Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Albumi koje morate cuti

Odgovori Odgovori Stranica  123 28>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
altair View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj altair Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Albumi koje morate cuti
    Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 13:16
Nedavno je jedan moj kolega kupio svoj "prvi hi-fi" sustav", te je mp3 kolekciju, nabacanu od koje kuda, odlucio zamijeniti "glazbenom kolekcijom". Pitao me sto bi bilo prvih 10-ak albuma koje bih mu preporucio.

U medjuvremenu sam naletio na knjigu "1001 album koji morate cuti prije nego sto umrete" ... morbidan naslov za knjigu punu prekrasnih albuma.

Te dvije stvari su me ponukale da otvorim ovu temu. Ovdje nas ima razlicitih generacija, razlicitih glazbenih ukusa ... niti jedan od nas (AFAIK) nije profesionalni glazbeni recenzent ... Pokusajmo sloziti svoju listu "must have" ili "records to die for" albuma.

Dakle, koji su to albumi za koje mislite da su kljucni u povijesti moderne glazbe, te bi trebali biti u svakoj glazbenoj kolekciji. Da budem precizniji, za cije bi postojanje svatko trebao znati, a da li ce ih ukljuciti u kolekciju ili ne stvar je osobnog ukusa.

Molio bih da se ne lijepe "filatelisticki prilozi" s komentarom "mrak album". Napisite koju o tome zasto mislite da je taj album vazan, zanimljiv ...

Editirao altair - 24.prosinac.2008 u 17:33
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 13:23
moderna glazba...što podrazumijevaš po tim?
Jeli tu spadaju npr. Arvo Part,Tavener tj.moderni ozbiljni glazbenici ili moderni  isprdci  tipa LET 3 ?
Na vrh
altair View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj altair Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 13:26
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Jeli tu spadaju npr. Arvo Part,Tavener tj.moderni ozbiljni glazbenici ili moderni  isprdci  tipa LET 3 ?
Glava, ako je bilo sto od toga tebi moderna glazba i ako mi napises suvislih par redova ... ja cu potraziti sampleove, poslusati i odluciti da li je album i meni dovoljno dobar da ga slusam/kupim.
Ma, da proglasis Mozarta "modernim" i konstruktivnim postom preporucis ... citat cu, slusat cu ...
Ali, jos se ni prvom postu "nije tinta osusila", a ti vec o isprdcima ...

p.s. Malo sam u strci, pa nisam "poveo primjerom" ... ali ako ce ti pomoci kao primjer ... prvi album koji mi pada na pamet je Thriller Michael Jacksona - napisat cu koju zasto to mislim, nakon rucka ...

Editirao altair - 24.prosinac.2008 u 13:28
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 13:50
Odlična tema

O kriteriju mojeg izbora u ovom postu: albumi koje ću navesti nisu navedeni prema kriteriju bitnosti za razvoj muzike, štoviše, oni su margina i krajnje individualni slučajevi koji su bili i ostali previše osebujni da bi po svojoj naravi mogli pokrenuti išta kao "pokret", "smjer" ili natjerati muziku kao takvu na (r)evoluciju. Utoliko oni nisu nipošto "najbitniji" albumi u razvoju muzike, baš naprotiv, ali su po mojem osobno egzistencijalnom kriteriju meni najbitniji.

- "Current 93: Of ruine or some blazing starre"

Još uvijek vjerojatno meni najdraži album svih vremena. Album koji nevjerojatno uspješno spaja izuzetno lijepo i s osjećajem odsviranu akustičnu gitaru u fantastičnim kompozicijama, vrlo aktivne, kružeće i spiralne elektroničke droneove i spoken-word pjesništvo vrlo visokog kalibra, koje se iz filozofsko-religiozno-mističke perspektive bavi temom (ne)mogućnosti spoznaje na ovome svijetu da bude izbavljujuća za dušu na "onome" svijetu (koji nije shvaćen kao slika preuzeta iz ikoje konkretne religije, ali ipak ima najviše sličnosti sa kršćanskim i mističkim vizijama). Album je konceptualan, traje oko 45 minuta i treba biti shvaćen kao jedan komad. Izvedba teme i albuma uspijeva s intelektualne strane biti duboka, a opet potpuno nepretenciozna, s emocionalne totalno iskrena i izvedena sa pathosom osobe koja misli svaku riječ koju kaže, a sa estetske potpuno komplementarna "rječitom" smislu raznih dijelova albuma, odsvirana sa nevjerojatnim osjećajem.

- "Current 93: Island"

Album izuzetne, nevjerojatne i vrlo nekonvencionalne ljepote. Opet teme duha, ovaj put album nekonceptualne prirode, ali estetski izuzetno koherentan i konzistentan. Nježni synthovi, orgulje, povremeni zbor, iako većinu vremena jedan vokal koji opet ne pjeva nego govori, mase i mase reverba. Atmosfera - neopisiva i potpuno neusporediva sa ičime, vrlo mistična, ujedno mračna i lijepa, što se spaja u osjećaj veličanstvenosti.

- "Coil: astral disaster"

Album takve suptilnosti, takvih muzičkih detalja, tako usredotočenog i pogođenog, ali opet riječima neizrecivog smisla, da je o njemu vrlo teško pokušavati govoriti. Vrlo teško ga je i doživjeti, jer je njegov najunutarnjiji smisao, samo intuitivno i samo okvirno logički shvatljiv i iskusiv, a uz to, rekao bih da ga je nemoguće potpuno doživjeti bez konteksta znanja o životu ljudi iz Coila i bez konteksta njihovog ukupnog stvaralaštva. Opet sasvim unikatna ljepota, u koju kad se uspije utonuti čovjek izranja kao iz najdublje meditacije. Duboki duhovni mir nakon uspješnog slušanja ovog albuma traje tjednima.

Toliko za sada od mene...nastavak slijedi.

EDIT:

glava, nemoj trollati na ovoj jako dobroj temi. Piši o muzici koju voliš i smatraš vrijednom bez da pokušavaš omalovažiti ono što, čini mi se, ne razumiješ.

Editirao popol_vuh - 24.prosinac.2008 u 13:52
Na vrh
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 14:04
potrebito je žanrovsko strukturiranje. neki imdb za muziku. Imamo solidnu arhivu već na forumskim temama, nije rangirana, al za to bi neko mogo napravit online anketu
Na vrh
altair View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj altair Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 14:15
@ Johnny ... Ako mogu utjecati na smjer teme (ne mislim da je pokretac ikako moze i treba kontrolirati, vec samo da pojasnim misao) ... dobra glazba je dobra glazba. Bez obzira na zanrove. Istina je da imamo nekloliko tema po zanrovima, medjutim vecina postova u njima nije nista do li "this rocks", eventualno sa slicicom.

Po tvojim postovima, precipiram da si ljubitelj metala ... Odaberi 1 - 5 - 10 najboljih albuma, za koje smatras da bi ljubitelj glazbe trebao znati. Ako su vec analizirani, samo stavi link na prethodni post. Bojim se da ces za vrlo malo albuma naci neko suvislije objasnjenje koje bi ponukalo nekoga van zanra da ga poslusa.
Na vrh
VanDerGraaf View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj VanDerGraaf Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 14:40
misljenja sam, ako je kolega vec imao solidnu kolekciju mp3-ca, da mu to moze biti odlican ulet za nabavu albuma koji su mu se tamo dopali. nikakva lista od bilo koga izabranih najbitnijih albuma, ne znaci da ce se  i njemu dopasti. jedino ako zeli imati te albume samo da bi mogao reci da ima najznacajnije albume u povijesti glazbe (sto nije uvijet da su i najbolji, samo su mogli pokrenuti lavinu koja je poslje izbacila puno bitnije i bolje albume). osobno imam svoje favorite ali se ne usudim reci za njih da su na bilo koji nacin bitni u povijesti glazbe ili da ih neko mora imati.
If you own an expensive hi-fi system but only a few "audiophile" recordings either something is wrong with your system... or with you.
Enjoy the music!
Na vrh
altair View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj altair Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 14:57
OK, nakon sto sam napisao "imati" i sam sam pomislio da bi bolje zvucalo "cuti" ... Ako to zbunjuje, moderatori to lako mogu ispraviti.

Kolega je glazbu sakupljao kako su mu je nudili, bez da ju je posebno pratio ili se angazirao u potrazi. Ono sto me pitao je od kojih kljucnih albuma krenuti ... trazio je samo da mu kazem sto su po mom misljenju albumi bez kojih ne bih mogao. Ne volim generaliziranja, ali imam dojam da je prije 30 godina bio problem doci do glazbe, a danas je problem iz legalno (i na ine nacine) dostupne glazbe probrati na sto potrositi ovo malo vremena sto nadjemo za svoj hobby.

Ako se ne usudis reci koji su ti albumi najmiliji i kljucni u tvojoj kolekciji - respect. Nadam se da ces se toga sjetiti kada se netko drugi izjasni o svojim favoritima.
Na vrh
VanDerGraaf View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj VanDerGraaf Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 15:32
Originalno postano od strane člana: altair altair napisao:

Ako se ne usudis reci koji su ti albumi najmiliji i kljucni u tvojoj kolekciji - respect. Nadam se da ces se toga sjetiti kada se netko drugi izjasni o svojim favoritima.

krivo shvaceno. nije problem napisati albume koji su meni kljucni (iako i to ovisi o raspolozenju). problem je u tome hoce li se dopasti tvom prijatelju. samo malo pojasnjenje - ja albume ne dijelim na kljucne i one druge, nego na dobre i lose, gdje sam jedino mjerilo kvalitete ja osobno. samo iz tog razloga se ne volim razbacivati sa naslovima koje slusam. ako ce pomoci, napisat cu poslje neke naslove, mozda mu se nesta i dopadne. pozz

pod "usudim" sam mislio reci, da nemogu proglasiti te albume kljucnima za muziku u bilo kojem smislu, a ne "usuditi" se u smislu da nemam hrabrosti navesti ih. nadam, se da je ispravno shvaceno

Editirao VanDerGraaf - 24.prosinac.2008 u 15:35
If you own an expensive hi-fi system but only a few "audiophile" recordings either something is wrong with your system... or with you.
Enjoy the music!
Na vrh
mushroom View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj mushroom Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2008 u 15:48
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

tebi ni hitler nije ravan u isključivosti i propagiranju vlastitih stavova i preferencija kao jedino ispravnih. bolje biti isprdak nego nazi.
The morning will come when the world is mine
Tomorrow belongs to me!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 28>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente