Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

CD Format- zadnji dani ili nešto drugo?

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 17>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Vlado_J View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Vlado_J Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 10:17
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Idući tjedan idem na koncert u Unterfahrt.

Ako ga vidim, priupitam ga

Ajd pogodio si jedini tjedan u desetljeću da ti netko iz Zg-a nemora biti zavidan (Metheny,Tyner...)

Btw, sav jazz danas je već Limited edition.

Editirao Vlado_J - 04.studeni.2011 u 10:18
"Cartoons are America's only native art form. I don't count jazz because it sucks."

Bart Simpson

Marantz SA15 / Mystère IA21 / Monitor Audio GS10
S.W. Encore II & Green Lightning
Na vrh
adrian View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj adrian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 10:49
 U razgovoru sa jednim kolegom, došli smo do zaključka da će svi mediji koji su mehaničkog tipa, pod uticajem digitalizacije, grupacije za autorizaciju i tehnološkog napretka, na našu(njegovu i moju) žalost izgubiti bitku . Jango setoga dotakao u posebnoj temi vezanoj za Apple.Pritisak je po meni neusporedivo veći sad nego krajem 80-ih kada je u pitanju bla ploča.
 Uzeli smo primjer DVD ili BD formata koji se da iznajmiti u klubovima. Kod nas je iznajmljivanje smiješno jeftino, od 1-3 Eur u zavisnosti od formata. Taj disk je u nabavi oko 30-50 Eur i sklon je oštećivanu. Pa ti vidi isplativost.
  Ovo je malo šire viđenje od samog CD medija, jer ipak i DVD i BD medije je osnovi ista stvar sa malo gušćim zapisom na površini.
Prenosivi mediji koji nisu skloni habanju i mogu se dodatno zaštiti su budućnost digitalnih zapisa.
 I USB stick se može fino upakovati da ima booklet? 

Editirao adrian - 04.studeni.2011 u 10:49
“Sa znanjem raste i sumnja.” Goethe
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 11:04
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Neki bi rekli da je to isto što se dogodilo s vinil pločama - preseljavanje glavne industrije na novi medij i zadržavanje starog isključivo za limitirana kolekcionarska tržišta.

S time što CD (redbook) doista više nema razloga za postojanje: high-rez fileovi imaju sav "convenience" koji ima CD, još i više, dok zvuče bolje, a vinil zvuči bolje i k tome je ultimativni fizički format. Što bi pri tom odnosu moglo igrati za CD? Ja ne vidim ništa.

No, treba imati na umu tko govori ono iz vijesti: obični poslovni ljudi iz "muzičke industrije" i to k tome, oni vezani uz major labele. Za tu "scenu" apsolutno ne vrijede ista pravila kao i za labele koji vole muziku i koji su u pravilu nezavisni.

CD je uz taj pomak ne-fizičkom koji spominje jango i koji je povijesno doista centralan, velikim dijelom i koleteralna žrtva propasti muzičke industrije i major labela. Tako da, screw them, ovo je najbolja stvar koja se dogodila muzici. Bizarno mi je čitati kako ti poslovni ljudi pričaju o "value", "added value", njihova "razmišljanja" o konceptu albuma - fakat su u qrcu, ne vide apsolutno ništa vezano uz prirodu medija i prirodu umjetnosti, već samo svoje ekonomske i trgovačke shemice. Da ne kažem kako ni u svojem području uopće ne prepoznaju alternativne modele distribucije. Tako da, good riddance, dragi majori. Nadam se da ćete uskoro propasti do kraja, a ne samo biti potpuno irelevantni kao što ste danas.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 11:14
Npr. ono što navodi frajer: da CD "košta" zbog skladištenja i distribucije (dakle, ne zbog proizvodnje fizičkog CDa koja košta $1 i još malo za papir i kutijicu, što je potpuno zanemarivo svakome tko nije ultra gramziv za profitom). Nijedno od toga dakle nije problem CDa po sebi, niti je nužno problem. To je problem načina poslovanja major labela, ničeg drugog. Frajer ili manipulira ili ne zna misliti kad kaže da se tu radi o problemima CDa. Ali to su već klasične pizdarije industrije.
Na vrh
Vlado_J View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Vlado_J Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 11:22
Po mom mišljenju, veći problem od samog CD formata je to što su hoštapleri iz diskografskih kuća iskoristili novi medij za udvostručavanje cijena albuma.
Sjećam se krajem 80-ih, kad sam često posjećivao Kanadske dućane, ploča je koštala od $6,99 do max. $11,99, a CD-i su išla za oko $15-20.
Svi smo mislili ok, novi je medij pa će valjda jednog dana kad se proširi i cijena pasti.
Dvadeset godina kasnije CD je i dalje koštao $20, a oni se čudom čude zašto svi downloadaju i nitko ne kupuje albume.

Editirao Vlado_J - 04.studeni.2011 u 11:25
"Cartoons are America's only native art form. I don't count jazz because it sucks."

Bart Simpson

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 11:30
Vlado - također jedan bitan aspekt, ovo što navodiš. Cijena veća od 50ak kn za CD je nerealna, a veća od 80ak bizarna. Ogroman broj godina industrija je trljala ruke na nenormalno napuhanim cijenama CDa. Ali sve je to dio jedne šire priče zapravo. U muzičkoj industriji, koja sada navješćuje odstupanje od CDa, nikad se nije radilo o muzici, već uvijek o proizvodu koji treba prodati. U podosta zadnjeg vremena, radi se još mnogo više o što brže izrađenom i što jeftinijem proizvodu, koji će se za što više prodati. Što manje inputa, što više outputa. Taj balon se ispuhao i sada je problem sam medij. Yeah, right.

Editirao popol_vuh - 04.studeni.2011 u 11:33
Na vrh
adrian View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj adrian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 11:34
Vlado ako računamo inflaciju od 1991 do danas, ono što je tad bilo 20$ sad bi bilo oko 33$. Mislim da je ključ odustajanja ovo:

“Sa znanjem raste i sumnja.” Goethe
Na vrh
quiksilver View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj quiksilver Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 12:19
Originalno postano od strane člana: adrian adrian napisao:

Vlado ako računamo inflaciju od 1991 do danas, ono što je tad bilo 20$ sad bi bilo oko 33$. Mislim da je ključ odustajanja ovo:

Uuuuuuuu... ovaj podatak nisam znao!!!!
Na vrh
Vlado_J View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Vlado_J Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 12:53
Slažem se da je to samo dio priče gdje diskografi nastoje ostvariti svoj extra-profit na račun izvođača.
Zato im više odgovaraju "proizvodi" nego kreativci.
Mislim da im je CD tehnologija samo uletila u pravom trenutku za ostvarenje tog plana, koji je im se sada vratio kao bumerang.

Svjestan sam inflacije u računici, ali pad troškova proizvodnje samog medija je ipak bio kudikamo veći.

Editirao Vlado_J - 04.studeni.2011 u 13:11

Bart Simpson

Na vrh
goran st View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goran st Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.studeni.2011 u 17:27
Ja sam npr zadnji DVD spržio,ubacio,koristio prije više od 2g,Danas uopće ne posjedujem DVD pleyer!Što se tiće CD pleyera,i njega sam se riješio tolike da kao da ga nikad nisam ni imao!Rituali (ako se to uopće može nazvat ritualom) ubacivanja i čitanja mi ne znaći ništa.
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 17>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,189 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike