Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Kazetofoni

Odgovori Odgovori Stranica  <1 464748
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 13:00
Prvo vidi dali je šum mehaničkog ili elektroničkog porijekla.
Šum može proizvoditi i ako se traka tare u nešto na svom putu oko repro glave.

Dali si išao sto "kalibrirati" po elektronici?    

Osobno sam prestao davno obnavljati i kalibrirati kaziće, a i velike magnatofone, upravo zbog manjaka kalibracijskih traka, a ulog u nove je bio previsok u odnosu na cijenu tako opsežnog posla.

Editirao Gašo - 06.srpanj.2020 u 13:13
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 13:07
Originalno postano od strane člana: FANCY FANCY napisao:

Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

Ocito je meni doslo u ruke nesto vrlo lose odrzavano. I tako 4 puta...placo

Nisi jedini za utjehu a ima ih još. 
Ne znam o čemu se radi 100% točno, ali Revox je tek u B215 MKII riješio "nekakav" problem sa transportom. 
Znači B215 MKII (velike taste kao kod mene) nema taj problem, ali...

Na slikama se i vidi da su im promjenjeni zamašnjaci, masa glavnog capstana izgleda povećana u MKII verziji 

a i drugi zamašnjak se razlikuje u odnosu ne verziju MKI ispod sa malim tastama. Koliko sam ja razumjeo..

Dok verzija B215 MKI sa malim tastama ima taj nekakav problem sa transportom.. 

Zamašnjaci MKI verzije.

Sve u svemu zvuk ovog decka je nenadmašiv, bar za deckove koje sam ja do sada čuo. 
Ali da su nekakve stvari mogli malo drugačije napraviti na ovakvoj mašineriji,, jesu, jesu i jesu.
Recimo uz ove ležajeve, mogli su i display malo bolje napraviti-dizajnirati, pogotovo osvjetljenje i boje a ne kao kod jeftinog dikgitrona iz 80-ih. I kod dosta ljudi se diplay "razlio", ima na youtube videa.. 
Za primjer navedimo kako je to Studer A711 riješio, genijalno..
Kao i što je bilo u B710 riješeno, vidljivo..
Isto tako "ORIGINALAN" strujni kabel, koji je napravljen samo za Revox deck i ako nemaš kabel i ne znaš oko strujeLjut, mislim ipak da su nekakve stvari rješili ocjenom čiste gluposti. 
A ostalo, sviđa mi se otvoreni mehanizam, premotavanje je extremno brzo i nečujno i sam deck radi nečujeno, osim kad diže mehanizam glave tu "udari" malo jače solenoid i to je zanemarujuće ali deck je što se tiče zvuka strahota...Samo da posluži još dugo. 
Već cijelo vrijeme samo slušam kazete i čudim se kako se to dobro čuje.smijeh

Iskreno, prednost direct drive mehanizama je njihova mehanička jednostavnost, tako da nema tu nerješivog problema ako skuzis što ga proizvodi, mehanički. Zbog toga i traju i superiorni su raznim prenosima i što ja znam.
Veci problemcic nastaje kad zataje feedback mehanizmi kojima procesor kontrolira kompletnu mehaniku, ili nedajbože pomahnita sam procesor, posto ovdje mehaniku i motore pokrece, kontrolira i usklađuje sam procesor.

Ja vjerujem da te stvari koje ste naveli budu prisutne samo zbog nepažnje prilikom rastavljanja ciscenja i sastavljanja. Osovine i ležajevi capstana su u Revox/Studerima prediomenzionirani i nema šanse da se tu nešto nakrivi i potroši, ukoliko naravno mehanika nije pala s 3. kata na beton.

Editirao Gašo - 06.srpanj.2020 u 13:09
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
skorpa10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj skorpa10 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 14:07
Definitivno je sum elektronickog porijekla, jednake razine na oba kanala. Pojavljuje se i kad nema trake u lezistu a pri tome je pokrenut "play". Zato sam i naveo da je reprodukcija dobro snimljene trake superponirana na taj sum. Kalibracija cam wheel-a je samo podesavanje napona na elektromotoru za otvaranje vratica i nista nisam isao kalibrirati po elektronici jer za to nije bilo potrebe.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 15:19
Znaci šum se javio sam od sebe, nakon sto si obnovio mehaniku?

Provjeri dali si sve konektore transporta i glava ponovo spojio kako treba.

Editirao Gašo - 06.srpanj.2020 u 15:21
Na vrh
skorpa10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj skorpa10 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 17:09
Ne, sum je bio usporedo s problemima s mehanikom. Jedan problem je rijesen, mehanika, drugi treba otkloniti. Nije se sum pojavio nakon sredjivanja mehanike nego je postojao i prije. Nasao sam na nekim forumima da je brum (ne sum) bio uzrokovan strujom mirovanja kroz motor za otvaranje vratica pa sam se nadao da bi se sum mogao rijesiti usporedo s mehanikom sto ocito nije slucaj. Konektori su ionako "idiot proof", ne moze se zamijeniti.

Editirao skorpa10 - 06.srpanj.2020 u 17:10
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 20:44
Nema druge nego mashina mora na grabu i sa scopom potraziti izvor suma.
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.srpanj.2020 u 20:59
Posto u prvom opisu i pitanju nije jasno naznacena geneza i uzrocno posljedicna veza shuma, sad smo na pocetku.

Daljnja analiza situacije bi trazila angazman guranja nosa u topologiju audio sekcija i napajnaja kazica, za to nema cajta.

Šum moze nastajati u lokanim napajanjima, sklopovima preklapanja signala (fet, bjt muxovi..), ili u samim sklopovima pretpojacanja(oscilacija OPampova) ili cak od posušenih decoupling signalnih kondenzatora s povisenom strujom curenja(povisen interstage DC offset).

Sretno
Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.srpanj.2020 u 05:18
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

[QUOTE=FANCY][QUOTE=maltus]

Ja vjerujem da te stvari koje ste naveli budu prisutne samo zbog nepažnje prilikom rastavljanja ciscenja i sastavljanja. Osovine i ležajevi capstana su u Revox/Studerima prediomenzionirani i nema šanse da se tu nešto nakrivi i potroši, ukoliko naravno mehanika nije pala s 3. kata na beton.

Ne znam baš da prilikom rastavljanja na bilo koji način mogu pomotati capstan. Osim ako ga ne lupneš čekićem..haha
Ja sam svoj deck koristio i odjednom je samo stao, bez ikakvog valjanog razloga, (sa starom capstan osovinom) nije htjeo da okreće traku, tj  sovina capstan-a se nije uopće okretala ka d se deck upali. 
Ja sam probao i sa čišćenjem na početku, i nije išlo. Ali kako kažu, daleko bilo...mig
Na vrh
skorpa10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj skorpa10 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.kolovoz.2020 u 14:59
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Posto u prvom opisu i pitanju nije jasno naznacena geneza i uzrocno posljedicna veza shuma, sad smo na pocetku.

Daljnja analiza situacije bi trazila angazman guranja nosa u topologiju audio sekcija i napajnaja kazica, za to nema cajta.

Šum moze nastajati u lokanim napajanjima, sklopovima preklapanja signala (fet, bjt muxovi..), ili u samim sklopovima pretpojacanja(oscilacija OPampova) ili cak od posušenih decoupling signalnih kondenzatora s povisenom strujom curenja(povisen interstage DC offset).

Sretno

Sprava radi "tutta forca", sredjeno.
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.kolovoz.2020 u 18:04
Bilo bi u redu da napises sta si sredio! da
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 464748
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam