Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko je, realno, ampu potrebno snage?

Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Koliko je, realno, ampu potrebno snage?
    Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 00:12
Na žalost, tema je lockana pa je ne mogu izvući kao ove neke.

Trenutno sam na 20toj stranici od ukupno 40+, pa pretpostavljam da će biti malo burnije za koju stanicu.

Ne vezano za lock, već do ove 20te ima toliko know how zanimljivog štiva, koji može pomoći pojedincima koji koji možda traže nešto novo/ drugo.

Ima i dosta techa, da.....ali se da skuziti i ako nisi tech potkovan, ukoliko imaš mrvicu strpljenja i volje
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 11:57
Želiš ozivjeti tu temu ili..?
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 12:49
Može, ima puno zanimljivih objašnjenja kako nešto radi....i nema neke žustrine (osim ponekog izgubljenog prijevoda/razumijevanja tu i tamo).

Neki citati (koji se ne mogu koristiti kad je lockano) bi bili zanimljivi, a i dobro za pohraniti
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 13:54
Evo jedno moje pitanje na ovo pitanje:
zasto neki proizvodjaci deklariraju preporucenu snagu pojacala (LS50 npr) 20-100W, a onda u aktvni model ugrade 200W+30W pojacala (LS50W)? Primjetio sam slicno kod mnogih aktivnih modela.
Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 14:24
Evo par postova (ima ih dosta više) koji već sami po sebi imaju vrijednost (zbog različitog kodnog sustav u prelasku na novi forum, neki karakteri nisu original, ali skužit će se riječi)

Sicko, na vise mesta sam procitao podataka da je normalni nivo slusanja muzike u sobi u rasponu 77-82 dB, u zavisnosti od toga koliko je okolina bucna ili tiha.

Ja sam merio zvucne pritiske u mom stanu, dakle u tri sobe, na tri sistema. Odmah da kazem, merac je bio neki mali, i ne treba ga shvatiti previse doslovno, mada je brzina reakcije igle na skali zaista bila jako brza. Srecom, pa je imao ugradjenu opciju "Peak Memory", ode do trenutnog maksimuma pa ostane tamo da saceka jos glasnije.

Elem, ispalo je da sam ja, zbog lokacije na kojoj zivim, na onih 82 dB, sa laganom tendencijom ka 83 dB. I zaredjam ja tako po vrstama muzike, od tihih kamernih grupa, akusticne gitare, preko jazz-a i laganog popa, do simfonijskog orkestra i bas onako skroz razbijackih rock grupa.

I dobijem da su mi apsolutni spicevi, inace postignuti na jednom odlicnom snimku "Also Sparch Zarathustra" u klasici i vec vise puta pomenuti bubanj od 2,5 metra na Blue Man Group CD-u, dali spiceve od 28W za normalno slusanje, a kada odvalim tako da mi se trese staklo na vitrini (ima jedno koje je malo labavije), onda preskacem 50W, do oko 53-54W. Medjutim, moram i to da kazem, postoje tu jos dva dodatna elementa potrebna da se kompletira cela slika: prvo, moje kutije su relativno efikasne, 92 dB/1W/1m, sto znaci da im je u principu potrebno manje snage, i drugo, postignuta glasnost je bila neprijatna, nisu to nivoi na kojima bih mgao satima da slusam muziku.

Jedino je AR94 iscedio malog Harmana u onim najgorim spicevima, sto ne smatram cudnim, jer su to kutije sa veoma gadnom krivom impedanse koje iscede i mnogo jace od Harmana (6550, 2x50/70W u 8/4 oma, SEPP). Medjutim, ako zamenim tog malog sa malo starijim bratom, modelom 680 (2x85/130W u 8/4 oma), tada vec nema problema, ovaj je ipak osetno realno jaci, mnogo vise nego sto bi se po brojkama zakljucilo (moze da rukne 562W u 2 oma u impuslima).

Poenta je, 100W je za kucne potrebe kao hladne vode dosta, ali pod izvesnim uslovima. Misteriozni Kiko, koji koristi High Tech NASA izlazne tranzistore pa ne sme da kaze koji su, i ja smo to sublimirali u tezi "pravi vati". Mislim da ti nismo objasnili sta to znaci. U najkracim crtama, "pravi vati" su ona situacija kada se pojacavac ponasa kao idealan naponski izvor, pa daje isti napon u svaku impedansu, sto znaci da se nominalna snaga u vatima udvostruci svaki put kada se impedansa kutija prepolovi. Drugim recima, da ga apsolutno ne zanima sta si ti proglasio za zvucnik, on radi svoj posao i tacka.

Ili, u prevodu, da daje recimo 100/200/400W u 8/4/2 oma (sinusno, dakle trajno, ne u impulsima). Realno, to je naravno vise, jer uvek postoji neka dodatna dinamicka rezreva. Da bi to mogao, on mora da ima posteno odradjenu elektroniku, vrlo jake izlazne stepene i jos jace izvore napajanja. Ali, kada takav dohvati zvucnik, tu vise nema price, puni ga kako voli i kontrolise ga apsolutno koliko je za elektroniku to moguce.
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 14:25
Dinamički udar i tranzijent ne znači jedno te isto, kada ove izraze primjenjujemo na glazbeni materijal.

Dinamički udar je poveaanje magnitude signala u odnosu na neku nazovi prosjeenu razinu, a tranzijent je poveaanje amplitude ma u koliko god kratkom vremenskom isjeeku.

Znaei, kada u tihoj glazbi imaš eist udarac basa ili recimo bubnja, to je dinamieki udar, koliko god on iznosio u decibelima. Ali kada istovremeno opali i einela, onda je tu rijee o visokofrekventnoj komponenti u signalu koja se superponira onoj niskofrekventnoj, što znaei da se pridodaje niskofrekventnoj kako god ova mijenjala amplitudu protekom vremena. Mora "ostati prostora" za dodavanje ove visokofrekventne komponente. Malo je elektrieke snage potrebno za visokofrekventnu komponentu, ali je potrebno osigurati da ona amplitudno ostane netaknuta, nego vjerno prenijeta u iznosu u kojem je i bila. Kada je rijee o pojaealu, za to je potreban što veai napon napajanja pojaeala, a ne snaga kao takva. Kad je rijee o potrebnoj brzini za reprodukciju tranzijenta u signalu, to je daleko manji problem pojaeala nego zvuenika.

Sve skupa, dakle udarac basa, bubnja i einele jest dinamieki udar, ali to je zato što je dinamieki udar širji pojam od tranzijenta. Tranzijenti su najeešae sastojnice dinamiekih udara, i njihovo "odsijecanje" se ne percipira kao nedostatak snage nego nedostatak kvalitete reprodukcije.
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 14:26
Ja jesam rekao da i 50W moze biti dovoljno ako su zvucnici vrlo osetljivi, odnosno efikasni. "Moze" nije isto sto i "mora" ili "treba".

Licno smatram da je za bar 99% ljudi koji se bave audio tehnikom i slusaju u sobama svojih kuca, 100W/8 oma (uz uslov i 200/400W u 4/2 oma!!!) sasvim dovoljno. Hajde da ne budemo bas apotekari, recimo klasa 100-150W/8 oma (uz pomenuti uslov) zadovoljava najveci broj korisnika.

Uvek ce biti neka manjina kojoj ce i mnogo manje biti dovoljno, i kojima ni 500W/8 oma nije dovoljno. Ali, to je ipak manjina, nebitna u odnosu na celinu jer je isuvise mala da bi bila statisticki znacajna.
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 14:27
Nije rekao da je snaga nepotrebna. Nitko ne govori o nepotrebnosti u nekakvom apsolutnom, iskljueivom smislu.

Nego se radi o tome da visoko postavljena rezerva snage iziskuje i nemale zahtjeve na brzinu rada takvog pojaeala ako se želi zadržati klasu ure?aja, što rezultira eksponencijalnim poveaanjem troškova izrade takvoga ure?aja. Na eksponencijalni porast troškova izrade, jednostavno se lijepe i eksponecijalno visoke zarade.

U konaenici, imaš nerazumno skup ure?aj sa, doduše, stvarno visokim moguanostima.

Jedini problem je u tome ako netko nije znao da mu toliko visoke moguanosti ure?aja doista nisu potrebne, te da je iste konaene performanse eitavog sustava mogao imati i s ure?ajem stvarno slabijih moguanosti ali još uvijek s više nego dovoljno odre?enom rezervom.

Jer, naposlijetku - što je prekomjerna rezerva nego li: mrtvi kapital.

Ljudi gladuju. Neki gladuju za klasom ure?aja više, a neki bogami i za hranom.
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 14:27
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Evo jedno moje pitanje na ovo pitanje:
zasto neki proizvodjaci deklariraju preporucenu snagu pojacala (LS50 npr) 20-100W, a onda u aktvni model ugrade 200W+30W pojacala (LS50W)? Primjetio sam slicno kod mnogih aktivnih modela.

Headroom naravno. Želiš da pojačalo dostavi svu moguću snagu koju zvučnik može preživjeti bez ulaska u clipping i distorziju. (a kod kefa koji si naveo mislim da su i pojačali woofer tak da ima i veći Xmax i veći power handling, pa je i to djelomično razlog)

Preporuku treba uzeti i s dozom rezerve jer ne znaš da li je i kako je proizvođač testirao maksimalne dosege zvučnika.
100-200 W u 8 Ohma (dakle i u 4) je općenito dovoljno za praktički bilo koji kućni zvučnik.

Editirao donkimizer - 18.svibanj.2020 u 14:28
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 15:07
Vidim da smo došli do baseva , auto subwoofera itd. Mislim da je svar snage amplifikacije u high-endu dosta jednostavnija nego što se da zakljueiti po vašim postovima. 

Ja u hifi-ju i high-endu vidim dvije frakcije a to su ljubitelji visokoosjetljivih zvuenika koji ne trebaju snagatore i oni koji vole zvuk niskokorisnih zvuenika i tebaju snagatore. Svaki od tih pristupa ima i prednosti i mana. 

Poznato je da visoka osjetljivost zvuenika nosi za sobom uži i neravnomjerniji frekvencijski raspon ,malo nerealnu boju tona,užu disperziju, veei šum elektronike(pogotovo lampaša) itd. , ali isto tako ti zvuenici imaju bolju samokontrolu (istitravanja) puno brže i prirodnije prenose dinamieke promjene, impulse, imaju manji IMD i u spoju sa pojaealom trebaju manje napona i struje da bi proizveli visok zvueni tlak. Kako su napon i struja manji, dolazi do manjih elektrienih nuspojava kao što su indukcija, kapacitivnost i mehanieke rezonancije spojnih kablova, pojaeivaeki sklopovi lakše dišu itd. 

Nisko osjetljivi zvuenici imaju širi i mirniji frekvencijski raspon , širu disperziju i manje koloracije tona. Sa snagom koju traže ide ovako. Kako su tu membrane prepuštene manjoj kontroli akustiekog sistema (nema trube kao akustiekog tranformatora i tlaene komore ispred membrane) te veeim hodovima memebrane , osim snage (napon i sruja), treba im i veea kontrola od strane pojaeala da se smiri membrana , pogotovo veeeg promjera i mase. Kako dubokog kvalitetnog basa nema iz promjera manjih od 20-25cm snaga je jednostavno potrebna ako želimo full range zvuenik. 

Reprodukcija glazbe je sve osim mirnog signala jer je puna tranzijenata i udaraca koji da bi bili kvalitetno reproducirani ne smiju biti dinamieki odrezani i stisnuti. Kvalitetna amplifikacija trebala bi u svakom trenutku napojiti gladne zvuenike raznorodnim i kompliciranim signalima bez pada ili rezanja napona. Znaei realno gledano eim više kvalitetne snage tim ee sustav upadati u manje nevolje. Nekom se to eini megalomanski i nevjerojatno ali je na žalost to tako.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Kazetofoni