Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko je, realno, ampu potrebno snage?

Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 18:43
Dakle, ponavlja se i to da se cita bez razumjevanja.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 19:14
Evo kika, jednog od tadasnjih aktivnijih sudionika ove teme, pa mozda sumira sve ovo

Editirao Darco - 19.svibanj.2020 u 19:15
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 19:24
Ja u već neko vrijeme ne slušam glasnije od 100 dB (peakovi, na 2,5 m od para zvučnika). Znači, mogao bih komotno prijeći na A klasu pojačala.. obrva  JLH ili Hiraga npr. - kkažu da tih 2x20W se čini kao da slušaš pojačalo od 2x 200W. Međutim, više od toga me fasciniraju tvrdnje da su zvučno kudikamo superiorniji od AB klase... prostornost, detalji to, jel..
poso, kuća, birtija
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 19:33
Pa eto, ubodes A klasu i rijesis dva problema.
1. zvucno.poboljsanje
2. Rijesis se komaraca...jerbo svi izgore u okruzenju....hmm hmmm...vidis , to bi mogao biti marketinski prostor za Slavoniju

Editirao Darco - 19.svibanj.2020 u 19:35
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 22:32
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

....zanimalo me na koji to parametar/šta god osoba treba obratiti pozornost kod odabira pre ampa (da ne bi zajebo prijašnju priču o "optimalnom" setupu pojacala i zvucnika.......)

Razmotrit cemo linijsko pretpojacalo, tj. ono kojem se na ulaz spajaju CD-player, tuner, DAC i slicni uredjaji koji mogu dati barem 1V signala.

Osnovna karakteristika mu je pojacanje (engl. gain). Mada bi danas vrlo cesto posao predpojacanja mogli obaviti i bufferi (pretpojacala bez pojacanja) smatra se da je bolje obaviti to s pretpojacalom s gainom 3-4x. Znaci, za 1V na ulazu imamo na izlazu 3 ili 4V. Moze se ici i s gainom do 10X (imamo i potenciometar glasnoce), ali vise od toga nije preporucljivo u danasnjim sistemima. Pojacanje smo rijesili pa idemo na bitne izlazne karatkeristike pretpojacala. One su bitne jer se direktno spajaju s ulaznim vrijednostima izlaznih pojacala.

Izlazna impedancija je jako bitan karakteristika pretpojacala. Sve ispod 1 kiloOhm je dobro. Oko te vrijednosti, ili malo nize, krecu se izlazne impedancije cjevnih pretpojacala. Kod tranzistorskih pretpojacala to zna biti puno nize. Tipicno je oko 100 Ohma, a zna biti i manje od 20 Ohma, a ponekad i blizu nuli. Neka cjevna pretpojacala znaju imati i 4 kiloOhma pa i visu izlaznu impedanciju. Ona nisu pogodna za pogon tezih tranzistorskih pojacala, bar u teoriji. U praksi treba probati. Takva pretpojacala lako pogone cijevna izlazna pojacala koja imaju ulaznu impedanciju od 100 kiloOhma ili visu.

Tranzistorka pojacala najcesce imaju ulaznu imepedanciju od 10-47 kiloOhma. Cijevna 100 ili vise kiloOhma. Smatra se da nema nekog negativnog utjecaja kad je izlazna impedancija pretpojacala bar 10x niza od ulazne imapedancije izlaznog pojacala. Znaci, lako je izracunati sto bi u teoriji trebalo raditi bez problema. Oni "osjetljiviji" mogu racunati s 20x. Ovo je teorija i treba ju postivati, a u praksi treba probati i mozda nelogicne kombinacije...

Jos jedan parametar bitan kod pretpojacala je izlazna struja koju mogu isporuciti. To necete naci u karakteristikama i tehnickim opisima. Struja je potrebna da moze savladati kapacitet (tu su izlazni kondenzatori pretpojacala, kapacitivni otpor interkonekta i ulazni kondenzatori izlaznog pojacala). Cjevna pretpojacala najcesce nemaju veliku izlaznu struju, negdje do 10mA, sto je dovoljno. Tranzistorska pretpojacala cesto mogu dati puno vece struje. Problem mogu biti cjevna pretpojacala bez buffera na izlazu, em imaju visoku izlaznu impedanciju, em imaju 1-2mA struje na izlazu, sto je, realno, premalo.

Kad nemamo dobar odnos impedancija i imamo malu izlaznu struju, nije cudo da se kabel izmedju pretpojacala i pojacala prilicno "cuje"...

Evo ukratko, na sto treba obratit pozornost... Nisam htio previse ulaziti u tehnikalije, kako bi sto veci broj forumasa mogao shvatiti osnovno.

Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 22:53

Pa eto, ubodes A klasu i ...

Šalu na stranu - znam da mi ne gine kupiti i klimu u slušaoni, ali opet - pitam se koliko bih celzija u prostoriji nabio A klasom 2x20 W (znači, to je "grijalica" od cirka 200W u 40 m3) za mojih prosječnih 20 do 30 minuta slušanja (?)  To se da izračunati, ali se moram prisjetiti kako.
poso, kuća, birtija
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 23:01
Neki dan sam probao prvi put A klasu (fizički i slušno) pa ....huh

Kombinatorika zima/ljeto možda......malo sim, malo tam. Malo jedan set, malo drugi....malo u sobi, malo u vinski podrum....tak nekak

Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Jos jedan parametar bitan kod pretpojacala je izlazna struja koju mogu isporuciti. To necete naci u karakteristikama i tehnickim opisima. 

Zašto se taj bitan parametar ne nalazi u tim opisima?

Editirao Darco - 19.svibanj.2020 u 23:14
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 23:27
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

- pitam se koliko bih celzija u prostoriji nabio A klasom 2x20 W (znači, to je "grijalica" od cirka 200W u 40 m3) za mojih prosječnih 20 do 30 minuta slušanja (?)  To se da izračunati, ali se moram prisjetiti kako.

Evo odgovora, kiko. Ja imam Aleph 3 monoblokove (2x30W i oko 250W potrosnje energije). Prostorija je oko 45m3. Po zimi to radi odlicno i doprinosi grijanju. Proljece i jesen su donekle u redu. Grije, ali nije previse. Po ljetu je problem, narocito onih dana kad se temperatura digne iznad 30°C. Bez klime ne ide, a i s klimom tesko... Problem je sto su hladnajci dizajnirani da budu oko 25°C iznad temperature okoline. Sad zamisli da je u sobi 35 stupnjeva... Pinch i na koliko su hladnjaci, a i tranzistori i unutrasnjost pojacala? Nece ici... a ni gazdi se ne slusa u tim uvjetima. Ali ja sam rijesio problem, ljeto nije za hi-fi. Ljeti se zivi vani... plaze, terase, pivo...

I ne mozes A-klasu slusati 20-30 minuta. Ne ide. Da bi pojacalo u A-klasi dobro sviralo, mora biti na dobroj radnoj temperaturi. A ta se postigne nakon priblizno 1,5 sati rada. Tek onda mozes slusati kako treba...  mig

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 23:32

Jos jedan parametar bitan kod pretpojacala je izlazna struja koju mogu isporuciti. To necete naci u karakteristikama i tehnickim opisima.

Zašto se taj bitan parametar ne nalazi u tim opisima?

Ne znam. Ili smatraju da taj podatak nije bitan, ili smatraju da njihova pretpojacala daju dovoljnu izlaznu struju pa ju ne trebaju navoditi.

Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 05:36

Da bi pojacalo u A-klasi dobro sviralo, mora biti na dobroj radnoj temperaturi. A ta se postigne nakon priblizno 1,5 sati rada. 

To nisam znao. Zapravo, mislio sam o tome, ali nitko to nije spominjao. Znači, kao i cijevno pojačalo.. mrgud  Ali - zašto je to tako, kad su u pitanju diskretni elementi - tranzistori, kao i kod ab pojčala koje se zagrijava daleko slabije i gdje to nije (toliko) bitno?  Po čemu su ti tranzistori drugačiji ?

Isto ne znam, koliko bih "spasio" stvar (pre)dimenzioniranjem hladnjaka ?   Jer kontam - ista je količina energije koja se disipira u okolinu bilo da je manji hladnjak+viša temperatura ili veći hladnjak+niža temperatura.  No, ako je bitno da tranzistori budu na radnoj (=visokoj) temperaturi, onda je to druga stvar.

poso, kuća, birtija
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Računala i audio
Synology NAS - prijatelj u d...