Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

HiFi by Dejan (Deki)

Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: HiFi by Dejan (Deki)
    Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 09:11
Jučer smo nakon podužeg vramena napravili isprobavanje komponenti i kabela kod kolege koji je u naselju nedaleko od mene.

Prije toga sam kod sebe pripremio dio svoje skalamerije, koju ćemo isprobati kod kolege.
Tako da sam sobom ponio svoj C.E.C. DX71 MK II DAC, Musical Fidelity V-LINK 192 S/PDIF konverter, 2-3 zvučnička kabela, jedan strujn DIYi, AES/EBU kabel, USB kabel analogni interkonekt, podloške za DAC, tri podloške/rezonatora i dobru volju.

Naime, kolega je nedavno nabavio nove zvučnike Focal Electra 1028 Be.
Kao što se vidi na slici, zvučnici su u lijepom finišu, ne prevelikih dimenzija za sobu  i težine (33 kg).
Trosistemci, osjetljivosti 91 dB, impedancije 8 Ohma; dakle ne neki gladuši.

Druga nova investicija je integrirano stereo pojačalo Audio Analogue Maestro Anniversary.
Pojačalo je popriličnih gabarita i težine (31 kg), balansiranog ustroja i snage 150W/8 Ohma.
Ostale komponente koleginog austava ćiu spominjati u tekstu kada iste budemo mijenjali sa dofuranim mojima.

Soba u kojoj je smješten kolegin HiFi suastav je strogo namijenjena samo za slušanje istog.
Dimenzija je cca 20 m2 (5x 4 ili malo više) sa parketom i podeblim tepihom na većoj površini i dvostrukim, podnim zavjesama na prozorima.

Akustički je tretirana sa 4 bijela difuzora na stropu, , jednim velikim difuzorom iza zvučnika i jednim iza slušnog mjesta.
Iza slušnog mjesta se nalaze dva akustička panela (svjetlosmeđi) odmaknuto pričvršćeni na zid, kao i dva montirana bočno (desno iza stalaže sa cjijećem ).
Iza zvučnika su još montirane dodatne deblje podne zavjese iste kao i one deblje na prozoru.

Zvuk takvog sustava je dobar, relativno transparentan i sa solidnim ioćavanjem detalaja.
Bas je primjerene dubine, ali bi možda mogao biti s boljom kontrolom i definicijom. Tako da smo nestrpljivo započeli sa probama.

1. Prvo smo zamijenili kolegin zvučnički kabel Nordost Red Dawn sa molim Sumić Overture srebrnim (2,5 m). Bas je odmah postao malo dublji, ali je važnija promjena bila u večoj čvrstini, jačem atacku, boljem klangu i kontroli.
Zvuk cijelog sustava je postao otvoreniji i protočniji, sa više detalja i možda malo uvjerljivije prostornosti pozornice.

2. Zvučnički kabel smo ostavili u sustavi i sada smo zamijenili kolegin analogni RCA interkonekt Nordost Heimdall 2 sa mojim bijelim Marohei Reference kabelom.
Kolegi je ipak bolje sjeo njegov kabel.
Ja sam bio malo neodlučan, ali možda je malo tamniji karakter Marohei interkonekta dao i malo manje otvoren izatvoreniji zvuk.
Vratili smo Heimdal u sustav. Malo smo pomaknuli zvučnike od stražnjeg  zida prema naprijed. Bilo je bolje.

3. Nakon toga smo odlučili zamijeniti moj Sumić Overture zvučnički kabel, sa mojim DIY bakrenim kabelom u bijelom pamuku koji sam napravio od materijala iz Marohei Cables firme (žice i pamučni i svileni Snake raznih dimenzija).
Bas je ostao dubok, pače moguće još dublji, ali topliji od Sumićevog kabela i malo manje transparentan.
Ima više kontrole i čvrstoće i točnosti od Nordost Red Dawn kabela.
S daljnom svirkom je bas postajao sve bolje kontroliran, pa i čvrst.
Uglavnom, vrlo ugodno iznenađenje i potvrda da se isplatilo potrošiti puno sati na izradu istog ( skidanja 120 m izolacija sa žica, višestruka poliranja i sl.).

