Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Univerzalni vs. CD plejeri

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
aparatusonitus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 00:55

Originalno postano od strane člana: dvv. dvv. napisao:

Kada se pogleda njegova audio plocica, postane jasno i zasto je to tako - dva Burr-Brown DAC-a u dvostrukom diferencijalnom spoju ne da nije zezanje, nego je mnogo ozbiljna stvar. Ne mogu se setiti ni jednog CD citaca u toj klasi cene koji to ima, sem jednog Kenwood-a, zaboravih mu oznaku.

Po eetiri stereo daca PCM1702 (dakle ukupno 8 mono dacova) ugra?eni su u Kenwood CDP7090 i u mom Denonu DCD-3000 u parallel-dual-diferencijalnom spoju. Još da shvatim kako da ga prebacim u nonos headbash...

Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 01:05
Originalno postano od strane člana: dioklecijan dioklecijan napisao:

Svi univerzalci koje sam slušao ista prièa: nervozno, bez živosti, pogrešan timbar,slab bas, tanak zvuk. Daleko smo još od pravog zvuka univerzalca.

Ti slilni procesori  svakako moraju loše utjecati na zvuk. Tu ima više jittera nego u vojnoj telefonskoj mreži u Afganistanu.

Mislim da nisi u pravu. Odnosno, jesi u pravu samo delimicno.

Da se ne lazemo, i ja sam mislio slicno dok nisam naisao na ovog Denona. On mi je jasno i glasno pokazao da to vise nije tako - bilo je, i jos uvek je u ekonomskoj klasi, ali vise ne mora da bude tako.

Valja odmah reci da je on sve samo nije jeftin. Ma kako se recimo Englezi upinjali da ga nazovu "srednjom klasom", sto po apsolutnom rasponu cena on i jeste, ipak se onih koji kostaju petinu ili sestinu njegove cene proda neuporedivo vise. A jeftiniji su upravo zato sto je u njima, zbog cene, dozvoljeno ono o cemu si govorio.

Kada lepo oklopis neku plocicu, i kada joj das njeno sopstveno stabilisano i filtrirano napajanje, mozes sloziti koliko hoces procesora bez negativnih efekata. Upravo zato su skuplji uredjaji podeljeni u "komore", odnosno sopstvene oklopljene particije. To onda mora da kosta, ali daje rezultate.

Da je sve tako jednostavno kako ispade, viseprocesorske masine bi bile nemoguce - a one i te kako lepo rade. Ne zaboravite da je stepen zracenja bilo kog procesora u vezi sa strujom koju trosi; Intel CPU zraci par stotina puta vise od nekog video procesora jer on sam popije 20-25W, a ceo Denon pije sve zajedno (sa LED displejem, koji je najveci potrosac) 39W. I to je jos mnogo za takve uredjaje.

Jednom sam video sliku onog Marantz univerzalca, koji kosta preko 3.000 evra; pa to ne da je oklopljeno, nego nemam reci. Posle citam u Hi-Fi Choice za njegov jitter, merio Paul Miller - smesan, nesto oko 150 pS kumulativno.

Sto i jeste kljucni razlog zasto se DAC-ovi koriste u dvostrukom diferencijalnom spoju - mnogo toga nikada ne prodje, ali kosta, pa ne moze u jeftinim modelima.

Pozdrav,

DVV

Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
dioklecijan View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dioklecijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 08:23
Pa i meni je taj Denon kandidat za kupnju kao univerzalni player. Sasvim sigurno da au ga barem isprobati. I javiti rezultate. Naime trebam dobar DVD koji još i pokriva sve formate. Ali to mora prieekati najmanje mjesec-dva. A do tada nadam se da ae konkurencija tako?er dati svoje kandidate. Možda kakav Marantz iz premium serije, a za takve ure?aje ne zazirem ni od Sonya. A možda netko od ostalih iznenadi. Svakako, 15 000 kn za mene je limit svih limita kada je univerzalac u pitanju. Više ne dam ni da dobijem na lutriji.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 09:10

Originalno postano od strane člana: dioklecijan dioklecijan napisao:

Pa i meni je taj Denon kandidat za kupnju kao univerzalni player. Sasvim sigurno da æu ga barem isprobati. I javiti rezultate. Naime trebam dobar DVD koji još i pokriva sve formate. Ali to mora prièekati najmanje mjesec-dva. A do tada nadam se da æe konkurencija takoðer dati svoje kandidate. Možda kakav Marantz iz premium serije, a za takve ureðaje ne zazirem ni od Sonya. A možda netko od ostalih iznenadi. Svakako, 15 000 kn za mene je limit svih limita kada je univerzalac u pitanju. Više ne dam ni da dobijem na lutriji.

Upravo tako - Denon, Sony i Marantz bi bili i na mom spisku ona glavna trojka. Plus eventualno neko iznenadjenje sa strane, recimo od Pioneer-a.

Sad, znas kako je, ne bih odbio ni Boothroyd-Stuart Meridian da mi ga neko ponudi novog sa garancijom  za recimo 1.500 evra.  Nema veze sto vec imam Denona.

Pozdrav,

DVV

Editirao dvv.
Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 09:15
Originalno postano od strane člana: aparatusonitus aparatusonitus napisao:

Originalno postano od strane člana: dvv. dvv. napisao:

Kada se pogleda njegova audio plocica, postane jasno i zasto je to tako - dva Burr-Brown DAC-a u dvostrukom diferencijalnom spoju ne da nije zezanje, nego je mnogo ozbiljna stvar. Ne mogu se setiti ni jednog CD citaca u toj klasi cene koji to ima, sem jednog Kenwood-a, zaboravih mu oznaku.

Po èetiri stereo daca PCM1702 (dakle ukupno 8 mono dacova) ugraðeni su u Kenwood CDP7090 i u mom Denonu DCD-3000 u parallel-dual-diferencijalnom spoju. Još da shvatim kako da ga prebacim u nonos headbash...

I DVD-3910 ima ukupno osam BB DAC-ova, ali sam ja naveo samo dva, jer toliko ima za klasicni stereo; ostali rade druge kanale, sto je naravno jako dobro, ali sam racunao da smo mi ovde ipak jos vecinom stereo fanovi.

Pozdrav,

DVV

Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 09:34

Kod analize postojeaeg svjetskog trenda oko novih audio formata, smatram (zapravo, prilieno sam siguran) da je tu bitnija tržišno-marketinška i ekonomska komponenta nego tehnološka.

Povijest se eesto ponavlja, i onda možemo biti mudri i nešto naueiti iz toga.

Moje trenutno mišljenje jest da je buduanost SACD-a i DVD-A kao novih audio formata vrlo upitna (moram napomenuti da je to najnovije mišljenje jer sam donedavno smatrao kako je njihova buduanost sigurna, samo treba vremena). A zašto?

Zato što ne smijemo gledati na trendove univerzalno, a da ne uzimamo u obzir brojne parametre koji oznaeavaju "duh vremena".

Naprimjer: u vrijeme kada je došao CD, društveni i tržišni parametri su bili bitno drukeiji nego danas.

Pogledajmo unatrag: glavni audio mediji su bili nespretni vinil i audio kazeta loše kvalitete. Tržište je jednostavno žudilo za formatom koji ae riješiti oba problema. I to je bio CD - veaa dugotrajnost, bolja kvaliteta i eistoaa zvuka.

I sada ono najvažnije - htjeli mi to ili ne, audio formati ovise prvenstveno o mainstream tržištu, koji naravno nisu nikakvi audiofili. Pojam dobrog zvuka je njima velika praktienost i zvuk bez šumova, eist i digitalan. Oni ne znaju naai suptilnosti u glazbi, vea samo površnu igru basa i visokih tonova - opaenito mišljenje je da je glasnije jednako kvalitetnije! Nažalost, takva je situacija na mainstream tržištu i mi koji smo audio-entuzijasti smo u bitnoj manjini, a problem je taj što audio (i video izme?u ostalog) trendovi ovise o tržišnim trendovima koje eini upravo taj mainstream.

Prvi tipiean primjer dogodio se sa video formatima - iako je Betamax video kazeta kvalitetnija i praktienija od VHS-a, VHS je prevladao jer su to tako odlueile tržišne igre. Mainstream tržište uzelo je ono što im se najviše nudilo - oni nemaju inicijative boriti se za kvalitetu jer zapravo ni ne znaju što je to.

Drugi tipiean primjer je ovaj koji mi imamo - DVD-A i SACD formati nisu još uvijek zaživjeli ni nakon 5 godina unatoe tome što nose veai tehnološki potencijal i dodatne moguanosti. A zašto? Zato što situacija nije ista kao sa CD-om - danas maintream tržište jednostavno ne žudi za novim formatom, jer njima je zadovoljavajuai eak i MP3 format (zbog praktienosti, dostupnosti i svestranosti, jel, jer to je bitna komponenta, a stoji i cijela saga o MP3 revoluciji i iPodu), a kamoli CD kojeg još nisu ni dokueili. Ako tome pridoamo i stanje da kvalitetna DVD-A i SACD oprema do?e eitavo bogatstvo, odbojnost je još veaa. I ponovno gube audiofili.

Vjerojatno ste primjetili da vinil još nije izumro...  Ali ako bolje pogledate, on je ostao izbor iskljueivo nekih audiofila i DJ-eva - mainstream je davno raskinuo sa vinilom i više ga ne nalazimo na tržištu osim na specijaliziranim mjestima.

Treai tipiean primjer - zašto je DVD konaeno pokopao VHS. Pa logieno - to sada, za razliku od SACD/DVD-A situacije, sliei na CD situaciju. CD revolucija prelaska sa loših kazeta i nespretnih vinila ponavlja se u video svijetu - tržište opet vapi za praktienijim, dugotrajnijim i kvalitetnijim formatom. Nažalost, to nije znaei slueaj sa DVD-A i SACD-om jer to mainstream tržište ne treba! Oni imaju svoj MP3 i CD i za njihov pojam to predstavlja ultiativnu kvalitetu u kombinaciji sa praktienošau i dostupnoau (jeftinoaom!).

Eesto zaboravimo da ae jedan prosjeean kupac prije kupiti jako loše ali ultra-jeftino nego ultra-kvalitetno i skupo. Zbog toga je DVD-A i SACD buduanost upitna. Sjeaate li se koliko su došli prvi DVD playeri prije 10 godina? Oko 5-10 000 kn, a sada ih se rado kupuje za 300 kn! Zbog interesa tržišta (potrebe za spomenutom praktienoau i površnom kvalitetom) proizvodnja DVD-playera porasla je eksponencijalno, a za kvalitetu se baš i ne mari.

Ako to usporedimo sa SACD-om i DVD-A, logieno je pomisliti da ae se upravo takvo nešto i dogoditi - da u roku od 5 godina univerzalci padnu na niske cijene i tako (unatoe moguaoj nekvaliteti!) izbace CD iz uporabe.

Problem je jedino što se to možda neae dogoditi - tržište sada nema žudnju za kvalitetnijim fomratom od CD-a i eak MP3-a, kao što je imalo za DVD-Videom!

I tako je to zaearani krug - ako tržište ne pokaže interes ti ure?aji nikada neae pojeftiniti, a ako ne pojeftine, tržište ih neae prihvatiti. Dakle, iz povijesti smo naueili da tehnologija nikada nije bila okosnica trenda, nego potrebe i trendovi. Zašto se iPod još uvijek prodaje najviše iako su ga mnogi pretekli? Zbog trenda, kulta, marketinga i društva, a ne zbog tehnologije.

Jedina nada leži u programiranoj stimulaciji tržišta utjecajnih proizvo?aea, kao što je Pioneer napravio sa svojim bezobrazno jeftinim univerzalnim playerima 565 i još jeftinijim 575. Tužan je jedan primjer u HGspotu - neki par traži DVD player i gleda na Pioneera 575A, i pitaju ima li DivX i JPEG, no ni ne znaju što je DVD-A i SACD. To je manistream i sve ovisi o njima, nažalost.

Eetvrti tipiean primjer nas oeekuje u video svijetu sa Blu-Ray diskovima i HD DVD-om, no njegov ishod još ne znamo, no ono što sigurno znamo jest da ae bitno utjecati i na buduanost DVD-A i SACD-a.

Još jedan veliki eimbenik o kojem sa da napisati knjiga je trend kompjuterziacije u zadnjih 10 godina. PC sada diktira što ae biti popularno a što ne, bez obzira na kvalitetu. Zato nam ostaje nadati se boljoj integraciji novih formata i tehnologije u kompjuterskom svijetu. Hi-Fi danas je MP3, i to sve zbog PC, koji donosi praktienost, jeftinoau i svestranost. 

A sada vi audiofili: vea ste svjesni da jedan dobra univerzalan sustav do?e masu novaca, no ni to nije dovoljno - probajte sastaviti konfiguraciju od Meridian univerzalca (navodno najboljeg) i povezati ga skupim i.Link kablovima sa vrhunskim surround procesorom tipa Lexicon i to još spojiti na nekakve Burmester monoblokove (njih 5 komada) i to sve završiti sa vrhunskim zvuenicima sa super-visokotoncima u subwooferima - to bi možda bio sustav koji bi u potpunosti iskorištavao DVD-A i SACD moguanosti, ali cijena bi vjerojatno prelazila 700 000 kn. Tko eak od vas audiofila ima novaca za takve stvari? 

