Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Novi MC ulaz - najava

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.veljača.2010 u 14:12
to bi trebalo bit dosta za do 50-tak kHz

a tek sada vidin semu, ovo gore je zanimljiva, to je na ulazu topologija anodnog mixera? dva signala na dve resetke paralelnih cijevi i na anodama se dobiva njihov zbroj?
Na vrh
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.veljača.2010 u 14:47
Originalno postano od strane člana: bepone bepone napisao:

odlicno od trsata, a dodatak iz prakse i natuknica kako ce izgledat ti trafici-  izgleda da je nemoguce namotat tako kvalitetni mali step up 3,4 puta u kucnoj radinosti,  na mali toroidic 20VA, morat ce se ic na veci,

za pocetak cemo malo pretjerat sa 50VA (7 cm promjer, 3 cm visina sta nije toliko strasno ), ali mora se pocet od neceg motac je zauzet trenutno pa cemo malo pricekat (rijec je o cca 3000 zavoja primara) i jedno 7000  sekundara ako sam dobro zapamtio projekat pa ne stane na
20VA toroidic koji je lijepi mali i stane kamo god ga zatuces

ali uglavnom nije neizvedivo i napravit ce se makar i ruskim znanstvenim pristupom,  bolje da ga ima nego da fali

Ma pretjerat cu ti ja po ledjima , kakovih 50VA i kakovih 7000 zavoja. Na onoim jezgrama ca si mi poslal izajde nehih 750 do 800 zavoja za 1H induktiviteta a to je sve ca mi triba u primaru. Znaci da ce va sekundar poc nekih 3200 zavoja pa i to bi teoretski bilo 1 : 4 ali kad se odoka odbiju gubici onda ce omjer transformacije bit cca 1 : 3. Ako se i primar i sekundar motaju zicom 0,2 mm, taman toliko stane na tu jezgru.

A i dobro si uocil na shemi, to i je neka vrsta anodnog miksera. Samo ca jedna grana dela za nize a druga za vise frekvencije.

A sad se uvati trazenja di nac mu metal. Tribat ce trafice obuc u njega da ih se cim vise zastiti od smetnji.

PS. Da ne bi mislil da san protiv toroidnih jezgri. Ako taj tvoj motalica ima neku micu jezgru, recimo za 20VA neka ti namota na nju samo 100 zavoja da izmjerimo induktivitet pa cemo lako sracunat potriban broj zavija za zeljeni induktivitet.
krepat ma ne molat
Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.veljača.2010 u 17:51
Postoji i jedan nacin da se to namota na dvije jezgre i izbjegne problem zastite od vanjskih polja, ali sam siguran da ces se i sam sjetit :)
Na vrh
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.veljača.2010 u 18:09
Znam, ali kako sam u neku ruku konzervativan onda trafo ki prenosi tako male signale volin vidit obucene u mu metal. Znas onu rusku logiku - bolje nekoliko tona previse nego nekoliko grama pomalo 
Necu tvrdit da je mu metal nesto apsolutno najbolje (siguro je i dupla skatula od bijelog lima dovoljno dobra u uvjetima kucnih "smetnji") ali mi se on vizualno svidja a usput dobro obavlja posal
krepat ma ne molat
Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2010 u 10:49
Malo znatiželje:
1.  Kako se u principu motaju ti trafoi (kao PP s obzirom da nema istosmjerne komponente)?
2. može li se uopće inicijalno računati taj trafo kao izlazni trafo?
Htio sam pokušati naći već gotov izlazni trafo koji bi se naopako prikopčao, pa tako glumio željeni trafo (čest štos kod izrade elektrostatskih zvučnika)
Malo sam se poigrao pa sam pokušao uvrstiti tvoje željene brojeve zavoja u jezgru koju imamo na raspolaganju (EI60 debljine 30mm, znam da je povelika) pa sam dobio za primarnu impedancu od 85 oma i teret na sekundaru od 2000 oma vrijednosti od 714 zavoja primara i 3461 zavoj sekundara, a za željenu doljnju frekvu od 14Hz. Ima li uopće smisla pristupati na taj način izračunu, ili postoje neke velike tajne (mislim, ipak je to samo transformator)?
Možda bi se pravilnim razmještajem slojeva moglo postići nisku kapacitivnost i time poboljšati gornju graničnu frekvenciju?
(opet će mi bepo reći da nabadam ko ćorava kokoš!) 
Vedran The Zmaj
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2010 u 11:26
Originalno postano od strane člana: sstrsat sstrsat napisao:

Ma pretjerat cu ti ja po ledjima , kakovih 50VA i kakovih 7000 zavoja. Na onoim jezgrama ca si mi poslal izajde nehih 750 do 800 zavoja za 1H induktiviteta a to je sve ca mi triba u primaru. Znaci da ce va sekundar poc nekih 3200 zavoja pa i to bi teoretski bilo 1 : 4 ali kad se odoka odbiju gubici onda ce omjer transformacije bit cca 1 : 3. Ako se i primar i sekundar motaju zicom 0,2 mm, taman toliko stane na tu jezgru.
a jaa, pa imamo jezgru s 0.1, 0.2 mm limovima, ke stupido a to ti je kad imas net 5 min a mislis na 200 stvari pa eko se zaboravi. to je to, a jos kad napomenen da san te trafoe nabavio na hrelicu za 10kn oba! a lim se ne more nabavit bolji.
uglavnom cu pogledat za mumetal
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Malo znatiželje:
1.  Kako se u principu motaju ti trafoi (kao PP s obzirom da nema istosmjerne komponente)?

Možda bi se pravilnim razmještajem slojeva moglo postići nisku kapacitivnost i time poboljšati gornju graničnu frekvenciju?
sad ce ti trsat rec ka jezgra je, znam da su limovi supertanki (jezgra je cca EI72 ili tu negdje debljina paketa jedno 20mm)

a sigurno da ces paketiranjen moc puno napravit i to ce bit dobra ideja, jer ionako strsatu po definiciji "niskopropusni" trafo ide do 50 kHz

Na vrh
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2010 u 12:32
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Malo znatiželje:
2. može li se uopće inicijalno računati taj trafo kao izlazni trafo?
Htio sam pokušati naći već gotov izlazni trafo koji bi se naopako prikopčao, pa tako glumio željeni trafo (čest štos kod izrade elektrostatskih zvučnika)
Malo sam se poigrao pa sam pokušao uvrstiti tvoje željene brojeve zavoja u jezgru koju imamo na raspolaganju (EI60 debljine 30mm, znam da je povelika) pa sam dobio za primarnu impedancu od 85 oma i teret na sekundaru od 2000 oma vrijednosti od 714 zavoja primara i 3461 zavoj sekundara, a za željenu doljnju frekvu od 14Hz. Ima li uopće smisla pristupati na taj način izračunu, ili postoje neke velike tajne (mislim, ipak je to samo transformator)?

Pa, principi motanja PP trafa bi ovdi bili itekako primjenljivi a virovatno bi i pristup ka i obicnom mreznom trafu dal potribne rezultate. Ako cemo pravo gledat, taj trafo dela pod najblazim mogucim uvjetima. Na primar mu dolazi signal od 0,3 milivolta i nima nikakove DC predmagnetizacije. Cak i kad igla naleti na kakovo zrno prasine na ploci, tesko da ce se na izlazu MC zvucnice pojavit vise od 10 mV.

I cak ocekujem da je takav prilaz ovom trafu bolji nego uobicajeni prilaz klasicnom MC ili miktofonskom step up trafu. Ta dva su obicno izvedeni ka jako minijaturne komponente (kod mikrokonskog s razlogon a kod MC po meni bez razloga). Takva minijaturizacija zahtjeva motanje ekstremno tankom zicim a to znaci itekakve gubitke u bakru. Tipican primjer je jedan mikrofonski trafo koga sam nedavno mjeril i ki je deklariran za prijenosni odnos 1 : 4 ali je isto tako napisano na njemu 200 oma / 50 kilooma. Pod tim uvjetima (50K na sekundaru) stvarno ima odnos 1 : 4 ali kad sam mu na sekundar stavil opterecenje od 3,3K (ca bi po prijenosnom omjeru dalo 200 oma u primaru), napon sekundara je bil nizi od signala dovedenog na primar. Zivili gubici

E posto ja zelim ocuvati krug resetke D3a ca je moguce vise niskoomski, onda takav pristup trafu ovdi ne igra. I stvar se svodi na uzimanje vece jezgre i motanje debljom zicom. Ni na taj nacin se gubici nece potpuno izbjec ali ce se jako jako smanjit ca u konacnici znaci da ce se krug resetke D3a moc ocuvat niskoomski.

I kako ce ovdi delat dva trafa a HF trafo je u stanju delat vec od 5 kHz onda LF trafo ne triba poc do nekih ekstremno visokih frekvencija (inace nuzan zahtjev kod klasicnih MC trafa i to im cijenu dize u nebesa) pa ni neke velike bravure u motanju nisu potribne. Iz tog razloga ocekujem da bi i nacim motanja kao kod obicnog mreznog trafa dal sve potribne rezultate. I takav trafo motan na jezgri za 15, 20 ili 30 VA ce gotovo siguro doc do 50 i vise kiloherca a za vise i nima nikakove potribe. Uostalom, jos sam i malo rekal. Manje vise svaki mrezni trafo koga sam mjeril pod tim uvjetima malog signala je dolazil do 100 ili vise kiloherca.

Virovatno bi toroid na visokopermabilnoj jezgri i sa manje zavoja omogucil najmanje gubitke ali i ovako ce bit OK. Odoka ocekujem da ce optereceni  trafo sa odnosom 1 : 4, namotan na bepovoj jezgri, dat finalno odnos transformacije napona 1 : 3 a to je sve ca mi triba od njega.

Preklopnu frekvenciju cu odredit kad LF trafo bude namotan.
krepat ma ne molat
Na vrh
sstrsat View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sstrsat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2010 u 17:17
Originalno postano od strane člana: ilimzn ilimzn napisao:

Odlicna ideja, i s nestrpljenjem cekam rezultate - ako se moze rijesit peaking na mjestu gdje se sastaju frekvencije koje prenose pojedinacni trafoi, ovo je rijesenje u najmanju ruku vrijedno patenta.

A da znas kako san ja tek bil nestrpljiv da vidin rezultate

Pa, tu su. Koncepcija je doduse pretrpila velike izmjene jer se pokazalo da ce ovakvo povezivanje trafoa bit jako tesko izvodljivo. Vrlo siroki frekventni opseg se dobil ali je bilo (malo je rec previse) istitravanja u pravokutnom signalu a i obilje faznih pomaka izmedju ulaza i izlaza.
Ovome su uzrok uglavnom parazitne rezonancije, pogotovo one koje unosi LF trafo. Bez obzira ca je motan tako da ustvari ne bi smil ic previsoko, pokazalo se da bi prije njega moral doc (barem u teoriji) vrlo strmi NP filter. Ali pitanje je da li bi i to dovelo do rjesenja jer bi i takav filter unil itekakve fazne pomake.
I kad san vec nakon visednevne hrpe eksperimenata namjeraval odustat od cile te dual trafo topologije, ipak san ka zadnji pokusaj isal spojit trafe u seriju.
I to je bil pogodak jer je vec prvo ukljucenje (bez ikakve kompenzacione mreze) pokazalo daleko bolji oblik pravokutnog signala. Izgleda da me je malo posluzila i srica prilikom dimenzioniranja trafa.
Naravno, to je jos uvik bilo daleko od zeljenoga ali se pokazalo da itekako ima potencijala pa nisan zalil provest jos nekoliko dana u intenzivnim eksperimentima oko kompenzacijskih mreza.
I finalno se trud itekako isplatil. Ovakvim spojem se dobil ekvivalentni trafo odnosa transformacije od 3,5 puta. Otpor koji on predstavlja izvoru signala je 100 oma (prilikom ovih eksperimenata unutrasnji otpor generatora je podesen na 40 oma - simulacija Dennon DL103 zvucnice). Ostvareni frekventni opseg se krece od 8 Hz do 1,5MHz.

Dodatni bonus je ca ce se koristit samo po jedna cijev po kanalu umisto dvi kako je bilo prije planirano

Odlazak na platformu me je spricil da izvedem optimizaciju i za ostale zvucnice (pretpostavljan da ce bit moguca).
Na dolnjoj shemi se vidi kako izgleda kompenzacijaska mreza i spoj samih trafoa. HF trafo je izveden ka normalni trafo sa primarom i sekundarom a LF trafo je izveden ka autotrafo. Trafi su motani na EPCOS-ovim feritnim jezgrama.
Podatke za tip jezgri i brojeve namotaja zasad necu objavit (mozda kasnije) a isto tako zasad nisan dal vridnosti komponenti u kompenzacijskoj mrezi. Ovo iz razloga ca njezino podesavanje ni bas jednostavno i jako ovisi o parazitnim parametrima trafoa. kako su odma namotani trafo za livi i desni kanal, ovo se odma pokazalo.

Shema prikazuje cili MC stupanj, skupa sa cijevi D3a koja mora ostvarit naponsko pojacanje oko 3 puta. Dalnji eksperimenti ce pokazat da li je po pitanju suma bolje poc sa ovako bypassiranom baterijom ili ce klasicna RC kombinacija u katodi bit bolja.

Oscilogrami su snimani sa kapacitivnim opterecenjem od 25 pF na izlazu (simulacija ulaznog kapaciteta D3a). Ulazni signal ima skalu od 200mV / div a izlazni od 1V / div (ustvari 20mV i 100mV sa sondom 1 : 10). Oni su opravdali cili trud i moren rec da sam prezadovoljan sa njima.
Fazni pomak izmedju ulaza i izlaza se pocinje primicivat tek nakon 700kHz.

U toku rada je visokonaponska kaskada na 300MHz-a Tektronixu otegla papke pa je stari dobri 20MHz-a Hitachi iznil teret mjerenja

I zadnja slika je 1MHz sinusni signal. Ovdi se vec vide fazni pomaci ali pad frekventne karakteristike jos nije nastupil. MHz kriterij je ocuvan

krepat ma ne molat
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2010 u 17:54
Izgleda da tvoja i Beponeova pojačala imaju dvostruku svrhu, za audio i uskoro će doći i  KV na red. 
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
bais View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bais Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.srpanj.2010 u 18:04
@sstrsat
Jel možete sad objasnit važnost tog "MHz kriterija" ?
(kad već nismo o tome u temi kablova)
Automatski bias
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,324 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End