4. I tako smo došli i do probe koja nas je i najviše zanimala. Zamijenili smo kolegin DAC/CDP Ayon CD07s sa mojim C.E.C. DX 71 MKII DAC-om.
Ostavili smo u sustavu moj DIY zvučnički kabel i kolegin Heimdal interkonekt.Na prvu se stekao dojam da je bas postao precizniji.
Cijela zvučna slika je postala nekako mirnija, fluidnija. Pozadina je postala još čišća.
Da ne duljim, sve u zvuku je postalo malo bolje, ne dramatično, ali čujno bolje. Izgleda da C.E.C. malo bolje sjeda u sustav oa Ayona CD07s.

5. Došao je red da zamijenimo kolegin Coax kabel LAT DI 30 sa mojim AES/EBU srebrnim DiY (by Amigo) kabelom.
Promjena je bila očekivano na bolje jer se ta vrsta veze i kod mene pokazala boljom. bil je više detalja, s crnjom pozadinom i boljom ukupnom dinamikom i kvalitetnijim basom.
Zakjučno, srebrni kabeli jako pašu u kolegin sustav, dajući mu veču dozu otvorenosti i transparentnosti. AES/EBU kabel smo stavili na vezu koleginog SPDIF konvertera M2Tech Evo ( sa ext. napajanjem by Gašo) i mog C.E.C. DAC-a.
Moj SPDIF konverter M.F. V-Link192 nismo niti stigli isprobati.

6. Nakon toga smo na istoj vezi zamijenili kolegin USB kabel AudioQuest Coffee sa mojim Sumić Black Hole. I tu je došlo do pozitive promjene na bolje u zvuku.
Ukratko, sve je bilo bolje, definiranije; od bolje stabiliziranog basa do ljepših srednjih i visokih i kvalitetnijeg klanga klavira.

7. Odlučili smo zamijeniti i kolegin srujaš Wireworld Stratus 7 na pojačalu,sa mojim bakrenim DIY (sa Furutech konektorima).
Na prvu se čulo da kolegin strujaš bolje sjeda u sustav. Otvoreniji i detaljniji zvuk ukratko.
Dobra investicija u dva ista strujaša.

8. Opet smo vratili u sustav Sumić Overture zvučnički kabel. Bas je sada dobio najbolju definiciju, čvrstinu i kontrolu od svih gornjih varijanti.
Sustav je zasvirao baš onako "gospodski", s finoćom ali i sa dobrom mikro i makro dinamikom i zavidnim parametrima pozornice.
U nekim parametrima zvuka mi se i više dopao od mojeg.

Zaključno, s tri izmjenjene komponente (DAC,  Sumići zvučnički i USB kabel) sustav je prosvirao još kvalitetnije i ljepše.
Date su naznake na kojem mjestu u lancu se može napraviti napredak.

9.Najbolje se to vidjelo vraćanjem u sustav koleginog DAC-a i Coffee USB-a.
Bilo je manje detalja i manje puncha u iznošenju gazbe. Sveje bilo malo zatvorenij i s manjom kontrolom basa.
Ostavio sam kolegi svoj DIY zvučnički kabel, da ga dodatno isproba.
Sve u svemu, lijepo i poučno druženje.

Zahvaljujem Dejanu na lijepom gostoprimstvu, odličnoj graševini i još boljim domaćim klipićima koje je supruga ispekla samo za nas.
Trebalo bi to ponoviti .

Set up Deki:
ZvučniciFocal Electra 1028 Be
Integrirac Audio Analogue Maestro Anniwersary
DAC Ayon CD07s
SPDIF M2Tech Evo s ext. napajnjem by Gašo
Zvučnički kabel Nordost Red Dawn
Interkonekt Heimdall 2 Nordost
USB kabel Audioquest Coffee
Strujni kabeli Wireworld Stratus 7 2 komada i  DIY za SPDIF
Rack DIY trešnja, na poliranim Alu  cijevima i šiljcima.
Tretirana soba, 6 difuzora, 4 Bass panela, zavjese iza zvučnika.

Editirao olif - 08.ožujak.2020 u 09:18
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 09:56
kolega Dejan podijeli sličice i snimkice i na jednoj (ili nekoliko?) fb grupi. onak, iz snimki, dojam mi je bio da općenito kolega Dejan ima dobar sustav (tj. sustave, jer radi i promjene u njemu), ali ga najviše mu problema zadaje slušaonica sa svojom jekom u srednjima - čuh u zvuku i meni osobno poznati problem. iz nekog razloga također Dejan drži onaj ukras na sredini prednjeg zida, i pitanje je koliko mu isti taj ukras rezonira sam, jer djeluje kao vrlo živahan rezonator? no dobro, van toga, soba je ta koja mu radi problem...ne znam koliko je to uspio izlječiti ovim novim tretmanom sobe?

kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Muzikman View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Muzikman Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 10:05
Lijepo napisano. Treba truda i volje za sve to probati. Primijetio bih samo da soba ima tek djelomican akusticni tretman visokih. Mnogo veca poboljsanja u zvuku bi donijeli trapovi, jer ovakav zvucnik ne moze cisto pokazat dubinu bez toga. Ispricavam se, jer ne zelim negativno djelovati. Samo iz iskustva pokusavam predloziti...
PS Audio P5, Innuos ZEN MkIII, PS Audio DSJr, EAR 864, Pass Aleph5 klon, GoldenEar Triton Reference, Martin Logan ESL (PS Audio AC10, AQ NRG Y3, Cardas Neutral Reference, AQ Cheetah, AQ Kilimanjaro)
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 10:10
Da, uspio je to donekle "izliječiti" accu tretmanom.
Možda bi mu koji od mojih nekdašnjih Bass Trapova pomogao...možda...dva su u rezervi u spremištu...

A dosta je to ublažio Sumić zvučnički i USB, te malo moj DAC.
A i malo smo odmaknuli zvučnika od stražnjeg zida.
Dakako , bilo bi idealno da je tim dijelom soba bar za 1 metar duža.

Ja sam to "rasurio samo sa one tri rezonatorske "šalice" ( vidi na slici na pojačalu) i to kak bi Appy rekel; samo tako.....haha....aha....

Editirao olif - 08.ožujak.2020 u 10:17
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 10:14
Bojim se da gospodin Dejan ima jako neučinkovite difuzore. :(
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 10:19
Znal sam da buš se ti javil....haha
Nije baš to sve tako loše....traba čuti....
....a i dade se doraditi......

Nema svatko baš sobu samo za Hifu...

Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 10:24
Nemrem si pomoć kad vidim te ultrazvučne difuzere. A kolko vidim, soba mu je baš za hifu, di je problem? :P
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 11:05
Ako i bude večih problema, soba je namijenjena samo za HIFU i sve ovisi o volji i Budgetu.
Tak da....
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 11:27
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Bojim se da gospodin Dejan ima jako neučinkovite difuzore. :(

pojasniš? neučinkoviti tip difuzora?
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.ožujak.2020 u 11:29
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

Da, uspio je to donekle "izliječiti" accu tretmanom.
Možda bi mu koji od mojih nekdašnjih Bass Trapova pomogao...možda...dva su u rezervi u spremištu...

problemi koji su mene osobno iritirali (a on ih donekle maskirao izborom snimke koja radi manje cirkusa jer nije toliko u problematičnom frekvl.bandu) su u srednjetonskom, ne u basu...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Šum u sistemu