Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Koliko je, realno, ampu potrebno snage?

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 15:11
Dakle, imamo pojacavac od 40W i od 100W, uzmimo da su jednako dobro projektovana i izvedena, bez obzira sto ce onaj jaci nuzno i kostati vise.

Za sobne uslove, sa kutijom koja ima efikasnost od 95 dB/1W/1m, tvrdim ti da REALNO NIKADA NECE BITI RAZLIKE koje potice od snage, odnosno razlike kojoj je snaga uzrok.

Za iste uslove, ali sa kutijom koja ima efikasnost od recimo 89 dB/1W/1m, nema spora da ce jaci pojacavac biti daleko bolje i definitivno preferirano resenje.Jer ovde imamo zahtev za 4 puta vecom snagom za istu glasnost.

U proseku, opet nece biti razlika, ali posto muzika nije prosek, nego serija uspona i padova, bas zbog vernosti reprodukcije tih udara veca snaga ce sigurno biti bolje i vernije resenje. Tu nema spora.

Ali relativizam u odnosu an efikasnost kutija, pri cemi je sve ostalo isto, i dalje nastavlja da postoji.

Mogli bi sada dalje nastaviti da te udaramo bezbol(nom) palicom. Za one kutije od 95 dB/1W/1m, ja mislim da bi ubedljivo najbolje resenje i dalje bio pojacavac od 50W - ali u pravoj, cistoj klasi A. To je tek kontrola, jednostavno ljudska rasa ne zna za bolje. Sa takvom kutijom, verovatnoca (dakle, ne 100% sigurno, ali najverovatnije) je da bi taj od 50W u klasi A oduvao onog od 100W u klasi AB.

Medjutim, sa kutijama od 89 dB/1W/1m, cista klasa A od 50W bi i dalje svirala bolje od klase AB od 100W, delimicno bi bio prekriven problem manjka snage, ali bi na impulsima ipak, pa makar i samo lagana prednost bila na strani jaceg.

Kako god pogledas, pitanje snage je neraskidivo vezano za efikasnost kutija i tu nema bezanja. Bas zato je i nemoguc bilo kakav aposlutni odgovor ili formula za potrebnu znagu. Zavisi.
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 15:20
Ako stavis dav istovetna sistema jedan pored drugoga, sve isto sem pojacavaca, jedan recimo 50W, drugi recimo 100W, i pocnes da slusas muziku sa njima, desice se:

1. Sve dok je muzika na nivou sobne glasnosti, racunajuci naravno i tranzijente, i sve dok ukupni zahtevi ne dostizu granicu slabijeg pojacavaca, ne moze se a priori tvrditi da ce jaci zvucati bolje po BILO KOM osnovu, ukljucujuci i snagu, a posebno kontrolu;

2. Kada se dogura do granice snage manjeg pojacavaca, onda ce sasvim normalno onaj jaci imati jasnu prednost. To je ocigledno i tu nikada nije ni bilo spora.

Kljucna varijabla - efikasnost zvucnika. Ako su oni manje ili malo efikasni, jasno je da ce za isti nivo glasnosti biti potrebno vise snage. I obrnuto, sto su kutije efikasnije, to sve realne razlike izmedju pomenuta dva pojacavac postaju manje, da bi u jednom momentu postale potpuno nebitne.

Naravno da ima i drugih varijabli, te kako glasno vlois da slusas, te kakva ti je akustika sobe, te kakvu vrstu muzike pretezno slusas, te gde je prag tolerancije tvoje devojke/supruge/mame, itd.

Tvrdim ti da ce tvoj "ukupni dojam" biti najbolji i sa polovinom snage tvog 100W pojacavaca ako je u cistoj klasi A, ali i ako je ljudski naravljen, jer i ovde, kao i svugde drugde, sama cinjenica da radi u klasi A ne garantuje dobar zvuk, samo ga cini daleko verovatnijim nego sa klasom AB. Cuo sam ja i nekoliko pojacavaca u cistoj klasi A koji bih viose voleo da ih nisam cuo.

Klasa A je KRAJNJE neefikasna, sto znaci da je razbacivanje struje ogromno, preko 90%, najcesce i preko 95%. To znaci da se ludacki greje, jer izlazni stepen disipira maksimalnu snagu stalno, bez obzira ima li signala ili ne. Paradokslano, suprotno klasi AB, klasa A je hladnija sto glasnije radi - jer umesto da se snaga disipira na tranzistorima, salje se u zvucnik.

To znaci da za cistu klasu A nuzno moras imati manje napone napajanja i daleko veci broj izlaznih tranzistora i posebno hladnjaka. Medjutim, kljuc je "cista" klasa A - to znaci da nema klase AB, maksimalna snaga plus par vati i kliping, tacka.

Njena kljucna prednost je u tome sto su svi tranzistori uvek 100% otvoreni, bilo signala ili ne. Ergo, brzina se svodi na apsolutne fizicke parametre tranzistora, bez primesa preskakanja iz klase AB u klasu B. Vreme uspona je apsolutno za dato kolo, vreme smirenja je apsolutna nula (jer tranzistori nastavljaju da provode i kada prodje signal, pa mogu da ga prate apsolutno precizno), damping faktor je apsolutan za dato kolo, a po definiciji daleko veci od klase AB za istu nazivnu snagu.

Dakle, za slucaj da nisi ukapirao stos, pojacavac od 25W u cistoj klasi A ce kontrolisati zvucnike neuporedivo bolje od pojacavaca u klasi AB od 1, 2, ...10, ...100 KW naprosto zato sto je njegova kontrola apsolutna. Nikakvi faktori snage, desetine izlaznih tranzistora, itd, u klasi AB, a mamut pojacavaci jedino i mogu da rade u klasi AB ili bi ti trebala gradjevinska dizalica svaki put kada hoces da oprasis pod ispod njih, plus pojacanje pota armiranim betonom, to ne bi moglo da bude lakse od 500-600 kg za recimo 500W u cistoj klasi A i to u samo 8 oma.

Da zakljucim - pretpostavljajuci samo kompetenetan dizajn, ne mora savrsenstvo, cista klasa A je Gospod Bog za brzinu i kontrolu kutija, njoj moze konkurisati samo druga klasa A.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 16:32
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Evo jedno moje pitanje na ovo pitanje:
zasto neki proizvodjaci deklariraju preporucenu snagu pojacala (LS50 npr) 20-100W, a onda u aktvni model ugrade 200W+30W pojacala (LS50W)? Primjetio sam slicno kod mnogih aktivnih modela.
Zato sto su nabavili takav D class modul.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 16:47
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Evo jedno moje pitanje na ovo pitanje:
zasto neki proizvodjaci deklariraju preporucenu snagu pojacala (LS50 npr) 20-100W, a onda u aktvni model ugrade 200W+30W pojacala (LS50W)? Primjetio sam slicno kod mnogih aktivnih modela.
Zato sto su nabavili takav D class modul.

Vjeroatno, imali su na skladistu neke module koji su dobili u kompenzaciju ili kolicinski popust, a kako ionako rade teski DSP unutra, ne treba im ludo pojacalo ...

Malo sam se izgubio u ovoj temi, nema sanse da procitam ove gore eseje, al sta nije problem ovdje da pokusavamo generalizirati stvar, a u stvari ovisi od slucaja do slucaja. Kakva je soba, zvucnik, gain pojacala, ukusi, vrsta muzike, ... i onda skuzis da je nemoguce reci koliko realnu ampu treba snage. Amp treba biti kvalitetan, bilo 10W ili 1kW, i uklopiti se u ostatak sistema.
Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 17:03
Tocno

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 17:05

Malo sam se izgubio u ovoj temi, nema sanse da procitam ove gore eseje, al sta nije problem ovdje da pokusavamo generalizirati stvar, a u stvari ovisi od slucaja do slucaja. Kakva je soba, zvucnik, gain pojacala, ukusi, vrsta muzike, ... i onda skuzis da je nemoguce reci koliko realnu ampu treba snage. Amp treba biti kvalitetan, bilo 10W ili 1kW, i uklopiti se u ostatak sistema.
Haha....to sam stavio neke postove (na zalost nisam citirao pojedince koji su pisali) koji imaju glavu i rep (barem meni), te daju neka zanimljiva objašnjenja i poglede na neke stvari. Možda nekim pojedincima koji su godinama u HiFi možda imaju manju vrijednost, ali sudeći po prepisci iz 2005 (gdje nije falilo staža), vjerujem kako i danas ove stvari imaju vrijednost

E sad, ja sam iz iščupao iz rasprave koja traje 48 stranica te sami po sebi malo gube "tonove".

Ali rasprava i objašnjavanja na 48 stranica, bez nekih većih OTova, te bez "nekih" trzavica.....je, po meni, apsolutno zanimljivo štivo.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 17:49
pitanje, sad, koliko treba shvatiti te postove kao nešto apsolutno referentno. primjerice, autor (dvv?) uvjetno rečeno veliča A klasu toliko da maltene ispada da ona sama po sebi rješava sve druge probleme, a koji se zapravo rješavaju dizajnom, ne klasom
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.svibanj.2020 u 18:14
Ne govori baš tako jer su ovo postovi koji sam skopirao, a koji su u temi imali neki uvod, zaplet itd...

A za A klasu je rekao da imaju najbolju kontrolu (normalno, ovisno o dizajnu, jer to što je nešto A klasa ne znači automatski da je dobro pojačalo)  kojoj ovi ostali ne mogu parirati.

Editirao Darco - 18.svibanj.2020 u 18:15
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 13:22
Tematika oko pojačala i klasa je toliko široka da se neda unificirati i pojednostaviti na način na koji se to okvirno pokusalo u onoj staroj temi. 

Tražilo bi obradu dva ili par egzaktnih primjera pojačala razlicite kvalitete da bi se iz topologije i izvedbe možda moglo donesti zakljucke zašto je jedno pojačalo kvalitetnije (slušno i mjerno dokazano) od drugog.

To ulazi direktno u tehnički/topološki dizajn i izvedbu zadanih primjera i desifriranje uzroka za to.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.svibanj.2020 u 14:15
Ako je neko pojačalo konstruirano da radi i u izlaznom stupnju u A klasi, to ne znači automatski da ce biti ukupno bolje od drugog pojačala ciji izlazni stupanj radi u A/B klasi.

Nemojte se kaciti na to prilikom izbora pojačala.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,872 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Kazetofoni
Forum: Audio komponente