Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audiofil.net projekt cijevnog pojačala

Odgovori Odgovori Stranica  123 34>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Audiofil.net projekt cijevnog pojačala
    Objavljeno: 08.rujan.2010 u 21:24
Pade mi na pamet jedna ideja. Zasto ne bismo svi zajedno "stvorili" jedno "audiofil.net" cijevno pojacalo? Pod stvorili mislim izdefinirali, pripremili i izradili bar jedan primjerak, koji bi se mogao cuti i vidjeti na sljedecem Triode festivalu.

Ideja je da dogovorimo-izdefiniramo cijevno pojacalo koje bi mogao napraviti pocetnik koji je voljan uci u DIY vode ili je vec DIY-er, ali nema iskustva s cijevima. Pojacalo koje nece biti bas najjednostavnije moguce, ali ni komplicirano. Koje nece koristiti egzoticne i tesko dobavljive dijelove. I koje ce biti popraceno sa shemama, objasnjenjima, nacrtima za kuciste i nacrtima rasporeda dijelova i busenja. Cija ce izrada biti popracena s dovoljno objasnjenja i fotografija. A posebna pozornost bi bila posvecena sigurnosti uredjaja, kako netko od pocetnika ne bi stradao od visokog napona, ili slicnih opasnosti koje vrebaju neiskusne kad se upuste u posao s cijevima.

Trebalo bi dogovoriti koncepciju, SE ili PP pojacalo. Integrirac ili samo izlaz? Takodjer, projektirati za neku pristojnu snagu koja bi se mogla iskoristiti sa zvucnicma koje prosjecan audiofil vec ima, barem za pocetak... Meni se cini da bi bolje bilo ici na integrirano pojacalo kao kompletnije rjesanje.

Naglasak bi bio na jednostavnosti, relativno lakoj dobavljivosti dijelova, i kvaliteti zvuka koje bi moralo zadovoljiti takvo pojacalo. Ako cemo ga krstiti kao "audiofil.net" pojacalo, mora biti vrlo dobrih zvucnih dometa.

Ako bi bilo interesa, mozda bi se moglo poci i na grupnu izradu i nabavku dijelova, kako bi se dobila povoljnija cijena dijelova.

Vec imamo nekoliko proizvodjaca/obrtnika koji su voljni namotati pristojne izlazne i mrezne trafoe. Zmajz i bepone mogu pomoci oko proracuna izlaznih trafoa. Sstrsat, harkonen, ilimzn, el-Vis... mogu pomoci oko dizajna pojacala i sheme. Bepone oko pristojnih kucista, bar zna tko ih moze izraditi. Imamo citavu cetu Varazdinaca koji su voljni pomoci. Kapaciteti ovog foruma u pripremi za izradu ovakvog projekta su ogromni, i vjerujem da su svi voljni pomoci. Mogu uskociti u svakoj fazi u koju se razumijem (najvise oko konacnog razmjestaja i izgleda kucista i pojacala i nacrta za to).

Eto, dajem prijedlog na razmatranje. S jedne strane nek se jave oni koji bi isli u avanturu gradnje takvog pojacala, s druge da se jave konstruktori. Svi skupa mozemo razmotriti karakteristike koje bi takvo pojacalo trebalo zadovoljavati. Po meni su najvaznije: sigurnost, nabavka dijelova oslonjena na domace izvore (koliko je to moguce), relativno niska cijena, vrlo dobra kvaliteta zvuka.

Mozemo poceti raspravu i u ovoj temi, ali ako bi se snaznije prosirila mogli bi je prebaciti u novu temu. Ako bi koristili naziv Foruma, bilo bi lijepo i da pricekamo adminovo izjasnjavanje.

Mislim da smo kadri za ovo. Sto velite?

Editirao Joby - 08.rujan.2010 u 22:10
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 22:06
Četa varaždinaca dobila je od vojskovođe naredbu da do drugog Triodnog festivala /ma gdje da se bude održavao/ napravi po jedno pojačalo sa 6AS7 cijevi. Dupla trioda, dvije varijante balona, niska impedancija primara izlaznog trafoa, jedna dosta za stereo i tako....
Izbor šeme je na volju svakom ponaosob ima ih na netu dovoljno po izboru. Podnožje je oktal, nije egzotika. Njemački DIYeri rade dosta ampova, možda bi se ta cijev mogla uzeti u obzir za realizaciju "audiofil.net" ampa.
Možda bi u obzir došla i stara dobra, ovaj puta ne EL34 nego njezina mlađa sestra EL84 bilo SE bilo PP.

Inače desetak cijevi koje su najčešće u DIY zajednici postaju sve teže nabavljive, sve se manje više svodi na novu rusku i slovačku produkciju.
Think pozitiv stay negativ
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 22:29
Nabasao ja na shemicu za OTL pojačalo za slušalice sve se riješi sa dvije cjevi. malo offtopic ali koristi se ta cijev. 

edit: osim toga imam viška 6n1p jer mi je Harkonen dao tri komada.

Editirao Khadgar2007 - 08.rujan.2010 u 22:29
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
bais View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bais Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:12
Mislim da audiofil.net ima, s obzirom na ljudske resurse, daleko više potencijala od entry level cjevaša. Moj prijedlog je Krelloubica. Može i hibrid sa cijevnim preampom do određene snage, a da kasnije preuzima SS. Jedino još treba nać investitora...
Automatski bias
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:24
Ma naravno da ima, da se svi sakupe napravilo bi se pojačalo samo takvo. Ali  ovdje je riječ o pojačalcu koje bi bilo pristupačno svakome, i ča se tiče dostupnosti i cijene dijelova.
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
bais View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bais Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:27
Aha misliš cijevno pojačalo kao temeljno ljudsko pravo svakog audiofila..može i tako
Automatski bias
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:29
Originalno postano od strane člana: bais bais napisao:

Mislim da audiofil.net ima, s obzirom na ljudske resurse, daleko više potencijala od entry level cjevaša. Moj prijedlog je Krelloubica. Može i hibrid sa cijevnim preampom do određene snage, a da kasnije preuzima SS. Jedino još treba nać investitora...

Naravno da su pojedini clanovi ovog foruma sposobni konstruirati/izraditi vrhunska pojacala u svjetskim razmjerima. Oni to i rade, i dio toga smo vidjeli proljetos u Krasnom.

No mislim da ovdje nije cilj napraviti nesto kao sto je nekad bio sportski Lotus 7, nego nesto kao sto je bila VW buba. Pouzdano i pristupacno pojacalo, koje ce realtivno jednostavno moci napraviti veci broj posjetitelja ovih stranica. Neki koji se upuste u izradu ovakvog projekta, ako ih to dovoljno zainteresira, lako ce kasnije krenuti u izradu "sportskijih" konstrukcija. Bitno je poceti...

Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:36
Mislim da bu svatko htio ugurat neku svoju zamisao, pa bu pojačalo ispalo ogromno s puno bijelog dima
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:38
Jos da dodam da je na Forumu nedavno sstrast, uz beponeova testiranja, zavrsio konstrukcija OTL pojacala. Takvih konstrukcija je malo i u svjetskim razmjerima. No koliko ce nas izraditi takvo pojacalo? Rado bih krenuo u taj projekt, ali kad sam izracunao cijenu samo napajanja, jednostavno sam odustao. Preskupo mi je.

Bais, da li bi ti krenuo u gradnju DIY pojacala? I do kojeg iznosa bi isao u finaciranju gradnje?

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.rujan.2010 u 23:46
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Mislim da bu svatko htio ugurat neku svoju zamisao, pa bu pojačalo ispalo ogromno s puno bijelog dima

Gaso, to je realna opasnost kod grupnog dizajniranja. Ali mislim da bijelog dima ne bi trebalo biti.

Grupno se dizajnirala i majica za Triode festival. Bilo je zbilja raznih prijedloga, ali smo malo po malo na kraju dosli do rjesenja koje je svima bilo dobro. A svatko je dao neki prijedlog ili ruku. Majice su zaista ispale odlicno, i mozemo svi biti ponosni na njih. To je dokaz da mozemo...

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 34>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Zvučnici za 35 kvadrata
Forum: Uradi sam