Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Matis Fortuna 1

Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.ožujak.2018 u 22:43
Zašto veće kvadrature baš na tweeter., zar to nije kontraproduktivno obzirom na skin efekt?
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 08:44
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Zašto veće kvadrature baš na tweeter.., zar to nije kontraproduktivno obzirom na skin efekt?

Kakve veze ima skin efekt s ukupnom kvadraturom??
I ovdje se radi o višim frekvencijama, tako da je skin efekt, po mom mišljenju, sporedna stvar. U koliko je baš bitan, onda je 5 komada solid core 0.8mm u presjeku idealno rješenje. Međutim, u praksu se bolje ponaša litz, gdje je presjek jedne žice 0.16mm. Ako to vrijedi Wilson audiu, vrijedi i meni..
Ovo i ono
Na vrh
casper40 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj casper40 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 09:16
Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Zašto veće kvadrature baš na tweeter..., zar to nije kontraproduktivno obzirom na skin efekt?

Kakve veze ima skin efekt s ukupnom kvadraturom??
I ovdje se radi o višim frekvencijama, tako da je skin efekt, po mom mišljenju, sporedna stvar. U koliko je baš bitan, onda je 5 komada solid core 0.8mm u presjeku idealno rješenje. Međutim, u praksu se bolje ponaša litz, gdje je presjek jedne žice 0.16mm. Ako to vrijedi Wilson audiu, vrijedi i meni..

Pozz, iz istog sam razloga i pitao jer neki kažu da je bolje što tanja žica za visoki i plus da je ufrkana.
Jasno mi je da nije tako jednostavno no meni je važno da čujem vaša iskustva iz prakse.
Ja sam do sada stavljao 2,5mm2 za mid i 1,5mm2 za visoki, a dolazak do same skretnice je bio od 2,5mm2 do 3mm2 debljine. 
Sad radim novu kutiju i skretnicu sa puno kvalitetnijim komponentema i od buksne do skretnice ide 4mm2. Nema smisla da pazim na komponente ako zeznem sa žicom, naravno žica je 99,999ofc.

Casablanca III, Marantz PM15S2, Marantz SA11S1, Pro Ject RPM Carbon
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 09:21
A, sori Kabel, previdio sam da si napisao riječ 'litz'.

Originalno postano od strane člana: casper40 casper40 napisao:

Pozz, iz istog sam razloga i pitao jer neki kažu da je bolje što tanja žica za visoki i plus da je ufrkana.
Jasno mi je da nije tako jednostavno no meni je važno da čujem vaša iskustva iz prakse.
Ja sam do sada stavljao 2,5mm2 za mid i 1,5mm2 za visoki, a dolazak do same skretnice je bio od 2,5mm2 do 3mm2 debljine. 
Sad radim novu kutiju i skretnicu sa puno kvalitetnijim komponentema i od buksne do skretnice ide 4mm2. Nema smisla da pazim na komponente ako zeznem sa žicom, naravno žica je 99,999ofc.

Ključno je da je litz žica, dakle međusobno izolirane licne, u tom slučaju nemaš prelaske struje s licne na licnu i borbu s nesavršenom i oksidaciji sklonom površinom bakra, a manji izolirani presjeci su savršeni upravo kod skin efekta (koji upravo jest bitan u visokotonskom području). Za visokotonsko je 3 mm2 vjerojatno ipak overkill, no ako je litz, ne škodi, jasno.

Editirao zed_alive - 14.ožujak.2018 u 09:34
Na vrh
casper40 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj casper40 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 09:58
Sve jasno, imaš možda informaciju gdje u Zg kupiti takvu žicu.
Moram priznati da ih nisam baš često viđao.
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 10:00
Koliko ti treba žice?
Za tw je ok i 2.5mm2, ali je u praksi 3.1 mm2 bolje zbog manjeg serijskog otpora. Iznosim svoja iskustva sa mojim materijalima, jer isključivo s njima radim! Probao sam litz iz raznih izvora, i nemam dobrih iskustava. Prodaja magle je prečesta pojava, kažu da je 5N bakar occ itd, a ono običan bakar za žice od struje?!?

Editirao Kabel - 14.ožujak.2018 u 10:06
Ovo i ono
Na vrh
casper40 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj casper40 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 10:07
Originalno postano od strane člana: Kabel Kabel napisao:

Koliko ti treba žice?

oko 75cm za jedan visoki, znači 1,5m ukupno
Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2018 u 14:45
Pošalji mi adresu na pm
Ovo i ono
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam