Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 740741742
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.srpanj.2020 u 19:01
Hank Mobley se smatra srednjom kategorijom tenor saksofonista - novinar i producent Leonard Feather drži da nije bio divalj kao John Coltrane ali ni čizi ka' Stan Getz, već negdje u sredini. 
Od 24 albuma Hanka Mobleya koji koegzistiraju u mojoj fonoteci ne mogu reći da mi je najdraži "Thinking Of Home", ali mogu kaz'ti da je jedini snimljen 31. srpnja 1970., dakle prije točno 50 godina. Zbog pretumbacija u Blue Note objavljen je tek 1980.

Meni dragi saksofonista, koji je gradio povijest jazza a u već spominjanoj fonoteci (koja je svakim danom sve manja) pojavljuje se na devedesetak (89) albuma, sve remek djela ili povijesnih snimaka.
Ovdje na kraju ere klasičnog bopa ili čak i klasičnog jazza Hank sa svom silom klasičara, od kojih izdvajam puhača trublje Woody Shawa, stvorio je primamljiv jazz album. Naravno snimljen je kod barba Van Geldera, a koproducent je bio i gore spominjani Duke Pearson. Vidite kako je svijet mali. Osobito ako ste jazzer i snimate u New Yorku, preciznije selu preko rijeke koje se naziva New Yersey.
I što bi ja sad trebao reći? Sve zanimljive teme obrađene su na presici u 14 sati ... Ovo je ipak samo jazz. A i sezona kiselih krastavaca je. Danas sam se kupao samo dva puta, u 6,30 i 13 sati. Sada je oblačno i turisti su navalili na Split. Prva automobilska gužva na ulazima u grad. Eto, razmijenili smo informacije pa možemo poslušati onu našu...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.kolovoz.2020 u 12:43
U New Yorku su, osim Van Gelderova, radili mnogi glazbeni studiji pa je tako tijekom šezdesetih bio vrlo aktivan i Atlanticov. Jedni od korisnika bili su Art Farmer i Jim Hall i to na zajedničkom albumu The Art Farmer Quartet featuring Jim Hall "Interaction":

Album je sniman tri dana, 25. i 29. srpnja te 1. kolovoza 1963. godine u New Yorku. Dakle, zadnji se dan snimanja dogodio prije točno 57 godina. Moram priznati da mi se Atlanticov zvuk dopada, čišći je od onoga priko rijeke, visoki i niski tonovi su definirani, a možda je to rezultat vrste glazbe koja se snima.
Farmer i Hall su prilično čizi i melov, zapravo cijeli njihov glazbeni zapis je prilično opušten - Jim na gitari a Art na krilnici, što Swallowu na bajsu i Perkinsu na bubnjevima prilično olakšava posao i stavlja ih na neki način u prvi red čujnosti i razumijevanja njihova sviranja. 
Početkom šezdesetih Art, Jim i Stewe Swalow tvorili su jedan jako pitak trio, kojem se po potrebi dodavao i bubnjar. Isti takav kvartet, iste godine snimio je u identičnoj postavi svoj live album "Live at the Half-Note" u Atlanticovoj produkciji i izdanju.
Što da vam kažem, tužno mi je kada vidim da se svi kupaju a nitko ne pridonosi općem dobru ...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.kolovoz.2020 u 19:12
Ma, evo, ovo pišem samo zato što me žena ljuti ... pa nabijem slušalice na tikvu i učvrstim socijalnu distancu. Ka' Capak. 
A krene 'vako: znaš, vidila sam njih dvoje i da znaš oni zajedno idu u centar kupovat ... a ja sama ka #$*"?. Moga bi i ti samnom.
A završi sa: Jok. Nyet.
Štaš. Težak je život nas koji ga dijelimo popola. Pri upoznavanju buduće, naivno misliš da nadograđuješ svoj život, da upotpunjuješ svoju osobu, da će vas u svemu biti dvoje. A, ne, ne. U pravilu budu dvije polovice, od kojih jedna biva malo više a druga malo manje od polovice (ovisno o tome kako se izborite). Znate ono - nama se sviđa (u prijevodu - meni se sviđa) i slično.
I ostaje ti utopit tugu i nesretju u glazbi (jer za drugo nemaš para).
Lijeva ladica, otvorim i uzmem CD (da, da, CD) "Straigh Ahead" Dave 'Fathead' Newmana, Atlanticovo izdanje iz 1961. godine:

Album je snimljen 21. prosinca 1960. godine u Njujorku u Studiju A, Atlantic Recording Studios (neke nazive ne treba prevoditi). Svirali su, naravno, Wynton Kelly na kljavama, Paul Chambers na kontrabaju, Charlie Persip na kožama, uz šefa snimanja Davida koji je puhao u saksofone i flautu. Dakle, prva lignja jazzera kojima je potrebno jedno jutro ili popodne za snimiti vrhunski album. Nije se pitalo jel te cura ljutila ili imaš li dovoljno horsa ili marice, nego je bilo jen, dva, tri ... pevaj!
Inatje, David Newman je pedesetih i do sredine šezdesetih bio stalni član Ray Charles benda. Pričaju stari da što Ray otpjeva to David odsvira ... Ko zna, možda je i istina. 
U pauzi je malo snimao i svoj materijal, kao, kužiš, sretne on Wyntona, Paula i Charlia i ono, oš svirat, ma mogu, ajd sutra ujutro u podne. Aj, može.
Zakaj su oni tako opušteni? Zato kaj su ZNALI ...
Ajd, da se ne opustimo previše, ipak je epidemija, nek nami Glavati odsvira nekaj
PMS. A čuj, ona legla na kauč i gleda telku a ja guštan ...

Editirao Brico - 11.kolovoz.2020 u 19:14
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Ivi Skoj View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ivi Skoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2020 u 07:45
mene kućni ljubimci probudili ranom zorom i šta da radim, idem malo intronet načitat, a kad ono Brico pliva uzbrdo
Bori se sa ženom i pokušava nekoga zainteresirati za jazz
smijeh
Sve sam si mislio za vrijeme korone da se malo opustim i preslušam preporuke, kad ono danas 12. 8, a ja ove godine nisam uspio sakupiti ni jedan slobodan dan.
Šta ti je sudbina u Hrvata, ali nema veze neka Bricu posluži srce junačko pa bum već nadoknadio zaostatak u jednom trenutku.
Odo sad raditi sa voljom i na nevrijeme.

Moja žena ima odgovor na sva pitanja.
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2020 u 18:29
Nisam sigur da ću dobiti bitku sa ženom (zapravo sam vrlo uvjeren da nećem) i da ću koga zainteresirati za jazz ... osobito nakon ovog priloga.
Naime, 11. studenoga 1966. John Coltrane je održao koncert u Temple University, koji je vidio svjetlo dana 2014. godine u izdanju Impulse! i Resonance Records (zapravo vrsti neprofitne organizacije):

To je, borci moji za jazz istinom, već bilo vrijeme kada je Coltraneu odlazila publika s koncerata, osam mjeseci prije njegove smrti, vrijeme kada je bolest (rak jetre) već uzela maha ... Do smrti snimio je još tri studijska albuma ("Stellar Regions", "Expression" i "Interstellar Space"), sve tijekom veljače, ožujka i ljeta 1967. te održao jedan koncert koji je zabilježen na albumu "The Olatunji Concert: The Last Live Recording". Koliko znam, a znanje je (kako i sami znadete) krhko, nakon ovoga u Harlemu održao je još jedan koncert u Baltimoru. I to bi bilo to, što se njegova ovozemaljskog postojanja tiče. Dana 17. srpnja 1967. posljednji put je uzdahnuo.
"Offering: Live At Temple University", album o kojem pričamo je esencija free jazza. Mnogi su tu svirali - lokalci i njegov novi bend s razlikom što je kontrabas umjesto Garissona svirao stanoviti Sonny Johnson. Zapravo je to brat trubača Dewey Johnsona, koji je zapamćen po nastupu na njegovu slavnom albumu "Ascension" iz 1965. I mali uopće nije loš i ovo mu je jedini zabilježeni nastup na nekom nosaču zvuka.
Što reći? Mnogi, ali mnogi tvrde da što Coltrane melodijski odsvira, Pharoah Sanders (drugi službeni tenor u bendu) sj_ebe svojim skvičanjem i vriskom. Ali Coltrane ga je želio u bendu, pa ... Klaviristica nije ni blizu McCoy Tyneru, ali Coltrane ju je želio u bendu, pa .... Rashied Ali je odgovarao trenutnim potrebama i Coltrane ga je htio, pa ... Ostale lokalce nećem niti spominjati.
Koncert je snimljen jednim mikrofonom, pa je princip bio tko bliže mikrofonu ... (podsjeća na našu narodnu "tko bliže đevojci ..."). Dakle, osim Alija koji se skoro uvijek čuo, ostali su ovisili jesu li tenori svirali.
Da je kojim slučajem poživio do devedesetih Coltrane bi možda svirao s Rage Against The Machine, takav bijes nalazim na jednima i drugima. Ali nije poživio.
Nekima ili mnogima se ova glazba netje svidjeti. I razumijem ih. Ali ipak, poslušajmo kako su bratija obradili veliki hit "Salt Peanuts" u pjesmi "Leo" sa spomenutog albuma ...

A evo i mali dokumentarac o ovome o čemu pričam
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Ivi Skoj View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Ivi Skoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.kolovoz.2020 u 21:17
Meni ok, malo tandrče no ima nit vodilju.
Ipak je to početak nečega i kraj nekoga.
Ratm mi je jedan od dražih bendova, pa njihovo spominjanje je valjda u pozitivnom smislu.
Dokumentarac mi se ne da prebirati pa ga preskačem.
Vjerovali bumo Brici na riječ.
obrva

Dalje u revijskom tonu.
Brat od Traneovog bubnjara, sam bubnjar plus brat od Waynea, isto tako Shorter i nekolicina nepoznatih momaka da upotpune grupaciju.
Malo su lakši od gore ponuđenog, ali ipak uz pokoji blistavi trenutak.

Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: jučer u 11:29
E, borati! Slabo si izabra. Ovaj album označuje same početke sviračke karijere Gata Barbierija, argentinskog velikana saksofona i basiste Charlie Hadena. A nije ni Al Shorter za bacit. Kod Ali bradersa nema ravnjaka. 
Odličan album, bez ali (s malim slovom) ...

PMS. Volio bi da sam napisao koju o ovom nosaču zvuka.

Editirao Brico - jučer u 11:32
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Ivi Skoj View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ivi Skoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 sati 51 minuta prije u 21:29
meni Muhammad bliži zbog radi suradnje sa David S Wareom, ali to smo već proanalizirali pokoju stranicu niže
Ono kad sam prvi put čuo zaraznu dionicu, dan danas mi je u glavi i često joj se vratim.
Šteta što je diskografija skupa i rijetka pa pošteni cro proleteri teško ulaze u gol šansu da nešto stave na policu.

Što bi Brico pripisao, aj još jednom iako je duplić u temi.
smijeh

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 740741742
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente