Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Što čitate?

Odgovori Odgovori Stranica  <1 10111213>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (3) Pohvala (3)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.siječanj.2020 u 02:38
Nešto se zadnjih godina slabo piše o čitanju ,ali, evo ja bi preporučio roman ,koji sam nedavno pročitao ,pa možda nekom dođe pod ruku .. Štivo je izuzetno teško ,teško u smislu jer opisuje stradanja i ,uglavnom nesretne ,doživljaje izbjeglica iz Pruske i Litve u 2 svjetskom ratu ,kao i najveći brodolom u povijesti ,koji nije toliko poznat kao npr.potonuće Titanica.Ali ,kroz roman se provlači i puno ljubavi i ljudskosti .Roman je "Sol u moru " autorice Ruta Sepetys .Mene ,kao okorjelog ljubitelja čitanja je roman toliko fascinirao ,da sam preko 300 stranica pročitao u komadu! Mišljenja sam da ,kad bi svaka osoba pročitala ovaj roman da bi svijet postao puno bolji ! Jer ,inteligentni bi još jednom sami sebi potvrdili da su podjele ,mržnja i ratovi ,najveća glupost ljudskog roda . A neinteligentni bi došli na prag spoznaje da su podjele ,mržnja i ratovi ,najveća glupost ljudskog roda .
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.siječanj.2020 u 22:16
Moram priznati, pomalo čudna tema ovdje čak i za podforum "Ostalo" proteza No, tko zna, možda bude zanimljiva tema, zašto ne. Osim što se do sada nitko nije javio hm

Prvi i osnovni problem je što neinteligentni u pravilu ne čitaju romane. Ako uopće išta i čitaju. Preciznije, što manja inteligencija gotovo u pravili znači i manje poriva da se išta čita, a pogotovo što nije direktno vezano sa praktičnim životom i stjecanjem (materijalih) dobara. Za njih su romani čisti gubitak vremena.
Btw. to ne implicira da inteligentni(ji) gutaju romane, no sigurno će puno češće posegnuti za dobrim štivom, a sasvim sigurno se neće namrštiti na samu ideju.

Nisam čitao navedeni roman, ali najboli roman koji sam ikad pročitao se odvija u istom razdoblju i moguće da bih za njega mogao sve isto napisati. Jedina razlika što je napisan prije više od 60 godina.

"Mila 18" od Leona Urisa. Pogotovo me se dojmio jer sam u to vrijeme dosta čitao o 2. svj. ratu (moja fascinacija tokom nekolicine godina), ali taj roman mi je pružio takav jedan doživljaj, bilo bi bolje reći da sam ga proživio nego pročitao. Toliko mi je bio dobar, dojmljiv, opipljiv... uvjerljiv.

Bilo je prije i poslije njega (čitano prije 15-20 godina) dosta jako dobrih romana, no taj je do danas ostao moj apsolutni broj 1. A roman je iz 60-ih godina prošlog stoljeća.
AccusticArts Drive1 mk2 + DAC1 mk4->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani 2(mod.)
AA Digital Line(ic)-Sumić SCBH(ic)-Siltech LS110 mkII(zv.)-Marohei Maduro S(štrom)
SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 01:59
Ovo o inteligentnim i neinteligentnim sam napisao ,još pod dojmom romana . Kako sam i sam bio ratni izbjeglica ,kak veliš ,gotovo sam to ponovo proživio . Uvijek mi ljudska zvjerstva dignu tlak i ljude spremne činiti zvjerstva automatski svrstavam u neinteligentne primitivce . Mada je inteligencija jako rastezljiv pojam i ima je puno vrsta . Ja sam romane počeo čitati prije osnovne škole ,ali se zbog tog ne smatram posebno inteligentnim . Samo mi je žao što mlađima ne uspijevam objasniti da nikakav film ne može zamijeniti čitanje . U filmu gledamo scene kakve je zamislio scenarist i ekipa ,a kad čitamo ,vizualiziramo u skladu sa svojom osobnošću ,iskustvom i maštom . Specifičnost ovog romana je što su isti događaji opisani iz kuta gledanja nekoljko likova a nijedan nije glavni lik ,prilično neobično ,u početku malo zbunjujuće ,ali dobro.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 08:35
Originalno postano od strane člana: Mijo Mijo napisao:

Mišljenja sam da ,kad bi svaka osoba pročitala ovaj roman da bi svijet postao puno bolji ! Jer ,inteligentni bi još jednom sami sebi potvrdili da su podjele ,mržnja i ratovi ,najveća glupost ljudskog roda . A neinteligentni bi došli na prag spoznaje da su podjele ,mržnja i ratovi ,najveća glupost ljudskog roda .

je, ali po kome ratovi nastaju, i zašto?

čak i one zvijeri na 'terenu' na koje čine zvjerstva, nisu ti koji su taj rat osmislili i inicirali. oni su oruđe, ne i kreatori
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 08:54
Naravno ,Zed ,ovo što si boldao tj.kad bi svi čitali o stradanjima nevinih da bi bili bolji ljudi je utopijska teza . Čak i da se u škole uvede obaveza takvog štiva ,nekom ne bi otvorila oči . Isto tako ,nisu svi zločinci automatski neinteligentni . Ima inteligentnih ljudi ,koji u svakodnevnom životu funkcioniraju gotovo savršeno ,ali u jednom aspektu imaju psihički poremećaj ,kao npr. nedostatak humanosti ,suosjećajnosti itd. Takvi ljudi normalno funkcioniraju ,ali kad dođu u nesvakidašnju situaciju ,kao što je rat ili kad dobiju vlast u ruke ,postaju gori od životinja . Takvi mogu voditi i ratove i države . Nažalost ,danas su za vođenje politike takvi čak i poželjni . O tome bi više mogli reći stručnjaci za psihologiju .
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 10:33
nije štivo, ali evo jedne relativno prigodne:
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 11:10
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

"Mila 18" od Leona Urisa. Pogotovo me se dojmio jer sam u to vrijeme dosta čitao o 2. svj. ratu (moja fascinacija tokom nekolicine godina), ali taj roman mi je pružio takav jedan doživljaj, bilo bi bolje reći da sam ga proživio nego pročitao. Toliko mi je bio dobar, dojmljiv, opipljiv... uvjerljiv.

Nakon puno godina pročitao opet od Uris-a "Odsustvo do buđenja" i Wolfgang Ott "Morski psi i male ribe"

Za ljubitelje WWII tematike da
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 11:17
[QUOTE=Mijo] Štivo je izuzetno teško ,teško u smislu jer opisuje stradanja i ,uglavnom nesretne ,doživljaje izbjeglica iz Pruske i Litve u 2 svjetskom ratu ,kao i najveći brodolom u povijesti ,koji nije toliko poznat kao npr.potonuće Titanica.Ali ,kroz roman se provlači i puno ljubavi i ljudskosti .Roman je "Sol u moru " autorice Ruta Sepetys .Mene ,kao okorjelog ljubitelja čitanja je roman toliko fascinirao ,da sam preko 300 stranica pročitao u komadu!QUOTE]

@Mijo
300 stranica u komadu ? To je preko 14 sati neprekidnog čitanja ? Svaka čast.
U zadnje vrijeme mi je uspjelo na dan čitat preko 130 stranica Karl Ove Knausgarda i njegovu Moju borbu u 5 knjiga.
Kad već spominješ Litvance, preporučio bi Finkinju Sofi Oksanen - Kad su golubice nestale. Knjiga je o Estoncima za vrijeme WW2 i njihovim podjelama u borbi protiv nacista i sovjeta.Te o poslijeratnoj okupaciji Estonije od Rusa.

Jeli itko pročitao Černobilsku molitvu od Nobelovke Bjeloruskinje/Ukrajinke Svetlane Aleksievič iz 2015. ? Prošle godine sam ju pročitao i uvijek sam se pitao zašto nitko ne snima film po toj knjizi. Svi hvale seriju Černobil al ne vjerujem da je film potresniji od istinitih priča iz Černobilske molitve. Među tri najbolje knjige od 300  koje sam pročitao u zadnjih 10 godina.
Također je odlična njezina knjiga Rabljeno doba o tranziciji u ex Sovjetskom savezu.

Editirao glava - 08.siječanj.2020 u 11:18
Sonos connect, Metronome LePlayer 2s, Sumić BH2 strujni i interkonekt, McIntosh MA9000, Kubala Sosna Fascination, Serafino Tradition
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 13:02
@Glava ,sto ti gromova ,sad si me zabrinuo ! 14 sati ,veliš ? Nemam osjećaj da sam tako dugo čitao ,da nisam postao opsesivan ,kao prike gejmeri ,koji jedva stignu prezalogajit ! More bit ,nedjeljom sam se uhvatio čitanja i uz pauze za gablec ,kavu i tak ,čitao sam dugo u noć ,dok nisam sve stuk'o . Ovo kaj veliš za filmove ,i meni je čudno što gledimo filmove toliko predvidljivog sadržaja ,a toliko je krasnih stvari napisano ,a nije pretočeno u film . Vjerojatno je u pitanju ego slavnih redatelja i ostalih filmskih umjetnika . Kad bi se film proslavio ,a zasluge za priču bi trebale ići nekom anonimcu ,jednostavno to nije holivudski đir . Btw . roman koji sam spomenuo bi mogla biti brutalnija verzija filma "Život je lijep " Roberta Begninija ,fantastičan film ,za preporučiti .
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2020 u 13:16
@Zed ,u stilu ove tvoje pjesme ,Bora Čorba je davno napisao "Pogledaj dom svoj anđele" ,biješe to proglašeno pjesmom desetljeća ,mada ja mislim da je on ,onako lud ,aludirao na Tita !
Detour dobro šargijaju ,pa ja ,iako sam muškić ,znam uz njih zapjevati onu -"Neeema te ,i sad plešem saaama..."😀
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 10111213>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Dodatni pribor
Razvodni ormar
Forum: Audio komponente