje kutije, Peerlessa i Ushera frknuo na Njuškalo i iz Francuske naručio tweeter. Monacor DT 254. Skretnica je dosta kompleksna ali mi je od početka ulijevala povjerenje. Trebalo je samo kupiti nekoliko kritičnih elemenata je r materijala imam poprilično. Najveći problem je bio filter kojim se poništava grba koji ima SPH 135c na 7 kHz. Tu ide špula od 22mH, bipolarni elco 220uF i otpor prilagođen ukupnom otporu sklopa. To koštalo poprilično. Čak sam greškom naručio 4 komada elko 220uF jer su pakirani u paru.
Kutija je zahtjevala povećanje volumena na barem 15,5 litara. To sam izveo tako da je dodana još jedna komora koja ima oko 2,9l i služi kao  lnternen  Helmholtz-­Absorber (IHA). Time se poništava stojni val unutar kućišta. Uz još neke modifikacije kao drugi bas reflex kanal itd, dobio sam nevjerovatno puno. Zvuk je pun, detaljan a bas nevjerojatan s obzirom da dolazi od zvučnika koji ima samo 135mm. U nastavku ću dodati i slike.
Laku noć!

Svašta me zanima i volim tražiti odgovore.
Na vrh
dankobo View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dankobo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2018 u 00:08
Evo i malo slika:
Ovo je gotov uradak.
Bez mrežice.

Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2018 u 10:03
Vjerujem ti da to dobro svira, ali je esteski katastrofa. Trebao si ipak praviti nove kutije, to bar ne zahtijeva previše novaca. Shvati to kao konstruktivnu kritiku, a ne osobni napad.
đez je limunada

Na vrh
dankobo View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dankobo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2018 u 21:18
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Vjerujem ti da to dobro svira, ali je esteski katastrofa. Trebao si ipak praviti nove kutije, to bar ne zahtijeva previše novaca. Shvati to kao konstruktivnu kritiku, a ne osobni napad.

Da, imaš pravo. To su do ovog zahvata bile jako lijepe kutije. Dizajn je kompromis ali zvuk! Svašata sam do sada proizveo i još nikada nisam bio toliko zadovoljan sa zvukom. Oduvjek sam na Monacor gledao kao nešto manje vrijedno. A ovo je dokaz da dobar projekt može ispasti i od Monacora. Hvala Timmermansu. Nove kutije? Jednom možda, ako me opet uhvati volja.
Na vrh
zden View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zden Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2018 u 17:59
Tko šiša  kutije  ako to svira  po ukusu vlasnika , ima i nakaradnih kutija  pa se niko ne buni  kome se ne dopada ne mora gledati  nek zapre okeca i šlus .
Samo uživaj  izgled  nije uopće loš malo  ex ali vrijedi gore napisanohaha
zden
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,246 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam