Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pozicija gramofona

Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pozicija gramofona
    Objavljeno: 07.svibanj.2020 u 22:10
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Svaki slučaj je poseban. Neke grebalice imaju subšasiju, neki ne. Ako imaš vrlo težak gramofon, onda su mu niže i rezonantne frekvencije i sa šiljaka na čeličnoj polici može samo pobrati vibracije dok se samom masom štiti od viših kojih je zrak oko njega zasićen. Ako je lagan, preuzeće više frekvencije iz zraka i fiksiranje šiljkom za čeličnu podlogu mu može samo donijeti benefit.
U tvom slučaju, ako radiš tešku izolacijsku platformu a grem je na šiljcima , to dvoje zajedno će se ponašati kao tijelo s puno više mase nego svaki ponaosob i svakako je bolje staviti soborthan.

Probaj šiljke pa skači pred policom, zatim kuckaj drškom odvijača po polici, a onda stavi soborthan i ponovi postupak.
Povoljnije riješenje ti će se samo pokazati.

Zanimljivo se i igrati sa skinutom aplikacijom na mobitel za mjerenje vibracija. Uključi mob, stavi ga na tanjur i zatim puštaj jače neku glazbu sa nekog drugog izvora i mjeri količinu vibracija ako je grem na šiljcima, a zatim na soborthanu. Rezultati su različiti. Sam ćeš vidjeti koji je bolji.

tatamata, thanks na ovome. Vidim da će biti nužno dosta eksperimentiranja, ali ovo što si napisao su kvalitetne smjernice od kojih mogu krenuti.

Moj gram (gyrodec) ima subšasiju koja visi na tri opruge, a kontakt u te tri točke je na tri kuglična ležaja unutar tornjića na koje se montiraju te opruge. Uskoro ću eksperimentirati sa alternativnom suspenzijom koja ne koristi opruge, nego bitno drugačiji princip i što svi koji su isprobali kažu da zvuči bitno bolje (već je poslano iz engleske prije više od dva tjedna ali je zapela pošiljka zbog korone).

gram inače nije težak, nije na taj princip - ima cca 15kg. I rađen je tako da mu je kontakt sa podlogom na tri šiljka.

Probati ću ove eksperimente koje navodiš i promatrati razlike. Mislim da ću prvo krenuti sa težom izolacijskom platformom i sorbotanom, pa onda vidjeti sa šiljcima.
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.svibanj.2020 u 19:23
Svaki slučaj je poseban. Neke grebalice imaju subšasiju, neki ne. Ako imaš vrlo težak gramofon, onda su mu niže i rezonantne frekvencije i sa šiljaka na čeličnoj polici može samo pobrati vibracije dok se samom masom štiti od viših kojih je zrak oko njega zasićen. Ako je lagan, preuzeće više frekvencije iz zraka i fiksiranje šiljkom za čeličnu podlogu mu može samo donijeti benefit.
U tvom slučaju, ako radiš tešku izolacijsku platformu a grem je na šiljcima , to dvoje zajedno će se ponašati kao tijelo s puno više mase nego svaki ponaosob i svakako je bolje staviti soborthan.

Probaj šiljke pa skači pred policom, zatim kuckaj drškom odvijača po polici, a onda stavi soborthan i ponovi postupak.
Povoljnije riješenje ti će se samo pokazati.

Zanimljivo se i igrati sa skinutom aplikacijom na mobitel za mjerenje vibracija. Uključi mob, stavi ga na tanjur i zatim puštaj jače neku glazbu sa nekog drugog izvora i mjeri količinu vibracija ako je grem na šiljcima, a zatim na soborthanu. Rezultati su različiti. Sam ćeš vidjeti koji je bolji.

Editirao tatamata - 07.svibanj.2020 u 19:29
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.svibanj.2020 u 18:18
Jos jedno pitanje. Pri izgradnji izolacijske platforme za grem - izmedu nje i police od racka sorbothane nogice ili siljci? Znam da sorbothane izolira, a silhci vezu, ali iskreno ne znam koji koncept je za ovu namjenu bolji. Polica je celicna rondo, pa siljci direktno na parket koji je na betonskoj deki.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.ožujak.2020 u 14:03
Brico, sorry na krivoj pretpostavci, ime proizvoda mr zavelo haha.

Pod cime ga drzis i mozes li koju o utjecaju na zvuk?
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.ožujak.2020 u 14:47
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Brico, hvala na iskustvu, ali ni na kakva gotova rješenja tu neću ići...ona mi mogu biti sugestija samo da vidim na koji način i od kojih materijala rade neke firme te podloge. Ali čim vidim neka kineska i japanska i sanskrt imena, a često i "uber tajne materijale", prođe me volja.
Nema frke, inače firma je iz Oaklanda, Kalifornija, SAD a materijali polica su im "tajni" kao npr. drvo, pijesak i podloga...obrva
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.ožujak.2020 u 11:27
Brico, hvala na iskustvu, ali ni na kakva gotova rješenja tu neću ići...ona mi mogu biti sugestija samo da vidim na koji način i od kojih materijala rade neke firme te podloge. Ali čim vidim neka kineska i japanska i sanskrt imena, a često i "uber tajne materijale", prođe me volja.

Apparatus - hvala na vrlo korisnim razmišljanjima i savjetima. Krenuti ću u tom smjeru, pa kad izradim nešto i isprobam, podijeliti ću dojmove. Ako netko još ima sugestija, rado ću slušati.

Živjeli.
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 20:08
Koristim Shun Mook Audio postolje, evo ovakvo:

samo što je moje izraubano. Davno uzeo kod onog barbe koji je prije djelovao u Pakracu ...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 19:40
Kod gramofona je sve u vibri. Naprava je suštinski totalno primitivna, ali kad se sjetiš što sve sićušna igla treba pokupiti iz brazde pa to pretvoriti nerijetko u koji milivolt napona, postane ti jasno da je upravo gramofon najosjetljiviji na to, s presudnim utjecajem na konačni zvuk. I uvijek boravi u sobi zajedno sa zvučnicima čija je jedina svrha proizvoditi ono što gramu nimalo ne godi. Nažalost, kao i uvijek u hifi, a ovdje pogotovo, ne postoji rješenje iz kuharice za svaki specifični slučaj. Morat ćeš skuriti nešto love i još više se potruditi oko eksperimentiranja, a rezultat kao i obično ne bi trebao izostati. 

Sjećam se kad sam davno gramofon bez ovjesa (samo neke kukavne gumene nožice) poput čepa ispunio pijeskom. Bio je to Sansui SR222MkV. Inače jako dobar gram srednje klase, originalno prazne kutije s lesonitom na dnu, umjesto kojega sam stavio debeli iveral. Ukratko, bio je to sasvim drugi gramofon. Apgrejdčina kao da sam kupio neki znatno bolji. I skuplji, se razme. Ne znam, ja bih krenuo s ovom kutijom ispunjenom pijeskom kao s Audio Pulsa. Ne treba to picajzlirati, za početak samo neka šljaka. Šminka na kraju, kad budeš znao što ti treba. Pa bih onda pokušao šiljcima pa sorbotanom. I kombinirao. Pa bih nabavio neku debelu šperu i probao razne kombinacije pozicija šiljaka i elastičnih nožica s onom pijesak kutijom i bez nje. Treba vremena i truda, a gram će ti na kraju vratiti s kamatom jer se vjerojatno nećeš moći načuditi zašto to nisi prije.

Editirao Apparatus - 19.ožujak.2020 u 19:41
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 18:36
Hvala vam na prijedlozima. Ovo što je Data linkao mi se svakako čini zanimljivim...baš tako nešto sam imao na umu. Sjećam se da je Edison jednom prije dosta vremena nešto postao ili linkao na nešto slično, ali su na vrhu pijeska bile i polunapumpane zračnice i onda gornja ploča za kutiju koja ne naliježe na bočne stranice kutije. Ali ne mogu pronaći ponovno taj post i reference.

Znam da tu više nema previše gramofondžija, ali baš bi me zanimalo doprinosi li ovakvo nešto zvuku. Znam da su i gramofoni različitih konstrukcija i da stvari ne djeluju jednako na sve gramofone...neki su konstruirani da budu odvojeni od temelja, neki da budu spojeni sa jačim "temeljem"...ne znam gdje bi gyrodec tu spadao. Uz to mi je vezana i dvojba, kada bih radio ovakvu kutiju - da li ići na šiljke, pa onda sa njima u medijapansku ploču na vrhu stalka, ili stavljati baš nešto poput sorbotan nožica između - različiti principi.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 12:47
Pa možda, a možda su i u šumi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Faital Pro pokućni zvučnici