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 09:44
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Kod analize postojeaeg svjetskog trenda oko novih audio formata, smatram (zapravo, prilieno sam siguran) da je tu bitnija tržišno-marketinška i ekonomska komponenta nego tehnološka.

Bravo Jango, odliena analiza!

Moj HiFi
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 09:45
Ako smijem da primjetim od CD eitaea u tom cjenovnom razredu i Arcam CD192 ima 8 kom (4 po kanalu) Wolfsona WM8740. Preuzeta je arhitektura starijeg brata (FMJ). Radi malu decu. Ali samo stereo.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 10:11

Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Kod analize postojeæeg svjetskog trenda oko novih audio formata, smatram (zapravo, prilièno sam siguran) da je tu bitnija tržišno-marketinška i ekonomska komponenta nego tehnološka. ...

Obicno ja pisem ovakve stavove. Naravno, ti si u pravu za sve, sem prvog pasusa.

Izvini, ali ne mozemo reci da tehnoloska komponenta nije bitna ili da ne postoji. Dozvolices, prelazak sa vrlo ogarnicenog spektra od 22 kHz na 4 puta siri od 88 kHz nije nikakva igra, to je VRLO veliki pomak. Kvantizacija koja sa 16 skoci na 24 bita je vrlo opiljiv tehnoloski pomer. Porast EFEKTIVNE dinamike sa oko 96 dB na 110 dB nije sala i komika, vec kapitalan napredak. 14 dB je ravno pet puta.

Shvati ovo kao malu ispravku, ne kao oponiranje. Za ostalo se potpuno slazem sa tobom, sve stoji.

Posebno bih podvukao tvoj primer Pioneer uredjaja - oni su me stvarno prijatno iznenadili sa time koliko su daleko napredovali bas u ekonomskom sektoru, jer biti dobar za recimo 2.000 evra je mnogo lakse nego biti dobar za recimo 200 ili 300 evra.

Mislim da ce brzina osvajanja trzista DVD-A formata, za koji mislim da ce na kraju prevladati ne zato sto je prirodno bolji, vec zato sto iza sebe ima masivnu podlogu u DVD-V tehnologiji (dakle, ne na finesu, nego na misice), zavisiti od tempa pojave software-a za njega i cena software-a. Bude li broj izdanja rastao i budu li cene klizile na dole, njegov uspon ce rasti sve brze i brze.

Takodje mislim da je SACD vec izgubio bitku. Vecina univerzalaca danas reprodukuje SACD tako sto ga prepakuje u DVD-V format, naravno uz pratece gubitke u kvalitetu. Tek oni jako skupi, recimo iznad nekog uslovnog praga od 2.000 evra imaju pravi SACD decoding, a ne surogate. I ovo nema nikakve veze sa kvalitetom, vec iskljucivo sa ekonomijom - vec postojeca DVD-V baza i tehnologija su prevagnuli. Nece SACD nestati, kao ni klasicni CD citaci, jos dugo, dugo vremena, ali ce sve vise biti gurani ka margini.

Kada je kolac tako veliki, apetiti naglo rastu, a skrupuli jako opadaju.

Pozdrav,

DVV

Na vrh
acoustic View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj acoustic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 10:30

Kako ste vee kazali Univerzalci su vee pobjedili klasieni CD. Ako ne kvalitetom zvuka sigurno prodajnim rezultatima. Samo pogledajmo kolko proizvo?aea još radi CD playere. U ekonomskoj klasi skoro jih više nema, rade se samo još u skupljim serijama i kod High-End proizvo?aea.

Tehnologija sa porastom kolieine postaje jeftina i tako danas svako ko kupi player to je univerzalac jer mi nudi puno više opcija. A na kraju kolko ljudi treba brezprekorni CD player ili vrhunski Dvd player?

Ja sam pre neko vreme nabavio polovni Sony SACD/DVD DVP-S9000-es za oko 5500 kN i jako sam zadovoljan sa njegovim sonienim rezultatima. Naroeito me iznenadio u CD modu gdje je bolji od mog starog CDP-555-ES. Tako da je oeito, da se može izraditi odlieni univerzalac i sigurno ee toga biti sve više, ako ee to prihvatiti trg.

Timeless experience Finest audio
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Kazetofoni